Рішення від 10.07.2023 по справі 918/560/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" липня 2023 р. Справа № 918/560/23

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А., за участі секретаря судового засідання Костюкович Ю.С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради

до Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів України

про звільнення нежитлового приміщення,

у судовому засіданні приймали участь:

від позивача - Костючок С.Ю. (самопредставництво);

від відповідача - Тарасюк Д.В. (самопредставництво).

Відповідно до частини 14 статті 8, статті 222 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) при розгляді судової справи здійснювалося фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу програмно-апаратного комплексу "Діловодство суду".

У судовому засіданні 10 липня 2023 року, відповідно до частини 1 статті 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

В червні 2023 року Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - Управління, позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів України (далі - Організація, відповідач) про звільнення нежитлового приміщення, в якому просить зобов'язати Рівненську обласну організацію Національної спілки журналістів України звільнити нежитлові приміщення за адресою: м. Рівне, вул. Симона Петлюри, буд. 1, загальною площею 51,6 кв.м., а саме приміщення другого поверху площею 32,5 кв.м. та місця загального користування другого поверху площею 8,3 кв.м. та першого поверху площею 10,8 кв.м., шляхом виселення та передачі по акту прийому-передачі Управлінню комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 02.09.1996 року між Департаментом міського господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради народних депутатів та Рівненською обласною організацією "Спілка журналістів України" укладено договір оренди нежитлових приміщень по вул. С. Петлюри, 1 в м. Рівне загальною площею 88,9 кв.м. строком на 25 років.

В результаті реорганізації Департаменту міського господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради народних депутатів, 28.03.2000 року договір оренди нежитлового приміщення по вул. С. Петлюри, 1 був укладений Рівненською обласною організацією "Спілка журналістів України" з Управлінням житлового господарства.

Рішенням Рівненської міської ради від 12.06.2007 року № 869 "Про умови надання в оренду приміщень місцевим осередкам політичних партій та громадських організацій" було продовжено строк безплатного користування майном для осіб, зазначених в такому рішенні, на 10 років.

17 жовтня 2007 року між Управлінням житлово-комунального господарства та Рівненською обласною організацією Національної спілки журналістів України укладено договір позички, згідно якого Управління житлово-комунального господарства передало, а Рівненська обласна організація Національної спілки журналістів України прийняла в безоплатне користування нежитлові приміщення по вул. С. Петлюри, 1 загальною площею 52,7 кв.м.

Згідно рішення Рівненської міської ради № 2653 від 10.07.2009 року "Про передачу на баланс нежитлових приміщень на вул. С. Петлюри, 1", Управління житлово-комунального господарства передало, а Управління комунальною власністю прийняло на баланс нежитлові приміщення на вул. С. Петлюри, 1. Разом із нежитловими приміщеннями були передані технічна документація на об'єкти нерухомості та укладені договори оренди, суборенди та договори позички.

30 квітня 2010 року між Управлінням комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради та Рівненською обласною організацією Національної спілки журналістів України було укладено договір позички № 1946, за умовами п. 1.1 якого Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради передає, а Рівненська обласна організація Національної спілки журналістів України приймає в безоплатне користування нежитлові приміщення у будівлі по вул. С. Петлюри, 1 м. Рівне загальною площею 52,7 кв.м., а саме: нежитлові приміщення на 2 поверсі будівлі площею 14,5 кв.м. (згідно з технічним паспортом - № 56) площею 18 кв.м. (згідно з технічним паспортом - № 57), а також частину площ загального користування - на 1 поверсі 11,9 кв.м., на 2 поверсі - 8,3 кв.м.

В п. 2.1 зазначеного договору позички № 1946 вказано, що відповідно до рішення Рівненської міської ради від 12 червня 2007 року № 869 та договору позички від 31 жовтня 2007 року, укладеного між Управлінням житлово-комунального господарства міста Рівне та Рівненською обласною організацією Національної спілки журналістів України, нежитлові приміщення, зазначені у пункті 1.1 на момент укладення даного договору використовуються Рівненською обласною організацією Національної спілки журналістів України.

28.11.2017 року між позивачем та відповідачем був укладений додатковий договір № 1946 до договору оренди від 02.09.1996 року із змінами, внесеними договором від 28.03.2000 року, згідно з яким договір оренди між сторонами викладений в новій редакції.

01.11.2018 року та 30.01.2020 року сторонами укладені додаткові договори до договору оренди, які стосувалися визначення розміру орендної плати.

Відповідно до п. 1.1. Договору оренди, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нежитлові приміщення за адресою: м. Рівне, вул. Симона Петлюри, 1 загальною площею 51,6 кв.м. (надалі - Майно), а саме приміщення другого поверху площею 32,5 кв.м. та місця загального користування другого поверху площею 8,3 кв.м. та першого поверху 10,8 кв.м.

Згідно п. 2.1 Договору оренди, на момент укладення договору Майно перебуває в користуванні Орендаря на умовах договору від 02.09.1996 року.

Пунктом 3.1 Договору оренди встановлено строк дії цього договору - до 01 вересня 2021 року.

Таким чином, строк дії Договору оренди, укладеного між позивачем та відповідачем, на предмет оренди нежитлових приміщень загальною площею 51,6 кв.м. в будівлі по вул. С. Петлюри, 1 в м. Рівне, закінчився 01 вересня 2021 року.

В п. 2.3 Договору оренди передбачено, що у разі припинення чи розірвання цього договору Майно повертається Орендарем Орендодавцю протягом трьох робочих днів з дня припинення чи розірвання договору в такому ж стані, в якому воно було отримане, про що сторонами складається акт прийому-передачі Майна.

09.08.2021 року позивач надіслав відповідачу повідомлення (вих. № 08-619) про припинення договору оренди, в якому визначив дату повернення орендованих нежитлових приміщень - 03 вересня 2021 року об 11:30 год. Відповідач в зазначений час з'явився, проте відмовився передавати орендовані приміщення, що стверджується актом № 746 від 03.09.2021 року.

Таким чином, оскільки відповідач не виконав свого зобов'язання, закріпленого в договорі оренди та чинному законодавстві, не звільнив нежитлове приміщення і не передав його за відповідним актом приймання-передачі після закінчення терміну дії договору оренди, позивач змушений звертатися до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.

Також Управлінням наведено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, згідно якого позивач вказує, що поніс і очікує понести витрати у зв'язку із розглядом справи в розмірі 2 684 грн 00 коп., які складаються із суми сплаченого судового збору.

Ухвалою суду від 12 червня 2023 року позовну заяву Управління від 06.06.2023 року № 08-449 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання для розгляду справи призначено на 10 липня 2023 року.

Ухвалою суду від 12 червня 2023 року виправлено описку, допущену у вступній частині ухвали Господарського суду Рівненської області від 12 червня 2023 року у справі № 918/560/23, та вважати правильним найменування позивача - Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради.

28 червня 2023 року від відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву з додатками, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема відповідач зазначає, що фактична площа приміщення, яке займає Організація, становить 36,1 кв.м. (згідно Довідки Рівненського обласного БТІ від 02.03.2007 року). Також відповідач зазначає, що на правовідносини сторін поширює свою дію Закон України "Про оренду державного та комунального майна" № 157-ІХ від 03.10.2019 року, так як в оренду було передано комунальне майно. Відповідно до абзацу 4 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону, договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені. Як зазначає відповідач, своєю позовною заявою позивач вводить суд в оману, так як позивачу відомо про Постанову Кабінету Міністрів України від 10 липня 1998 р. № 1058 "Про передачу нерухомого майна творчим спілкам", згідно якої та ПЕРЕЛІКУ будинків і приміщень, які є комунальною власністю і рекомендуються для передачі у власність або у довічне користування творчих спілок України - п. 5. Національній спілці журналістів України (Абзац перший пункту 5 в редакції Постанов КМ № 1474 (1474-2000-п) від 27.09.2000, № 1135 (1135-2007-п) від 19.09.2007 - Приміщення Рівненської обласної організації Спілки журналістів України площею 42 кв. метри, м. Рівне, вул. Симона Петлюри, 1. Твердження позивача щодо звільнення нежитлових приміщень є безпідставними та необґрунтованими, оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 р. № 630, п. 13: Річна орендна плата за оренду нерухомого майна у розмірі 1 гривні встановлюється таким орендарям: редакціям державних і комунальних періодичних видань, які повністю або частково фінансуються з державного або місцевих бюджетів, або заснованих об'єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, трудовими і журналістськими колективами, а також реформованим друкованим засобам масової інформації та редакціям відповідно до Закону України "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації". Окрім цього, відповідач зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", право на отримання в оренду державного та комунального майна, що не міститься в Переліку першого типу, без проведення аукціону, мають зокрема державні та комунальні підприємства, установи, організації у сфері культури і мистецтв чи громадські організації у сфері культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки або їх члени під творчі майстерні). Враховуючи вище викладене, відповідач стверджує, що Рівненська обласна організація Національної спілки журналістів України дійсно має у відповідності до чинного законодавства підстави на продовження орендних відносин без аукціону, доказом чого є лист-відповідь Державного комітету телебачення і радіомовлення України. Відповідач звертає увагу суду на те, що з 03.09.2021 року позивачем з керівництвом Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів України ніяких переговорів не велося та ніяких претензій не було, не надано жодного підтвердження недійсності договору оренди. Також відповідач зауважує, що ніяких дій з 3 вересня 2021 року, спрямованих на досудове врегулювання спору, Управлінням не здійснювалося, з чого можна зробити висновок, що договір оренди є автоматично продовжено на той же строк та на тих же умовах. Крім того відповідач посилається на постанову Кабінету Міністрів України "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" від 27.05.2022 року № 634, відповідно до п. 5 якої договори оренди комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану. Для продовження договору оренди у такий спосіб заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються. Відповідач вважає, що оскільки Управлінням не вчинено ніяких дій щодо спірного майна протягом тривалого часу, дана норма законодавства України є законною та обґрунтованою.

10 липня 2023 року від позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшла відповідь на відзив Організації, в якій вважає відзив відповідача безпідставним та таким, що не відповідає фактичним обставинам справи. Зокрема позивач зазначає, що положення постанови КМУ від 10 липня 1998 року № 1058 "Про передачу нерухомого майна творчим спілкам" жодним чином не стосуються предмету спору та не поширюються на дані правовідносини. Спірні з відповідачем правовідносини виникли з договору оренди і не стосуються питань щодо передачі орендованого майна у власність чи довічне користування відповідачу. Тим більше, з редакції такої постанови Уряду вбачається і про це зазначено самим відповідачем, що постанова має рекомендаційний характер по її застосуванню щодо передачі у власність або у довічне користування будинків і приміщень, які є комунальною власністю. Також позивач зазначає, що помилковим є посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 року № 630 "Деякі питання розрахунку орендної плати за державне майно", якою затверджено Методику розрахунку орендної плати за державне майно. Позовні вимоги не стосуються питання стягнення орендної плати чи спору по розміру орендної плати, а стосуються виключно питання звільнення нежитлових приміщень орендарем у зв'язку з закінченням терміну дії договору оренди. Крім того позивач зазначає, що Законом України "Про оренду державного та комунального майна" закріплена відповідна процедура продовження договорів оренди державного та комунального майна. Зокрема, згідно частини 3 ст. 18 вказаного Закону, договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Заява подається шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі. Проте, орендар за три місяці до дати закінчення дії договору (тобто за три місяці до 01.09.2021 року), який вважає, що має право на продовження договору оренди, не подавав заяви на продовження договору оренди, про що нами також зазначалося в позовній заяві. Не заслуговують на увагу висновки відповідача про застосування до даних правовідносин положень постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 року "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану", оскільки норми цієї постанови поширюють свою дію на чинні договори оренди комунального майна. Разом з тим, договір оренди з відповідачем припинив свою дію 1 вересня 2021 року.

Представник Управління у судовому засіданні 10 липня 2023 року підтримав вимоги, викладені у позовній заяві, та наполягав на їх задоволенні.

Представник Організації у судовому засідання 10 липня 2023 року позов заперечив з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників Управління та Організації, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

2 вересня 1996 року між Департаментом міського господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради народних депутатів та Рівненською обласною організацією "Спілка журналістів України" укладено договір оренди нежитлового приміщення по вул. С. Петлюри, 1 в м. Рівне загальною площею 88,9 кв.м. строком на 25 років.

В результаті реорганізації Департаменту міського господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради народних депутатів, 28.03.2000 року договір оренди нежитлового приміщення по вул. С. Петлюри, 1 був укладений Рівненською обласною організацією "Спілка журналістів України" з Управлінням житлового господарства.

Рішенням Рівненської міської ради від 12.06.2007 року № 869 "Про умови надання в оренду приміщень місцевим осередкам політичних партій та громадських організацій" було продовжено строк безплатного користування майном для осіб, зазначених в такому рішенні, на 10 років.

17 жовтня 2007 року між Територіальною громадою міста Рівного в особі Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - Позичкодавець) та Рівненською обласною організацією спілки журналістів України (далі - користувач) укладено договір позички, згідно якого Позичкодавець передав, а Користувач прийняв в безоплатне користування нежитлові приміщення по вул. С. Петлюри, 1 загальною площею 52,7 кв.м.

Рішенням Рівненської міської ради від 10 липня 2009 року № 2653 "Про передачу на баланс нежитлових приміщень на вул. С. Петлюри, 1" відповідно до статті 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішено Управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради передати, а Управлінню комунальною власністю прийняти на баланс такі нежитлові приміщення, що є комунальною власністю територіальної громади міста Рівного і знаходяться за адресою м. Рівне, вул. Симона Петлюри, 1:

- адміністративний будинок загальною площею 1 636,3 м2;

- сарай-гараж загальною площею 76,8 м2.

Разом з нежитловими приміщеннями були передані технічна документація на об'єкти нерухомості та укладені договори оренди, суборенди та договори позички.

30 квітня 2010 року між Управлінням комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - Позикодавець) та Рівненською обласною організацією Національної спілки журналістів України (далі - Користувач) укладено договір позички № 1946, за умовами п. 1.1 якого Позикодавець передає, а Користувач приймає в безоплатне користування нежитлові приміщення у будівлі, розташованій за адресою: м. Рівне, вул. С. Петлюри, 1 загальною площею 52,7 кв.м., а саме: нежитлові приміщення на 2 поверсі будівлі площею 14,5 кв.м. (згідно з технічним паспортом - № 56), площею 18 кв.м. (згідно з технічним паспортом - № 57), а також частину площі загального користування - на 1 поверсі 11,9 кв.м.; на 2 поверсі - 8,3 кв.м. Майно перебуває на балансі Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради. мета використання майна - здійснення статутної діяльності Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів України.

В п. 2.1 зазначеного договору позички № 1946 вказано, що відповідно до рішення Рівненської міської ради від 12 червня 2007 року № 869 та договору позички від 31 жовтня 2007 року, укладеного між Управлінням житлово-комунального господарства міста Рівне та Рівненською обласною організацією Національної спілки журналістів України, нежитлові приміщення, зазначені у пункті 1.1 на момент укладення даного договору використовуються Рівненською обласною організацією Національної спілки журналістів України.

В пункті 1.2. вказаного договору погоджено, що договір діє з 30 квітня 2010 року по 28 квітня 2013 року.

28.11.2017 року між Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - Орендодавець) та Рівненською обласною організацією Національної спілки журналістів України (далі - Орендар) укладено додатковий договір № 1946 до договору оренди від 02.09.1996 року із змінами, внесеними договорами від 28.03.2000 року, яким вирішили викласти договір оренди в новій редакції (далі - Додатковий договір).

Згідно пункту 1.1. Додаткового договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в орендне користування нежитлові приміщення за адресою: м. Рівне, вул. С. Петлюри, буд. 1, загальною площею 51,6 кв.м., а саме приміщення другого поверху площею 32,5 кв.м. та місця загального користування другого поверху площею 8,3 кв.м., та першого поверху 10,8 кв.м. Приміщення перебувають на балансі Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради. Вартість 1 кв.м. майна (визначена відповідно до звіту про незалежну оцінку майна) станом на 30.06.2017 року складає 6 583,76 грн.

Відповідно до пункту 2.1. Додаткового договору на момент укладення договору майно перебуває в користуванні Орендаря на умовах договору від 02.09.1996 року.

Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це майно. Орендар користується майном лише протягом строку оренди (пункт 2.2. Додаткового договору).

Згідно пункту 2.3. Додаткового договору, у разі припинення чи розірвання договору майно повертається Орендарем Орендодавцю протягом трьох робочих днів з дня припинення чи розірвання договору в такому ж стані, в якому воно було отримане, про що сторонами складається акт прийому-передачі майна.

Обов'язок складання акту прийому-передачі майна покладається на сторону, яка передає майно іншій стороні (пункт 2.4. Додаткового договору).

Договір діє до 1 вересня 2021 року (пункт 3.1. Додаткового договору).

У відповідності до пункту 3.3. Додаткового договору, у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, договір вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Договір вважається припиненим з моменту закінчення дії договору при умові наявності заяви однієї із сторін про припинення договору оренди приміщення не пізніше одного місяця після дня закінчення строку його дії (пункт 10.1. Додаткового договору).

Додатковий договір підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений печатками цих юридичних осіб.

До договору оренди від 02.09.1996 року із змінами, внесеними договорами від 28.03.2000 року та від 28.11.2017 року, вносилися зміни, шляхом укладення додаткових договорів від 01.11.2018 року та від 30.01.2020 року, які стосувалися визначення розміру орендної плати.

Додатковий договір від 28 листопада 2017 року підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений печатками цих юридичних осіб.

Управління листом від 09.08.2021 року № 08-619 повідомило Орендаря про припинення дії договору оренди у зв'язку із закінченням строку його дії, та про необхідність повернути орендоване майно з оренди 03.09.2021 року об 11:30 год.

Орендар в зазначений в листі час з'явився, однак відмовився передавати приміщення, про що було складено відповідний акт прийому-передачі від 3 вересня 2021 року № 746.

Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини на підставі укладеного договору оренди в силу статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), судом враховано законодавство що встановлює та регулює договірні зобов'язання, які виникають на підставі договору оренди.

Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема з правочинів.

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 ЦК України).

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).

Частиною 1 статті 627 ЦК України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Оренда державного та комунального майна є різновидом майнового найму, і при розгляді справ застосовуються норми як Закону України "Про оренду державного та комунального майна", так і норми Цивільного та Господарського кодексів України.

Частинами 1 та 2 статті 283 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або єдиний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з ч. 1 ч. 3 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч. 5 ст. 762 ЦК України).

Положеннями ст. 525, ч. 1 ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Строк договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором (ч. 4 ст. 284 ГК України).

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 291 ГК України, договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.

03.10.2019 року Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про оренду державного та комунального майна" № 157-ІХ, яким визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про оренду державного та комунального майна" № 2269-ХІІ від 10.04.1992 з дня введення в дію цього Закону.

Вказаний Закон є спеціальним та таким, що регулює правові, економічні та організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим. Дія цього Закону не поширюється на відносини концесії державного та комунального майна.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п'ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року. Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.

Отже після настання однієї із дат, про яку зазначено в п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону, договори оренди державного та комунального майна продовжуються в порядку, який закріплений в Законі України "Про оренду державного та комунального майна" № 157-ІХ від 03.10.2019

Відповідно до пунктів 134, 143 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483, продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону або без проведення аукціону в передбачених законом випадках.

Орендар, що має право продовжити договір оренди на аукціоні, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Заява подається шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі.

Якщо орендар не подав заяву про продовження договору оренди у зазначений строк, то орендодавець не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору оренди повідомляє орендаря про те, що договір оренди підлягає припиненню на підставі закінчення строку, на який його було укладено, у зв'язку з тим, що орендар не подав відповідну заяву у визначений Законом строк та про необхідність звільнення орендованого приміщення і підписання акту приймання-передачі (повернення з оренди) орендованого майна.

Частиною 1 статті 25 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі припинення договору оренди орендар зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.

Згідно із ч. 1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Стаття 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) також зазначає, що у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Як було встановлено судом, відповідач використовував спірні приміщення на праві оренди на підставі укладеного між сторонами договору.

Згідно з умовами п. 2.3 договору оренди від 02.09.1996 року (з урахуванням змін внесених додатковим договором від 28.11.2017 року), у разі припинення чи розірвання договору майно повертається Орендарем Орендодавцю протягом трьох робочих днів з дня припинення чи розірвання договору в такому ж стані, в якому воно було отримане, про що сторонами складається акт прийому-передачі майна.

Додатковим договором від 28.11.2017 року продовжено строк дії договору до 1 вересня 2021 року.

Враховуючи, що з 1 липня 2020 року спірний договір оренди мав продовжуватися в порядку, передбаченому Законом України "Про оренду державного та комунального майна" № 157-IX від 03.10.2019, то відповідач, як чинний орендар, повинен був не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди подати заяву шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі про продовження договору оренди.

Оскільки відповідач не подав такої заяви, Управління листом від 09.08.2021 року № 08-619 повідомило орендаря про припинення дії договору оренди у зв'язку із закінченням строку його дії, та про необхідність повернути орендоване майно з оренди 03.09.2021 року об 11:30 год. Орендар в зазначений в листі час з'явився, в той час відмовився передавати приміщення, про що було складено відповідний акт прийому-передачі від 3 вересня 2021 року № 746.

Частиною 1 статті 25 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі припинення договору оренди орендар зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.

Згідно із ч. 1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Стаття 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) також зазначає, що у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність у позивача права звернутися до відповідача щодо припинення договору та повернення приміщень і, відповідно, право на звернення з цим позовом.

Крім того, суд зазначає, що за умовами договору та згідно положень Закону України "Про оренду державного та комунального майна" саме позивачу має бути повернуто приміщення з оренди по акту приймання-передачі, а отже, у випадку невиконання такої умови відповідачем після припинення договору, саме позивач має право пред'явити вимогу про виконання даної умови договору (повернення майна по акту приймання-передачі). Застосування ж такого засобу захисту прав за заявленою вимогою як "виселення" суд вважає належним засобом захисту, оскільки відповідач добровільно приміщення не звільняє, натомість, виселення за своєю суттю є засобом захисту прав у випадку необхідності примусового звільнення приміщення, яке мало бути звільнено добровільно, але звільнено не було.

Враховуючи вищезазначене, обов'язок орендаря повернути майно з орендного користування після припинення договору оренди передбачений нормами чинного законодавства, а також умовами договору оренди.

Твердження відповідача, що фактична площа приміщення, яке займає Організація, становить 36,1 кв.м. (згідно Довідки Рівненського обласного БТІ від 02.03.2007 року) спростовуються матеріалами справи, оскільки згідно пункту 1.1. Додаткового договору від 28.11.2017 року відповідачу передано в орендне користування нежитлові приміщення за адресою: м. Рівне, вул. С. Петлюри, буд. 1, загальною площею 51,6 кв.м.

Посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на положення постанови Кабінету Міністрів України від 10 липня 1998 року № 1058 "Про передачу нерухомого майна творчим спілкам" судом не приймаються до уваги, так як не стосуються предмету спору та не поширюються на дані правовідносини, оскільки, як було встановлено судом, спірні правовідносини виникли з договору оренди і не стосуються питань щодо передачі орендованого майна у власність чи довічне користування відповідачу.

Крім того не приймаються судом до уваги і посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 року № 630 "Деякі питання розрахунку орендної плати за державне майно", якою затверджено Методику розрахунку орендної плати за державне майно, оскільки позовні вимоги не стосуються питання стягнення орендної плати чи спору по розміру орендної плати, а стосуються виключно питання звільнення нежитлових приміщень орендарем у зв'язку з закінченням терміну дії договору оренди.

Твердження відповідача про застосування до даних правовідносин положень постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 року "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" також судом не приймаються до уваги, оскільки норми цієї постанови поширюють свою дію на чинні договори оренди комунального майна, в той час як було встановлено судом договір оренди, на підставі якого було передано спірне майно, припинив свою дію 1 вересня 2021 року, тобто ще до введення воєнного стану.

Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За результатами з'ясування обставин, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, судом встановлено про припинення договору оренди від 02.09.1996 року (зі змінами) у зв'язку із закінченням строку його дії, що є підставою для повернення орендарем наймодавцеві майна у порядку, визначеному договором. За таких обставин, за відсутності доказів повернення наймодавцеві майна, яке згідно договору оренди було передано в користування відповідачу, позовні вимоги про звільнення приміщень та повернення майна шляхом виселення, судом визнаються обґрунтованими.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору в розмірі 2 684 грн 00 коп. покладаються на відповідача у справі.

Керуючись ст. ст. 73-79, 91, 123, 129, 222, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Рівненській обласній організації Національної спілки журналістів України (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Симона Петлюри, буд. 1, код ЄДРПОУ 22560283) звільнити нежитлові приміщення за адресою: м. Рівне, вул. Симона Петлюри, буд. 1, загальною площею 51,6 кв.м., а саме приміщення другого поверху площею 32,5 кв.м. та місця загального користування другого поверху площею 8,3 кв.м. та першого поверху площею 10,8 кв.м., шляхом виселення та передачі по акту прийому-передачі Управлінню комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12А, код ЄДРПОУ 26259563).

Стягнути з Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів України (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Симона Петлюри, буд. 1, код ЄДРПОУ 22560283) на користь Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12 А, код ЄДРПОУ 26259563) витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 17 липня 2023 року.

Суддя Політика Н.А.