Справа № 570/3577/23
Номер провадження 1-в/570/360/2023
13 липня 2023 року м. Рівне
Рівненський районний суд Рівненської області в особі судді ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , представника ВК 96 Бондарчука_., захисника адвоката ОСОБА_4 , засудженого ОСОБА_5 , у справі за поданням начальника ДУ "Городищенська виправна колонія № 96" про встановлення адміністративного нагляду щодо засудженого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродж. та прож. АДРЕСА_1 , із середньою освітою, непрацював, неодруженого, судимого
19.12.2006 р. Надвірнянським районним судом Івано-Франківської області за ч. 2, ч. 3 ст. 185, ст. 304, ч. 1 ст. 309, ч. 1 ст. 162 КК України, із застосуванням ст. 69, 70 КК України на 2 роки позбавлення волі,
03.07.2009 р. Надвірнянським районним судом Івано-Франківської області за ч. 3 ст. 185 КК України, із застосуванням ч. 4 ст. 70 КК України на 3 роки позбавлення волі,
28.04.2021 р. Богородчанським районним судом Івано-Франківської області за ч. 3 ст. 187, ч. 2 ст. 185 КК України, із застосуванням ст. 69, ч. 1 ст. 70 КК України на 3 роки 6 місяців позбавлення волі із конфіскацією майна,
06.07.2023 р. до суду надійшло вказане подання (а.с. 1-3), за змістом якого засуджений ОСОБА_5 відбуває покарання за вказаним вироком в ДУ "Городищенська виправна колонія № 96", строк покарання закінчується 18.09.2023 р. В обґрунтування подання вказано про притягнення засудженого один раз до дисциплінарної відповідальності за порушення встановленого порядку відбування покарання, та ставиться питання про встановлення адміністративного нагляду та обмежень щодо засудженого ОСОБА_5 згідно п. "б" ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" від 01.12.1994 р. на строк 18 місяці.
Прокурор в судовому засіданні подання не підтримав, вказуючи про про недостатність наведених у ньому доводів та обгрунтовань на підтвердження наявності підстав для встановлення щодо засудженого адміністративного нагляду. Вказав про необхідність повернення подання у зв'язку із неналежним його оформленням.
Представник ВК № 96 підтримав подання з підстав та обгрунтувань, наведених у ньому, та зазначив про доцільність встановлення адміністративного нагляду щодо засудженого.
Захисник заперечив проти подання вважаючи його необгрунтованим. Засуджений ОСОБА_5 підтримав доводи захисника. Пояснив про застосування до нього заохочення, а також про свої звернення до адміністрації установи виконання покарань щодо працевлаштування та допуск його до роботи в окремий період відбування покарання. Просив відмовити в поданні.
Заслухавши міркування та пояснення учасників судового розгляду, дослідивши подання та додані документи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно вказаної норми Закону, адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Згідно ч. 3 ст. 5 Закону, разом з поданням до суду надсилаються копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду за відповідною особою.
До подання додано вирок 28.04.2021 р. Богородчанського районного суду Івано-Франківської областіщодо ОСОБА_5 засудженого за ч. 3 ст. 187 та ч. 2 ст. 185 КК України, із застосуванням ст. 69, ч. 1 ст. 70 КК України на 3 роки 6 місяців позбавлення волі із конфіскацією майна. Строк покарання закінчується 18.09.2023р.
Також із доданих документів встановлено, що час відбування покарання в ДУ "Івано-Франківська установа виконання покарань № 12" ОСОБА_5 до дисциплінарної відповідальності не притягався, заходи заохочення не застосовувались.
З 25.07.2021 р. ОСОБА_5 відбуває покарання в ДУ "Городищенська виправна колонія № 96". За час відбування покарання у зазначеній виправній колонії, засуджений характеризується посередньо, бажання працювати не проявляє. Допустив одне порушення встановленого порядку відбування покарання, за що притягався до дисциплінарної відповідальності у виді оголошення суворої догани. Стягнення погашене у встановленому законом порядку. Також за сумлінну поведінку отримав одне заохочення.
Разом з тим, за змістом подання та характеристики на засудженого зазначено, що засуджений за весь час відбуття покарання в ДУ "Городищенська ВК № 96 намагається дотримуватись правомірних та ввічливих відносин з персоналом установи, виконує роботи із самообслуговування, приймав участь в програмі диференційованого впливу на засуджених "підготовка до звільнення", на оперативно-профілактичних обліках в установі не перебуває. Зазначено про притягнення засудженого один раз до дисциплінарної відповідальності за порушення встановленого порядку відбування покарання (стягнення на даний час погашено), а також і застосування одного заохочення до засудженого. Відомості, на підставі яких установа дійшла висновку про те, що під час відбування покарання поведінка засудженого свідчила, що він вперто не бажає стати на шлях виправлення і залишається небезпечними для суспільства, та відповідно про необхідність встановлення щодо засудженого ОСОБА_5 адміністративного нагляду чітко та однозачно не зазначено у поданні, відповідні документи до подання не додано. Зазначені обставини унеможливлюють забезпечення швидкого, повного та неупередженого судового розгляду подання, та ухвалення законного і обґрунтованого рішення. Також, зазначене подання не містить такого обов'язкового реквізиту для таких документів, як дата його складання та підписання.
Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них. Відповідно до п. б ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" від 01.12.1994 року, адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Із урахуванням наведених обставин та обгрунтувань, вбачається необхідність повернути подання начальника ДУ "Городищенська ВК № 96" про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_5 до установи виконання покарань ДУ "Городищенська ВК № 96" без розгляду та для належного оформлення.
Повернення подання не перешкоджає повторному зверненнню про встановлення адміністративного нагляду щодо засудженого.
Керуючись ст.ст. 3-6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", суд
Повернути без розгляду подання начальника ДУ "Городищенська виправна колонія № 96" щодо засудженого ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд Рівненської області протягом семи днів з дня її оголошення, із урахуванням положень ст. 395 КПК України.
Суддя ОСОБА_1