Справа №: 450/2711/23 Провадження №: 3/450/1545/23
18 липня 2023 року суддя Пустомитівського районного суду Львівської області Кукса Д.А., розглянувши в адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 КУпАП,
26.05.2023 о 14 год. 00 хв. в с.Сокільники, вул. Стрийська, 30, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом VOLVO V50, д.н.з. НОМЕР_1 , не був уважний, не стежив за дорожньою обстановкою на дорозі, яка має дві смуги руху в попутньому напрямку, виїхав на призначений для зустрічного руху бік дороги та створив аварійну ситуацію транспортному засобу Renault Kangoо, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який був змушений змінити різко свій напрямок руху та здійснив зіткнення з транспортним засобом Volkswagen Passat, д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_3 . Внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальних збитків.
Такими своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 2.3 б, 11.4 ПДР.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.
На адресу суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про передачу справи до суду за місцем його проживання ( АДРЕСА_1 ), оскільки приїзд на розгляд справи до місцевості значно ускладнений територіальною віддаленістю та потребує значних фінансових витрат на доїзд. Хоче бути присутнім на судовому засіданні та скористатись правовою допомогою. У зв'язку із введенням воєнного стану, його явка на розгляд справи може стати взагалі неможливою, що значно ускладнить своєчасність розгляду справи. А тому розгляд справи буде доречніше здійснити за місце його проживання - у Перечинському районному суді Закарпатської області.
Відповідно до положень ст. 276 КУпАП (з урахуванням змін, внесених Законом України № 2617-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень", який набрав чинності 01 липня 2020 року) справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем їх вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 11.06.2004 р. " Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що відповідно до ч.2 ст.276 КУпАП у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність (ч.2 ст.276 КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Як вбачається матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП були скеровані для розгляду Пустомитівського районного суду Львівської області, питання підсудності було вирішено законодавчо уповноваженим на це органом.
Відповідно до ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Таким чином, однією з найважливіших гарантій здійснення правосуддя є розгляд справи належним судом.
За таких обставин подане клопотання про передачу справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до Перечинського районного суду Закарпатської області за ст. 124 КУпАП до задоволення не підлягає.
Одночасно суд вважає за необхідне роз'яснити, що відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 -1729, 173, 173-2, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу. Законами України може бути передбачено й інші випадки, коли явка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в орган (до посадової особи), який вирішує справу, є обов'язковою.
А відтак, суд вправі розглянути справу про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП у відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності, за умови, що така належним чином сповіщена про час і місце розгляду справи та не подала клопотання про відкладення розгляду справи з причин, які суд повинен визнати поважними.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
У відповідності з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Розглядаючи матеріали адміністративної справи в межах наявних доказів, приходжу до висновку, що винуватість адмінправопорушника ОСОБА_1 у його вчиненні підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №156848 від 26.05.2023, схемою місця ДТП від 26.05.2023, письмовими поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що у діях водія ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Вирішуючи питання про вид стягнення, з врахуванням особи правопорушника, приходжу до висновку, що на правопорушника слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції статті, що передбачає відповідальність за вчинене правопорушення, у виді штрафу.
Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850 /вісімсот п'ятдесят/ грн. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 536,80 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень 80 коп.) судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Д. А. Кукса