Рішення від 14.07.2023 по справі 400/6332/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2023 р. № 400/6332/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,

про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій щодо перерахунку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пенсії, виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 р. на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" про розмір грошового забезпечення від 11.02.2022 р. № 33/35-П-34, виходячи з основного розміру пенсії 82% суми грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Пенсію призначено в розмірі 82% грошового забезпечення. За час перебування на пенсійному обліку розмір пенсії позивача не зменшувався. При перерахунку пенсії на підставі нової довідки з 01.12.2019 р. відповідач незаконно зменшив розмір пенсії до 70%.

Відповідачем подано відзив на позов, де вказано, що позивачу з 30.06.2002 р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262 у розмірі 70% сум грошового забезпечення (вислуга років 25) (55% (20 років) + 15% (3% х 5 років)). На виконання Постанови № 103 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. з урахуванням розміру 70% сум відповідного грошового забезпечення. Оскільки, при здійсненні з 01.01.2016 р. перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови № 103 процент грошового забезпечення визначено у розмірі 70% сум грошового забезпечення, тобто з урахуванням відсоткового значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, тому підстави для визнання дій відповідача протиправними відсутні.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач проходив військову службу та отримує пенсію за вислугу років.

В ухвалі про відкриття провадження у справі відповідача зобов'язано надати докази щодо відсоткового значення розміру пенсії позивача станом на дату призначення пенсії.

На виконання вимог ухвали суду відповідач до відзиву додав копію грошового атестату позивача, на підставі якого призначено пенсію. Так, розмір пенсії позивача встановлено на рівні 70% грошового забезпечення за 25 років вислугу.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.07.2022 р. по справі № 400/3058/22 відповідача зобов'язано здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 1 грудня 2019 виходячи з розрахунку грошового забезпечення на підставі довідки від 11.02.2022р. №33/35 П-34, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Миколаївській області».

На виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з розрахунку 70% грошового забезпечення.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в розмірі 82% грошового забезпечення. Відповідач відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав для такого перерахунку.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

У рішенні від 04.02.2019 р. по зразковій справі № 240/5401/18 Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону № 2262 на підставі Постанови КМУ № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону № 2262, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної вислуги років, є незмінним.

Отже, позивач правильно вважає, що відсоткове значення розміру пенсії, визначене при її призначенні, не може бути змінено при подальших перерахунках пенсії. Однак доказів призначення йому пенсії саме в розмірі 82% грошового забезпечення позивач не надав, а витребувані у відповідача докази свідчать про призначення та всі подальші перерахунки пенсії, виходячи з розміру 70% грошового забезпечення.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Враховуючи викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправними дій щодо перерахунку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пенсії, виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 р. на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" про розмір грошового забезпечення від 11.02.2022 р. № 33/35-П-34, виходячи з основного розміру пенсії 82% суми грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат, - задовольнити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 14.07.2023 р.

Суддя Н. В. Лісовська