Ухвала від 18.07.2023 по справі 420/8790/23

Справа № 420/8790/23

УХВАЛА

18 липня 2023 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження окреме процесуальне питання в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Подільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії та встановлення факту,

встановив:

До суду звернулась адвокат Жмурко Світлана Леонідівна, діюча в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Подільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_1 ), в якій, з урахуванням нової редакції позовної заяви від 05.06.2023 р., просить:

- визнати протиправною бездіяльність Подільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, викладену у листі №721 від 07.02.2023 р. щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 р.;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 завірити та направити до Міністерства Оборони України документи та заяву ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у розмірі та порядку передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 р.;

- встановити факт, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 та загиблий військовослужбовець ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 поблизу населеного пункту Костянтинівка, Бахмутського району, Донецької області проживали однією сім'єю як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу в період з 2020 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_1 являється дружиною загиблого ОСОБА_2 , і фактично перебувала на його утриманні.

Ухвалою суду від 19.06.2023 р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Як встановлено судом, 03.07.2023 р. від відповідача надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яке обґрунтовано тим, судове рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі.

Надаючи правову оцінку даному клопотанню відповідача, суд враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Згідно з частиною четвертою статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Щодо залучення Міністерства оборони України в якості третьої особи на стороні відповідача, то представник відповідача зазначає, що у разі задоволення позовних вимог у Міністерства оборони України виникне обов'язок щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у розмірі та порядку передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 р., а відтак судове рішення матиме вплив на права та обов'язки Міністерства оборони України.

Як встановлено судом, однією з вимог позивача є зобов'язання Подільського РТЦК та СП завірити та направити до Міністерства Оборони України документи та заяву ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у розмірі та порядку передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 р., а відтак за наслідками розгляду цієї справи дане рішення може вплинути на обов'язки Міністерства оборони України.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для залучення Міністерства оборони України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Щодо залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , то в обґрунтування підстав для її залучення ІНФОРМАЦІЯ_2 вказує, що вона є донькою загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , а тому вирішення даної справи може призвести до зменшення належних їй виплат або потребуватиме перерозподілу раніше виплачених їй виплат.

Суд зазначає, що предметом оскарження у даній справі є протиправна бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у виплаті позивачці одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, Постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 р.

Відповідно до статті 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 № 2011-XII ( далі - Закон № 2011-ХІІ) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги врегульовані статтею 16-1 цього Закону, зокрема, у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають, серед іншого, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення). ( стаття 16-1 Закону № 2011-ХІІ).

При цьому, одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону. ( пункт перший статті 16-3 Закону № 2011-ХІІ)

Враховуючи, що ОСОБА_3 є донькою загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , то з огляду на вказані положення Закону № 2011-ХІІ вона є особою, яка має право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, при цьому, реалізація такого права залежить від призначення та виплати одноразової грошової допомоги іншим особам, які мають право на її призначення та отримання.

З огляду на вказане суд вважає, що судове рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки ОСОБА_3 та мати правові наслідки, що стосуються даних правовідносин, а тому наявні підстави для її залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина п'ята статті 49 КАС України).

Керуючись ст. ст. 49, 243, 248 КАС України, суд -

ухвалив:

Клопотання Подільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 - задовольнити.

Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України (пр-т Повітрофлотський, буд. 6, м. Київ, Київська обл., ЄДРПОУ 00034022).

Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ( АДРЕСА_1 ).

Зобов'язати ОСОБА_3 надати суду протягом п'яти днів з дати отримання даної ухвали належним чином засвідчені копії паспорту та ідентифікаційного номеру .

Запропонувати третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, надати пояснення щодо позову або відзиву протягом п'яти днів з дня отримання їх копій.

Роз'яснити третім особам, що у відповідності до вимог ст. 165 КАС України в поясненнях слід викласти свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову в порядку, встановленому ч. ч. 2-4 ст. 162 КАС України.

Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.

Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя В.А. Дубровна