Справа № 151/391/23
Провадження № 3/151/292/23
іменем України
14 липня 2023 року смт. Чечельник
Суддя Чечельницького районного суду Вінницької області Моцний В.С., ознайомившись з матеріалами справи, які надійшли від сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації та проживання АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого за ч. 1 ст. 44 КУпАП,
07 липня 2023 року інспектором з РПП СПД №1 ВП №1 Гайсинського РУП сержантом поліції Лесиком В.В. відносно ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення по ч. 1 ст. 44 КУпАП за те, що він 14 червня 2023 року о 22 годині 00 хвилин по вул. Борівка в с. Попова Гребля, Гайсинського району Вінницької області незаконно зберігав при собі паперовий згорток в середині якого, було виявлено речовину рослинного походження, а саме канабіс загальною масою 2,75 г (згідно з висновку експерта № СЕ-19/102-23/11245-НЗПРАП від 26.06.2023 року), обіг якого заборонено.
Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч. 1 п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про правильність складеного протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається, зокрема, на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Як вбачається із постанови про закриття кримінального провадження від 28.06.2023 кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 12023025100000117 від 14.06.2023 відно ОСОБА_1 закрито у зв'язку з встановленням відсутності складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України. Постанову направлено начальнику ВП №1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 по ч. 1 ст. 44 КУпАП.
07 липня 2023 року інспектором з РПП СПД №1 ВП №1 Гайсинського РУП сержантом поліції Лесиком В.В. відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення по ч. 1 ст. 44 КУпАП.
Як встановлено судом, в протоколі зазначено, що до протоколу додаються пояснення особи яка притягається до адміністративної відповідальності, однак пояснення які знаходяться при матеріалах надані ОСОБА_1 14.06.2023 року, тобто ще до складання протоколу, а пояснення має надаватися по суті вчиненого адміністративного правопорушення.
За приписами ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14).
Відповідно до пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 11 ''Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення'', норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись статтями 254, 255, 256, 268, 278, 283, 284, 285 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по ч. 1 ст. 44 КУпАП, з доданими матеріалами повернути до СПД №1 ВП №1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Валерій МОЦНИЙ