Ухвала від 19.07.2023 по справі 420/15696/23

Справа № 420/15696/23

УХВАЛА

19 липня 2023 року м.Одеса

Головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) заяву представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП в Одеській області №1311 від 26.05.2023 в частині притягнення заступника начальника ЧЧ УОАЗОР ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності шляхом накладення дисциплінарного стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність.

Ухвалою суду від 07.07.2023 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст. 262 КАС України).

14.07.2023 року до суду за вхід. №ЕП/27329/23 від представника Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшла заява про залишення позову без розгляду, яке обґрунтовано тим, що позивачем було порушено відведений спеціальний строк звернення до суду відповідно до частини 4 статті 31 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, згідно з яким поліцейський має право оскаржити застосоване до нього дисциплінарне стягнення, звернувшись до адміністративного суду протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Вирішуючи клопотання про залишення позову без розгляду, суд виходить з наступного.

Згідно з абзацом першим частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У відповідності до частини 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до заявлених позивачем вимог, позивач не погоджується прийнятим наказом ГУНП в Одеській області №1311 від 26.05.2023 в частині притягнення заступника начальника ЧЧ УОАЗОР ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності шляхом накладення дисциплінарного стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність.

Згідно із частиною 2 статті 19 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-УІІІ підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Дисциплінарним статутом Національної поліції України (далі - Статут) затвердженим Законом України від 15.03.2018 № 2337-УІІІ визначено сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження.

У зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України з 24.02.2022р. в Україні введено воєнний стан, дію якого наразі продовжено до 19.02.2023 року, включно.

Так, 15.03.2022 р. Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до законів України «Про Національну поліцію» та «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану».

З урахуванням вказаного нормативно-правового акту, Дисциплінарний статут Національної поліції України, затверджений Законом України "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України", доповнено розділом V «Особливості проведення службового розслідування в період дії воєнного стану».

Розділом V Статуту визначені особливості проведення службового розслідування в період дії воєнного стану.

Так, указом Президента України №64/2022 "Про ведення воєнного стану в Україні”, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і обороні України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст.106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, постановлено введення в Україні воєнного стану з 5 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Після втрати чинності вказаним вище указом, введений Президентом України воєнний стан неодноразово продовжувався, в тому числі по теперішній час.

Відповідно до частини 4 статті 31 Статуту поліцейський має право оскаржити застосоване до нього дисциплінарне стягнення, звернувшись до адміністративного суду протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Службове розслідування відносно позивача проводилось у строки та порядок передбачений розділом V Статуту.

Відповідно до відомості про ознайомлення працівників управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування ГУНП в Одеській області з наказом ГУНП в Одеській області від 26.05.2023 № 1311 ОСОБА_1 ознайомилась з зазначеним наказом - 31.05.2023 що підтверджується її особистим підписом у відомості.

У зв'язку з вищевказаним саме 31.05.2023 року ОСОБА_1 ознайомилась із наказом ГУНП в Одеській області від 26.05.2023 року № 1311 «Про притягнення до дисціплінарної відповідальності окремих працівників ГУНП в Одеській області» та фактично дізналася про можливе порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Однак позивач з позовною заявою щодо оскарження таких дій звернувся лише 30 червня 2023 року. Таким чином, позов був поданий з пропущенням 15 денного строку на звернення до суду, встановлений Дисциплінарним статутом Національної поліції України.

Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду (ч.3 ст.123 КАСУ).

Норми статті 123 КАС України передбачають надання можливості позивачу подати до суду відповідну заяву про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду, а тому клопотання про залишення позовної заяви без розгляду задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 44, 122, 123, 240, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника Головного управління Національної поліції в Одеській області про залишення позову без розгляду - відмовити повністю.

Ухвала окремо від рішення по справі оскарженню не підлягає.

Відповідно до положень статті 256 КАС України, ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Головуючий суддя Потоцька Н.В.