Справа № 442/4827/23
Провадження №3/442/1849/2023
20 липня 2023 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області у складі головуючого судді - Кучаковського Ю.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Дрогобицького РВП ГУ НП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фізичної особи-підприємця, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 10.07.2023 о 12:50 год., перебуваючи на робочому місці в магазині, що за адресою: с. Монастир-Лішнянський, вул. Медвежанська, зберігала на робочому місці в приміщенні даного магазину тютюнові вироби, а саме сигарети марки „Комплімент” без марок акцизного податку у кількості дев'ять блоків - дев'яносто пачок „Комплімент” синій, та п'ять блоків - п'ятдесят пачок „Комплімент” червоний.
Дії ОСОБА_1 було кваліфіковано за ч1 ст. 164-5 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину визнала, вказала, що не реалізовувала їх.
Згідно з ч. 1 ст. 164-5 КУпАП зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств -виробників, імпортерів і продавців таких товарів, - тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких алкогольних напоїв або тютюнових виробів.
Як убачається зі ст. 1 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового і плодового, алкогольних напоїв тютюнових виробів” тютюнові вироби - це сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.
Відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового і плодового, алкогольних напоїв тютюнових виробів” алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Факт вчинення даного адміністративного правопорушення стверджується протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 134896 від 10.07.2023, відповідно до якого ОСОБА_1 10.07.2023 о 12:50 год., перебуваючи на робочому місці в магазині, що за адресою: с. Монастир-Лішнянський, вул. Медвежанська, зберігала на робочому місці в приміщенні даного магазину тютюнові вироби, а саме сигарети марки „Комплімент” без марок акцизного податку у кількості дев'ять блоків - дев'яносто пачок „Комплімент” синій, та п'ять блоків - п'ятдесят пачок „Комплімент” червоний;
поясненнями ОСОБА_1 , згідно з якими вона дійсно зберігала в магазині у с. Монастир-Лішнянському по вул. Медвежанській тютюнові вироби, а саме сигарети марки „Комплімент”, без марок акцизного податку, без мети збуту;
копією ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами з додатком;
фотосвітлиною тютюнових виробів, а саме сигарет марки „Комплімент”, без марок акцизного податку;
копією квитанції № 001830 про отримання на зберігання речових доказів вилучених (отриманих) стосовно обвинувачення під час здійснення кримінального провадження, відповідно до якої вилучено сигарети марки „Комплімент” в кількості 140 пачок: 90 пачок „Комплімент” синій та 50 пачок „Комплімент” червоний;
Враховуючи наведене, суд вбачає в діях ОСОБА_1 ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, та вважає за доцільно застосувати до неї вид адміністративного стягнення передбаченого даною статтею у виді штрафу.
До висновку про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП за подібних обставин дійшов Львівський апеляційний суд у постанові від 12.05.2023 по справі № 466/1816/23.
При обранні адміністративного стягнення суддя враховує характер та обставини адміністративного правопорушення, його наслідки, які не є тяжкими, дані про особу правопорушника, враховуючи обставину, що пом'якшує відповідальність (щире каяття), відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, її майновий стан, враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що з метою виховання правопорушника та запобігання вчинення ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією вилучених тютюнових виробів.
У відповідності до вимог ст. 40-1 КУпАП та ч. 5 ст. 4 Закону України „Про судовий збір” з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір до спеціального фонду Державного бюджету України в розмірі 536 грн 80 к.
Керуючись ст.ст. 40-1, 164-5, 268, 283, 284, 285 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень з конфіскацією 140 (сто сорока) пачок тютюнових виробів без марок акцизного збору.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн 80 к. в дохід спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів - ГУК Львiв/Дрогобицька тг /22030101, рахунок отримувача - UA628999980313121206000013931, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101).Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Строк пред'явлення до виконання даної постанови три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Ю.С. Кучаковський