Рішення від 13.07.2023 по справі 480/3123/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2023 року Справа № 480/3123/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/3123/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 23, м. Суми, Сумська область, 40000) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, і просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо відмови у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ в Сумській області оновленої довідки ОСОБА_1 за відповідною посадою - першого заступника начальника відділу поліції ГУНП в Сумській області станом на 19.11.2019 про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) та премій;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумськії області (вул. Герасима Кондратьева, 23, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 40108777) виготовити та направити до Головного управлінн Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону "Про пенсійн забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахую:; пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійн забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Пр грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", і обов'язковим зазначенням відомостей про розміри шомісячни основних та додаткових видів грошового забезпечення та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Сумській області, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В січні 2023 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Сумській області із заявою про виготовлення нової довідки про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року та направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру його пенсії. Листом від 18.10.2022 відповідач повідомив, що на даний час жодного рішення про проведення перерахунку пенсій пенсіонерів, з числа поліцейських, Урядом не приймалось, а отже для виготовлення довідки для перерахунку пенсії підстави відсутні.

Ухвалою суду від 11.04.2023 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідачем було надано до суду відзив на позовну заяву, в якій проти позовних вимог він заперечує та зазначає, що пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Також відповідач зазначив, що зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 щодо таких складових грошового забезпечення як надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та премія, яка має постійний характер (про які зазначає позивач в мотивувальній частині позовної заяви) після звільнення позивача зі служби та за нормами, чинними на 19.11.2019 (як просить позивач у позовних вимогах), не вносились.

Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог .

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, судом встановлено, що позивач з 2016 року є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та отримує пенсію, передбачену Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб, що підтверджується протоколом про призначення пенсії (а.с. 25).

Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції у Сумській області із заявою, в якій просив виготовити та направити ГУ ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.

Листом від 18.10.2022 № 33/Н-63 Головне управління Національної поліції у Сумській області, зокрема, повідомило позивача, що на даний час до Національної поліції України інформація щодо підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій пенсіонерам, з числа поліцейських з Пенсійного фонду не надходила. Підстави щодо виготовлення та направлення до ГУПФУ в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії відсутні (а.с. 29).

Не погодившись із відмовою у виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" від 02 лютого 2015 року №580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частин першої та другої статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За приписами статті 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України, в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов перерахунку пенсій та розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а особа, яка отримує пенсію згідно з Законом № 2262-XII, має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року; у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС; у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії; в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін'юсті) - Мін'юстом; в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Судом встановлено, що позивача звільнено зі служби в Головному управлінні Національної поліції в Сумській області у травні 2016 року.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, саме Головне управління Національної поліції в Сумській області уповноважене видавати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Разом з тим, у даному випадку у відповідача відсутні правові підстави для видання оновленої довідки позивачу, з огляду на наступне.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Згідно з пунктом 1 Постанови № 988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 3 Постанови № 988 Кабінет Міністрів України затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Пунктом 5 Постанови № 988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських:

1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11;

2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством;

3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;

4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу (надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі);

5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу;

6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу;

7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу;

8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

Судом встановлено, що розмір грошового забезпечення позивача для призначення пенсії визначався з урахуванням положень вказаної Постанови № 988, що не заперечується учасниками справи.

Зміни до вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 щодо розмірів таких складових грошового забезпечення як надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та премія, яка має постійний характер (про які позивач просив у заяві про складення спірної довідки), після звільнення позивача зі служби та за нормами, чинними на момент звернення позивача за довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, не вносились.

На виконання статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" та Постанови №988 Міністерство внутрішніх справ України 06 квітня 2016 року видало наказ № 260, яким затвердило "Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (далі - Порядок № 260).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 260, наказ яким затверджений цей Порядок, набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Закону № 580-VII, тобто з 07 листопада 2015 року.

Суд також зазначає, що на час призначення позивачу пенсії за правилами Закону №2262-XII щодо поліцейських вже діяли положення Постанови № 988 та Порядку № 260.

Пунктом 3 Порядку 260 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядком № 260 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року, відповідно до пунктів 1 та 3 якої вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Отже, Постанова №103 не передбачала перерахунок пенсії поліцейським, а тому норми цієї постанови щодо перерахунку пенсії не поширюються на позивача, якого звільнено зі служби в поліції.

Таким чином, прийняття рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку 45, та рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року, про визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", не створює для позивача жодних правових наслідків, оскільки положення Постанови № 103 не підлягають застосуванню до нього.

Доводи позивача про наявність у нього права на перерахунок пенсії з грудня 2019 та отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням оновлених складових грошового забезпечення є безпідставним.

Суд зазначає, що позивач отримує пенсію за вислугу років, яка призначена згідно із Законом 2262-ХІІ, як поліцейський Національної поліції України, грошове забезпечення якого встановлено Постановою № 988 та на спірні правовідносини за його участі не поширюються приписи пунктів 1, 2, 3 Постанови № 103.

При цьому, після звільнення позивача зі служби з органів поліції з травня 2016 року та призначення йому пенсії Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення про перерахунок пенсій поліцейським. Зміни до вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 щодо складових грошового забезпечення після звільнення позивача зі служби та за нормами, чинними на момент звернення позивача за довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, не вносились.

У свою чергу встановлення поліцейському за посадою, з якої звільнився позивач, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, передбаченої Постановою №988, не є введенням нового додаткового виду грошового забезпечення для відповідної категорій осіб в розумінні частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ, а відтак не зумовлює виникнення підстав для перерахунку пенсії.

Надбавка за особливості проходження служби та преміювання, встановлення та зміна розміру яких обумовлює, на думку позивача, виникнення у нього права на перерахунок пенсії, є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, які є складовими грошового забезпечення, з якого обраховується та (або) перераховується пенсія, призначена за Законом № 2262-ХІІ.

Разом з цим, розмір преміювання для конкретної особи рядового та начальницького складу податкової міліції заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів Національної поліції України, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.

Вказаний висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду у подібних правовідносинах, викладеній в постанові від 14.03.2023 по справі № 380/15276/21.

Доказів того, що на момент звільнення із служби у поліції позивачу виплачувалися зазначена вище надбавка матеріали справи не містять та судом не встановлено.

Як на підставу для видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019, позивач також посилається на лист Національної поліції від 24.02.2021 № 2388/09/48-2021.

З цього приводу суд зазначає, що листом від 26.07.2019 за №8714/09/29-2019 Національна поліція України рекомендувала керівникам органів поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, починаючи з липня 2019 року, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським, посадові оклади яких визначено додатками 4-10 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.

24.02.2021 листом за №2388/09/48-2021 Національна поліція України повідомила Міністерство внутрішніх справ України про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, що були фактично виплачені поліцейським у листопаді 2019 року.

Вказаний лист був надісланий з метою інформування про середні розміри надбавок за специфічні умови проходження служби та премії, виплачених поліцейським за листопад 2019 року відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 №988, виплата яких в силу приписів пункту 4 цієї постанови є дискреційним правом керівника органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Суд звертає увагу, що ані лист Національної поліції України від 26.07.2019, ані лист Національної поліції України від 24.02.2021 №2388/09/48-2021 не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, не є нормативно-правовим актами, яким введено новий щомісячний додатковий вид грошового забезпечення (надбавка за специфічні умови проходження служби) і відповідно, не можуть бути підставою для видачі довідки станом на 01.11.2019, оскільки не створюють визначених ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядком № 45 підстав для перерахунку пенсій.

Вказані висновки суду узгоджуються з позицією Другого апеляційного адміністративного суду, викладених у постановах від 26.04.2023 по справі №480/1735/22, від 25.05.2023 по справі №480/10186/21, від 01.06.2023 по справі №480/2860/22, від 06.06.2023 по справі №480/8389/22.

Крім того, судом враховується при розгляді даної справи правова позиція Верховного Суду, викладена в постанові від 22.05.2023 по справі №560/6825/22 адміністративне провадження №К/990/1271/23, відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України підлягає застосуванню при розгляді цієї справі

Так, предметом розгляду зазначеної справи №560/6825/22 були позовні вимоги про зобов'язання Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку його пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та з врахуванням положень Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 “Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, які фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського станом на 19 листопада 2019 року, та направити ОСОБА_1 і до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1.

Судом касаційної інстанції в межах зазначеної справи було визнано правомірними та обґрунтованими висновки судів першої та апеляційної інстанції, якими відмовлено було у вимогах позивача з тих підстав, що набрання законної сили 19.11.2019 рішенням у справі № 826/12704/18, яким було визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103, не може слугувати підставою для надання до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, оскільки пенсію позивачу призначено після 01.01.2016 як особі, звільненій зі служби в Національній поліції, оскільки з прийняттям Урядом постанови №103 виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.01.2016.

Верховним Судом в постанові від 22.05.2023 зазначено, що грошове забезпечення поліцейських унормовано постановою № 988 та Порядком №260. Однак, з часу прийняття цих нормативно-правових актів, визначений ними розмір видів грошового забезпечення поліцейських не змінився. При цьому, з огляду на те, що набрання законної сили (19.11.2019) рішенням у справі №826/12704/18, не зумовило виникнення у позивача права на перерахунок пенсії як у особи, яка проходила службу в органах Національної поліції, вказані обставини не можуть слугувати підставою для надання до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом листопад 2019 року, оскільки пенсію позивачу призначено як особі, звільненій зі служби в Національній поліції після 01.01.2016.

У даному випадку, пенсію позивачу було призначено після 01.01.2016, а тому судом не встановлено виникнення у грудні 2019 року обставин, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії позивача, на підставі яких позивач просить зобов'язати відповідача видати йому довідку для перерахунку пенсії.

У зв'язку із вищезазначеним, враховуючи правову позицію Верховного Суду, суд приходить до висновку, що у спірних відносинах позивач не набув права на перерахунок пенсії, що свідчить про відсутність підстав для видачі йому довідки та задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька