Головуючий І інстанції: Панов М.М.
17 липня 2023 р. Справа № 520/932/22
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.,
Суддів: Рєзнікової С.С. , Бегунца А.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2022 року у справі № 520/932/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
13.01.2022 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просить суд визнати відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (№3551-12) у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року №367-ХІV, рішення Конституційного Суду України від 29.02.2020 року №3-р/2020, рішення Верховного Суду України від 29 вересня 2020 року у зразковій справі №440/2722/20 та Рішення Великої Палати Верховного Суду від 13 січня 2021 року по даній справі дії Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірними, а прийняте рішення, яке оформлене листом Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про відмову йому у допризначенні к виплаті та про відмову у передачі Списку-розпорядження про допризначення йому недоотриманої суми разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації для подальшого нарахування та виплати йому недоотриманої суми разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року, як особі з інвалідністю 2-ї групи внаслідок війни, виходячи з встановленого законом розміру у 8 мінімальних пенсій за віком, протиправними; зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (№3551-12) у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року №367-ХІV, рішення Конституційного Суду України від 29.02.2020 року №3-р/2020, рішення Верховного Суду України від 29 вересня 2020 року у зразковій справі №440/2722/20 та Рішення Великої Палати Верховного Суду від 13 січня 2021 року по даній справі призначити, нарахувати та розпочати процедуру виплати йому разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше здійснених платежів у спосіб передачі відповідних документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 , з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020, зазначив, що щорічна разова грошова допомога до 5 травня є одним із засобів реалізації державою конституційного обов'язку щодо забезпечення соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цінність, та членів їх сімей, відтак відмова відповідача у призначенні та виплаті йому у 2021 році такої допомоги у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком порушує його право на отримання її у розмірі, визначеному ст. 13 Закону № 3551-XII.
Заперечуючи вимоги адміністративного позову, відповідач зазначає, що у 2021 році призначення позивачу щорічної разової допомоги до 5 травня проведено відповідно до вимог чинного законодавства. Крім того, ним зазначено про те, що до повноважень Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради відноситься виключно призначення щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, а її нарахування та виплата проводиться Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації. Відтак позовні вимоги в частині зобов'язання нарахувати та виплатити зазначену допомогу пред'явлені до неналежного відповідача.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2022 року (розгляд справи відбувся за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.
Судовим рішенням визнано протиправними дії УСЗН адміністрації Немишлянського району ХМР щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості суми разової грошової допомоги, як інваліду війни II групи, до 5 травня 2021 року.
Зобов'язано УСЗН адміністрації Немишлянського району ХМР нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як інваліду війни 2 групи, за 2021 рік, з урахуванням раніше виплачених сум.
Судове рішення вмотивовано тим, що у 2021 року відповідач, у супереч приписів Закону № 3551-XII, здійснив виплату позивачу щорічної разової допомоги до 5 травня у розмірі меншому, ніж передбачено ч. 5 ст. 13 цього Закону.
Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі УСЗН адміністрації Немишлянського району ХМР просить його скасувати і прийняти нове: про відмову в задоволені вимог ОСОБА_1 , посилаючи на те, що виплата позивачу означеної допомоги у 2021 році була здійснена відповідно до вимог чинного законодавства, а позовні вимоги в частині зобов'язання нарахувати та виплатити зазначену допомогу позивачу пред'явлені до неналежного відповідача, оскільки до повноважень Управління відноситься виключно призначення щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, а її нарахування та виплата проводиться Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації.
Відзив на апеляційну скаргу не надійшов, що не перешкоджає апеляційному розгляду справи.
Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України).
За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).
За приписами ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення на підставі ст.317 КАС України слід скасувати з ухваленням нового рішення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач на підставі п. 7 ч. 2 ст. 7 Закону № 3551-XII є інвалідом П групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни- інвалідів війни (а.с.10).
Відповідачем не спростовується та обставина, що у 2021 році позивачу було призначено щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, як інваліду війни II групи, у розмірі 3906 грн; інформацію щодо позивача було включено до списків на отримання вищезазначеної допомоги та направлено до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для нарахування та проведення виплат.
У відповідь на звернення позивача з приводу проведення йому перерахунку разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік та виплати йому такої допомоги у розмірі, встановленому Законом № 3551-XII, відповідач повідомив позивача про відсутність для цього законодавчо встановлених підстав (а.с.12,13-14).
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон № 3551-XII.
Згідно зі ст. 4 цього Закону ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Згідно з ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України від 25.12.1998 року № 367-XIV «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням Рішення Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, Рішення Конституційного Суду № 6-рп/2007, Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020), щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 17-1 Закону № 3551-XII щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 року № 325 затверджений Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - Порядок № 325), який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною», для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - бюджетні кошти).
Пунктом 2 цього Порядку визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 3 Порядку № 325 розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є :
1) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);
2) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи соціального захисту населення), центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Згідно з п. 5 Порядку № 325 бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами,- за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку.
Додатком до Порядку «Розміри виплати у 2021 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» визначено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується в таких розмірах, зокрема:
особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:
I групи - 4421 гривня;
II групи - 3906 гривень;
III групи - 3391 гривня.
Враховуючи те, що на момент виникнення спірних правовідносин одночасно діяли положення статті 13 Закону № 3551-XII і Порядку № 325, які по-різному визначають розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, з огляду на положення частини третьої статті 7 КАС України, якою визначаються загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2021 році слід застосовувати не Порядок № 325, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу та є спеціальним законом у цій сфері відносин.
Колегія суддів зауважує, що Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19), від 19.10.2022 року у справі № 440/4157/21).
В силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність у позивача права на отримання у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як інваліду війни, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Разом з тим, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визнання протиправними дій відповідача Управління щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості в сумі разової грошової допомоги як інваліду війни II групи до 5 травня 2021 року та зобов'язання Управління нарахувати та виплатити на користь позивача цієї допомоги, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 4.1.22 Положення про Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (нова редакція), затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 09.12.2020 року № 7/20, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення разової грошової допомоги, передбаченої законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», передає списки-розпорядження до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для нарахування і виплати.
Відповідно до пункту 4.2 Положення про Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 22.11.2016 року № 535, Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр або Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) забезпечує у строк не більше 6 днів оформлення документів на виплату всіх видів грошових допомог і відправку їх до підприємств зв'язку та до банківських установ відповідно до узгоджених графіків.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що особою, відповідальною за призначення позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік є Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, на обліку в якому перебуває позивач.
Натомість, функції з нарахування та виплати віднесені до повноважень Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що дії Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради саме щодо призначення позивачу разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року у меншому розмірі є протиправними, як і відмова здійснити призначення в належному розмірі.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням викладеного, з метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради вчинити дії щодо призначення позивачу разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року, як особі з інвалідністю II групи внаслідок війни у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.
При цьому, оскільки Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації не є стороною у справі, а також судом не встановлено обставин, які б свідчили, що Центром не буде нараховано та виплачено позивачу разової грошової допомогу до 5 травня 2021 року після вчинення відповідачем Управлінням дій щодо її призначення, вимоги про зобов'язання нарахувати та виплатити вказану допомогу задоволенню не підлягають.
Судом першої інстанції не було враховано вищенаведених обставин, що призвело до неправильного вирішення справи.
З урахуванням наведеного, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню із прийняттям нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права (п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України).
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 292, 293, 308, 310, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради задовольнити частково.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22 червня 2022 року скасувати.
Прийняти нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради в призначенні ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року, як інваліду II групи, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, та в передачі до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат списку-розпорядження щодо ОСОБА_1 для нарахування та виплати ОСОБА_1 такої допомоги.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року, як інваліду II групи, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з відрахуванням раніше виплаченої суми, підготувати та направити відповідний список-розпорядження щодо ОСОБА_1 до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для нарахування та виплати цієї допомоги.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л.В. Мельнікова
Судді С.С. Рєзнікова А.О. Бегунц