Справа 350/516/21
Номер провадження 3-в/350/1/2023
19 липня 2023 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Бейко А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника Калуського районного сектору №2 філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області Винник Р.О. щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови, -
Начальник Калуського РС №2 філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області Винник Р.О. звернулася до суду з поданням щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови суду про накладення адміністративного стягнення стосовно ОСОБА_1 , на якого Рожнятівським районним судом Івано-Франківської області 26.04.2021 року накладено адміністративне стягнення за ч.1 ст.183-1 КУпАП у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
Подання мотивовано тим, що громадянин ОСОБА_1 з 27.05.2021 перебуває на обліку в Калуському районному секторі №2 філії Державної установи «Центр пробації» в Івано- Франківській області. За викликом в сектор правопорушник не з'являвся, тому представником Калуського районного сектору №2 філії Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області вживались ряд заходів, зазначених у поданні, з метою встановлення місцезнаходження громадянина ОСОБА_1 . Також з метою перевірки проходження правопорушником ОСОБА_1 військової служби 03.05.2023 та повторно 19.05.2023 сектором направлено запити в ІНФОРМАЦІЯ_1 . 31.05.2023 року отримано відповідь на запит про те, що ОСОБА_1 призваний 23.03.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_1 на військову службу в ЗСУ по мобілізації.
Інспектор вважає, що оскільки постанова Рожнятівського районного суду від 26.04.2021 року набрала законної сили 06.05.2021 року, з об'єктивних причин залишається без виконання у зв'язку з неявкою для відпрацювання правопорушником суспільно-корисних робіт, а також той факт що ОСОБА_1 23.03.2023 року призваний на військову службу в ЗСУ по мобілізації, що унеможливлює виконання рішення суду, у зв'язку з чим вона звернулася до суду з цим поданням.
У судове засідання, призначене на 19.07.2023 представник Калуського районного сектору №2 філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області не прибула.
ОСОБА_1 у судове засідання також не прибув.
Вивчивши подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постановита дослідивши матеріали, якими воно обґрунтоване, суд прийшов до такого висновку.
Судом установлено, що постановою Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 26.04.2021 ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт строком на 120 (сто двадцять) годин.
Постанова суду набрала законної сили і своєчасно скерована для примусового виконання до Рожнятівського районного сектору філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області та прийнята до виконання, що підтверджується повідомленням про прийняття судового рішення до виконання.
Із дослідженої особової справи ОСОБА_1 № 08/2021 встановлено, що останній був призваний ІНФОРМАЦІЯ_1 на військову службу в ЗСУ по мобілізації 23.03.2023 року.
Відповідно до ст.31-1 КУпАП суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 325-1 КУпАП встановлено, що постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт». Так, згідно розділу 11 вказаного Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Наказом від 19.03.2013 року № 474/5 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції, в розділі XIII пунктах 13.13 та 13.14 передбачено наступне: 13.13. якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови; 13.14. усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до ст. 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.
Відповідно до ст. 304 КУпАП України, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Однак, як вбачається зі ст.ст. 183-2 КУпАП, 302 КУпАП, ст. 325-4 цього ж Кодексу, питання, пов'язані з виконанням постанови суду можуть бути вирішені різним чином.
Порядок виконання постанови про застосування суспільно корисних робіт визначений Главою 31-А КУпАП (ст.ст. 325-1 - 325-4 КУпАП).
Згідно зі ст. 325-4 КУпАП у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.
Відповідальність за ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбачена ст.183-2 КУпАП. Під ухиленням особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт у цій статті слід розуміти неприбуття порушника до місця виконання суспільно корисних робіт (підприємства, установи, організації) протягом двох днів з дати, визначеної у направленні уповноваженою посадовою особою органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, без поважних причин, невихід на суспільно корисні роботи або відмова від виконання роботи, вид якої визначений підприємством, установою, організацією, більше двох разів протягом місяця без поважних причин, а також поява на робочому місці у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння. Поважними причинами є хвороба особи та інші документально підтверджені обставини, що фактично позбавляють можливості порушника прибути для відпрацювання суспільно корисних робіт.
Відповідно до вимог ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно зі ст. 302 КУпАП, за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.
Відповідно до пунктів 5, 6 і 9 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
Таким чином, законодавцем визначено чіткий перелік випадків у разі настання яких орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання, а саме: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
В усіх інших випадках постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання.
Крім того, санкцією ч. 1 ст. 183-1 КУпАП передбачено лише один вид стягнення, а саме виконання суспільно корисних робіт. Можливість заміни стягнення у вигляді суспільно корисних робіт Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачена.
Також, чинний Кодекс України про адміністративне правопорушення передбачає можливість відстрочки, заміни або припинення виконання адміністративного стягнення.
Наразі ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт не виконав, так як мобілізований до ЗСУ, відтак не ухиляється від відбування адміністративного стягнення.
Крім того, відсутність правопорушника при розгляді подання у суді позбавляє його права захищати свої інтереси та порушує його право на захист в стадії виконання постанови, передбачене Кодексом України про адміністративне правопорушення. А тому суд, виходячи з інтересів правильного вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови, вважає обов'язковою присутність правопорушника при вирішенні питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Враховуючи наведені обставини в сукупності, а також те, що відсутня вказівка, яким чином суд повинен вирішити порушене у ньому питання, суд позбавлений можливості розглянути подання начальника Калуського РС №2 філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області Винник Р.О. щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови відповідно до вимог КУпАП, а тому його слід повернути до уповноваженого органу для продовження виконання постанови Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 26.04.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.283, 298, 300-305, 325-4 КУпАП України, суд -
подання начальника Калуського районного сектору №2 філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області Винник Р.О. щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови разом із особовою справою №08/2021 щодо ОСОБА_1 повернути до Калуського районного сектору №2 філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області для продовження виконання постанови Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 26.04.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Бейко