Ухвала від 18.07.2023 по справі 214/1857/23

Справа № 214/1857/23

2/214/2761/23

УХВАЛА

про відмову у зупиненні провадження по справі

18 липня 2023 року м. Кривий Ріг

Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Ткаченка А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Попкової Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №214/1857/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 , про стягнення аліментів на утримання повнолітньої доньки, яка продовжує навчання, -

Представники:

від позивача - адвокат Ратушна О.В.,

від відповідача - адвокат Андрух В.В.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою 20 березня 2023 року, в якій просить суд стягнути із ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання повнолітньої доньки, яка продовжує навчання - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі частини від усіх видів заробітку (доходу) відповідача, щомісячно, починаючи з дня подачі позовної заяви до суду і до закінчення навчання, але не більше ніж до досягнення донькою 23-х років; судові витрати покласти на відповідача.

Ухвалою суду від 11 квітня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду з відкриттям спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.18).

04 червня 2023 року через модуль підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» від представника відповідача ОСОБА_2 - адвоката Андруха В.В. надійшло клопотання про зупинення провадження у справі на підставі п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України у зв'язку з перебуванням відповідача на службі в ЗСУ - в Херсонському зональному відділі військової служби правопорядку на посаді кухаря господарчого відділення взводу забезпечення з 04 липня 2022 року та по теперішній час. На підтвердження цьому надав довідку №107 від 19 травня 2023 року. Оскільки ВСП, де наразі відповідач проходить військову службу, є спеціальним правоохоронним формуванням у складі ЗСУ, представник вважає, що правові підстави для обов'язкового зупинення провадження у справі у даному випадку мають місце.

Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Ратушна О.В. заперечувала проти зупинення провадження по справі, виклавши свою позицію у відповідних запереченнях. Представник позивача зазначила, що стягнення із батьків аліментів на повнолітніх дітей, які продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, є одним із механізмів забезпечення реалізації особою права на освіту, який узгоджується із соціальною спрямованістю держави та моральними засадами суспільства (постанова Верховного Суду від 08 травня 2023 року). Відповідно до п.1 ч.1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках перебування учасника справи на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі. Згідно із п.2 ч.1 ст. 251 ЦПК України, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. Межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи. Отже, процесуальний закон пов'язує необхідність зупинення провадження у справі не з наявністю воєнного стану в Україні, а із фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. Правова позиція з цього приводу висловлена Верховним Судом у постанові від 21 грудня 2022 року у справі №456/2541/19. Як зазначено у клопотанні про зупинення провадження, ОСОБА_2 перебуває на військовій службі у ІНФОРМАЦІЯ_2 на посаді кухаря господарчого відділення взводу забезпечення з 04 липня 2022 року по теперішній час. Натомість, відомостей про те, чи військове формування, в якому несе службу відповідач, переведене на воєнний стан або залучене до проведення антитерористичної операції, до клопотання не додано. Крім того, представник зауважила, що відповідач у справі скористався своїм правом на отримання правової допомоги та здійснює захист своїх прав через представника - ОСОБА_4 , а у випадку наявності бажання приймати участь у судових засіданнях, відповідач вправі реалізувати це дистанційно, шляхом участі в судових засіданнях в режимі відеоконференції.

Позивач ОСОБА_1 та її представник - ОСОБА_5 правом на участь в судовому засіданні 18 липня 2023 року не скористались, заявивши про можливість розгляду клопотання представника відповідача про зупинення провадження за їх відсутності. Проти задоволення клопотання представник позивача заперечувала.

Відповідач ОСОБА_2 та його представник - ОСОБА_4 в судове засідання не з'явились, будучи повідомленими у встановленому законом порядку. Від представника відповідача через модуль підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» надійшла заява про відкладення розгляду справи 18 липня 2023 року, у зв'язку із зайнятістю в слідчих діях.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 про свою участь в судовому засіданні не заявила, будучи повідомленою у встановленому законом порядку.

За даних обставин, з метою дотримання розумних строків розгляду справи, суд вважає за можливе клопотання представника відповідача про зупинення провадження розглянути у даному судовому засіданні за відсутності учасників справи з урахуванням висловленої ними позиції, оскільки їх неявка не перешкоджає цьому. Суд зауважує, що відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні сторін, інших учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні, що передбачено ст.223 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, вимоги клопотання, врахувавши позицію представників сторін, дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання про зупинення провадження по справі з таких підстав.

Відповідно до п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмета позову для заявника у справі (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Фрідлендер проти Франції»).

Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом учинення процесуальних дій під час розгляду справи з визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому її розгляду, та передбачити усунення яких неможливо. Межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи.

Так, згідно із п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Отже, процесуальний закон пов'язує необхідність зупинення провадження у справі не з наявністю воєнного стану в Україні, а із фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. Правова позиція з цього приводу висловлена Верховним Судом у постанові від 21 грудня 2022 року у справі №456/2541/19.

Вказана вище норма має тимчасовий характер, тобто обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. При цьому, сторона процесу має право заявити таке клопотання, але має мотивувати «об'єктивну неможливість розгляду справи».

Відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, в черговий раз з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб (тобто до 18 серпня 2023 року) на підставі Указу Президента України від 01 травня 2023 року №254/2023, затвердженого Законом України від 02 травня 2023 року №3057-IX.

Звертаючись до суду з клопотанням про зупинення провадження, представник відповідача надав копію довідки №107 від 19 травня 2023 року, виданої за підписом начальника Херсонського зонального відділу Військової служби правопорядку, на підтвердження того, що ОСОБА_2 перебуває на військовій службі з 04 липня 2022 року по теперішній час у спеціальному правоохоронному формуванні у складі Збройних Сил України (а.с.96).

Згідно зі ст.1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що військове формування - це створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об'єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки; органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України. Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.

Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та вирішення питань, пов'язаних з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі, врегульовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008.

Відповідно до п.12 Положення, встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.

Результат аналізу п.12 Положення дає підстави зробити висновок про те, що встановлення відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом оформлюється письмовими наказами по особовому складу.

Як слідує з довідки №107 від 19 травня 2023 року, виданої за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 перебуває на військовій службі у ІНФОРМАЦІЯ_2 на посаді кухаря господарчого відділення взводу забезпечення з 04 липня 2022 року по теперішній час.

Разом з тим, до клопотання представником відповідача не надано достовірних доказів на підтвердження того, що Херсонський зональний відділ військової служби правопорядку, де ОСОБА_2 перебуває на військовій службі, входить до структури Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Крім того, до клопотання не долучено копії наказу по особовому складу на підтвердження перебування ОСОБА_2 на військовій службі у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Слід також зауважити, що в рамках даної справи відповідач не заявив про свою безпосередню участь в судовому засіданні, його інтереси представляє адвокат Андрух В.В., що з огляду на це та категорію справи, її розгляд у спрощеному провадженні, не визначає обов'язковість участі відповідача безпосередньо в судовому засіданні.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку щодо відсутності підстав для зупинення провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.251 ЦПК України.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі, суд також виходить з того, що предметом спору є стягнення аліментів на утримання повнолітньої доньки сторін, яка продовжує навчання, тобто стосується матеріального забезпечення їх дитини. Відтак, з урахуванням принципу якнайкращого забезпечення інтересів дитини, розгляд цієї справи повинен бути проведений у найкоротший строк. Позаяк, у ч.8 ст.7 СК України також визначено, що регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Керуючись ст.ст.210, 251, 259, 260 ЦПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_2 - адвоката Андруха Віталія Васильовича про зупинення провадження по цивільній справі №214/1857/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 , про стягнення аліментів на утримання повнолітньої доньки, яка продовжує навчання - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання судом. Заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвалу суду складено та підписано 18 липня 2023 року.

Суддя А.В. Ткаченко