Рішення від 03.07.2023 по справі 560/11068/23

Копія

Справа № 560/11068/23

РІШЕННЯ

іменем України

03 липня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.

за участі:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача - Алєксєєвої Н.М., представника відповідача - Секрети О.М.

розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якій просить суд скасувати постанову від 25.05.2023 ВП №70959812 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином та в повному обсязі було виконано рішення суду, внаслідок чого постанову накладення штрафу не можна вважати правомірною.

Ухвалою суду від 23.06.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представником відповідача подано до суду відзив на позов, в якому останній зазначив, що проти позовних вимог заперечує, оскільки відповідач при прийнятті оскаржуваної постанови діяв у відповідності до вимог Закону України “Про виконавче провадження” , внаслідок чого відсутні підстави для задоволення позову.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, просив суд відмовити в задоволенні позову.

Суд заслухав пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив таке.

Рішенням від 19.11.2022 по справі №560/10180/22, яке набрало законної сили, Хмельницький окружний адміністративний суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром під час її перерахунку з 01.04.2019. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01 квітня 2019 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2021 № ХС-52385, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.

27.01.2023 Хмельницький окружний адміністративний суд видав виконавчий лист по справі №560/10180/22.

07.02.2023 старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) виніс постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№70959812 з примусового виконання виконавчого листа №560/10180/22 виданого 27.01.2023 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01 квітня 2019 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2021 № ХС-52385, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.

08.03.2023 старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) виніс та направив на адресу боржника вимогу, якою зобов'язав у строк до 18.03.2023 повідомити про стан виконання рішення суду та постанови про відкриття виконавчого провадження.

20.03.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надіслало лист №2200-0902-8/21250, в якому зазначило про те, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.11.2022, яке набрало законної сили згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17.01.2023, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 02.02.2023 проведено з 01 квітня 2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2021 № ХС-52385, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат. Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.04.2019 склав 21020,87 грн. Сума доплати за період з 01.04.2019 по 28.02.2023 становить 148560,89 грн. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 16.03.2023 №2200-0902-8/20370 на постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 07.02.2023 повідомлено відділ примусового виконання рішень щодо виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.11.2022 у справі № 560/10180/22 та надано підтверджуючі документи.

28.03.2023 стягувач - ОСОБА_1 звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із заявою, в якій просив, зокрема, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01.04.2019 і в подальшому перерахунок і виплату пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.

25.05.2023 старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) склав акт державного виконавця згідно якого встановлено, що згідно перерахунків пенсії, які знаходяться в матеріалах виконавчого провадження вбачається, що виплата здійснюється з обмеженням, що прямо заборонено рішенням суду у справі №560/10180/22. Станом на 25.05.2023 рішення суду боржником не виконано у спосіб та порядок встановлений виконавчим документом.

Постановою від 25.05.2023 старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) за невиконання рішення суду у спосіб та порядку, визначеному виконавчим документом №560/10180/22, виданим 27.01.2023, наклав на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штраф у розмірі 5100,00 грн.

Позивач, вважаючи вищевказану постанову протиправною, звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи питання щодо правомірності винесення оскаржуваної постанови, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, що регулює порядок вчинення виконавчих дій є Закон України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1404-VIII).

Згідно зі статтею 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Відповідно до положень пункту першого частини другої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Частиною шостою статті 26 Закону №1404-VIII передбачено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2 ст. 63 Закону №1404-VIII).

Відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії визначена положеннями ст.75 Закону №1404-VIII.

Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

За умовами ч. 2 ст. 75 Закону №1404-VIII у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Отже, вказаною нормою встановлено визначальну ознаку для накладення на боржника штрафу, а саме не виконання рішення суду без поважних причин. При цьому, поважними, в розумінні Закону України "Про виконавче провадження", можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Так, оскаржувана постанова про накладення штрафу від 25.05.2023 у ВП№70959812 винесена саме з огляду на висновки старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про невиконання рішення суду.

Відтак, у межах заявленого спору слід встановити факт виконання чи невиконання виконавчого листа №560/10180/22, виданого 27.01.2023 Хмельницьким окружним адміністративним судом.

Судом встановлено, що рішенням від 19.11.2022 по справі №560/10180/22, яке набрало законної сили, Хмельницький окружний адміністративний суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром під час її перерахунку з 01.04.2019. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01 квітня 2019 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2021 № ХС-52385, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.

На виконання вказаного рішення, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 02.02.2023 проведено з 01 квітня 2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2021 № ХС-52385. Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.04.2019 склав 21020,87 грн.

Позивач зазначає, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.11.2022 у справі №560/10180/22 не зобов'язано проводити перерахунки та виплату пенсії ОСОБА_1 у подальшому без обмеження максимальним розміром.

Разом з тим, в адміністративній справі №560/10180/22 судом зокрема, було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01 квітня 2019 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.05.2021 № ХС-52385, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.

Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно ст. 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Із змісту поданих позивачем перерахунків пенсії та розрахунку слідує, що ним 02.02.2023 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду, а саме, з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивача (з надбавками) 21020,87 грн. - підсумок пенсії складає 21020,87 грн., з 01.07.2019 перерахунок пенсії (з надбавками) 21060,40 грн. - підсумок пенсії складає 21020,87 грн., з 01.12.2019 перерахунок пенсії (з надбавками) 21104,06 грн. - підсумок пенсії складає 21020,87 грн., з 01.07.2020 перерахунок пенсії (з надбавками) 21147,72 грн. - підсумок пенсії складає 21020,87 грн., з 01.12.2020 перерахунок пенсії (з надбавками) 21181,35 грн. - підсумок пенсії складає 21020,87 грн., з 01.07.2021 перерахунок пенсії (з надбавками) 21231,50 грн. - підсумок пенсії складає 21020,87 грн., з 01.12.2021 перерахунок пенсії (з надбавками) 21278,70 грн. - підсумок пенсії складає 21020,87 грн., з 01.03.2022 підсумок пенсії (з надбавками) 24092,37 грн. - підсумок пенсії складає 21020,87 грн., тобто з обмеженням пенсії максимальним розміром.

Необхідно зазначити, що з 20.12.2016 ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992, яка визначала максимальний розмір пенсії військовослужбовців, втратила чинність на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.

Таким чином, призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія ОСОБА_1 із врахуванням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.11.2022 у справі №560/10180/22 не підлягає обмеженню максимальним розміром.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність в діях відповідача ознак протиправності та, як наслідок, відсутності підстав для скасування оскаржуваної постанови.

На підставі статті 139 КАС України, у зв'язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Судові витратив порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повне рішення складене 03 липня 2023 року

Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (вул. Тернопільська, 13/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29018 , код ЄДРПОУ - 43315602)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом"

Суддя І.І. Тарновецький