Справа № 171/1122/23
Провадження № 3/177/948/23
Іменем України
17 липня 2023 року м. Кривий Ріг
Суддя Криворізького районного суду Дніпропетровської області Лященко В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №10 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Перше Травня Апостолівського району Дніпропетровської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 від 20.08.2021, РНОКПП НОМЕР_2 ;
за ч. 1 ст.175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
При підготовці вищезазначеної справи про адміністративне правопорушення до розгляду, судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, у зв'язку із чим підлягає поверненню до органу, який його склав з огляду на наступне.
Так, постановою Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 05 червня 2023 року матеріали справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст.175-1 КУпАП були повернуті до відділення поліції №10 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області для дооформлення, оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ 832025 від 11.05.2023 не зазначене місце вчинення адміністративного правопорушення, а саме: район, область, ОТГ, крім того, не зазначено повне місце проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме: район, область, ОТГ, що позбавляє суд можливості викликати останнього в судове засідання для розгляду справи.
12.07.2023 до Криворізького районного суду Дніпропетровської області повторно після дооформлення надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ 832025 від 11.05.2023 відносно неповнолітнього ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.175-1 КУпАП, разом з додатками.
Протокол про адміністративне правопорушення - це відповідним чином оформлений уповноваженою особою процесуальний документ про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі зазначається: дата і місце його складення; посада, найменування державного органу, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час учинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; у разі наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Протокол складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Розділом другим Інструкції з оформлення в Міністерстві внутрішніх справ України матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 03 березня 2020 року № 217 (далі по тексту Інструкція), зокрема, встановлено, що не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Так, протокол серії ВАВ 832025 від 11.05.2023 має дві різних редакції.
Перша редакція протоколу серії ВАВ 832025 від 11.05.2023 не містить відомостей щодо місця вчинення адміністративного правопорушення, а саме: району, області, ОТГ, а також не містить повного найменування місця проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме: району, області та ОТГ.
Вказаний факт підтверджується не тільки постановою Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 05.06.2023, а копією вищевказаного протоколу, яка після направлення справи на дооформлення зберігається в канцелярії Криворізького районного суду Дніпропетровської області.
Друга редакція того ж протоколу серії ВАВ 832025 від 11.05.2023, яка надійшла до суду після до оформлення, такі відомості містить, тобто, до протоколу внесені додаткові записи, після того, як протокол підписано особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та нею отриманий другий примірник протоколу, що є порушенням чинного законодавства.
Крім того, протокол містить і виправлення дати скоєння адміністративного правопорушення, що окрім іншого, позбавляє суд можливості встановити чи дотриманні строки складання протоколу передбачені ч.2 ст.254 КУпАП, відповідно до вимог якої, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення.
Окрім цього, в силу положень ст. 221 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, підвідомчі районним судам.
Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.12 КУпАП адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.
Згідно зі ст. 13 КУпАП, до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 24-1 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу, зокрема, як передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють.
Разом з цим, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 832025 від 12 травня 2023 року не містить відомостей щодо батьків неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , або осіб, що їх замінюють. Долучена до протоколу копія паспорта не містить зазначених відомостей, а лише доводить факт, що ОСОБА_1 є неповнолітнім.
Частина 2 статті 251 КУпАП закріплює обов'язок осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, збирати докази.
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
Вказані вище обставини свідчать про істотну невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам чинного законодавства, без усунення зазначених недоліків розгляд справи є неможливим.
За змістом ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків у протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу.
Виходячи з наведеного, суд вважає за необхідне матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.175-1 КУпАП повернути до відділення поліції №10 Криворізького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області.
Керуючись ст. ст. 256, 278, 283 КУпАП, суддя, -
постановив:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.175-1 - повернути до відділення поліції №10 Криворізького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області.
Постанова оскарженню не підлягає та набирає законної сили з дня її постановлення судом.
Суддя В.В.Лященко