Справа № 420/8299/23
14 липня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 19.04.2023 позов залишено без руху, надано строк на усунення недоліків.
До суду від представника позивача надійшла заява на виконання ухвали суду та адміністративний позов, у якому позивачка просить: визнати протиправними дії ГУ ПФУ під час відмови їй - ОСОБА_1 , яка викладена у листі №4799-3980/Л-02/8-1500/23 від 08.03.2023 в перерахуванні розміру пенсії з врахуванням індексації у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії згідно довідки №469 від 27.07.2022 УФЗБО ГУНП в Одеській області про щомісячні (у тому числі додаткові) види грошового забезпечення (включаючи надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місцем звільнення, що подається для призначення або перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 04.01.2022; зобов'язати ГУ ПФУ здійснити з 04.01.2022 перерахунок розміру пенсії їй - ОСОБА_1 , з врахуванням у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії сум виплаченої індексації грошового забезпечення згідно довідки №469 від 27.07.2022 УФЗБО ГУНП в Одеській області про щомісячні (у тому числі додаткові) види грошового забезпечення (включаючи надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення або перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ухвалою суду від 15.05.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрите провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами
Позивачка у позові зазначила, що вона з 1996 року проходила службу в органах внутрішніх справ України, а з 2015 року в Національній поліції України.
Згідно наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області від 31.12.2021 року №2267 о/с дск, її звільнено зі служби на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).
Позивачка вказує, що з 04.01.2022 року їй призначено пенсійне забезпечення за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон України №2262-ХІІ), де згідно довідки УФЗБО ГУ НП в Одеській області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 місяці служби підряд перед звільненням що подається для призначення або перерахунку пенсії не була зазначена така складова, як індексація грошового забезпечення.
Отримавши відмову ГУ НП виготовити та направити до ГУ ПФУ нову довідку з урахуванням індексації, вона звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з відповідним позовом, де рішенням суду по справі №420/5503/22 від 27.07.2022 року позов було задоволено.
На виконання рішення суду ГУ НП виготовлено довідку №469 від 27.07.2022 року, в яку включено індексацію грошового забезпечення.
Позивачка вказує, що звернулась до ГУ ПФУ с заявою про проведення розрахунку йому пенсії згідно отриманої довідки з 01.12.2020 року (день призначення пенсії), проте листом від 08.03.2023 року ГУ ПФУ відмовило у розрахунку пенсії з урахуванням індексації згідно довідки №469 від 27.07.2022 року, посилаючись на ст.43 Закону України №2262-ХІІ щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, де для обчислення пенсії з урахуванням такої складової як індексації, яка виплачувалась йому щомісячно, на думку ГУ ПФУ не передбачено.
Позивачка не погоджується з вказаним рішенням відповідача та в обґрунтування позовних вимог зазначила, що спеціальним законом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців є Закон України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII).
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-XII, який є вичерпним. Така правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 06.02.2019 у справі 522/2738/17.
Абзацом 2 ч.3 ст.9 Закону №2011-XII встановлено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно з правовим висновком Верховного Суду викладеного в постанові від 03.04. 2019 року по справі №638/9697/17 індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Позивачка стверджує, що протиправність дій ГУ ПФУ виникла після отримання нею відповідної копії довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням інших складових грошового забезпечення ніж ті, що були враховані при обчисленні пенсії, та відмови йому у здійсненні перерахунку пенсії, що відповідає правовій позиції Верховного Суду викладеної у постановах від 08.02.2021 року по справі №820/4963/18 та 17.05.2021 року по справі №552/4951/17.
Таким чином, неправомірність дій відповідача безпосередньо полягає в не проведенні розрахунку його пенсії з 01.04.2022 року (день призначення пенсії) з врахуванням індексації у складі грошового забезпечення згідно довідки УФЗБО ГУНП в Одеській області №469 від 27.07.2022 року про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці підряд перед звільненням, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України №2262-ХІІ.
Позивачка просила задовольнити позовні вимоги.
Представник ГУ ПФУ надав до суду відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі та зазначив, що індексація грошового забезпечення не віднесена до складових грошового забезпечення, не має постійного характеру та виплачується лише при наявності відповідних підстав, не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення та не може бути врахована при обчислення ОГД при звільненні, а тому не має підстав включати її у довідку про призначення пенсійного забезпечення. Позивачу розрахована пенсія на підставі наданих уповноваженим органом документів та відповідно до довідки, в яку не включена індексація грошового забезпечення. Представник ГУ ПФУ вважає, що пенсія позивачу нарахована та виплачується у відповідності до вимог законодавства.
Справа розглянута у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 31.12.2021 року №2267 о/с дск, ОСОБА_1 звільнено зі служби на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).
З 04.01.2022 року позивачці призначено пенсію за Законом України №2262-ХІІ. До документів про призначення пенсії була надана довідка УФЗБО ГУ НП в Одеській області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 місяці служби підряд перед звільненням що подається для призначення або перерахунку пенсії, в якій не була зазначена така складова, як індексація грошового забезпечення, яку позивач отримував під час проходження служби.
Позивач звернувся до ГУ НП із заявою про виготовлення довідки з внесенням до відповідних граф сум індексації для перерахунку розміру пенсії.
Отримавши відмову ГУ НП у задоволенні заяви ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з відповідним позовом.
Рішенням суду по справі №420/5503/22 від 27.06.2022 року її позов було задоволено та, зокрема, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області підготувати ОСОБА_1 довідку про щомісячні (у тому числі додаткові) види грошового забезпечення (включаючи надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням індексації, за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення або перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та направити виготовлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії.
На виконання рішення суду ГУ НП виготовлено довідку №469 від 27.07.2022 року, в яку включено індексацію грошового забезпечення.
Позивачка звернулась до ГУ ПФУ с заявою про проведення розрахунку йому пенсії згідно отриманої довідки №469 від 27.07.2022 року ГУНП в Одеській області з 04.01.2022 року (день призначення пенсії).
Листом від 08.03.2023 року за №4799-3980/Л-02/8-1500/23ГУ ПФУ повідомило позивачку про відсутність підстав для задоволення заяви з посиланням на те, що ст.43 Закону України №2262-ХІІ, п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, врахування до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії не передбачено.
Позивач не погодився з вказаним рішенням відповідача та звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши заяви по суті та надані докази по справі суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
За приписами ч.ч.1, 2 та 3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ч.1 ст.15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Положеннями ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (ст.102 Закону України «Про Національну поліцію»).
Частиною 1 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (абз.2 ч.3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Частиною 5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Питання наявності правових підстав щодо врахування індексації грошового забезпечення у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, було предметом розгляду Верховного Суду та постановах від 14.05.2019 року по справі №428/11103/16-а, від 12.06.2019 року по справі №643/212/17 та від 12.09.2019 року по справі №235/6160/16-а, від 25.05.2022 року по справі №420/2430/19, Верховний Суд дійшов висновку щодо включення індексації грошового забезпечення при обчисленні розміру пенсії
Верховним Судом зазначено, що згідно зі ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» містить відсилочну норму, отже, механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії не регулюється положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей », яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії », Закону України «Про індексацію грошових доходів населення » та Порядку №1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
За таких обставин сума індексації грошового забезпечення має бути включена до довідки, що подається для призначення пенсії.
Крім того, Верховний суд неодноразово вказував у своїх постановах, що нові документи щодо перерахунку пенсії можуть бути подані самим пенсіонером. В постанові від 17.12.2019 року по зразковій справі №160/8324/19, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року, Верховний Суд зазначив, що військослужбовці мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ з дати виникнення обставин для перерахунку пенсії. До моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Судом встановлено, що позивачці на виконання рішення суду ГУ НП виготовлена нова довідка №469 від 27.07.2022 про щомісячні види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення з включення в неї індексації грошового забезпечення. Позивач надав довідку відповідачу та звернувся із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки. У ГУ ПФУ виник обов'язок щодо перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки, тобто з врахуванням у додаткових видах грошового забезпечення його індексації.
Згідно положень ст.75,76 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч.1ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Позивач не надав належних та безперечних доказів правомірності своїх дій.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2,3,6,7,9,139, 241-246 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 , яка викладена у листі №4799-3980/Л-02/8-1500/23 від 08.03.2023 року, в перерахунку розміру пенсії з врахуванням індексації у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії згідно з довідкою №469 від 27.07.2022 УФЗБО Головного управління Національної поліції в Одеській області про щомісячні види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, з 04.01.2022 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській здійснити з 04.01.2022 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії сум виплаченої індексації грошового забезпечення згідно з довідкою №469 від 27.07.2022 УФЗБО Головного управління Національної поліції в Одеській області про щомісячні види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення.
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва