Рішення від 14.07.2023 по справі 360/633/23

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

14 липня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/633/23

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Тихонова І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Єфременка Володимира Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 09 червня 2023 року надійшов адміністративний позов адвоката Єфременка Володимира Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі відповідач, ГУНП в Луганській області) з такими вимогами:

- визнати противоправними дії Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо відмови позивачу в оформленні та направленні до органу Пенсійного Фонду України, що призначає пенсію необхідних документів для призначення пенсії за вислугу років;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області документи, визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 зі змінами внесеними Постановою правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1, необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років за його заявою від 08.05.2023, враховуючи його вислугу років 25 років 04 дні.

В обґрунтування вимог зазначено, що 08.05.2023 позивач, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій до Закону № 2262, звернувся до відповідача, як уповноваженого структурного підрозділу, с заявою про призначення пенсії за вислугу років, оскільки вважає, що вислуга років на дату звільнення складає 25 років 04 дні (16 років 05 місяців 07 днів + 08 років 06 місяців 28 днів), що надає йому право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.

26.05.2023 позивач отримав від відповідача лист № 1154/111/58/05-2023 від 25.05.2023, яким останній відмовив в оформленні та направленні до органу Пенсійного Фонду України, що призначає пенсію, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, необхідних документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років, повідомивши про відсутність підстав для призначення позивачу пенсії за вислугу років.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови позивачу в оформленні та направленні до органу Пенсійного Фонду України, що призначає пенсію необхідних документів для призначення пенсії за вислугу років противоправними, такими що суперечить положенням законодавства України, порушують його право на пенсійне забезпечення.

Ухвалою від 14 червня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від ГУНП в Луганській області 21 червня 2023 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача посилаючись на пункт «а» статті 12, статті 17 Закону № 2262-ХІІ, пункти 1-2 Порядку № 393 зазначив, що умовами для призначення пенсії за вислугу років є наявність у особи на день звільнення саме календарної вислуги років. З системного аналізу вказаних матеріальних норм права, спеціальний закон, яким є Закон № 2262-XII, не встановлює способу, який дозволяє включати вислугу років у пільговому обчисленні до календарної вислуги, яка дає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.

Представник відповідача зауважує, що позовні вимоги позивача обґрунтовані редакцією Порядку № 393, яка втратила чинність згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393».

Проте на час виникнення спірних правовідношень підпункт «а» пункту 3 Порядку № 393 зазнав змін, відповідно до яких зарахування строку, у даному випадку, участі в АТО, проходження на посадах конвойної служби міліції та ізолятарах тимчасового тримання на пільгових умовах до вислуги років застосовується виключно для визначення розміру пенсії, а не для призначення пенсії, як передбачала попередня редакція вказаного підпункту.

При цьому Порядок № 393 (пункт 2-1) передбачає обчислення календарної вислуги років за пунктами 1 і 2 цієї постанови, тобто без пільгового врахування періоду участі в АТО, проходження на посадах конвойної служби міліції та ізолятарах тимчасового тримання. Тому у відповідача відсутні законні підстави для врахування позивачу спірних періодів в пільговому обчисленні до календарної вислуги років.

Як свідчать відомості, які містяться у довідці про проходження служби від 16.06.2023 № 1092/111/19-2023, а також у наказі ГУНП в Луганській області від 06 лютого 2023 року № 23 о/с, загальна вислуга років позивача у календарному обчисленні за періоди проходження служби в ЗСУ з 28.04.2006 по 19.04.2007, в ОВС України з 03.09.2007 по 06.11.2015, в НПУ з 07.11.2015 по 20.02.2023 складає - 16 років 05 місяців 07 днів, що недостатньо для призначення пенсії за вислугу років.

Представник відповідача також зауважує, що правові висновки, викладені Верховним Судом у постанові від 03 березня 2021 року в справі № 805/3923/18, до спірних правовідносин не застосовні, оскільки вказана правова позиція викладена до внесення змін до Порядку № 393 від 16 лютого 2022 року.

Натомість відповідно до сформованої Верховним Судом практики у справах про призначення (перерахунок) пенсії деяким категоріям осіб (прокурорам, суддям, державним службовцям) право на соціальний захист може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може ґрунтуватися на законі, який втратив чинність.

Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) в період з 28.04.2006 по 19.04.2007 проходив службу в ЗСУ, з 03.09.2007 по 06.11.2015 - в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2015 по 20.02.2023 в Національній поліції, що підтверджено біографічною довідкою, послужним списком, довідкою про проходження служби та трудовою книжкою позивача.

Дослідженням послужного списку, довідки про проходження служби та біографічної довідки позивача встановлено, що деякі періоди служби позивача підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах, а саме:

з 18 липня 2008 року по 10 вересня 2008 року міліціонер стройового підрозділу ІТТ Біловодського РВ УМВСУ в Луганській області (зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах у розрахунок 1 місяць за 40 днів);

з 08 квітня 2009 року по 22 квітня 2010 року начальник конвойної групи конвойної служби міліції, підпорядкованої Біловодському РВ ГУМВСУ у Луганській області (зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах у розрахунок 1 місяць за 40 днів);

з 22 квітня 2010 року по 08 лютого 2012 року начальник конвою групи конвойної служби, міліції підпорядкованої Біловодському РВ ГУМВСУ у Луганській області (зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах у розрахунок 1 місяць за 40 днів);

з 08 лютого 2012 року по 27 червня 2014 року начальник конвою групи конвойної служби міліції підпорядкованої Біловодському РВ ГУМВСУ у Луганській області (зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах у розрахунок 1 місяць за 40 днів);

з 05 липня 2014 року по 17 січня 2015 року начальник конвою групи конвойної служби міліції підпорядкованої Біловодському РВ ГУМВСУ у Луганській області (зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах у розрахунок 1 місяць за 40 днів);

з 27 червня 2014 року по 05 липня 2014 року час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції (зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах у розрахунок 1 місяць за 3 місяці);

з 17 січня 2015 року по 07 листопада 2015 року час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції (зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах у розрахунок 1 місяць за 3 місяці);

з 07 листопада 2015 року по 30 квітня 2018 року - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції (зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах у розрахунок 1 місяць за 3 місяці).

Згідно із довідкою ГУНП в Луганській області від 11 січня 2023 року № А-797 старший сержант поліції ОСОБА_1 дійсно в період з 27.06.2014 по 05.07.2014, з 17.01.2015 по 07.11.2015 та з 07.11.2015 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення Антитерористичної операції на території Луганської області.

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджено рішенням комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (учасниками війни) від 11 лютого 2016 року №2/І/ХІІІ/191 та посвідченням від 20 квітня 2016 року серії НОМЕР_1 .

Згідно із витягом з наказу ГУНП в Луганській області від 06 лютого 2023 року № 23 о/с відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону поліції особливого призначення ГУНП в Луганській області за ст. 77 ч.1 п.2 (через хворобу), з 20.02.2023, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 16 років 05 місяців 07 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 08 років 06 місяців 28 днів, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає: 16 років, з виплатою компенсації за невикористану у році звільнення відпустку у кількості 3 діб, встановивши відсоток премії за лютий 2023 року 263,783 %.

Відповідно до довідки ГУНП в Луганській області від 16 червня 2023 року № 1092/111/19-2023 до календарної вислуги років зараховані періоди проходження служби: в ЗС України з 28.04.2006 по 19.04.2007, служба в ОВС України з 03.09.2007 по 06.11.2015 та служба в НПУ з 07.11.2015 по 20.02.2023 - складає 16 років 5 місяців 07 днів;

у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) позивачу зараховані періоди проходження служби:

- час проходження служби, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції з 27.06.2014 по 05.07.2014, з 17.01.2015 по 07.11.2015 та з 07.11.2015 по 30.04.2018 - 06 років 07 місяців 12 днів;

- на посаді міліціонера стройового підрозділу ізолятора тимчасового тримання затриманих та взятих під варту осіб, підпорядкованого Біловодському РВ УМВС України в Луганській області з 18.07.2008 по 10.09.2008; на посаді начальника конвою групи конвойної служби міліції, підпорядкованого Біловодському РВ УМВС України в Луганській області з 08.04.2009 по 22.04.2010, з 22.04.2010 по 08.02.2012, з 08.02.2012 по 27.06.2014 та з 05.07.2014 по 17.01.2015 - 01 рік 11 місяців 16 днів.

Позивач звернувся до ГУНП в Луганській області із заявою від 08 травня 2023 року із заявою про оформлення та направлення відповідних документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, провівши розрахунок вислуги років з урахуванням, як вислуги у календарному обчисленні (16 років 05 місяців 07 днів), так і вислуги у пільговому обчисленні (08 років 06 місяців 28 днів).

Листом від 25 травня 2023 року № 1154/111/58/05-2023 ГУНП в Луганській області повідомило ОСОБА_2 про результати розгляду його заяви від 08 травня 2023 року, відсутність підстав для оформлення та направлення документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку із відсутністю у нього на день звільнення вислуги років 54 календарних років і більше. Стосовно ж зарахування до календарної вислуги років стажу служби на пільгових умовах роз'яснено, що відповідно до пункту 3 постанови КМУ № 393 пільгова вислуга років зараховується до вислуги років лише для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, і не впливає на набуття права на пенсію.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).

Відповідно до статті 102 Закону № 580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з пунктом «б» статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону (абзац тринадцятий пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ).

Частиною першою статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, зокрема: військова служба (пункт «а»); служба в органах внутрішніх справ, поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду (пункт «б»).

Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Отже, законодавцем було надано право Кабінету Міністрів України визначати порядок обчислення вислуги років та пільгові умови призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі Порядок).

При цьому, суд звертає увагу на те, що до 19.02.2022 пунктом 3 Порядку було визначено стаж, який зараховувався до вислуги років при призначенні пенсії у пільговому обчисленні.

Проте, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України 16.02.2022 постанови № 119 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 така редакція Порядку зазнала змін (набрання чинності 19.02.2022).

На час звільнення позивача зі служби пункт 2-1 Порядку визначав, що для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.

Так, пунктом 1 Порядку установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б-д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду.

Водночас пунктом 3 Порядку визначено стаж, який зараховується на пільгових умовах до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.

Таким чином, на час звільнення позивача з органів Національної поліції України редакція пп. «а» п. 3 Порядку № 393 зазнала змін, відповідно до яких зарахування на пільгових умовах до вислуги років спірного періоду, застосовується виключно для визначення розміру пенсії, а не для призначення пенсії, як передбачала попередня редакція пп. «а» п. 3 Порядку № 393.

Отже, статтею 17 Закону № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом № 2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Враховуючи те, що станом на дату звернення позивача (08 травня 2023 року) із заявою до ГУНП в Луганській області щодо оформлення та подання необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262, діяла нова редакція підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зарахування на пільгових умовах позивачу час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції (з 27.06.2014 по 05.07.2014, з 17.01.2015 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018) та час проходження позивачем служби на посадах конвойної служби міліції та ізоляторах тимчасового тримання (з 18.07.2008 по 10.09.2008, з 08.04.2009 по 22.04.2010, з 22.04.2010 по 08.02.2012, з 08.02.2012 по 27.06.2014, з 05.07.2014 по 17.01.2015) до вислуги років для призначення пенсій, оскільки такий період враховується тільки для визначення розміру пенсії.

З вищеописаних матеріалів справи судом встановлено, що вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні складала: 16 років 05 місяців 07 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 08 років 06 місяців 28 днів.

Оскільки за приписами ст.17 Закону № 2262 при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення, а саме Порядком № 393 визначено обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262 і цей Порядок встановлює пільгове обчислення вислуги років тільки для визначення розміру пенсії, тому відсутні підстави для врахування позивачу спірних періодів в пільговому обчисленні до календарної вислуги років.

Таким чином, оскільки вислуга років позивача станом на час звільнення становила менше встановленого законодавством, у відповідача були відсутні підстави для надіслання документів про призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до п. "а" ст. 12 Закону № 2262-ХІІ.

Правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03 березня 2021 року у справі №805/3923/18-а та у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 750/9775/16-а, до спірних правовідносин не застосовуються, оскільки ця справа була розглянута до внесення змін до Порядку № 393 від 16.02.2022 року.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на встановлені обставини, з урахуванням нормативного врегулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову адвоката Єфременка Володимира Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Тихонов