Справа № 727/6258/23
Провадження № 3/727/2031/23
14 липня2023 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Терещенко О.Є., розглянув-ши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прожи-ваючого в АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КпАП України, -
встановив:
До суду надійшла адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 130 ч.1 КпАП України.
Згідно змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №444 343 від 11.06.2023 року вбачається, що 11.06.2023 року о 11 год. 42 хв. в м. Чернівці провулок Ентузіастів, 3, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , керував транспортним засобом Volkswagen Passat CC, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (виражене тремтіння пальців рук, звужені зіниці, які не реагують на світло, неприродна блідість шкіряного покриву обличчя). Від проход-ження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом по-рядку відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що відпові-дальність передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник ОСОБА_1 , адвокат Іонашку В.Д., в судове засідання не з'я-вився. Подав через канцелярію суду заперечення на протокол, згідно яких вважав про-токол про адміністративне правопорушення серії ААД №444343 таким, що складений з порушенням чинного законодавства. Просив закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 .
Ознайомившись із позицією представника ОСОБА_1 , адвоката Іонашку В.Д., дослідивши письмові та відеоматеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність належних та допустимих доказів, які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КпАП України, при зазначених в протоколі обставинах, а тому справу щодо останнього необхідно закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, виходячи з на-ступного.
Стаття 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними за-собами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впли-вом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також пере-дача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транс-портним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських пре-паратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, вин-ність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правиль-ного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне пра-вопорушення та іншими процесуальними документами і зокрема висновком експерта.
За змістом ст. 252 КУпАП оцінка доказів здійснюється органом (посадовою осо-бою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, пов-ному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись за-коном і правосвідомістю.
Відповідно до вимог п. 2.5, пп. «а» п. 2.9 ПДР України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин. Водієві забо-роняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебу-ваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до вимог статей 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено ад-міністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прий-няти мотивоване законне рішення.
Постанова судді згідно ст.283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встанов-лених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Відповідно до приписів ст.266 КУпАП, огляд водія на стан, зокрема алкогольного сп'яніння, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністра-тивне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан, зокрема алко-гольного сп'яніння, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного сп'яніння, проведений з пору-шенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно ч.2 Розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних за-собів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впли-вом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповнова-женого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважа-ти, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Частиною 1 розділу 2 Інструкції встановлено, що за наявності ознак, передбаче-них пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'янін-ня за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Як вбачається із матеріалів справи, а саме з протоколу про адміністративне право-порушення, працівниками поліції не встановлено у водія ОСОБА_1 ознак алко-гольного сп'яніння, передбачених пунктом 3 розділу І Інструкції, та не зазначено їх в протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема в графі суть адміністративного правопорушення, опис установлених обставин, всупереч приписам Інструкції.
Крім цього, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, що працівниками поліції було запропоновано водію пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, як це передбачено вимогами ст.266 КУпАП.
Разом з цим, згідно переглянутого відеозапису, працівниками поліції було запро-поновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за домогою алкотеста драгер, на що останній погодився. Результат огляду показав 0,00 проміле.
Також суд не може залишити поза своєю увагою, що з наявного в матеріалах справи відеозапису із портативного відеореєстратора працівника патрульної поліції щодо складання адміністративних матеріалів за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 вбачається, що під час спілкування з поліцейськими, водій поводив себе аде-кватно, чітко відповідав на їх запитання, висловлював свої заперечення, його поведінка цілком відповідала обстановці.
Також переглядом відеозапису встановлено те, що не було належним чином за-фіксовано порядок проведення огляду ОСОБА_1 , виявлення у нього ознак сп'я-ніння. Працівниками поліції не озвучувалось, які саме ознаки сп'яніння ними були ви-явлені у ОСОБА_1 , які могли стати підставою для його огляду саме на стан алко-гольного сп'яніння.
Відеозаписом не зафіксовано і відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, роз'яснення йому його проце-суальних прав.
Крім цього, як встановлено матеріалами справи про адміністративне правопо-рушення, працівниками поліції не було задокументовано та не доведено належними та допустимими доказами факту порушення водієм ОСОБА_1 таких положень ПДР, які б відповідно до ст.35 Закону України «Про Національну поліцію», надавали право працівникам поліції здійснити законну зупинку транспортного засобу під ке-руванням останнього.
Тобто, на думку суду, із матеріалів справи не вбачається, що ОСОБА_1 до-пустив будь-які порушення правил дорожнього руху, за які його слід було зупинити, у зв'язку із чим, всі наступні вимоги працівників поліції водій не був зобов'язаний вико-нувати, а всі складені процесуальні документи відносно нього не можуть бути належ-ними та допустимими доказами його вини у вчиненні ним адміністративного правопо-рушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Такі висновки суду, повністю узгоджуються з позицією Верховного Суду, ви-кладеною у постанові від 15.03.2019 у справі №686/11314/17.
Також, аналіз положень ст. 266 КУпАП, «Порядку направлення водіїв транс-портних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, нарко-тичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою КМ України від 17.12.2008 року № 1103, «Інструкції про порядок вияв-лення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'я-ніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швид-кість реакції», затвердженої наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року та диспозиції ч.1 ст. 130 КУпАП дає підстави стверджувати про те, що підстави для складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбаче-ного ч.1 ст. 130 КУпАП у виді відмови від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння виникають після встановлення поліцейським факту керування певною осо-бою транспортним засобом, виявлення у неї ознак наркотичного сп'яніння, висунення поліцейським пропозиції/вимоги про проходження огляду на стан наркотичного сп'я-ніння у порядку та способами, що передбачені зазначеними вище нормативними доку-ментами, та відмови особи від проходження такого огляду, яка повинна бути вислов-лена у формі, яка не передбачає двозначного трактування цієї відмови чи викликати сумніви у її дійсності. Лише після висловлення такої відмови, за доведеності інших об-ставин, які утворюють об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, пе-редбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП у формі відмови від проходження огляду на стан нар-котичного сп'яніння адміністративне правопорушення вважається вчиненим і породжує у поліцейського обов'язок скласти протокол про адміністративне правопорушення.
Суд звертає увагу, що на відеозаписі, долученому до матеріалів справи, не зафік-сована чітка відмова ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, яка була дана на запитання представника поліції. Останній відповідає не запитання невідомої особи, повноваження якої в судовому засіданні не встановлені та нічим не підтверджуються.
У зв'язку з вищевикладеним, судом під час розгляду справи не встановлено на-лежних та допустимих доказів, якими підтверджується вчинення ОСОБА_1 адмі-ністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Приймаючи рішення про закриття провадження по справі, суд також виходить з вимог ст. 62 Конституції України та передбаченого у ній принципу презумпції неви-нуватості, згідно якого обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сум-ніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема, по справам «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Леванте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
На підставі викладеного та дослідивши наявні докази по даній адміністративній справі в їх сукупності, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КпАП України, а тому провадження по справі необхідно закрити за відсутністю складу адміністративного пра-вопорушення в діях останнього.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 130, 221, 247, 251, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановив:
Закрити провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч.1 КпАП України у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апе-ляційної скарги до Чернівецького апеляційного суду, через Шевченківський районний суд міста Чернівці, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: О.Є.Терещенко