Справа № 560/8149/23
іменем України
14 липня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.10.2022 № 221350003701, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.12.2022 № 2211350003701, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 03.03.2023 № 221350003701, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у призначенні пенсії за віком; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу період роботи з 01.01.1996 по 31.12.1998 в ПП "Україна, 15.07.1999 по 30.11.2006 в ПП ОСОБА_2 , з 15.01.2007 по 11.08.2011 у виробничо-торгівельному закупівельному центрі НЕОФІТ та призначити пенсію за віком з дня звернення до Пенсійного фонду України.
В обґрунтування позовних вимоги позивач зазначає, що рішеннями відповідачів відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Вказує, що його страховий стаж є достатнім для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України № 1058.
Відповідно до ухвали від 19.06.2023 суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
04.07.2023 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що на підстави заяви та наданих документів Головним управлінням винесено Рішення № 221350003701 від 28.10.2022 про відмову Позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІУ, оскільки відсутній необхідний страховий стаж 29 років (в наявності 27 років 11 місяців), що передбачений ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-ІУ. В індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за номером облікової картки № НОМЕР_1 вбачається, що за період роботи з 01.01.2004 по 30.11.2006, відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, а отже відсутні законні підстави для зарахування до страхового стажу зазначений період.
04.07.2023 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що прийнято рішення № 221350003701 від 03.03.2023 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , оскільки відсутній необхідний страховий стаж 29 років. Роботи 15.07.1999 по 30.11.2006 та з 15.01.2007 по 11.08.2008 не були враховані, оскільки допущено виправлення в даті наказу про прийняття на роботу та не завірено належним чином, а інформація про роботу за даний період відсутня в індивідуальних відомостях про застраховану особу.
11.07.2023 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що страховий стаж ОСОБА_1 недостатній для призначення пенсії за віком (відсутні необхідні 29 років). Також просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 262 КАС України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.
З урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання представника відповідача слід відмовити.
13.07.2023 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що 21.12.2022 позивач повторно звернувся за призначенням пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV. Згідно з наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж на дату звернення позивача становить 28 років 11 місяців 05 днів. До страхового стажу не зараховано: - період трудової діяльності заявника в ПП ОСОБА_2 з 15.07.1999 по 30.11.2006, згідно записів у трудовій книжці від 26.07.1983 НОМЕР_2 , оскільки запис про звільнення завірено не чіткою печаткою, не придатною для сприйняття змісту, а також за вищевказаний період відсутні данні в індивідуальних відомостях про застраховану особу. Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення № 221350003701 від 28.12.2022 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 , 24.10.2022 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ.
До страхового стажу Позивача не враховано періоди роботи: з 15.07.1999 по 31.12.2003, оскільки у трудовій книжці від 26.07.1983 НОМЕР_3 у записі № 5 дата наказу про прийняття містить виправлення; з 01.01.2004 по 30.11.2006, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу відсутня сплата страхових внесків до Пенсійного фонду України.
На підставі заяви та наданих документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області винесено Рішення № 221350003701 від 28.10.2022 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІУ, оскільки відсутній необхідний страховий стаж 29 років (в наявності 27 років 11 місяців), що передбачений ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-ІУ.
22.12.2022 позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення пенсії за віком.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.12.2022 №9221350003701 відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно ст. 26 Закону № 1058-ІУ, у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу. Зазначено, що страховий стаж складає 26 років 02 місяці 05 днів, у зв'язку з тим, що до стажу роботи не зараховано період роботи з 15.07.1999 по 30.11.2006 в ПП ОСОБА_3 , оскільки допущено виправлення в даті наказу про прийняття на роботу та не завірено належним чином, а також через відсутність даних в індивідуальних відомостях про застраховану особу.
Також, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою встановленого зразка від 23.02.2023 про призначення пенсії за віком та пакетом документів.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення № 221350003701 від 03.03.2023 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , оскільки відсутній необхідний страховий стаж 29 років (в наявності 26 років 02 місяці 05 днів).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-ІУ, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.
Відповідно до ст. 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом (до 01.01.2004). Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Згідно з ст. ст. 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII), до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв, навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, згідно із статтею 62 Закону № 1788-XII, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Трудовий стаж встановлюється на підставі уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників у разі відсутності відповідних записів у трудовій книжці.
Таким чином, лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
На виконання вимог ухвали суду від 19.06.2023, відповідач в письмовій інформації від 29.06.2023 ствердив, що відповідно до поданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу тривалість страховою стажу ОСОБА_1 , становить 15 років 11 місяців 11 днів. В розрахунок тривалості страхового стажу включено періоди: 13.05.1979 по 28.05.1981, з 01.09.1982 по 09.06.1987, з 01.08.1987 по 30.09.1993 та з 06.07.1994 по 21.06.1997. До страхового стажу не враховано період роботи з 30.10.1978 по 10.05.1979 згідно довідки від 10.01.2022 №118, оскільки ОСОБА_1 працював у Спеціалізованому ремонтному Підприємстві «Кам'янець - Подільськцемремонт», а довідка про період видана ТзОВ «Будцемрем». Відомості про реорганізацію підприємства відсутні.
В трудовій книжці серії НОМЕР_4 від 26.07.1983 міститься інформація, що позивач, зокрема, з 24.05.1996 по 31.12.1998 та з 15.07.1999 по 30.11.2006, з 15.01.2007 по 11.08.2011 працював водієм на базі підприємства "Україна", а з 28.04.2012 по 28.02.2022 - водієм за трудовим договором у ФОП (арк. спр. 17-19).
Відповідно до рішень Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області загальний страховий стаж позивача становить 28 років 11 місяців 05 днів, 26 років 2 місяці 5 днів, 27 років 11 місяців, а за розрахунками Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області - 15 років 11 місяців 11 днів.
При цьому, до страхового стажу не зараховано також період трудової діяльності заявника в ПП ОСОБА_3 з 15.07.1999 по 30.11.2006, згідно записів у трудовій книжці від 26.07.1983 НОМЕР_2 , оскільки запис про звільнення завірено не чіткою печаткою, не придатною для сприйняття змісту, а також за вищевказаний період відсутні данні в індивідуальних відомостях про застраховану особу.
Відповідно до п. 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року №58, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Також, слід зазначити, що відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України “Про трудові книжки працівників” від 27.04.1993 №301, відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Щодо твердження відповідачів, що періоди роботи не підлягають зарахуванню до стажу позивача, оскільки записи засвідчено нечітким відбитком печатки, суд зазначає, що працівник не відповідає за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці.
В свою чергу, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії.
Правова позиція щодо того, що недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, викладена в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 по справі № 677/277/17.
Також Верховний Суд у постановах від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а та від 04.09.2018 у справі № 423/1881/17 висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Так, з урахуванням спірних періодів, а також періодів, що були враховані відповідачами, стаж позивача, що дає право на призначення пенсії за віком, складає понад 29 років.
У зв'язку із досягненням позивачем відповідного віку, наявності необхідного стажу роботи, позивач набув право на призначення пенсії.
Враховуючи вищезазначене рішення відповідачів про відмову у призначенні пенсії є протиправними та підлягають скасуванню.
Як наслідок, пенсія повинна бути призначена позивачу з 27.09.2022 - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, адже звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення позивачем пенсійного віку (звернувся 24.10.2022).
З врахуванням того, що 4 органи пенсійного фонду по різному обчислювали страховий стаж позивача, зараховуючи та відмовляючи в зарахуванні різних періодів роботи ОСОБА_1 , суд вважає за потрібне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій зарахувати до страхового стажу всі періоди роботи ОСОБА_1 згідно записів у трудовій книжці від 26.07.1983 НОМЕР_2 .
Таким чином, суд, з урахуванням встановлених обставин у справі та вказаних вище висновків Верховного Суду, дійшов висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкти владних повноважень, які заперечують проти позову, не довели, що діяли у межах закону при прийнятті оскаржуваних рішень про відмову у призначенні пенсії, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 3220,80 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.12.2022 №9221350003701, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №221350003701 від 28.10.2022, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 221350003701 від 03.03.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 всі періоди роботи згідно записів у трудовій книжці від 26.07.1983 НОМЕР_2 , та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 27.09.2022.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1073,60 (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1073,60 (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1073,60 (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 14 липня 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10,Львів,79046 , код ЄДРПОУ - 13814885) Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83,м.Одеса,65107 , код ЄДРПОУ - 20987385) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (вул. Генерала Батюка, 8, Слов'янськ, Донецька область, 84100 , код ЄДРПОУ - 13486010)
Головуючий суддя А.І. Петричкович