Рішення від 07.07.2023 по справі 686/8924/23

Справа № 686/8924/23

Провадження № 2-а/686/166/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2023 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

у складі: головуючої - судді Павловської А.А.,

з участю секретаря судового засідання Вороніної К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницький адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області перебуває вище вказаний адміністративний позов, в якому позивачка просить визнати протиправною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання /перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000704 від 16.08.2022 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка зазначила, що постановою серії АА №00000704 від 16 серпня 2022 року її притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Позивачка вважає, що спірна постанова складена на неї за відсутності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, у зв'язку з неналежним субєктом адміністративної віповідальності. Вона є власником вантажного автомобіля марки SCANIA, модель R 420, тип - ВАНТАЖНИЙ - СПЕЦІАЛ13ОВАНИЙ СІДЛОВИЙ ТЯГАЧ-Е, 2007 року випуску, тип ЧЕРВОНИЙ, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 . На підставі Договору оренди транспортного засобу № 1.29-04/2022 від 29 квітня 2022 року, укладеного між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «ТРАНСБУД-ГРАНІТ», вантажний автомобіль марки SCANIA, модель R 420, тип - ВАНТАЖНИЙ - СПЕЦІАЛ13ОВАНИЙ СІДЛОВИЙ ТЯГАЧ-Е, 2007 року випуску, колір ЧЕРВОНИЙ, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , видане ТСЦ МВС №6841, передано в користування ТОВ «ТРАНСБУД-ГРАНІТ». Відомості про це не внесені до Єдиного державного реєстру транспортних засобів з вини суб'єкта реєстрації, яким їй у прийнятті документів відмовлено усну.

Крім того, в оскаржуваній постанові зазначено, що 21.06.2022 о 16 год 06 хв за адресою Н-25 км 274+300, Хмельницька обл., зафіксовано транспортний зaciб SCANIAR 420, ДНЗ НОМЕР_2 , відповідальна особа допустила pyx транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5. ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 14% (5,633 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, навантаження на строєні оci транспортного засобу на 9,9% (2,394 тон), при дозволеному максимальному навантаженню на строєні oci 24 тони та відстані мiж осями понад 1,3 м до 1,4 м.

Згідно з інформацією, розміщеною на вебсайті Державної служби України з безпеки на транспорт за посиланням https://wim.dsbt.gov.ua/r/AA00000704/ вбачається три фотографії, на двох з яких зображено автомобіль SCANIA разом з причіпом та окремо фотографія номерного знака, який зареєстрований за ОСОБА_1 .

Фронтальна фотографія на якій зображено тягач не містить номерного знаку, що унеможливлює ідентифікувати авто, в тому числі його належність ОСОБА_1 .

Фотографія загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) на якій зображено вид заднього номерного знака тягача i причіша, не дозволяє ідентифікувати належність тягача ОСОБА_1 , оскільки містить нечіткі зображення заднього номерного знака тягача i причіпа.

Фотографія, на якій міститься окремо номерний знак, не містить необхідних даних (годину, дату створення, найменування пристрою за допомогою якого її створено).

Oкpiм того, приближення фотографії загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) не дасть чіткого зображення номерного знаку, що додатково підтверджує те, що приближений номерний знак зроблено не з технічний засіб WIM 48, Q-Free HI-TRAC TMU4 WIM, зав. 10036.

Таким чином, приєднанні фото докази до спірної постанови є неналежними, недопустимими та недостовірними доказами, що слугує підставою для скасування такої постанови.

29 квітня 2022 року наказом № 3 директора ТОВ «ТРАНСБУД-ГРАНІТ» вантажний автомобіль SCANIAR420 днз НОМЕР_2 та навпричіп KOGEL SKHS днз НОМЕР_4 закріплені за водієм ОСОБА_2 .

Згідно видаткової накладної № 182 від 21 червня 2022 року та товарно-транспортної накладної 3/21.06 від 21 червня 2022 року автомобілем SCANIA R420 днз НОМЕР_2 та напівпричепом KOGEL SKHS днз НОМЕР_4 ТОВ «ТРАНСБУД-ГРАНІТ» здійснювалося перевезення піску загальною масою 39,13 т, з якої маса вантажу становила 24,36 т.

Відповідно до п. 22.5 ПДР України передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажівв, рух транспортних засобів та їх составів у paзi, коли хоч один з ix габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значения, 3,75 м), за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах 4,35 м), за довжиною 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну массу понад 40 т (для контейнеровозов понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах до 46 т), навантаження на одиночнувюь 11т (для автобусів, тролейбусів 11,5 т), здвоєні осі 16 т, строєні 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь 11т, здвоєні 18 т, строєні 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більше як на 2 м.

Працівниками Державної служби Украши з безпеки на транспорті було допущено помилку під час розрахунку встановлених законодавством габаритно-вагових норм, оскільки згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 напівпричіп KOGEL SKHS днз НОМЕР_4 не є контейнеровозом, а тому для обрахунку потрібно було застосовувати дозволений параметр ваги 22 т. Вказане свідчить, що фактичні зафіксовані параметри на підставі яких винесена постанова, стосуються іншого аавтомобіля, ненадежного ОСОБА_1 .

Отже, дані щодо перевищення вагових норм автомобілем SCANIA R420 днз НОМЕР_2 є недостовірними, оскільки зазначені в оскаржуваній постанові відомості щодо перевищення нормативних параметрів належать іншому автомобілю, який не належить ОСОБА_1 .

Також звертає увагу на недотримання встановлених вимог щодо форми постанови. Всупереч Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України № 512 від 27.09.2021, в оскаржуваній постанові відсутня інформація в розділі «установив»: смуга руху, напрямок руху, максимальне дозволене навантаження на вісь, тип транспортного засобу, повна маса транспортного засобу, ширина, висота, довжина, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу, марка. Модель, державний номерний знак транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знаку транспортного засобу), а також допустимі габаритно-вагові параметри транспортних засобів для проїзду на даній ділянці автомобільної дороги. З аналізу вищевикладеного не вбачається за можливе встановити, на основі чого уповноважена особа прийшла до висновку про перевищення габаритно-вагових норм транспортним засобом позивачки.

В судове засідання позивачка не з'явилась, про час і місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку, просила розгляд справи проводити за її відсутності, підтримуючи заявлені вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце судового розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку, подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що викладені у позовній заяві обставини і долучені документи не спростовують факт наявності події адміністративного правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , а факт перевищення позивачем встановлених законодавством габаритно-вагових норм доведено належними, допустимими та достовірними доказами, що пов'язано із правомірністю порядку проведення габаритно-вагового контролю, а також використання при проведенні останнього належного технічного приладу, тож слід дійти висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви та про правомірність оскаржуваної постанови. Представниця відповідача просила судове засідання у справі відкласти у зв'язку з перебуванням у відпустці, однак беручи до уваги наявність у справі відзиву з детальним викладом позиції відповідача і наявність у відповідача інших представників, явку яких відповідач міг би забезпечити в судове засідання на визначену дату, клопотання до задоволення не підлягає.

Таким чином. враховуючи обставини справи, суд вважає за можливе судовий розгляд справи провести за відсутності позивачки і представника відповідача в судовому засіданні на підставі наявних у справі доказів, ухваливши рішення суду в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити з таких підстав.

Встановлено, що 16.08.2022 стосовно ОСОБА_1 . Державною службою України з безпеки на транспорті складено постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання /перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000704, в якій зазначено, що 21.06.2022 о 16 год 06 хв за адресою Н-25 км 274+300, Хмельницька область автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб SCANIA R420, ДНЗ НОМЕР_2 . Відповідальна особа ОСОБА_1 допустила pyx транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 14% (5,633 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, навантаження на строєні оci транспортного засобу на 9,9% (2,394 тон), при дозволеному максимальному навантаженню на строєні oci 24 тони та відстані мiж осями понад 1,3 м до 1,4 м, відповідальність за що передбачена ч.2 ст. 132-1 КУпАП. Вказаною постановою на позивачку було накладено штраф в сумі 17000,00 грн.

Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють Правила дорожнього руху (ПДР), затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306.

Згідно статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.

Відповідно до частини першої статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Пунктом 1.3 ПДР передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух», з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують: а) зовнішніх габаритів: (Зовнішній габарит та Максимальне значення параметра, метрів) Ширина: 2,6; сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, без винесення габариту на смугу зустрічного руху - 3,75; Висота від поверхні дороги: 4, транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, на маршрутах, встановлених Укравтодором, Укртрансбезпекою, Національною поліцією - 4,35; Довжина: вантажного автомобіля -12, автопоїзда -22, автомобіля (тягача) з напівпричепом -18,75, маршрутного транспортного засобу -18,75. Виступ вантажу за задній габарит транспортного засобу - 2; б) фактичної маси: Тип транспортного засобу та Максимальне значення для автомобільних доріг державного значення, тон, місцевого значення, тон, Вантажні автомобілі: двовісний автомобіль -18/14, трьохвісний автомобіль 25(26)*/21, чотирьохвісний автомобіль 32/24, чотирьохвісний автомобіль з двома рульовими вісями та ведучими вісями, оснащеними спареними колесами 38/24, Комбіновані транспортні засоби: двовісний автомобіль (тягач) з двовісним напівпричепом 36/24, двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом 40/24, трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом 40/24 двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра 42/24, трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра 44/24.

Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначено Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 № 1174 (надалі Порядок № 1174).

Так, згідно пункту 2 Порядку № 1174, система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі (надалі система) взаємопов'язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-телекомунікаційної системи.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 1174, фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах.

Положеннями пункту 12 Порядку № 1174 врегульовано, що може забезпечувати автоматичний пункт Інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-телекомунікаційної системи у вигляді метаданих (пункт 14 Порядку фіксації адміністративних правопорушень).

Інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційної телекомунікаційної системи у вигляді метаданих (пункт 14 Порядку 1174).

Метадані повинні містити дані про: засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, найменування виробника, рік виготовлення, метрологічні характеристики, найменування власника засобу вимірювальної техніки, документи про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки); місце фіксації (кілометр + метр, географічні координати); найменування автомобільної дороги загального користування, вулиць і доріг міст та інших населених пунктів; дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, максимальне дозволене навантаження на вісь, державний номерний знак транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), категорію транспортного засобу, тип транспортного засобу згідно з пунктом Г.2 додатка Г ДСТУ 8824:2019 Автомобільні дороги. Визначення інтенсивності руху та складу транспортного потоку, повну масу транспортного засобу, ширину, висоту, довжину, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу (номер вісі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність (кількість коліс) на вісі); фотографії транспортного засобу - фронтальна, фотографія державного номерного знака транспортного засобу, фотографія державного номерного знака причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), оглядова фотографія із зображенням розпізнаного державного номерного знака; відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт (за наявності) (пункт 15 Порядку 1174).

З аналізу зазначених вище положень Порядку 1174 слідує, що фото, на якому зображено номерний знак, має містити інформацію про вимірювальну техніку, місце фіксації, найменування автомобільної дороги загального користування, дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху тощо.

Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Водночас, відповідно ч. 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частина 1 ст. 73 КАС України визначає, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Частина 2 ст.77 КАС України покладає обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову в справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Отже обов'язок доказування наявності в діях позивача адміністративного правопорушення, в даному випадку, покладається саме на відповідача.

Надаючи оцінку оскаржуваній постанові, суд звертає увагу, що у ній відсутнє фото дорожнього номерного знаку причіпа та фото дорожнього номерного знака тягача, що унеможливлює встановити їх тип, марку, модель, параметри, які необхідні для проведення вимірювань.

Окрім того, відповідно до зазначеної постанови для розрахунку фактичної маси було застосовано дозволений максимальний параметр ваги 40 т, а для обрахунку навантаження на строєні осі було застосовано - 24 т.

Невстановлення транспортних засобів, зокрема їх типу, унеможливлює визначати їх параметри, правильно провести вимірювання та розмір штрафу, адже відповідно до п. 22.5 ПДР України рух транспортних засобів та їх составів заборонено, якщо фактична маса становить понад 40 т, а для контейнеровозів понад 44 т. Навантаження на строєні осі 22 т, навантаження на строєні осі для контейнеровозів 24 т. При цьому, відповідачем не додано доказів до суду, який рухався состав: звичайний чи контейнеровоз.

Також згідно з інформацією, розміщеною на вебсайті Державної служби України з безпеки на транспорт за посиланням https://wim.dsbt.gov.ua/r/AA00000704/ вбачається три фотографії, на двох з яких зображено автомобіль SCANIA разом з причіпом та окремо фотографія номерного знака, який зареєстрований за ОСОБА_1 .

Фронтальна фотографія на якій зображено тягач не містить номерного знаку, що унеможливлює ідентифікувати авто, в тому числі його належність ОСОБА_1 .

Фотографія загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) на якій зображено вид заднього номерного знака тягача i причіша, не дозволяє ідентифікувати належність тягача ОСОБА_1 , оскільки містить нечіткі зображення заднього номерного знака тягача i причіпа.

Фотографія, на якій міститься окремо номерний знак, не містить необхідних даних (годину, дату створення, найменування пристрою за допомогою якого її створено).

Oкpiм того, приближення фотографії загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) не дасть чіткого зображення номерного знаку, що додатково підтверджує те, що приближений номерний знак зроблено не з технічний засіб WIM 48, Q-Free HI-TRAC TMU4 WIM, зав. 10036.

Таким чином, приєднанні фото докази до спірної постанови є неналежними, недопустимими та недостовірними доказами, що слугує підставою для скасування такої постанови.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, понесені скаржником судові витрати в сумі 536,80 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.

На підставі наведеного та керуючись, ст. ст. 7, 9, 132-1, 251, 265-2, 278-280, 293 КУпАП, ст.ст. 2, 6, 19-20, 77, 286 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Постанову Державної служби України з безпеки на транспорті по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі стосовно особи яка має реєстрацію місця проживання/перебування на території України серія АА №00000704 від 16 серпня 2022 року - визнати протиправною і скасувати.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 536,80 грн.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його складення до Сьомого адміністративного апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: