13 липня 2023 року Справа № 480/6919/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву Миколаївська селищна рада Сумського району Сумської області про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Миколаївської селищної ради Сумського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
06.06.2023 до Сумського окружного адміністративного суду від Миколаївської селищної ради Сумського району Сумської області надійшла заява про відстрочення виконання рішення суду від 16.09.2021 до усунення обставин, що унеможливлює його виконання.
Заява обґрунтована тим, що виконання рішення суду ускладнюється, оскільки відповідно до п. 27 Розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України під час дії воєнного стану забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації.
Ухвалою суду від 03.07.2023 вищевказану заяву було призначено до розгляду на 13.07.2023.
13.07.2023 до суду від представника Миколаївської селищної ради Сумського району Сумської області надійшла заява про проведення судового засідання без участі представника селищної ради.
У судове засідання представик Миколаївської селищної ради та позивач не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв'язку із неявкою в судове засідання учасників справи фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, розглянувши вищевказану заяву, зазначає наступне.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16.09.2021 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Миколаївської селищної ради Сумського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправним та скасовано рішення Миколаївської селищної ради Білопільського району Сумської області від 26.03.2021, яким відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою. Зобов'язано Миколаївську селищну раду Сумського району Сумської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 5920655300:03:009:0009 площею 0,9595 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Миколаївської селищної ради Білопільського району Сумської області, за результатами її розгляду прийняти рішення з урахуванням вимог діючого законодавства. У іншій частині позовних вимог відмовлено.
Вказане рішення набрало законної сили 19.10.2021.
На виконання вказаного рішення, Сумським окружним адміністративним судом 30.12.2021 видано виконавчий лист.
14.01.2022 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) 14.01.2022 відкрито виконавче провадження № 68167876 з примусового виконання виконавчого листа по даній справі, яке проводиться до цього часу.
Стаття 124 Конституції України і стаття 370 КАС України встановлюють, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частинами 4, 5 статті 378 КАС України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Таким чином, вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд зобов'язаний встановити та перевірити наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або обставин, що роблять його виконання неможливим, врахувати ступінь вини відповідача (у даному випадку - заявника), стихійне лихо, інші надзвичайні події.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами, як це встановлено статями 72, 77 КАС України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Судом враховується, що Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який було неодноразово продовжено. На час розгляду заяви Указом Президента України 01 травня 2023 року № 254/2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб, тобто до 18 серпня 2023 року.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
06 квітня 2022 року опубліковано Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" №2145-IX від 24 березня 2022 року, який набув чинності 07 квітня 2022 року.
Вказаним Законом України № 2145-IX від 24.03.2022 року Розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктами 27 і 28, які урегульовують більшість питань щодо використання земель для виробництва сільськогосподарської продукції та розміщення відповідної виробничої інфраструктури.
Відтак, Земельний кодекс України містить, зокрема, наступні доповнення на час дії воєнного стану:
- земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності можуть надаватися у користування лише для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пп.4 п.27 Розділ X "Перехідні положення");
- безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється (пп.5 п.27 Розділ X "Перехідні положення");
- формування земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" підпункту 1 цього пункту, крім тих, що передаються в оренду відповідно до підпункту 2 цього пункту, забороняється (пп.6 п.27 Розділ X "Перехідні положення").
Тобто, Закон України № 2145-IX від 24.03.2022 встановлює беззаперечну заборону під час дії воєнного стану на вчинення дій стосовно безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі та формування земельної ділянки.
З огляду на встановлені вище обставини, суд вважає, що факт введення воєнного стану в Україні та внесення змін до Земельного кодексу України є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення суду в цій справі, оскільки у відповідача відсутня можливість повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 5920655300:03:009:0009 площею 0,9595 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Миколаївської селищної ради Білопільського району Сумської області, за результатами її розгляду прийняти рішення з урахуванням вимог діючого законодавства.
Враховуючи те, що на даний час Указом Президента України від 01 травня 2023 року № 254/2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб, тобто до 18 серпня 2023 року, саме до зазначеної дати є підстави для надання відстрочки виконання судового рішення у частині зобов'язання Миколаївську селищну раду Сумського району Сумської області прийняття рішення з урахуванням вимог діючого законодавства за результатами повторного розглянути заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 5920655300:03:009:0009 площею 0,9595 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Миколаївської селищної ради Білопільського району Сумської області.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Миколаївської селищної ради Сумського району Сумської області про відстрочення виконання судового рішення - задовольнити частково.
Відстрочити до 18.08.2023 виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.09.2021 у справі 480/6919/21 у частині зобов'язання Миколаївську селищну раду Сумського району Сумської області прийняття рішення з урахуванням вимог діючого законодавства за результатами повторного розглянути заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 5920655300:03:009:0009 площею 0,9595 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Миколаївської селищної ради Білопільського району Сумської області.
У задоволенні інших вимог заяви - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя С.О. Бондар