Рішення від 17.07.2023 по справі 400/7011/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2023 р. № 400/7011/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В. за участю секретаря судового засідання Дидіної А.О., розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу

за позовомФермерського господарства "МТД", вул. Генерала Богданова, 31,Романова Балка,Первомайський район, Миколаївська область,55270,

до Державної служби України з безпеки на транспорті, проспект Перемоги, 14,Київ 135,01135, вул. Антоновича, 51,Київ 135,01135

про:визнання протиправною та скасування постанови від 05.05.2023 року № 336948,

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство «МТД» звернулося до Державної служби України з безпеки на транспорті з вимогами визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №336948 від 05.05.2023.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що відсутній факт перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень (загальна маса транспортного засобу не перевищувала нормативно допустимої маси, встановленої у п.22.5 Правил дорожнього руху), довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0063913 від 30.01.2023 не містить відомостей про характеристики вагового комплексу та підпису оператора вагового комплексу і відповідної печатки, оскаржувана постанова №336948 від 05.05.2023 винесена з порушенням встановленого терміну та не містить суті вчиненого правопорушення, а саме відповідно до п.25 постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2066 №1567, справа про порушення розглядається не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументував тим, що відповідачем було додержано вимоги, передбачені Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, та розглянуто справу у визначному ст.250 Господарського кодексу України. Право на участь особи було дотримано.

Справу розглянуто у спрощеному провадженні у відкритому судовому засіданні з викликом сторін. В судовому засіданні 17.07.2023 проголошено вступну та резолютивну частину судового рішення, повний текст рішення підписано 18.07.2023.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

Фермерське господарство «МТД» зареєстровано юридичною особою 14.11.1996 року. Основним видом діяльності господарства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний).

У своїй господарській діяльності ФГ «МТД» використовує вантажний автомобіль MERSEDES BENZ р.н. НОМЕР_1 з напівпричепом SCHMITZ р.н. НОМЕР_2 .

30.01.2023 ФГ «МТД» на зазначеному автомобілі здійснював перевезення масла. На автодорозі -05 Київ-Одеса (452 км + 811 км), було здійснено габаритно-ваговий контроль зазначеного транспортного засобу.

Результати зважування, повна маса транспортного засобу 40230 кг, навантаження на осі 1) 7,07 т, 2) 12,4 т; 3) 7,3 т; 4)7,01 т; 5) 8,72 т.

Максимальна допустима вага 40 т, а максимальна вага на одиночну вісь 11,5 т.

Під час проведення рейдової перевірки було виявлено здійснення перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень на одиночну вісь, навантаження склало 12,4 кг (7,82%).

За результатами рейдової перевірки співробітниками Укртрансбезпеки складено Акт перевірки №351422.

27.02.2023 Відділом державного нагляду (контролю) в Миколаївській області Укртрансбезпеки направлено на адресу ФГ «МТД» запрошення у розгляді справи на 09.03.2023.

05.08.2022 уповноваженою особою Відділу державного нагляду (контролю) в Миколаївській області Укртрансбезпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №336948, якою за допущення порушення Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачене абз. 14 ч.1 ст.60 Закону, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу MERSEDES BENZ р.н. НОМЕР_1 (акт №351422), стягнуто з ФГ «МТД» штраф в розмірі 8500 гривень.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою КМУ від 10.10.01 №1306 габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.

Відповідно до п.22.1 Правил, маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Відповідно до п.22.5. Правил, рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують фактичної маси 40 т (для двовісних автомобілів (тягач) з трьохвісним напівпричепом), а навантаження на одинарну вісь не більше 7,5 т.

Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 “Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами” (Офіційний вісник України, 2001 р., № 3, ст. 75).

Рух транспортних засобів та їх составів, фактична маса та навантаження на вісь яких перевищують параметри, визначені підпунктами “б” та “в” цього пункту, у разі перевезення подільних вантажів забороняється.

Відповідно до п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.01 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до п.3 Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Питання проведення габаритно-вагового контролю врегульоване Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, якій затверджений постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.07.

Відповідно до п.15 Порядку контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Відповідно до п.20 Порядку за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських.

Відповідно до п.п.21.-25 Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.

Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.

У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.

Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідно до вимог Законів України «Про дорожній рух», «Про автомобільні дороги», Правил дорожнього руху, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні та Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, відповідач уповноважений та має право проводити дії щодо габаритно-вагового контролю великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.

Абзацом 14 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи - зокрема перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 відсотків до 10 відсотків включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Станом на 30.01.2023 позивач здійснював вантажне перевезення з перевищенням максимально нормативно допустимого навантаження на одиночну вісь - 12,4 т, при допустимих 11,5 т. При цьому, позивачем перевозився подільний вантаж (масло), а тому дозволи на таке перевезення не видаються взагалі.

За таких обставин, в діях позивача вбачається склад правопорушення, передбаченого абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Строк притягнення до відповідальності врегульований ст.250 Господарського кодексу України, відповідно до якого, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Строки, передбачені ст.250 ГК України, відповідачем у цьому випадку не порушені.

Таким чином, суд не вбачає в діях відповідача порушень вимог п.п.25,25 Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

За таких обставин, суд не знаходить підстав для визнання постанови відповідача протиправними та задоволення позову.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Фермерського господарства "МТД" (вул. Генерала Богданова, 31,Романова Балка,Первомайський район, Миколаївська область,55270 23397276) до Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14,Київ 135,01135 39816845) відмовити повністю.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 18.07.2023