Рішення від 19.07.2023 по справі 620/5510/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2023 року м. Чернігів Справа № 620/5510/23

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів - Військова частина НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та скасування постанови військово-лікарської комісії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 03.05.2023 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - в/ч НОМЕР_1 , відповідач 1), Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України Міністерства оборони України (далі - ЦВЛК, відповідач 2), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України Міністерства оборони України щодо нерозгляду його скарги від 14.03.2023 на постанову від 08.08.2022 госпітальної військової-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 , оформлену довідкою від 08.08.2022 №1152, та її нескасування у відповідності до підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу І Наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»;

- визнати протиправною та скасувати постанову госпітальної військової-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 , оформлену довідкою від 08.08.2022 №1152, про визнання обмежено придатним до військової служби ОСОБА_1 ;

- зобов'язати в/ч НОМЕР_1 повторно провести медичний огляд військово-лікарською комісією ОСОБА_1 , з метою визначення ступеня придатності до військової служби, та прийняти постанови з урахуванням вимог підпункту «г» пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ Наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».

Свої вимоги мотивує тим, що 03.03.2022 він отримав мінно-вибухову травму - вогнепальне проникаюче склеральне поранення лівого ока, ускладнену травматичним відшаруванням сітківки, що призвело до сліпоти лівого ока. Разом з тим, при наявності одного й того ж поранення та діагнозу дві рівнозначні за своїм правовим статусом військово-лікарські комісії (ВЛК при 4 відділі Чортківського РТЦКтСП і госпітальна ВЛК в/ч НОМЕР_1 ) прийняли різні висновки про його придатність до військової служби внаслідок тяжкого поранення. При цьому, ВЛК в/ч НОМЕР_1 , приймаючи свою постанову, не індивідуалізувала (не відрізнила) таку придатність відповідно до можливості або неможливості здійснення позивачем військових обов'язків за призначенням, як того вимагає п. 6.9 глави 6 розділу ІІ Положення №402. Крім того, в спірній постанові не наведено вказівок щодо виду служби, на якій може перебувати позивач (частини, підрозділи забезпечення, військові комісаріати, установи, організації, навчальні заклади), не вказано, які роботи йому протипоказані.

Щодо бездіяльності ЦВЛК позивач зазначив, що відповідач 2 не розглянув його скаргу, оскільки лист-відповідь не підписаний тво начальника комісії-голови ВЛК ЦВЛК, що є порушенням пункту 7 розділу ІІІ Інструкції №735. Крім того, ЦВЛК не надано відповіді на всі поставлені ним у скарзі питання.

Ухвалою судді від 30.05.2023 поновлено позивачу строк на звернення до суду з позовом, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.

Представник відповідача 1 відзив на позов не подав.

Представник відповідача 2 позовні вимоги не визнав, надав відзив на позов та зазначив, що скарга позивача розглянута ЦВЛК з дотриманням вимог чинного законодавства України. При цьому, щодо постанови ВЛК Чортківського РТЦКтСП зазначив, що медичний огляд військовослужбовцям проводять гарнізонні (госпітальні) ВЛК, а ВЛК територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки проводять медичний огляд призовникам, військовозобов'язаним та резервістам. Станом на час проведення ВЛК Чортківського РТЦКтСП медичного огляду ОСОБА_1 , він уже був військовослужбовцем, оскільки 26.02.2022 призваний на військову службу за мобілізацією, тому вказана комісія не мала права оглядати позивача. Крім того, на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, складається свідоцтво про хворобу, у той час як ВЛК Чортківського РТЦКтСП позивачу видано довідку.

Разом з тим, оскільки позивач перебуває на посаді стрільця та має захворювання зору, він має бути згідно порядку, визначеного пунктами 6.2, 6.6 глави 6 Положення, направлений командиром військової частини на медичний огляд до ВЛК з метою визначення придатності до військової служби за військовою спеціальністю. В такому випадку ВЛК визначить чи може позивач за станом здоров'я проходити службу на займаній посаді.

Від третьої особи пояснення по суті спору не надійшли.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд враховує таке.

Відповідно до запису у військовому квитку ОСОБА_1 № НОМЕР_3 , на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», його призвано на військову службу за мобілізацією з 26.02.2022 та зараховано до списків особового складу в/ч НОМЕР_4 (а.с. 21-26).

На даний час позивач перебуває на військовій службі у в/ч НОМЕР_2 , на підтвердження чого надано довідку від 09.03.2023 №360 (а.с. 27).

03.03.2022 внаслідок авіаційного бомбардування збройними силами російської федерації дислокації підрозділів в/ч НОМЕР_4 ОСОБА_1 отримав множинні поранення голови та обличчя.

У зв'язку з наведеним, у період з 03.03.2022 по 11.03.2022 позивач знаходився на стаціонарному лікуванні в КНП «Чернігівська обласна лікарня» в отоларингологічному відділенні (а.с. 59-60).

16.03.2022 ВЛК при Чортківському РТЦКтСП проведено медичний огляд ОСОБА_1 , за наслідком якого видано довідку №4/939, у якій зазначено про непридатність позивача до військової служби із виключенням із військового обліку на підставі статті 31 «а» Розкладу хвороб внаслідок проникаючого поранення лівого ока, сліпоти лівого ока (а.с. 28-30).

У період з 14.04.2022 по 26.04.2022 позивач лікувався в клініці м. Люблін (а.с. 31-54).

Відповідно до довідки від 05.08.2022 №1081/в поранення позивача сталось під час виконання обов'язків військової служби в районі бойових дій, пов'язане із захистом Батьківщини, НЕ пов'язане з вчиненням злочину чи адміністративного правопорушення, НЕ є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, НЕ є наслідком навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження (а.с. 55).

08.08.2022 госпітальною комісією ВЛК в/ч НОМЕР_1 проведено медичний огляд ОСОБА_1 та видано довідку №1152, відповідно до якої отримане ним поранення, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини. На підставі статей 31-б графи ІІ Розкладу хвороб, графи - ТДВ «Б» позивача визнано обмежено придатним до військової служби. Протипоказано службу у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спец. спорудах (а.с. 56).

Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК від 29.09.2022 позивачу встановлено 2 групу інвалідності, поранення, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини (а.с. 20).

30.09.2022 ОСОБА_1 видано посвідчення особи, якій встановлено 2 групу інвалідності (а.с. 16).

Вважаючи, що госпітальна ВЛК в/ч НОМЕР_1 прийняла постанову, оформлену довідкою від 08.08.2022 №1152, необґрунтовано, ОСОБА_1 звернуся до ЦВЛ, із відповідною скаргою, у якій просив переглянути її та скасувати (а.с. 61-63).

Відповідачем 2 розглянуто скаргу позивача та листом від 14.04.2023 за №598/2718 повідомлено, що за встановленим діагнозом постанову ВЛК в/ч НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 08.08.2022 №1152 прийнято вірно. Згідно наданих копій медичних документів, захворювань, які відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зумовлюють непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, не вбачається. Підстав для проведення на теперішній час повторного медичного огляду ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби немає. Додатково повідомлено, що постанова ВЛК Чортківського РТЦКтСП від 16.03.2022 №4/939 не відповідає вимогам вказаного Положення: відповідно до пунктів 22.5 і 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення в особливий період на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, складається Свідоцтво про хворобу, яке підлягає розгляду і затвердженню регіональною ВЛК. У разі погіршення стану здоров'я позивачу запропоновано звернутись встановленим порядком до командування військової частини, у якій він проходить військову службу, з метою направлення на лікування до закладів охорони здоров'я (а.с. 64-65).

Вважаючи, що ЦВЛК неналежним чином розглянуло скаргу, позивач звернувся до суду з відповідним позовом та просив також визнати протиправною і скасувати постанову госпітальної ВЛК в/ч НОМЕР_5 від 08.08.2022 №1152.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Правове регулювання даних правовідносин передбачене Законом України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232).

Згідно із частиною першою статті 1 Закону №2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Як встановлено частиною третьою статті 1 Закону №2232 військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Підпунктом «б» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону №2232 визначено, що звільнення військовослужбовців з військової служби під час дії воєнного стану здійснюється: за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно із пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

Підпунктом 2.4.4 пункту 2.4 розділу ІІ Положення №402 визначено, що на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.

Згідно із підпунктом 2.4.5 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.

Відповідно до пунктів 2.3.5 та 2.4.10 розділу І Положення №402 постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, військовослужбовців до військової служби.

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Відповідно до пункту 1.2 розділу ІІ Положення №402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Згідно із пунктом 1.4 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.

Як вбачається із пункту 3.8 розділу ІІ Положення №402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: "Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Обмежено придатний до військової служби"; "Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)"; "Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)"; "Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Відповідно до пунктів 20.1-20.2. розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.

Згідно із пунктом 20.3 розділу ІІ Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються, зокрема, постанови про: а) "Придатний"; б) "Непридатний"; в) "Потребує"; г) "Обмежено придатний до військової служби" (Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах); ґ) "Тимчасово непридатний".

Пунктами 21.2, 21.5, 21.7 глави 21 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних військовими комісаріатами на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.

Постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях, зокрема:

а) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

б) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане (крім випадків протиправного діяння), у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби в частинах, які не входили до складу діючої армії.

Постанова ВЛК про причинний зв'язок поранення (травми, контузії, каліцтва) приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або засвідченої копії Акта про нещасний випадок (додаток 1 до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06 лютого 2001 року № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2001 року за № 169/5360 (зі змінами)), у яких зазначаються обставини отримання поранення (контузії, травми, каліцтва). На військовослужбовців довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) оформляється у 2 примірниках, перший подається у госпітальну (гарнізонну) ВЛК, а другий зберігається постійно в особовій справі військовослужбовця. У виняткових випадках допускається розгляд ВЛК копії вказаної довідки, засвідченої відповідною посадовою особою та скріпленої гербовою печаткою військової частини (закладу охорони здоров'я Збройних Сил України).

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що за результатами медичного огляду ВЛК відповідного рівня приймає рішення, яке оформлюється відповідною довідкою.

Матеріалами справи підтверджується, що госпітальною ВЛК в/ч НОМЕР_1 проведено медичний огляд позивача, за наслідками якого прийнято постанову, оформлену довідкою від 08.08.2022 №1152, про обмежену придатність ОСОБА_1 до військової служби. На думку позивача, вказана постанова відповідача 1 є протиправною, оскільки виявлені у нього хвороби свідчать про непридатність до військової служби.

Остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби, та про причинний зв'язок поранення, може бути прийнято ЦВЛК.

Так, відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення №402 на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

Згідно із підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

Позивачем оскаржено постанову госпітальної ВЛК в/ч НОМЕР_1 , оформлену довідкою від 08.08.2022 №1152, до ЦВЛК. У скарзі ОСОБА_1 просив переглянути вказану постанову та скасувати її (а.с. 61-64).

За результатами розгляду скарги ЦВЛК листом від 14.04.2023 №598/2717 повідомила про правильність висновку ВЛК в/ч НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби солдата ОСОБА_1 та відсутність підстав для проведення позивачу повторного медичного огляду ВЛК з метою визнання ступеня придатності до військової служби (а.с. 64-65).

Натомість позивачем в цій справі не оскаржується вказаний висновок ЦВЛК, оформлений листом від 14.04.2023 №598/2718. Слід зазначити, що суд в межах розгляду даної справи не досліджує питання, які не входять до предмету доказування.

Так, обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 наполягає, що відповідачем 2 його скарга розглянута не була, оскільки: лист-відмова не містить підпису посадової особи ЦВЛК; не надано відповідь на всі поставлені питання.

Однак, із такою позицією суд погодитись не може, так як відповідно до змісту скарги, основним проханням позивача є перегляд спірної постанови ВЛК та її скасування.

ЦВЛК досліджено надані позивачем документи, розглянуто скаргу та повідомлено, що за встановленим діагнозом постанову ВЛК в/ч НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 08.08.2022 №1152 прийнято вірно. Згідно наданих копій медичних документів, захворювань, які відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зумовлюють непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, не вбачається. Підстави для проведення на теперішній час повторного медичного огляду ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби немає. Додатково повідомлено, що постанова ВЛК Чортківського РТЦКтСП від 16.03.2022 №4/939 не відповідає вимогам вказаного Положення: відповідно до пунктів 22.5 і 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення в особливий період на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, складається Свідоцтво про хворобу, яке підлягає розгляду і затвердженню регіональною ВЛК. У разі погіршення стану здоров'я позивачу запропоновано звернутись встановленим порядком до командування військової частини, у якій він проходить військову службу, з метою направлення на лікування до закладів охорони здоров'я.

Вказаний лист дійсно не містить підпису посадової особи ЦВЛК, однак наведене не може беззаперечно свідчити про невиконання відповідачем 2 покладеного на нього обов'язку із розгляду скарги та ненадання на неї позивачу відповіді. Крім того, на копії листа від 14.04.2023 №598/2718, яка залишилась в ЦВЛК,3 такий підпис наявний (а.с. 92-93).

У поданому позові ОСОБА_1 наполягає на наявності у нього захворювань, підтверджених медичними дослідженнями у медичних закладах, що виключають його придатність до військової служби.

Разом з тим, суд звертає увагу на правові висновки Верховного Суду у цій категорії справ, відповідно до яких до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на пункт 3.13 глави 3 розділу II Положення №402. Відповідно до цієї норми у спірних питаннях та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК. Для цього військовий комісаріат направляє в регіональну штатну ВЛК, на території якої проживає заявник, його заяву, медичні документи, які є в заявника або одержані військовим комісаріатом з цивільних (військових) лікувальних закладів, військовий квиток (постанова Верховного Суду від 12.06.2020 по справі №810/5009/18).

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставам прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підстав висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів - Військова частина НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та скасування постанови військово-лікарської комісії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 19 липня 2023 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_6 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач 1: Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , АДРЕСА_2 ).

Відповідач 2: Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 08356179, вул. Госпітальна, 16, м. Київ, 01133).

Третя особа: Військова частина НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 , АДРЕСА_3 ).

Суддя С.В. Бородавкіна