13 липня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/3924/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , в інтересах якого діє законний представник, батько ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до відповідача: Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (27620, Кіровоградська обл., Кропивницький р-н, с. Аджамка, вул. Центральна, 65, ЄДРПОУ 04365135)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивачі звернулись до суду з позовом, в якому просять:
- визнати протиправною бездіяльність Аджамської сільської ради щодо не взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб та щодо не призначення допомоги на проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та малолітньому ОСОБА_3 ;
- зобов'язати Аджамську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та малолітнього ОСОБА_3 щодо взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб у відповідності до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та призначення їм допомоги на проживання у відповідності до постанови КМУ від 20.03.2022 р. №332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" та у відповідності до висновків суду.
Ухвалою суду від 16.06.2023 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.87).
В обґрунтуванні позовних вимог зазначається, що позивачі через пошкодження житла, яке на разі не придатне до використання, перемістилися із м.Кропивницького до с.Аджамка Кропивницького району та звернулися до Департаменту соціальної політики в м.Кропивницькому із заявою про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб та просили призначити допомогу на проживання кожному із них. Однак Департамент соціальної політики повідомив про те, що уповноваженим розглядати таку заяву повинна Аджамська сільська рада.
Позивачі звернулись до Аджамської сільської ради з заявою про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб та призначення допомогу на проживання кожному із них.
18.01.2023 року від відповідача надійшов лист про те, що їх звернення 17.10.2022 №2389/28-1/01-10 було направлене до Міністерства соціальної політики України, яке в свою чергу перенаправило його до Національної сервісної служби України, яка надала роз'яснення норм законодавства, що регулюють дані та подібні їм правовідносини. Дане звернення Аджамська сільська рада направила його позивачам.
По суті порушене питання у заяві Аджамською сільською радою не вирішено, що стало підставою для звернення до суду.
Правом на подання відзиву на позов відповідач не скористався.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (син) проживали в квартирі АДРЕСА_2 , яка належала ОСОБА_1 на праві приватної власності (а.с.19-27).
Слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області видано довідки про те, що домоволодінню, а саме - квартирі АДРЕСА_2 , яка належала ОСОБА_1 , через ракетний обстріл Кіровоградської області нанесено пошкодження будинку, гаражу, тощо (а.с.29,30).
Відповідно до Технічного звіту про проведення обстеження, стан будівлі класифіковано як аварійний, не придатний для подальшого проживання (а.с.46).
Сім'я через дані обставини переїхала в АДРЕСА_3 (а.с.70-73).
Позивачі звернулись до Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради із заявою про отримання довідок та надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
06.10.2022 №5120/49.1 на заяву позивачів від 03.03.2023 Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради надав відповідь про те, що допомога надається тим органом, на обліку на території якого перебувають заявники (а.с.74-75).
Позивачі 07.10.2022 року звернулись до Аджамської сільської ради з заявою про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб та призначення допомоги на проживання кожному із них.
18.01.2023 року від відповідача надійшов лист про те, що їх звернення 17.10.2022 року було направлене до Міністерства соціальної політики України за роз'ясненням. Міністерство соціальної політики України в свою чергу перенаправило його до Національної сервісної служби України.
Національна сервісна служба України надала Аджамській сільській раді роз'яснення норм законодавства, що регулюють дані та подібні їм правовідносини (від 20.12.2022 року №0000-030201-5/17922-2022/30420.
Так, Департамент адміністрування програм соціальної підтримки Національної сервісної служби України вказав, що Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою КМУ від 20 березня 2022 року №332 (надалі - Порядок № 332). З травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне до використання за оформлення відповідних документів. При цьому вказав, що право на отримання допомоги має не тільки власник житла, а й усі внутрішньо переміщені особи, які мали факт переміщення з відповідної адреси у зв'язку з вказаними обставинами (а.с.82-83).
Аджамська сільська рада направила роз'яснення Національної сервісної служби України від 20.12.2022 року №0000-030201-5/17922-2022/30420 позивачам (а.с.80).
Судом встановлено, що порушеного позивачами питання щодо взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб та призначення допомоги на проживання кожному із них Аджамська сільська рада не розглядала та не вирішувала.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною позивачі звернулися до суду з позовом.
Згідно із ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб від 20.10.2014 № 1706 (далі- Закон №1706) внутрішньо переміщеною особою (ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Відповідно до ст. 2 Закону № 1706 Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік ВПО, що діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 Закону №1706.
Механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - довідка) визначений Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою КМУ від 1 жовтня 2014 р. № 509 (надалі - Порядок № 509).
Відповідно до п.2 Порядку №509 для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік за формою згідно додатком 1 до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Заява про взяття на облік та включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб інформації про внутрішньо переміщену особу за наявності технічної можливості може подаватися також через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія).
У період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, внутрішньо переміщена особа для отримання довідки може звернутися до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг).
Уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг приймає рішення та видає довідку внутрішньо переміщеній особі і реєструє заяву з формуванням електронної справи з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики для включення інформації про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Згідно п.4 Порядку №509 під час подання заяви про взяття на облік заявник пред'являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно; свідоцтво про базову загальну середню освіту; атестат про повну загальну середню освіту; документ про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь); довідка з місця навчання; рішення районної, районної у мм. Києві чи Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування; медичні документи; фотографії; відеозаписи тощо).
У відповідності до п.6 Порядку №509 у день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно з додатком 2, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу.
У період дії воєнного стану в разі звернення внутрішньо переміщеної особи для отримання довідки до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг відповідна довідка видається уповноваженою особою територіальної громади / центру надання адміністративних послуг.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 332 допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми є Підтримка, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 204.
Відповідно до ч. 3 Порядку № 332 допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну ВПО, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Як описано вище, відповідач не висловив своєї позиції з приводу поданої позивачами заяви про видачу довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та призначення державної допомоги.
Суд враховує, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду запиту/звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення або вчинити певні дії.
Якщо ж таким суб'єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб'єктом звернення усіх визначених законом умов або під час прийняття такого рішення суб'єкт має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.
Оцінюючи доводи і докази про бездіяльність відповідача у розгляді заяви щодо видачі позивачам довідок та призначенні допомоги на проживання для внутрішньо переміщених осіб за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про протиправність його поведінки.
Суд на виконання завдань судочинства оцінив докази і доводи учасників сукупно, проаналізував законодавство і лист відповідача, направлений позивачам, керуючись внутрішніми переконаннями, дотримуючись принципів судочинства під час вирішення спору щодо якого звернулися позивачі, суд дійшов висновку про визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо нерозгляду заяви щодо видачі довідок та призначенні для позивачів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, зобов'язавши відповідача розглянути таку заяву з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 сплатили по 1073,60, дані витрати належить відшкодувати позивачам за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , в інтересах якого діє законний представник, батько ОСОБА_1 , про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб та призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
3. Зобов'язати Аджамську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області розглянути заяву від 07.10.2022 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , в інтересах якого діє законний представник, батько ОСОБА_1 про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб та призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 04365135) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1073,60 (одна тисяча сімдесят три грн. 60 коп.).
Стягнути на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Аджамської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 04365135) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1073,60 (одна тисяча сімдесят три грн. 60 коп.).
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА