Рішення від 20.07.2023 по справі 580/4874/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2023 року справа № 580/4874/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , як представника ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в. м Києві про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

15.06.2023 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 від імені ОСОБА_2 (зареєстрована: АДРЕСА_1 , - адреса для фактичного перебування: АДРЕСА_2 ; адреса для листування: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16; код ЄДРПОУ 42098368) (далі - відповідач) про:

визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку і невиплати з 01.04.2019 пенсії без обмеження максимальним розміром пенсії згідно з виготовленою уповноваженим органом Київським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Київським міським військовим комісаріатом) новою довідкою від 08.11.2021 № 13802 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 №704-2017-п «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсійного забезпечення (пенсії) військового пенсіонера підполковника - позивачки відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців за період, починаючи з 01.04.2019, без обмеження максимальним розміром пенсії на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р(ІІ)/2022 згідно зі вказаною вище довідкою відповідно до зазначеного вище законодавства із обов'язковим врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, провести повну виплату недоотриманих пенсійних коштів за період, починаючи з 01.04.2019 з урахуванням проведених раніше виплат за вказаний період;

стягнення з відповідача на її користь судового збору в сумі 1073,60грн.

Обґрунтовуючи зазначила, що отримала довідку про оновлене грошове забезпечення та набула права на перерахунок пенсії з 01.04.2019. На звернення заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки відповідач всупереч вимог закону відмовив.

Ухвалою суду від 20.06.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Вказану ухвалу відповідач отримав 20.06.2023, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в його електронний кабінет.

04.07.2023 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. Обгрунтовуючи зазначив, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій після дати набрання рішенням суду у справі №826/3858/18 не приймалося. На даний момент довідок про розмір грошового забезпечення чи інших документів, які надають право позивачу на перерахунок пенсії з урахуванням надбавок до нього надано не було. Врахувння інших видів грошового забезпечення постановою КМУ №103 не передбачено. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу він не має. Відповідно до ч.7 ст.43 Закону України №2262-ХХІ визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які вратили працездатність. Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/1016, на яке посилався позивач у позові, не скасовує обмеження виплати пенсій на 2017 рік. Тому вважає, що його дії є правомірними.

Документів витребовуваних судом в ухвалі від 20.06.2023 відповідач до відзиву не додав, про перешкоди та причини їх неподання до суду не повідомив.

10.07.2023 від представника позивачки до суду надійщла відповідь на відзив, в якій просив прийняти її до розгляду та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Стверджує, що позивачка має право на перерахунок її пенсії з 01.04.2019 відповідно до вказаної вище довідки без обмеження максимальним розміром пенсії. Просив врахувати висновки Верховного Суду у постановах від 12.11.2019 у справі №826/3858/18, від 25.07.2022 у справі №580/3451/21, від 20.07.2022 у справі №340/2476/21, від 11.07.2022 у справі №620/613/21, від 29.06.2022 у справі №640/19118/18, та від 18.05.2022 у справі №380/12337/20.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Згідно з посвідченням від 29.11.2017 серії НОМЕР_2 позивачка має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів військової служби.

Протоколом від 01.11.2017 в пенсійній справі №2601035497 (Міноборони) підтверджується, що їй призначена пенсія за вислугу років, про що видане відповідне пенсійне посвідчення від 31.10.2017 серії НОМЕР_3 . Згідно з розрахунками пенсії за вислугу років від 01.01.2018, від 01.01.2019, від 01.01.2020, від 01.07.2021, від 01.03.2022 та від 01.03.2023 в її пенсія перерахована із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5780,00грн, оклад за військове звання - 1410,00грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 3235,50грн (усього - 10425,50грн).

Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав позивачці довідку від 08.11.2021 № 13802 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, встановленого за нормами, чинними на 05.03.2019, згідно з постановою КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою старшого офіцера відділу центру забезпечення миротворчої діяльності. У ній зазначені такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 5780,00грн, оклад за військовим званням підполковник - 1410,00грн, надбавка за вислугу років 45% - 3235,50грн, надбавка за особливості проходження служби 65,0% - 6776,58грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10,0% - 578,00грн, премія 35,0% - 2023,00грн (усього 19803,08грн).

26.04.2023 представник позивачки звернувся від її імені заявою до відповідача, в якій серед іншого просив здійснити повний перерахунок з 01.04.2019 та проводити виплату пенсіонеру пенсійного забезпечення без обмеження максимальним розміром пенсії відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, згідно зі вказаною вище довідкою, а також провести повну виплату недоотриманих пенсійних коштів за період, починаючи з 01.04.2019.

Листом від 23.05.2023 №17336-15880/Б-02/8-2600/23 відповідач повідомив, що нормативно-правових актів щодо умов, порядку і розмірів проведення перерахунку пенсій, у т. ч. на підставі повторно виданих уповноваженими органами силових міністерств та відомств довідок з оновленим розміром грошового забезпечення, після дати набрання рішеннями суду у справах №826/3858/18, №826/12704/18 та №826/6453/18 законної сили не приймалося. Законодавчих підстав для перерахунку пенсії позивачки відповідно до вказаної вище довідки немає. Додатково повідомив, що пенсія позивачки виплачується без обмеження максимального розміру, оскільки не перевищує 10-ти прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність.

Тому позивачка звернулася в суд з позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. Зокрема, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - ЗУ №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч.2 ст.9 ЗУ №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Проаналізувавши викладене суд дійшов висновку, що закон передбачає право осіб на перерахунок пенсій та має враховувати для обчислення всі складові грошового забезпечення.

Абзац четвертий ст.43 чинної редакції Закону №2262-ХІІ визначає, що пенсії особам з числа резервістів, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством для військовослужбовців відповідних прирівняних посад на день звільнення зі служби у військовому резерві, загибелі, смерті або оголошення резервіста померлим.

Згідно з абзацом 12 вказаної статті Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до абзацу 18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 (у редакції з 21.02.2018) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії згідно з п.4 Порядку №45 здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Пунктом 9 Порядку №45 передбачено право Пенсійного фонду України та його головних управлінь перевіряти правильність складення довідок.

У Додатку 2 до Порядку № 45 (у редакції з 21.02.2018) містилась форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ №103 викладено в новій редакції. Зокрема, у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 визнані протиправними та нечинними.

Відповідно до ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Згідно з ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття. Отже, пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Для вирішення спору суд на виконання ч.3 ст.291 КАС України врахував викладені у рішенні від 17.12.2019 висновки Верховного Суду (далі - ВС) щодо застосування вказаних норм права за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19, в якій надавалась оцінка дій щодо відмови у підготовці та надані до органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії. Вказане рішення залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду (далі - ВП ВС) від 24.06.2020.

ВС у вказаному рішенні зазначив, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте зміни, внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними. Відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін. Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, що набрала чинності 01.03.2018, якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років (далі - Постанова №704).

Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Проаналізувавши зазначене ВС у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Також ВС у вказаному рішенні врахував залишення без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 рішень судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18. Зокрема, суд касаційної інстанції вказав, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. До моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

ВС у зазначеній зразковій справі дійшов висновку (п.53 рішення від 17.12.2019), що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (далі - Постанова №804) установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2020 року, Постанову №804 визнано протиправною та нечинною.

Отже, право позивачки на перерахунок її пенсії з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, у заявлених спірних правовідносинах виникло з 01.04.2019.

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. На підставі ч.3 вказаної статті перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згадану вище довідку видано відповідно до Постанови №704 та вона відповідає вказаним вимогам закону. Отримавши її у відповідача виник обов'язок з перерахування пенсії позивачки з 01.04.2019. Відмовляючи листом, що не є актом розпорядчого характеру, у такому перерахунку відповідач порушив вказані вище вимоги законодавства, допустив бездіяльність щодо перерахунку і виплати пенсії (пасивна, а не активна поведінка, як оскаржує позивачка) та порушив її право на належний розмір пенсійного забезпечення з 01.04.2019. Самі по собі дії щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії на підставі вказаної вище довідки роз'ясненням у листі безпосередньо не порушують заявлене право позивачки. Тому в цій частині позовна вимога не обґрунтована та задоволенню не підлягає. Оскільки відповідач пояснив у зазначеному вище листі, що пенсія позивачки виплачується без обмеження максимального розміру, оскільки не перевищує 10-ти прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність, та не здійснив перерахунку пенсії позивачки з 01.04.2019 на підставі вказаної вище довідки, також відсутні належні, достовірні та допустимі докази відмови відповідача у перерахунку пенсії позивачки без обмеження пенсії максимальним розміром, позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію без обмеження максимальним розміром на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р(ІІ)/2022 не обґрунтовані та задоволенню не підлягають, позаяк передчасні та заявлені на майбутнє (за відсутності допущення відповідачем такого порушення). Позовна вимога щодо зобов'язання відповідача провести повну виплату недоотриманих пенсійних коштів за період, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням проведених раніше виплат за вказаний період необґрунтована та задоволенню не підлягає, оскільки зазначеного вище перерахунку пенсії відповідач не здійснив та відповідно не нарахував суми пенсії, які підлягають виплаті за вказаний вище період.

Дотримуючись завдання адміністративного судочинства, визначеного в ст.2 КАС України, відповідно до вимог ст.9 КАС України щодо меж заявлених підстав і предмета спору суд дійшов висновку, що належним і ефективним способом повного відновлення порушеного права є визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку та виплати пенсії позивачці на підставі вказаної вище довідки та зобов'язання відповідача перерахувати з 01.04.2019 пенсію позивачки на підставі зазначеної вище довідки відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону №2262-ХІІ із обов'язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виплатити пенсію з урахуванням проведених раніше виплат за вказаний період.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Понесені позивачкою судові витрати, підтверджені квитанцією від 09.06.2023 в сумі 1073,60 грн про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, підлягають стягненню на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позову половина суми.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 від імені ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м Києві щодо перерахунку з 01.04.2019 та виплати пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.11.2021 № 13802 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16; код ЄДРПОУ 42098368) перерахувати з 01.04.2019 пенсію ОСОБА_2 (зареєстрована: АДРЕСА_1 , - адреса для фактичного перебування: АДРЕСА_2 ; адреса для листування: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.11.2021 № 13802 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, та виплатити пенсію з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16; код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_2 (зареєстрована: АДРЕСА_1 , - адреса для фактичного перебування: АДРЕСА_2 ; адреса для листування: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору за звернення позовною заявою до адміністративного суд в сумі 536,80грн (п'ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 20.07.2023.