Рішення від 14.07.2023 по справі 460/7183/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2023 року м. Рівне №460/7183/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід - Схід - Енерго"

доГоловного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Захід - Схід - Енерго" (далі - ТОВ "Захід - Схід - Енерго") звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2), в якому просило:

-визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №8370971/37993043 від 03.03.2023 про відмову в реєстрації розрахунок коригування №3 від 20.04.2021 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.12.2020 №3 та рішення №8370972/37993043 від 03.03.2023 про відмову в реєстрації розрахунок коригування №4 від 20.04.2021 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.01.2021 №1;

-зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, розрахунок коригування №3 від 20.04.2021 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.12.2020 №3 та розрахунок коригування №4 від 20.04.2021 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.01.2021 №1, складені Товариством з обмеженою відповідальністю "Захід-Схід-Енерго", датою їх подання.

Мотивуючи свої вимоги позивач зазначав, що відповідачем безпідставно прийняті рішення про відмову в реєстрації розрахунків коригування, оскільки ним було надано у повному обсязі документи, які підтверджують реальне здійснення господарських операцій за відповідними податковими накладними. Проте, за результатом розгляду поданих документів податковим органом їх безпідставно не взято до уваги. Просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 27.03.2023 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін.

Позиція відповідачів щодо позовних вимог висловлена у відзиві на позовну заяву уповноваженого представника від 10.04.2023, відповідно до змісту якого вона заперечувала проти їхнього задоволення. Зазначала на обґрунтування такої позиції про те, що платником податку не було надано достатніх документів для підтвердження реальності здійсненої господарської операції з контрагентом. З огляду на вказане, комісією ГУ ДПС у Рівненській області правомірно прийнято оскаржувані рішення, в яких зазначено, яких саме документів, визначених Порядком з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, не надано позивачем. Також представник відповідачів зауважувала, що, позовні вимоги в частині зобов'язання Державної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідну податкову накладну є передчасними, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання повторно розглянути питання щодо реєстрації розрахунків коригування. З наведених у відзиві підстав, просила суд відмовити у задоволенні позову.

14.04.2023 позивач подав відповідь на відзив, у якій висловив свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення.

Відповідно до вимог ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

19.02.2020 між Комунальним некомерційним підприємством "Олександрійська центральна районна лікарня Олександрійської районної ради Кіровоградської області" (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Захід-Схід Енерго" (Виконавець/Постачальник) укладено Договір № 38/20 (далі - Договір №38/20).

Відповідно до п.1.1.-1.2. Договору №38/20 Виконавець зобов'язується протягом опалювального періоду 2020 року надавати Замовнику послуги з постачання теплової енергії, а Замовник зобов'язується оплачувати отриману послугу.

Найменування послуги - ДК 021:2015: 09320000-8 - "Пара, гаряча вода та пов'язана продукція (постачання теплової енергії)". Кількість обліковується в обсягах теплової енергії, яка передається в опалювальний період та становить 1200 Гкал. Розподіл теплової енергії в Гкал по місяцях виконується відповідно до фактичної температури зовнішнього повітря, але не більше обсягів, зазначених в договорі.

Пунктами 4.1. - 4.3. Договору №38/20 передбачено, що розрахунки за спожиту теплову енергію проводяться виключно у грошовій формі. Розрахунки проводяться щомісячно шляхом оплати Замовником вартості спожитої теплової енергії протягом двадцяти календарних днів після пред'явлення Виконавцем рахунка на оплату товару або після підписання Сторонами акта здачі - приймання послуг за звітний період.

У разі затримання бюджетного фінансування розрахунок за отриману послугу здійснюється на протязі 3-х банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок, про що Замовник завчасно інформує Виконавця.

Так, відповідно до п. 6.1. Договору №38/20 Замовник зобов'язаний виконувати умови та порядок оплати, в обсягах і в терміни, які передбачені цим договором. В свою чергу, відповідно до п. 6.4. Договору №38/20 Виконавець має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за поставлену теплову енергію.

Пунктом 7.1. Договору №38/20 передбачено, що у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим Договором.

Відповідно до п. 10.1. Договору №38/20 цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє до 31.12.2020, а в частині проведення розрахунків до повного їх завершення.

05.02.2021 між Комунальним некомерційним підприємством "Олександрійська центральна районна лікарня Олександрійської міської ради (Споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Захід-Схід-Енерго" (Постачальник) укладено Договір про постачання теплової енергії № 20/21 (далі - Договір №20/21).

Відповідно до п. 1.1.-1.2. Договору №20/21 Постачальник зобов'язується протягом опалювального періоду І півріччя 2021 року надати Споживачу послуги з постачання теплової енергії, а Споживач зобов'язується оплачувати отриману послугу.

Найменування послуги - ДК 021:2015 - 09320000-8 - "Пара, гаряча вода та пов'язана продукція (постачання теплової енергії)". Кількість обліковується в обсягах теплової енергії, яка передається в опалювальний період І півріччя 2021 року та становить 1000 Гкал. Розподіл теплової енергії в Гкал по місяцях виконується відповідно до фактичної температури зовнішнього повітря, але не більше обсягів, зазначених в договорі.

Пунктами 4.1. - 4.3. Договору №20/21 передбачено, що розрахунковим періодом є календарний місяць. Не пізніше 5 числа місяця наступного за звітним Постачальник надає Споживачу акт здачі-приймання за фактично спожиту теплову енергію протягом розрахункового місяця. Розрахунки проводяться щомісячно, шляхом оплати Споживачем вартості спожитої теплової енергії, протягом тридцяти календарних днів після підписання Сторонами акта здачі-приймання послуг за звітний період.

У разі затримання бюджетного фінансування розрахунок за отриману послугу здійснюється протягом трьох банківських днів з дати отримання Споживачем бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок, про що споживач завчасно інформує Постачальника.

Так, відповідно до п. 6.1. Договору №20/21 Споживач зобов'язаний виконувати умови та порядок оплати, в обсягах і в терміни, які передбачені цим Договором. В свою чергу, відповідно до п. 6.4. Договору №20/21 Постачальник має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за поставлену теплову енергію.

Пунктом 7.1. Договору №20/21 передбачено, що у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим Договором.

Відповідно до п. 10.1. Договору №20/21 цей договір набирає чинності з дня його підписання і діє до 01.06.2021, а в частині проведення розрахунків до повного їх завершення.

Так, на виконання умов Договорів №38/20 від 19.02.2020 та № 20/21 від 02.02.2021 в період 2020 року та І півріччя 2021 року ТОВ "Захід-Схід-Енерго" здійснило постачання КНП "Олександрійська центральна районна лікарня Олександрійської міської ради теплової енергії, що підтверджується Актами здачі-приймання робіт (надання послуг), а саме: №151 за грудень 2020 на загальну суму 111 706,00 грн, №163 за грудень 2020 на загальну суму 250 278,00 грн, №158 за січень 2021 на загальну суму 346 430,00 грн, які підписані сторонами без зауважень.

В подальшому, КНП "Олександрійська центральна районна лікарня Олександрійської міської ради було погашено заборгованість за грудень 2020 року в сумі 361987,00 грн. та січень 2021 року в сумі 346430,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №23221 від 10.12.2021.

Згідно акту здачі-приймання робіт (надання послуг): №151 за грудень 2020 року; №163 за грудень 2020 року та №158 за січень 2021 року ТОВ "Захід-Схід-Енерго" здійснило виробництво теплової енергії для КНП "Олександрійська центральна районна лікарня Олександрійської міської ради на загальну суму 708 414,00грн., а саме:

-за грудень 2020 року в кількості 256 Гкал по ціні 1414,00грн. (в т.ч. ПДВ) на загальну суму 361984,00грн.; за січень 2021 року в кількості 245 Гкал по ціні 1414,00грн. (в т.ч. ПДВ) на загальну суму 346430,00 грн.

При складанні зведеної податкової накладної за грудень 2020 року №3 від 31.12.2020р. у рядку 6 було вказано виробництво теплової енергії для КНП "Олександрійська центральна районна лікарня Олександрійської міської ради в кількості 256 Гкал по помилковій ціні 1586,31,00грн. замість 1414,00 грн. (в т.ч. ПДВ).

При складанні зведеної податкової накладної за січень 2021 року №1 від 31.01.2021р. у рядку 3 було вказано виробництво теплової енергії для КНП "Олександрійська центральна районна лікарня Олександрійської міської ради в кількості 245 Гкал по помилковій ціні 1586,31,00грн. замість 1414,00 грн. (в т.ч. ПДВ).

При формуванні та надіслані для реєстрації у зведених податкових накладних №3 від 31.12.2020 та №1 від 31.01.2021 у рядку 6 та 3 відповідно, були допущені помилки при зазначенні ціни постачання за 1 Гкал виробництва теплової енергії для КНП "Олександрійська центральна районна лікарня Олександрійської міської ради, а саме замість ціни 1414,00грн. (в т.ч. ПДВ) було зазначено 1586,31грн. ( вт.ч. ПДВ).

З огляду на наведене, позивачем було складено розрахунки коригування до вищевказаних податкових накладних із правильною ціною та направлено до подактвого органу для реєстрації, а саме: розрахунок коригування №3 від 20.04.2021 кількісних і вартісних показників до зведеної податкової накладної №3 від 31.12.2020 на загальну суму з урахуванням ПДВ - 44111,36грн (коригування вартості (ціни) рядка 6 зведеної податковї накладної), реєстраційний номер - 9092825761; розрахунок коригування №4 від 20.04.2021 кількісних і вартісних показників до зведеної податкової накладної від №1 від 31.01.2021 на загальну суму з урахуванням ПДВ -42215,98грн. (коригування вартості (ціни) рядка 3 зведеної податкової накладної), реєстраційний номер - 9092797309.

22.04.2021 ТОВ "Захід - Схід - Енерго" отримало квитанції про зупинення реєстрації розрахунків коригування до зведених податкових накладних, відповідно до змісту яких реєстрацію розрахунків коригування зупинено з тих підстав, що у розрахунку коригування, складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 0040, які відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється), що відповідає п.4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також вказано, що розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, складений та поданий на реєстрацію у термін, що перевищує 14 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних без порушення граничних строків реєстрації, що відповідає п.6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

На виконання вимог вказаних у квитанціях контролюючого органу ТОВ "Захід - Схід - Енерго" 01.03.2023 надіслало повідомлення, а також необхідні первинні документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій до комісії регіонального рівня.

06.03.2023 позивач отримав від комісії регіонального рівня рішення №8370971/37993043 та №8370972/37993043 від 03.03.2023, де товариству відмовлено в реєстрації розрахунків коригування №3 від 20.04.2021 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.12.2020 №3 та розрахунку коригування №4 від 20.04.2021 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.01.2021 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою для відмови у реєстрації розрахунку коригування №3 від 20.04.2021 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.12.2020 №3 на загальну суму з урахуванням ПДВ - 44111,36грн. та розрахунку коригування №4 від 20.04.2021 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.01.2021 №1 на загальну суму з урахуванням ПДВ - 42215,98грн. визначено ненадання платником податків ТОВ "Захід-Схід-Енерго" копій документів:

-договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них;

-первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складених документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладних (документи, які не надано, підкреслити);

-розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

У графі "Додаткова інформація" вказано про ненадання: додаткових угод на врегулювання (зниження) ціни, ОСВ рах. 361, банківських виписок, актів звірки.

Позивачем було оскаржено дані рішення комісії регіонального рівня в адміністративному порядку, однак рішеннями за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №25838/37993043/2 та 25839/37993043/2 від 14.03.2023 залишено скарги позивача без задоволення та рішення комісії регіонального рівня №8370971/37993043 та №8370972/37993043 від 03.03.2023 без змін.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в редакції чинній на час подання розрахунку коригування, (далі - Порядок №1165), пунктом 3 якого закріплені ознаки безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Згідно з пунктом 5 Порядку №1165 податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Таким чином, перевірка контролюючим органом на відповідність критеріям ризиковості здійснення операцій здійснюється при реєстрації кожної податкової накладної/розрахунку коригування, незалежно від факту віднесення платника податків до переліку ризикових, та є передбаченим законом заходом контролю.

Пунктами 10, 11 Порядку №1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Як зазначено у отриманих позивачем квитанціях реєстрація розрахунків коригування зупинена, на підставі п. 201.16 п. 201 Податкового кодексу України, як таких, що відповідає п.п. 4, 6 Критеріїв ризиковості здійснення операції.

Так, відповідно до пункту 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій критерієм ризиковості здійснення операцій є складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого/такої товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування, поданому для реєстрації в Реєстрі, у таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (надається).

Пунктом 6 критерієм ризиковості здійснення операцій є складення розрахунку коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, та подання для реєстрації в Реєстрі у строк, що перевищує 14 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Реєстрі без порушення граничних строків реєстрації, встановлених Кодексом.

Судом встановлено, що позивачем надавалися до контролюючого органу пояснення з долученням первинних документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій.

Разом з тим, законодавцем не визначено чіткого переліку документів, які платник податку може подати до контролюючого органу в залежності від підстав зупинення реєстрації розрахунку коригування, а тому при зупиненні реєстрації розрахунку коригування з посиланням на ненадання платником податків достатніх документів, контролюючий орган має чітко зазначити конкретний вид критерію ризиковості та навести у розрізі визначеного критерію перелік документів, надання яких дасть можливість прийняти розрахунок коригування до реєстрації.

Можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання розрахунку коригування прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації розрахунку коригування. Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації розрахунку коригування, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акта індивідуальної дії, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.07.2019 в справі №815/2985/18, від 04.02.2021 у справі №818/1159/17.

Суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що недотримання контролюючим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації розрахунку коригування щодо належного оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування, також не є законним.

Вказані висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 02.07.2019 у справі №140/2160/18, від 10.04.2020 у справі №819/330/18, які у відповідності до положень ч.5 ст.242 КАС України є обов'язковими до врахування судом апеляційної інстанції.

У отриманих позивачем квитанціях, що сформовані комісією регіонального рівня, пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, яка за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165, така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою.

Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).

Відповідно до п.3, 4 Порядку №520 комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 закріплено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Водночас, суд звертає увагу, що при вирішенні питання про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування адміністративний суд не досліджує зміст господарських правовідносин. Завдання суду полягає у дослідженні документів первинного бухгалтерського обліку в аспекті їх належності для цілей підтвердження реальності господарських операцій. Необхідність підтвердження реальності господарських операцій переслідує публічно-правові цілі - встановлення належності виконання платниками податків визначених законодавством податкових обов'язків.

При цьому, суд наголошує, що саме по собі покликання податкового органу на ненадання платником податку певних документів не може вважатися достатньою підставою для відмови в реєстрації розрахунку коригування, за умови ненаведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації. Такі твердження є формальними та вказують на протиправність оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкових розрахунків.

За таких обставин, суд, надаючи правову оцінку аргументам сторін, дійшов висновку про безпідставність неврахування Комісією Головного управління ДПС в Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних пояснень позивача щодо підтвердження реальності здійснення господарських операцій, за якими складено розрахунки коригування вартісних і кількісних показників та документи, які позивачем долучені до повідомлень.

Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати подані позивачем розрахунки коригування, то суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, оскільки у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Згідно із пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, у випадку зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування та прийняття відповідною комісією рішення про відмову в її/його реєстрації така податкова накладна та/або розрахунок коригування реєструється у день набрання чинності судовим рішення про її/його реєстрацію, при цьому датою реєстрації є день, зазначений в рішенні суду, або день набрання ним законної сили.

За приписами ч.3 ст.245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Європейський суд з прав людини у пунктом 50 рішення від 13.01.2011 у справі "Чуйкіна проти України" (заява №28924/04) констатував: що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює право на суд, в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21.02.1975 у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" ("Golder v. the United Kingdom"), пп.28 36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати вирішення спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" ("Multiplex v. Croatia"), заява №58112/00, пунктом 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" ("Kutic v. Croatia"), заява №48778/99, пунктом 25, ECHR 2002-II).

Отже, рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, воно повинно бути ще й ефективним у захисті порушених прав, свобод та інтересів.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН подані ТОВ "Захід-Схід-Енерго" розрахунки коригування.

Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За сукупності викладених обставин, позов підлягає задоволенню повністю.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід - Схід - Енерго" до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №8370971/37993043 від 03.03.2023 про відмову в реєстрації розрахунку коригування №3 від 20.04.2021 та рішення №8370972/37993043 від 03.03.2023 про відмову в реєстрації розрахунку коригування №4 від 20.04.2021.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, розрахунок коригування №3 від 20.04.2021 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.12.2020 №3, складений Товариством з обмеженою відповідальністю "Захід-Схід-Енерго", датою його подання на реєстрацію.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування №4 від 20.04.2021 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.01.2021 №1, складений Товариством з обмеженою відповідальністю "Захід-Схід-Енерго", датою його подання на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід-Схід-Енерго" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області судовий збір у сумі 2684,00 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід-Схід-Енерго" за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України судовий збір у сумі 2684,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 14 липня 2023 року

Учасники справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Захід - Схід - Енерго" (вул.Заводська,1, смт.Смига, Дубенський район, Рівненська область,35680, ЄДРПОУ/РНОКПП 37993043)

Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська, 12, м.Рівне, 33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166) Відповідач - Державна податкова служба України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ/РНОКПП 43005393)

Суддя С.А. Борискін