Рішення від 20.07.2023 по справі 560/1842/23

Справа № 560/1842/23

РІШЕННЯ

іменем України

20 липня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області", в якому просить визнати протиправними дії щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 із зазначенням індексації грошового забезпечення, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру пенсії та зобов'язати відповідача виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із зазначенням індексації грошового забезпечення, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії відповідачем не враховані всі складові грошового забезпечення, а саме індексація грошового забезпечення в листопаді 2019 року, яку отримував поліцейський Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області. Зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про видачу нової довідки про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року з врахуванням індексації грошового забезпечення. Однак у листі від 17.10.2022 відповідач вказав, що перелік видів грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсії, визначений статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є вичерпним та не передбачає включення індексації до грошового забезпечення. Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом. Просить позов задовольнити.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що право на перерахунок пенсії виникає з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, що в розумінні Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 є базовим при проведенні індексації. Тому розмір підвищеного грошового забезпечення не підлягає індексації на момент його застосування для перерахунку пенсії. Перелік видів грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсії, визначений Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", є вичерпним та не включає в себе індексацію. у задоволенні позову просить відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ).

28.04.2021, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, відповідач виготовив довідку №25 про розмір грошового забезпечення позивача станом за листопад 2019 року для перерахунку пенсії позивача.

17.10.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою про видачу нової довідки про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року з врахуванням індексації грошового забезпечення.

Листом від 17.10.2023 №33/43-П-1389 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для видачі оновленої довідки та зазначив, що чинне законодавство не містить положень про включення індексації грошового забезпечення до грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Вважаючи протиправною відмову щодо видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із урахуванням індексації, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

За змістом статті 62 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до частин 1 і 2 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VII) поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Отже, з урахуванням приписів статті 62 Закону №2262-ХІІ і частин 1 і 2 статті 94 Закону №580-VII види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, які застосовуються для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), призначених на умовах Закону №580-VII, визначаються Міністром внутрішніх справ України

Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року N260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України

29 квітня 2016 р. за N 669/28799 (далі - Порядок № 260).

Згідно з пунктом 3 Порядку N 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Таким чином, для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які одержують пенсію на умовах Закону №580-VII, враховуються види грошового забезпечення, передбачені пунктом 3 Порядку N 260, а саме: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Оскільки Порядком N 260 не передбачені будь які інші складові грошового забезпечення поліцейських, відповідач правомірно не включив до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача індексацію грошового забезпечення, яка нараховується поліцейському на його грошове забезпечення.

Посилання позивача на частину 5 статті 94 Закону №580-VIII, як на підставу для включення до складу грошового забезпечення працівника поліції для перерахунку пенсії позивача, суд вважає безпідставним у зв'язку з зазначеним нижче.

Відповідно до частини 5 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", яким врегульовані правовідносини щодо нарахування та виплати індексації, передбачено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону України № 1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація має спеціальний статус індивідуальної виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер.

Метою виплати індексації є часткове або повне відшкодування фізичній особі збільшення вартості споживчих товарів і послуг.

Тому, для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), призначеної на умовах Закону №580-VII, не враховується індексація, яка є індивідуальною виплатою, яка нараховується на грошове забезпечення, однак у відповідності до частин 1 і 2 статті 94 Закону №580-VIII та пункту 3 Порядком N 260 не включається до грошового забезпечення для цілей статті 62 Закону №2262-ХІІ.

Суд також не бере до уваги посилання позивача на постанову Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, оскільки під час розгляду зазначеної справи судом не досліджувались правовідносини щодо складання довідок про грошове забезпечення поліцейських для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції).

Таким чином, законодавець розрізняє порядок врахування індексації грошового забезпечення особи при обчисленні пенсії (стаття 43 Закону України №2262-XII) та її подальшому перерахунку (стаття 63 Закону України №2262-XII).

Вирішуючи питання здійснення перерахунку пенсії військовослужбовцям слід враховувати, що спірні правовідносини врегульовані спеціальними законодавчими актами, а саме Законом України №2262-XII, яким передбачено порядок обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям, та Законом України №2011-XII, яким безпосередньо визначені види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців.

У рішенні від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення першого речення частини 3 статті 63 Закону №2262-XII необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Таким чином, індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії на підставі частини 3 статті 63 Закону №2262-XII.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час судового розгляду справи відповідач довів правомірність дій щодо відмови у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із врахуванням індексації, тому у задоволенні позову слід відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" (вул. Проскурівського підпілля, буд. 12,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08734575)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук