Є.у.н.с.512/407/23
Провадження №3/512/310/23
"14" липня 2023 р. смт Саврань
Суддя Савранського районного суду Одеської області Брюховецький О.Ю., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності, яка надійшла від Південного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка працює заступником головного бухгалтера фінансово-господарського забезпечення Відділу освіти, молоді та спорту Савранської селищної ради Одеської області, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 164-12 КУпАП,
07.06.2023 до Савранського районного суду Одеської області від Південного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби Українинадійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 164-12 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення №15-0096/2023/пр від 30.05.2023 вбачається, що головним державним аудитором відділу контролю у галузі освіти, науки, спорту та інформації Південного офісу Держаудитслужби ОСОБА_2 при ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Відділу освіти, молоді та спорту Савранської селищної ради Одеської області за період з 02.02.2021 по 31.03.2023, підпорядкованого Савранській селищній раді Одеської області розташованого за адресою: вулиця Миру, буд.84, смт.Саврань, Подільський район, Одеська область виявлено порушення бюджетного законодавства, взяття зобов'язань з перевищенням повноважень на відповідний рік, а саме: встановлено покриття видатків спеціального фонду кошторису за рахунок загального фонду на виплату заробітної плати з нарахуваннями (які відповідно до вимог пп. 1.1 рішення Савранської селищної ради Одеської області від 18.02.2021 №145-VIII та п.12 рішення Савранської селищної ради Одеської області від 23.12.2021 №1682-VIII мали здійснюватися за рахунок надходжень від спільного обробітку землі) та на закупівлю продуктів харчування (які фактично були спожиті та вартість яких була відшкодована батьками вихованців закладів дошкільної освіти та дошкільних відділень) при наданні Відділом освіти платних послуг без відновлення видатків загального фонду, внаслідок чого протягом періоду з 02.02.2021 по 31.12.2022 необґрунтовано використано кошти загального фонду кошторису на оплату праці з нарахуваннями (КПКВК МБ 0610000, КЕКВ 2100) на загальну суму 1 218 757,02грн та оплату продуктів харчування (КПКВК МБ 0610000, КЕКВ 2230) на загальну суму 50 251,13грн. Відділ освіти молоді та спорту Савранської селищної ради Одеської області, вул.Миру, буд.84, смт.Саврань, Подільський район, Одеська область, 66200. Порушення є триваючим та виявлено під час ревізії окремих питань фінансово-господарської Відділу освіти, молоді та спорту Савранської селищної ради Одеської області та задокументовано в акті ревізії від 26.05.2023 №03-11/18, який підписано без заперечень.
Таким чином, відповідальна особа ОСОБА_1 , яка працює заступником головного бухгалтера фінансово-господарського забезпечення Відділу освіти, молоді та спорту Савранської селищної ради Одеської області, порушила вимоги частини 8 статті 13, частини 4 статті 23Бюджетного кодексу України, пункту 23,пункту 46, пункту 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228, підпунктом рішення Савранської селищної ради Одеської області від 18.02.2021 №145-VIII, пункту 12 рішення Савранської селищної ради Одеської області від 23.12.2021 №1682-VIII, за що передбачена відповідальність відповідно до частини 3 статті 164-12 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, однак 14.07.2023 подала заяву, в якій визнала вину у вчиненні адміністративного правопорушення та просила справу розглянути без її участі (а.с.42).
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративні правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як встановлено частиною 1 статті 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Враховуючи наведене, а також приймаючи до уваги, що відповідно до частини 2 цієї статті зазначене адміністративне правопорушення не відноситься до правопорушення, де обов'язковою є присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ураховуючи заяву ОСОБА_3 суддя розглядає справу без її участі.
Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та іншими документами.
Згідно частини 5 статті 164-12 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України чи законом про Державний бюджет України на відповідний рік; включення до складу спеціального фонду бюджету надходжень з джерел, не віднесених до таких Бюджетним кодексом України чи законом про Державний бюджет України на відповідний рік; зарахування доходів бюджету на будь-які рахунки, крім єдиного казначейського рахунку (за винятком коштів, що отримуються установами України, які функціонують за кордоном), а також акумулювання їх на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету; зарахування доходів бюджету до іншого, ніж визначено Бюджетним кодексом України чи законом про Державний бюджет України на відповідний рік, бюджету, в тому числі внаслідок здійснення поділу податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів між бюджетами з порушенням визначених розмірів; здійснення державних (місцевих) запозичень, надання державних (місцевих) гарантій з порушенням вимог Бюджетного кодексу України; прийняття рішень, що призвели до перевищення граничних обсягів державного (місцевого) боргу чи граничних обсягів надання державних (місцевих) гарантій; розміщення тимчасово вільних коштів бюджету з порушенням вимог Бюджетного кодексу України; створення позабюджетних фондів, порушення вимог Бюджетного кодексу України щодо відкриття позабюджетних рахунків для розміщення бюджетних коштів; надання кредитів з бюджету чи повернення кредитів до бюджету з порушенням вимог Бюджетного кодексу України та/або встановлених умов кредитування бюджету; здійснення бюджетними установами запозичень у будь-якій формі або надання бюджетними установами юридичним чи фізичним особам кредитів з бюджету всупереч Бюджетному кодексу України; порушення вимог Бюджетного кодексу України щодо виділення коштів з резервного фонду бюджету.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, доведена та підтверджується наступними доказами.
Так, протокол про адміністративне правопорушення № 15-0096/2023/пр від 30.05.2023, відповідає вимогам статті 256 КУпАП, оскільки в ньому зазначені всі необхідні данні (а.с.4).
Крім того, вина ОСОБА_1 підтверджується витягом з акта ревізії окремих фінансово-господарської діяльності Відділу освіти, молоді та спорту Савранської селищної ради Одеської області за період з 02.02.2021 по 31.03.2023 від 26.05.2023 №03-11/18 з якого вбачається, що до посадових обов'язків заступник головного бухгалтера здійснює контроль за дотриманням бюджетного законодавства при взяті бюджетних зобов'язань; правильністю зарахування та використання власних надходжень. Протягом періоду, що підлягав ревізії, зазначену посаду обіймала ОСОБА_4 (з 09.02.2021 та станом на момент проведення ревізії). Під час ревізії встановлено, що рішеннями Савранської селищної ради Одеської області від 18.02.2021 №145-VIII «Про внесення змін і доповнень до рішення селищної ради від 24 грудня 2020 року №31-VIII «Про селищний бюджет на 2022 рік» та від 23.12.2021 №1682-VIII «Про селищний бюджет на 2022 рік» Відділу освіти доручено 50% доходу від оренди шкільної землі використовувати для виплати заробітної плати. Протягом періоду з 02.02.2021 по 31.12.2022 від спільного обробітку землі (спільної діяльності) надійшло коштів у загальній сумі 6762 197,89грн (2021 рік - 2972 616,0грн, 2022 рік - 3 789 581,89грн). Видатки за КЕКВ 2100 «Оплата праці і нарахування на заробітну плату» протягом періоду з 02.02.2021 по 31.12.2022 становили 2 162 341,93грн (2021рік - 310 728,63грн, 2022рік - 1851 613,3грн). Так, на порушення вимог підпункту 1.1 рішення Савранської селищної ради Одеської області від 18.02.2021 №145-VIII та пунктом 12 рішення Савранської селищної ради Одеської області від 23.12.2021 №1682-VIII, частиною 8 статті 13, частиною 4 статті 23 Бюджетного Кодексу України, пункту 23 пункту 46, пункту 49 Порядку №228 протягом періоду з 02.02.2021 по 31.12.2022 за рахунок коштів загального фонду покрито витрати на виплату заробітної плати з нарахуваннями, які мали здійснюватися рахунок надходжень від спільного обробітку землі, у загальній сумі 1 218 757,02грн та відповідно до вимог пункту 20 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України є бюджетним правопорушенням. Станом на 31.03.2023 залишок коштів за спеціальним фондом кошторису Відділу освіти становив 2 049030,77грн. Отже, внаслідок невикористання коштів у сумі 1 218 757,02грн отриманих від спільного обробітку землі, на селищний бюджет Савранської громади здійснено додаткове навантаження. Вищевказане порушення призвело до завищення розміру видатків за КЕКВ 2100, КПКВ МБ 0610000 у формі №2м «Звіт про надходження і використання коштів загального фонду» за 2021 рік на суму 1 175 579,37грн, за 2022 рік на суму 13177,65грн. (а.с.5-6).
Згідно письмових пояснень ОСОБА_1 вбачається, що остання не проводила видатки від оренди шкільної землі для виплати заробітної плати в зв'язку з тим, що виплата заробітної плати та нарахування не входить в її посадові обов'язки, так як вона підпорядковується начальнику відділу та головному бухгалтеру (а.с.35).
До обставин, які відповідно до статті 34 КУпАП пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення, суд відносить визнання своєї вини.
Обставин, які відповідно до статті 35 КУпАП обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення, суд не вбачає.
Суддя, з урахуванням викладеного, при визначенні виду адміністративного стягнення, що підлягає накладенню на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, визнання вини як обставину, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, з метою виховання цієї особи в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як ОСОБА_1 так і іншими особами, вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.
Крім того, відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про судовий збір», а також статті 40-1 КУпАП у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення особа, на яку накладено таке стягнення, сплачує судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 9, 13, 23, 33, 40-1, частиною 3 статті 164-12, статтями 283-285, 294 КУпАП, частиною 5 статті 4 Закону України «Про судовий збір», суддя,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка працює заступником головного бухгалтера фінансово-господарського забезпечення Відділу освіти, молоді та спорту Савранської селищної ради Одеської області, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 164-12 КУпАП, і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятидесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнення проводити на рахунок №UА348999980313080106000015714, назва рахунку: Савранська селищна ТГ, КОД КДБ - 21081100, отримувач ГУК в Одеській області /смт. Саврань/21081100/, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), ЄДРПОУ - 37607526, призначення платежу адміністративний штраф.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка працює заступником головного бухгалтера фінансово-господарського забезпечення Відділу освіти, молоді та спорту Савранської селищної ради Одеської області, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп. на розрахунковий рахунок №UА908999980313111256000026001, КЕКД 22030106, отримувач - ГУК у м.Києві /м.Київ/, банк отримувач Казначейство України (ЕАП), ЄДРПОУ 37993783, призначення платежу - судовий збір у справах про адміністративне правопорушення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення. В разі ж оскарження постанови перебіг строку давності звернення її до виконання зупиняється до розгляду скарги.
Суддя: О.Ю. Брюховецький