Справа № 420/10476/23
14 липня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А. розглянувши у приміщенні суду міста Одеса питання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного Управління Національної поліції в Одеської області, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне Управління Національної поліції в Одеської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного Управління Національної поліції в Одеської області про:
- визнання протиправними дії відповідача при розгляді запиту позивача від 28.04.2023 року, які направлені на відмову надати запитувану інформацію та документи на електронну адресу позивача;
- зобов'язання відповідача повторно розглянути запит позивача від 28.04.2023 року відповідно до поставлених питань у порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме: про надання в електронному виді копії матеріалів кримінального провадження №12015160230000682 від 12.07.2015 року за ч.1 ст.384, ч.2 ст.372 КК України з 31 по 41 аркуш.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача із запитом від 28.04.2023 року про надавання в електронному виді копії матеріалів кримінального провадження №12015160230000682 від 12.07.2015 року за ч. 1 ст. 384, ч. 2 ст. 372 КК України з 31 по 41 аркуш.
Однак, відповідач у відповідь на запит відмовив у наданні запитуваної інформації. Також відповідач запропонував позивачу самостійно ознайомитись з матеріалами справи.
Вважаючи вказані дії протиправними позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
04.07.2023 року на електрону адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає та зазначає, що вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню та зазначає, що дійсно на адресу відповідача надійшов запит позивача від 27.04.2023 року (вх.№32/зі). Листом від 02.05.2023 року вих.№60.232/Зі повідомлено, що позивач має право ознайомитися з матеріалами справи КП №12015160230000682 від 12.07.2015 року з понеділка по п'ятницю з 09.00 по 18.15 годин, обідня перерва з 13.00 по 14.00 годин.
Також представником відповідача зазначено, що інформація про хід досудового розслідування не належить до публічної, а отже і не розглядається та не надається з урахуванням положень Закону України «Про доступ до публічної інформації», а тому порушення положень Закону України «Про доступ до публічної інформації» вчинено не було. Більш того позивачу було направлено відповідь на електронну адресу зазначену в запиті.
Ухвалою суду від 15.05.2023 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
З матеріалів справи вбачається та судом встановлено, що позивач відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» 28.04.2023 року позивач звернувся о відповідача із запитом на інформацію, в якому просив надати йому в електронному вигляді копії матеріалів кримінального провадження №12015160230000682 від 12.07.2015 року за ч.1 ст.384, ч.2 ст.372 КК України з 31 по 41 аркуш. А також просив відповідь та копії матеріалів надати на вказану ним у запиті електронну адресу (а.с.17)., в якому він є потерпілою стороною.
Однак, відповідачем 02.05.2023 року надано відповідь на запит №60.232/зі в якій зазначено, що запит позивача розглянуто та повідомлено, що на електронну адресу позивача було надіслано скан-копію матеріалів 10 перших сторінок документів на запит на отримання публічної інформації по кримінальному провадженню №12015160230000682 від 12.07.2015 року. Також у відповіді зазначено, що позивач має право ознайомитися з матеріалами кримінального провадження з понеділка по п'ятницю з 9.00 годин по 18.15 годин, обідня перерва з 13.00 годин по 14.00 годин..
Згідно п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю порушено його права, свободи чи інтереси.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства.
Відповідно до ст.40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI), публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Статтею 13 Закону №2939-VI визначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Згідно п.2 ч.1 ст.5 Закону №2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.
За правилами ст.20 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до положень ст.23 Закону №2939-VI рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскільки предметом запиту позивача були матеріали кримінального провадження №12015160230000682 у вигляді електронних копій документів цього провадження, суд вказує на те, що саме КПК України регулюються питання отримання копій таких матеріалів кримінального провадження.
Відповідно до ст.221 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор зобов'язаний за клопотанням сторони захисту, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надати їм матеріали досудового розслідування для ознайомлення, за виключенням матеріалів про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається.
Під час ознайомлення з матеріалами досудового розслідування особа, що його здійснює, має право робити необхідні виписки та копії.
Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, що містяться в інформаційно-телекомунікаційній системі досудового розслідування, здійснюється шляхом надання доступу до них або надання електронних копій чи примірників таких матеріалів.
Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування визначено у параграфі 1 глави 26 КПК України.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності органу досудового слідства, в тому числі і щодо виконання вимог ст.221 КПК України, має відбуватися в порядку кримінально-процесуального законодавства.
Суд зазначає, що перевірка правомірності обставин, які є предметом спору, з огляду на положення ст.19 КАС України, знаходиться поза межами юрисдикції адміністративного суду, адже, їх оскарження має здійснюватися у порядку, встановленому КПК України.
Аналогічного висновку в аналогічних обставинах дійшов П'ятий апеляційний адміністративний суд у постанові від 29.06.2023 року по справі №420/1038/23.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі у разі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно з ч.1 ст.239 КАС України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
З огляду на те, що виниклий у цій справі спір не належить до юрисдикції адміністративних судів та має вирішуватися у порядку кримінального судочинства, суд приходить до висновку, що провадження у даній справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.238 КАС України.
Керуючись приписами п.1 ч.1 ст.238 КАС України, суд, -
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №1 Головного Управління Національної поліції в Одеської області, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне Управління Національної поліції в Одеської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - закрити.
Роз'яснити позивачу, що вказані в позові вимоги підлягають розгляду в порядку кримінального судочинства.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.
Суддя Е.А.Іванов
.