04 липня 2023 року
справа №380/16885/22
провадження № П/380/17018/22
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Карп'як О.О.,
секретар судового засідання Савка В.А.,
за участю: представників сторін Волчкової А.Р., Лемішка І.П.,
розглянув в місті Львові у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про скасування рішення,
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (далі - ГУ Держпродспоживслужби, орган державного контролю, позивач за первісним позовом, відповідач за зустрічним позовом) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО - ДРАЙВ» (далі - ТОВ «ОККО-Драйв», суб'єкт господарювання, відповідач за первісним позовом, позивач за зустрічним позовом) про стягнення до Державного бюджету України суми адміністративно - господарських санкцій в розмірі 1906490,76 грн. відповідно до рішення від 14.07.2022 №40 про застосування адміністративно - господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення.
Орган державного контролю просить суд стягнути з суб'єкта господарювання до бюджету 1906490,76 грн., оскільки ТОВ «ОККО-Драйв» відмовляється добровільно сплатити необґрунтовано отриману ним виручку у сумі 953245,38 грн. та застосовані до нього адміністративно-господарські санкції в розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки. Суми необґрунтовано отриманої суб'єктом господарювання виручки та штрафу визначені на підставі рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 14.07.2022 №40, прийнятого за наслідками проведеної позивачем перевірки відповідача. Аргументи позивача детально викладені в заявах по суті спору та додаткових поясненнях (том 1: а.с.1-4, том 2: а.с.55-59, 122-124).
Ухвалою від 29.11.2022 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 13.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
ТОВ «ОККО-Драйв» подало зустрічний позов до ГУ Держпродспоживслужби, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №40 від 14.07.2022. Внаслідок скасування оскарженого рішення суб'єкт господарювання також просить суд відмовити в задоволенні первісних позовних вимог органу державного контролю про стягнення коштів на підставі цього рішення. Позиція суб'єкта господарювання зводиться до того, що контролюючий орган не довів вчинення суб'єктом господарювання інкримінованих йому порушень в сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а також обчислив суму необґрунтованої виручки та застосованого ним штрафу за незрозумілою та помилковою методикою (том 1: 121 - 168).
Ухвалою від 14.03.2023 у задоволенні клопотання позивача про повернення зустрічного позову відмовлено; прийнято до свого провадження зустрічний позов та об'єднано в одне провадження з первісним позовом у справі №380/16885/22.
Ухвалою від 04.05.2023 заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО- Драйв» про повернення без розгляду клопотання про об'єднання справ в одне провадження задоволено; заяву представника ТзОВ «ОККО - Драйв» про об'єднання справ в одне провадження від 23.01.2023 (вх.№4685) повернуто заявнику без розгляду.
Ухвалою від 04.05.2023 заяву представника ТзОВ «ОККО- Драйв» про повернення судового збору в розмірі переплаченої суми - задоволено; повернуто ТзОВ «ОККО- Драйв» з бюджету надлишково сплачений відповідно до платіжного доручення №0002537432 від 13..12.2022 судовий збір в розмірі 3338 грн.
Ухвалою від 04.05.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
ТОВ «ОККО-Драйв» зареєстроване як суб'єкт господарювання 28.12.2021, місцезнаходження на території Стрийського району Львівської області, основний вид діяльності « 47.30 роздрібна торгівля пальним» (том 1 а.с.41), здійснює господарську діяльність в т.ч. з роздрібної реалізації нафтопродуктів через мережу АЗС, в т.ч. №ОД05 за адресою: Одеська обл., Лиманський район, с. Корсунці 2-ий км об'їзної дороги Одеса - Рені, буд.1.
Дорученням Прем'єр-міністра України від 08 травня 2022 року N 11381/0/1-22 (том 1, а.с.5) визначено відповідно державним органам до компетенції невідкладно забезпечити проведення перевірок дотримання суб'єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, у разі необхідності вжити відповідних заходів реагування, про результати у тижневий строк проінформувати Кабінет Міністрів.
Держпродспоживслужба України скерувала це доручення для виконання своїм територіальним органам, а надалі листом №15.2.1-7/5992 від 02.06.2022 (том 1 а.с.6) роз'яснила їм, що:
- в період з 08.05.2022 до 20.05.2022 при проведенні перевірок слід досліджувати дотримання граничних рівнів торгівельних надбавок на бензини автомобільні та дизельне пальне;
- з моменту призупинення дії пункту 41-4 постанови КМУ від 09.12.2020 №1236, а саме з 20.05.2022, при проведенні перевірок слід досліджувати питання дотримання суб'єктами господарювання порядку декларування зміни роздрібних цін на бензини А-92, А-95 та дизельне пальне;
- при застосуванні адміністративно-господарських санкцій на підставі п. 1 ч.1 ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вилученню підлягає необґрунтовано одержана [виділено автором роз'яснення] виручка, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання.
В період 14.06.2022 по 27.06.2022 року посадові особи ГУ Держпродспоживслужби на підставі відповідного наказу та направлення (том 1 а.с.7) провели позапланову перевірку за дотриманням суб'єктом господарювання (ТОВ «ОККО-ДРАЙВ», місце здійснення господарської діяльності: Одеська обл., Лиманський район, с. Корсунці 2-ий км об'їзної дороги Одеса - Рені, буд.1, АЗС №ОД05) вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за наслідками якої склали акт від 27.06.2022 №529 (том 1 а.с.72-85). В процесі перевірки контролюючий орган вимагав (том 1 а.с.8) та отримав від об'єкта перевірки документи (том 1 а.с.9-71), за наслідками аналізу змісту яких посадові особи ГУ Держпродспоживслужби дійшли висновку про отримання суб'єктом господарювання за перевіреним місцем здійснення господарської діяльності необґрунтованої виручки на суму 953245,38 грн. Цей висновок базується на тому, що суб'єкт господарювання порушив пункти 2 і 3 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», затвердженого постановою КМУ від 22.04.2020 № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення», оскільки порівняно з роздрібними цінами на 12.05.2021 (на дату запровадження зміни цін на пальне) роздрібні ціни на бензин А-95 та дизельне паливо в період 20.05.2022 по 14.06.2022 зросли більше ніж на 5%; розрахунки додаються, том 1 а.с.86), проте ТОВ «ОККО-Драйв» не декларувало зміни роздрібних цін на дизельне пальне та бензин А-95.
На підставі висновків акту від 27.06.2022 №529 керівник ГУ Держпродспоживслужби прийняв рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення №40 від 14.07.2022 (том 1 а.с.90), відповідно до якого вирішив стягнути з ТОВ «ОККО-Драйв» необґрунтовано одержану виручку у сумі 953245,38 грн. та застосувати до ТОВ «ОККО-Драйв» штраф у сумі 953245,38 грн.
При прийнятті оцінці спірних правовідносин суд керується такими правовими нормами:
Закон України «Про ціни і ціноутворення» від 21 червня 2012 року N 5007-VI (зі змінами та доповненнями, далі - Закон №5007-VI) визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.
Частиною 1 статті 10 Закону №5007-VI визначено, що суб'єкти господарювання під час провадження господарської діяльності використовують: - вільні ціни; - державні регульовані ціни.
Згідно з ст. 1 Закону №5007-VI декларування зміни ціни та/або реєстрація ціни - інформування суб'єктом господарювання у встановленому порядку органів державного регулювання і контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення про наміри встановлення та застосування ціни, відмінної від поточної.
Торговельна надбавка (націнка) - сума витрат суб'єкта господарювання, що пов'язані з обігом товару та здійснюються в процесі його продажу (реалізації) у роздрібній торгівлі, та прибутку. Гранична торговельна надбавка (націнка) є її максимально допустимим рівнем, який повинен враховуватися суб'єктом господарювання під час реалізації товару в роздрібній торгівлі.
Відповідно до положень статті 12 Закону N 5007-VI державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб'єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні регульовані ціни можуть запроваджуватися на товари суб'єктів господарювання, які порушують вимоги законодавства про захист економічної конкуренції. Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації). Зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін. Зміна рівня державних регульованих цін може здійснюватися у зв'язку із зміною умов виробництва і продажу (реалізації) продукції, що не залежать від господарської діяльності суб'єкта господарювання.
Частиною першою статті 13 Закону №5007-VI визначено, що державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень такими шляхами:
1) установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: - фіксованих цін; - граничних цін; - граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); - граничних нормативів рентабельності; - розміру постачальницької винагороди; - розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів);
2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.
Відповідно до положень статті 16 Закону №5007-VI органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; - інші органи, визначені законом. Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.
Положенням про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. N 667, визначено, що Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику, зокрема, з контролю за цінами; до основних завдань Держпродспоживслужби віднесено, крім іншого, здійснення відповідно до закону державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Відповідно до пунктів 6, 7 частини 1 статті 18 Закону N 5007-VI уповноважені органи мають право, зокрема: приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Пунктом 1 частини 1 статті 20 Закону N 5007-VI встановлено, що до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за: порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.
Порядок здійснення позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) визначений статтею 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» 5 квітня 2007 року N 877-V (далі - Закон №877-V), дія якого поширюється на здійснення державного нагляду (контролю) у сфері застосування цін.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону N 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема: доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави. Частиною 4 статті 6 Закону №877-V передбачено, що строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні». Водночас пунктом 2 цієї постанови (у редакції, чинній на час призначення позапланової перевірки позивача) визначено, що протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) в окремих сферах, зокрема щодо запобігання неконтрольованому зростанню цін на товари, які мають істотну соціальну значущість, виключно на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері: - за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави; - з метою виконання міжнародних зобов'язань України.
Постановою Кабінету Міністрів України №341 від 22.04.2020 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» (далі - Постанова КМУ №341) затверджено перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість; перелік товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2; Порядок декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та запроваджено державне регулювання цін шляхом декларування зміни роздрібних цін на товари, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 1 цієї постанови.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2021 р. №450, яка набрала чинності 12.05.2021, затверджений Постановою №341 перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість, доповнено абзацами такого змісту: Бензин марки А-92, Бензин марки А-95, Дизельне пальне. Пункт 3 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого цією Постановою, доповнено абзацом (п'ятим) такого змісту: «Декларування зміни роздрібних цін на бензини марки А-92 та А-95 і дизельне пальне здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни товару на 1 відсоток і більше порівняно з роздрібною ціною на момент декларування за 20 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування».
Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2021 р. №474 абзац п'ятий пункту 3 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого Постановою КМУ №341, виключено. Водночас доповнено Постанову КМУ від 9 грудня 2020 р. №1236 пунктом 41-4 такого змісту:
41-4. Установити на період дії карантину граничний рівень торговельної надбавки в розмірі:
- не більше 7 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива;
- не більше 5 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних.
Середня вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 ppm та бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm визначається Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства на підставі розрахунків акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України, проведених з урахуванням відповідних даних міжнародного інформаційного агентства Platts CIF NWE за попередні 10 днів, розрахункових коефіцієнтів 0,825 кг/літр та 0,745 кг/літр відповідно, сум митних платежів (акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції) та щоденного офіційного курсу іноземної валюти, встановленого Національним банком у відповідному періоді. Акціонерне товариство Національна акціонерна компанія Нафтогаз України подає зазначені розрахунки Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства щомісяця до 1, 11 і 21 числа.
Інформація про середню вартість 1 літра дизельного палива та бензинів автомобільних оприлюднюється на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства щомісяця до 3, 13 і 23 числа.
Постанова Кабінету Міністрів України від 14 травня 2021 р. №474 набрала чинності з дня її опублікування - 14.05.2021 (крім абзаців другого - четвертого пункту 2 змін, затверджених цією постановою, які набрали чинності з 15 травня 2021 року).
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 лютого 2022 р. N 140, яка набрала чинності 24.02.2022, внесено зміни до пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. №1236, виклавши абзаци третій і четвертий в такій редакції:
- не більше 5 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива;
- не більше 4,55 гривні з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. №488, яка набрала чинності 30.04.2022, внесено до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. №1236 зміни, зокрема, у пункті 41-4: абзаци третій - п'ятий викладено в такій редакції:
- не більше 7 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива;
- не більше 6,5 гривні з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних.
Середня вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 пропроміле та бензинів автомобільних GASOLINE 10 пропроміле визначається Міністерством економіки на підставі розрахунків акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України, проведених з урахуванням відповідних даних міжнародного інформаційного агентства Platts CIF NWE за попередні 10 днів, розрахункових коефіцієнтів 0,825 та 0,745 кілограма на літр відповідно, витрат на зовнішнє логістичне забезпечення у сумі 80 доларів США/тонну та інших витрат, передбачених зовнішньоекономічним договором (контрактом) у сумі 150 доларів США/тонну, сум митних платежів (акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції) та щоденного офіційного курсу іноземної валюти, встановленого Національним банком у відповідному періоді. Акціонерне товариство Національна акціонерна компанія Нафтогаз України подає щомісяця до 1, 11 і 21 числа Міністерству економіки зазначені розрахунки.;
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2022 р. №594, яка набрала чинності 20.05.2022, зупинено дію пункту 41-4 Постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236.
Водночас Перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України N 341 від 22.04.2020, станом на дату набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2022 р. N 594, якою зупинено дію пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. N 1236, включав такі товари, як бензин марки А-92, бензин марки А-95, дизельне пальне.
За приписами пунктів 3, 4 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою КМУ N 341 від 22.04.2020 (далі - Порядок декларування зміни роздрібних цін) декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни на товар, що реалізується таким об'єктом (закладом), порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. №341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною (крім випадків збільшення ціни внаслідок закінчення строку дії знижки або зменшення ціни):
- на 15 відсотків і більше - за 30 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;
- на 10 відсотків і більше, але менше ніж 15 відсотків, - за 14 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;
- на 5 відсотків і більше, але менше ніж 10 відсотків, - за три дні до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування.
Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється в електронному вигляді шляхом подання відомостей, передбачених пунктом 5 цього Порядку, до Держпродспоживслужби через її офіційний веб-сайт з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону №5007-VI до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:
Держпродспоживслужба є органом, уповноваженим здійснювати державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін відповідно до Законів №877-V Закону України «Про ціни та ціноутворення», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та інших законів. За встановлених судом фактичних обставин справи ГУ Держпродспоживслужби мало правові та фактичні підстави для проведення перевірки ТОВ «ОККО-Драйв», а також повноваження проводити юридичну кваліфікацію встановлених за результатами перевірки обставин на предмет дотримання суб'єктом господарювання законодавства про ціни та ціноутворення шляхом прийняття відповідних рішень, в т.ч. про вилучення необґрунтовано отриманої виручки та застосування штрафу.
Із змісту оскарженого рішення №40 від 14.07.2022 зрозуміло, що підставою для висновку про необґрунтоване отримання ТОВ «ОККО-Драйв» додаткової виручки за 20.05.2022- 14.06.2022 в сумі 953245,38 грн. слугувала оцінка таких обставин, зафіксованих інспекторами органу державного контролю в акті №529 від 27.06.2022: реалізація бензину А-95 та дизельного палива за завищеними роздрібними цінами (збільшеними понад 5 відсотків порівняно з роздрібною ціною на дату запровадження декларування зміни цін на пальне 12.05.2021, без дотримання процедури декларування зміни ціни).
Суд враховує, що на підставі статті 13 Закону №5007-VI державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень такими альтернативними шляхами:
1) установленням обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання фіксованих та граничних цін та рівнів, зокрема, граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди);
2) запровадженням процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.
За визначеннями, наведеними в частині 1 статті 1 Закону N 5007-VI:
- гранична торговельна надбавка (націнка) є її максимально допустимим рівнем, який повинен враховуватися суб'єктом господарювання під час реалізації товару в роздрібній торгівлі;
- декларування зміни ціни та/або реєстрація ціни - це інформування суб'єктом господарювання у встановленому порядку органів державного регулювання і контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення про наміри встановлення та застосування ціни, відмінної від поточної.
Виходячи із змісту Постанови КМУ №341 від 22.04.2020 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» та Постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. N 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», з урахуванням хронології внесення до них змін, вбачається, що державне регулювання цін на дизельне пальне та бензини автомобільні А-92 та А-95 запроваджено 12.05.2021 шляхом внесення цих товарів до Переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість, та доповнення пункту 3 Порядку декларування зміни роздрібних цін, абзацом 5 такого змісту:
«Декларування зміни роздрібних цін на бензини марки А-92 та А-95 і дизельне пальне здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни товару на 1 відсоток і більше порівняно з роздрібною ціною на момент декларування за 20 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування».
Проте вже 14.05.2021 цей абзац на підставі Постанови КМУ від 14 травня 2021 р. №474 виключено, натомість доповнено Постанову КМУ №1236 пунктом 41-4 такого змісту: « 41-4. Установити на період дії карантину граничний рівень торговельної надбавки в розмірі: не більше 7 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива; не більше 5 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних». Постановою КМУ від 17.05.2022 р. №594, яка набрала чинності 20.05.2022, дію пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. N 1236 зупинено.
Отже, Порядок декларування зміни роздрібних цін в редакції Постанови КМУ від 29 березня 2021 р. №450, котрий діяв лише два дні (12 та 13 травня 2021 року), встановлював обов'язок суб'єкта господарювання декларувати зміну ціни у разі збільшення її на 1 відсоток і більше, за 20 днів до початку застосування нової ціни. Чинні на момент виникнення спірних правовідносин пункти 3, 4 Порядку декларування зміни роздрібних цін передбачені інші загальні правила декларування зміни роздрібних цін на такі товари, а саме встановлено, що декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни на товар, що реалізується таким об'єктом (закладом), порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. №341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною.
Підсумовуючи аналіз державного регулювання цін на дизельне пальне та бензин А-95 в Україні суд дійшов висновку, що таке здійснювалося в період:
- з 12.05.21 до 13.05.21 - шляхом декларування зміни ціни за правилами, передбаченими Постановою КМУ №450;
- з 14.05.21 до 20.05.22 - шляхом установлення граничних рівнів торгівельної надбавки;
- з 20.05.22 - шляхом декларування зміни ціни, проте за новими правилами, відмінними від тих, що діяли в період 12-13.05.2021.
Відтак, позивач за первісним позовом при розрахунку необґрунтовано одержаної виручки безпідставно застосовує ціну, встановлену на 12.05.2021, оскільки в період з 12.05.2021 до 08.05.2022 застосовувався інший спосіб регулювання цін на пальне та вказана ціна не є поточною на момент повторного запровадження державою державного регулювання цін шляхом декларування зміни цін на пальне. Отже, позивач до 20.05.2022 не повинен був декларувати зміни роздрібних цін на бензини марки А-92 та А-95 і дизельне пальне.
За приписами статті 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення» необґрунтована виручка - це позитивна різниця між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання. Тому ГУ Держпродспоживслужби при визначенні суми необґрунтованої виручки потрібно було правильно встановити кілька величин - фактична ціна реалізації; - ціна, сформована відповідно до запровадженого способу регулювання; - обсяг (об'єм) реалізації.
Таким чином, ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області при визначенні необґрунтованої виручки потрібно було довести дві величини фактична ціна реалізації та ціна, сформована відповідно до запровадженого способу регулювання.
Зі змісту додатків до акту перевірки та пояснень відповідача зрозуміло, що розрахунок необґрунтовано отриманої виручки внаслідок недотримання вимог постанови КМУ N 341 від 22.04.2020 здійснено за період з 20.05.2022 по 14.06.2022, при цьому для його обчислення використано:
- «обґрунтовану» ціну, розраховану як сума роздрібної ціни пального 12.05.2021 та числового значення 4,99% від цієї ціни (для бензину А-95 Євро5-Е5 - 31,99 грн.+4,99% = 33,59 грн., для дизельного палива Євро5- 29,99грн.+4,99 %= 31,49 грн.);
- «необґрунтовану» ціну, визначену на підставі розпорядження №0000000152 про зміну ціни від 18.05.2022 (а.с.62);
- об'єми проданого пального відповідно до касових Z-звітів за 20.05.2022-14.06.2022.
Визначаючи ціну, що сформована відповідно до запровадженого способу регулювання контролюючий орган в додатку №1 до акту від 27.06.2022 №529 “Розрахунок додаткової виручки по АЗС №ОД05 ТОВ “Окко-Драйв” за період з 20.05.2022 по 14.06.2022 (адреса: Одеська обл., Лиманський район, с. Корсунці 2-ий км об'їзної дороги Одеса - Рені, буд.1) за відсутність обов'язкового державного декларування цін на автомобільне пальне” зазначив економічно обґрунтовану ціну за 1 літр, згідно якої повинна бути реалізація в період 20.05.2022 - 14.06.2022: паливо дизельне ДП-Л-Євро5-ВО 31,49 грн, бензин автомобільний А-95 Євро5-ЕО 33,59 грн.
Вказану “економічно обґрунтовану ціну” ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області визначило шляхом додавання дозволеного відсотку торгівельної надбавки без декларування (4,99%) до ціни реалізації станом на 12.05.2021. В подальшому розраховану таким чином “економічно обґрунтовану ціну” ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області використало при розрахунку необґрунтовано одержаної виручки за період з 20.05.2022 по 14.06.2022, як ціну, сформовану відповідно до запровадженого способу регулювання.
Однак, ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області безпідставно визначено ціни на бензин та дизельне пальне, які Товариство могло застосовувати без декларування шляхом додавання 4,99 відсотків до ціни реалізації станом на 12.05.2021, оскільки як встановлено вище 12-13 травня 2021 року діяв окремий спосіб декларування на бензин та дизельне пальне.
Відтак, при перевірці ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області допущено порушення п.3 ч.1 ст.1 Закону України “Про ціни та ціноутворення” при визначенні цін сформованих відповідно до запровадженого способу декларування, оскільки ціна станом на 12 травня 2021 року не є поточною.
Відповідно до статті 13 Закону України “Про ціни та ціноутворення” державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом: 1) установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів); 2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.
Постановою КМУ від 14 травня 2021 року № 474 було виключено абзац п'ятий пункту 3 Порядку декларування (окремий спосіб порядку декларування зміни ціни на бензин та дизельне пальне) та запроваджено інший спосіб державного регулювання цін на бензин та дизельне пальне:
запроваджено державне регулювання цін шляхом установлення граничного рівня торгівельної надбавки, що нараховувалася до середньої вартості 1 літра дизельного палива та бензинів автомобільних; запроваджено формулу розрахунку середньої вартості бензинів та дизельного палива у вигляді, яка визначається Міністерством розвитку економіки на підставі розрахунків акціонерного товариства “Національна Акціонерна Компанія “Нафтогаз України”.
Однак, при розрахунку “економічно обґрунтованої ціни” ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області не взято до уваги, що з 14.05.2021 по 20.05.2022 було встановлено інший спосіб державного регулювання цін на бензин та дизельне пальне застосування формули розрахунку та граничної надбавки.
Перевіркою не встановлено порушення Товариством порядку декларування №341 в період з 12.05.2021 по 13.05.2021, як не встановлено і факту завищення граничного рівня торгової надбавки Товариством при формуванні цін в період з 14.05.2021 по 20.05.2022 на бензини та дизельне паливо.
Статтею 4 Закону України “Про ціни та ціноутворення” визначено, що державна цінова політика є складовою частиною державної економічної та соціальної політики і спрямована на забезпечення зокрема: розвитку національної економіки та підприємницької діяльності; орієнтації цін внутрішнього ринку товарів на рівень цін світового ринку.
Разом з тим, суд зазначає, що розпорядженням №0000000152 про зміну ціни від 18.05.2022 ТОВ “Окко-Драйв” встановило з 15:00 год. 19.05.2022 на АЗС №ОД05 місце здійснення господарської діяльності: Одеська обл., Лиманський район, с. Корсунці 2-ий км об'їзної дороги Одеса - Рені, буд.1, наступні ціни: паливо дизельне ДП-Л-Євро5-ВО - 57 грн., бензин автомобільний А-95 Євро5-ЕО - 51 грн.
Вказані ціни було сформовано під час дії державного регулювання цін шляхом установлення граничного розміру торговельної надбавки та формули розрахунку середньої вартості бензинів та дизельного палива. Порушень у формуванні зазначених цін при перевірці ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області не виявлено.
Таким чином, суд констатує, що ціни на бензин та дизельне пальне, що визначені ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області при проведенні перевірки як “економічно обґрунтовані ціни” є нижчими на паливо дизельне на 25,51 грн., а на бензин А-95 на 17,41 грн., ніж встановлені з 19.05.2022 Товариством з дотриманням вимог пункту 414 Постанови № 1236.
Крім того, на офіційному веб-сайті Міністерства економіки 14.05.2022 о 11:49 було оприлюднено середню вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 пропроміле та бензинів автомобільних GASOLINE 10 пропроміле (станом на 12.05.2022 року) та визначено середню вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 ppm, яка становить 35,31 гривень, та 1 літра бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm, яка становить 33,36 гривень.
У розрахунку роздрібних цін згідно додатку №1 до Акту перевірки інспекторами обчислено виручку за 20.05.2022-14.06.2022 на АЗК №ОД05 за адресою: Одеська обл., Лиманський район, с. Корсунці 2-ий км об'їзної дороги Одеса - Рені, буд.1.за реалізацію бензину А-95 в кількості 30991,2 л за роздрібною ціною за 1 л 51 грн та дизельного палива в кількості 21660,11 л за роздрібною ціною за 1 л 57 грн., що не узгоджується зі змістом фіскальних звітів за цей період.
При цьому, судом враховуються доводи представника ТзОВ «ОККО-Драйв», зазначені у відповіді на відзив, оскільки підтверджуються наявними в матеріалах справи копіями Х звітів:
- 20 травня 2022 року позивачем реалізовано за готівку загалом 282,25 літри бензину марки А-95, з них: 182,25 літра за ціною - 48,26 грн. (вказаний факт підтверджується копією Х звіту № 1560 від 20.05.2022 року, сформованого о 23:46:07 год, наданого відповідачем) та 100 літрів за ціною - 51 грн. (вказаний факт підтверджується копією Х звіту № 1560 від 20.05.2022 року, сформованого о 23:45:32 год, наданого відповідачем). Тобто помилково обрахувано реалізацію 182,25 літрів бензину за ціною 51,00 грн. (а не 48,26 грн.);
- 23 травня 2022 року позивачем реалізовано за готівку загалом 75,00 л бензину марки А-95 за ціною 51,00 грн. (вказане підтверджується копіями Х звіту № 1563 від 23.05.2022 року, сформованого о 23:45:17 год та Х звіту № 1563 від 23.05.2022 року, сформованого о 23:45:35 год, наданих відповідачем). Тобто, помилково у розрахунку зазначено кількість літрів реалізованого пального 1071,12 л;
- 24 травня 2022 року позивачем реалізовано за готівку загалом 29,6 літри бензину марки А-95, з них 10 літрів за ціною - 51,00 грн. (вказаний факт підтверджується копією Х звіту № 1564 від 24.05.2022 року, сформованого о 23:45:42 год, наданого відповідачем) та 19,6 літрів за ціною - 0,02 грн. (вказаний факт підтверджується копією Х звіту № 1564 від 24.05.2022 року, сформованого о 23:45:52 год, наданого відповідачем), чого не було враховано при складенні розрахунків;
- 27 травня 2022 року позивачем реалізовано за готівку загалом 3126,97 літри бензину марки А-95, з них 1920,31 літрів за ціною - 50,98 грн. (вказаний факт підтверджується копією Х звіту № 1567 від 27.05.2022 року, сформованого о 23:44:38 год, наданого відповідачем) та 1206,66 літрів за ціною - 51 грн. (вказаний факт підтверджується копією Х звіту № 1567 від 27.05.2022 року, сформованого о 23:45:32 год, наданого відповідачем) чого не було враховано при складенні розрахунків;
-29 травня 2022 року позивачем реалізовано за готівку загалом 1446,34 літри дизельного пального літрів за ціною - 57 грн. В той же час, відповідач, помилково зазначив в розрахунку обсяг реалізації 1446,27літри;
-11 червня 2022 року позивачем реалізовано за готівку загалом 2087,37 літри дизельного пального літрів за ціною - 57 грн. В той же час, відповідач, помилково зазначив обсяг реалізації 2087,45 літри.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд за наслідками розгляду цієї справи зауважує, що не має юрисдикції та підстав перебирати на себе повноваження ГУ Державпродспоживслужби та здійснювати замість органу державного контролю повторну перевірку суб'єкта господарювання з метою встановлення дійсних обставин справи та їх належної юридичної кваліфікації (досягнення мети перевірки), або ж проводити перерахунок необґрунтованої отриманої виручки виходячи з інших фактів, аніж зафіксовані в акті від 27.06.2022 та додатках до нього (роздрібних цін на пальне станом на іншу дату, сум фактично одержаних коштів тощо). Суд у цій справі обмежується перевіркою прийнятого органом державного контролю індивідуально-правового акту на предмет відповідності критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень, що визначені частиною другою статті 2 КАС України та констатує, що оскаржене рішення №40 від 14.07.2022 цим критеріям не відповідає, оскільки є необґрунтованими, прийнятим без урахування усіх обставин, які мали значення для його прийняття, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню. Отже, зустрічний позов ТОВ «ОККО-Драйв» слід задовольнити, а в задоволенні первісного позову ГУ Держпродспоживслужби - відмовити.
Відповідно до встановлених ст. 139 КАС України правил розподілу судових витрат понесені ГУ Держпродспоживслужби витрати по сплаті судового збору суд покладає на платника, а понесені ТОВ «ОККО-Драйв» витрати на сплату судового збору стягує за рахунок бюджетних асигнувань відповідача за зустрічним позовом. Повне рішення виготовлене 13.07.2023.
Керуючись ст.ст. 19-20,22,25-26,90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд -
Відмовити повністю в задоволенні первісного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО-ДРАЙВ” про стягнення адміністративно-господарських санкцій.
Понесені Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 24810 гривень покласти на платника.
Задовольнити повністю зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО-ДРАЙВ” до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №40 від 14.07.2022 про застосування адміністративно - господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО-ДРАЙВ” судові витрати по сплаті судового збору в сумі 21472 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна