14 липня 2023 року м. Ужгород№ 260/5074/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просив суд:
1.Визнати протиправною і незаконною дію головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по зниженню з 01 січня 2016 року відсоткового розміру основної пенсії Позивача ОСОБА_1 з 88% від суми грошового забезпечення до 70% від суми грошового забезпечення;
2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії Позивача ОСОБА_1 , виходячи з 88% від суми грошового забезпечення: з 01 січня 2016 року по 31 березня 2023 року, - зазначеного у Довідці про розмір грошового забезпечення № 703001204 від 21 березня 2018 року, наданій Ліквідаційною комісією УМВС України в Закарпатській області, а з 01 квітня 2023 року, - у Довідці про розмір грошового забезпечення № 33/27-2397 від 08 грудня 2022 року, виданій ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області» (під час виконання судового рішення у справі № 260/30/23 від 30 січня 2023 року) та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;
3.Визнати протиправною і незаконною дію головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по припиненню з 01 квітня 2023 року нарахування і виплати щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» Позивачу ОСОБА_1 , під час виконання судового рішення у справі № 260/30/23 від 30 січня 2023 року;
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відновити з 01 квітня 2023 року нарахування і виплату Позивачу ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час призначення пенсії її основний розмір становив 88% від грошового забезпечення. Однак, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснило перерахунок пенсії Позивача з 01.01.2016 року на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій № 703001204 від 21 березня 2018 року, наданої Ліквідаційною комісією УМВС України у Закарпатській області, знизивши при цьому відсоткову ставку основного розміру пенсії з 88% до 70% від сум грошового забезпечення.
Крім того зазначив, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 січня 2023 року по справі № 260/30/23, яке набуло законної сили 1 березня 2023 року, зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області з 13 грудня 2021 року здійснити відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 33/27-2397 від 08 грудня 2022 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області".
ГУ ПФУ в Закарпатській області, провівши на виконання рішення ЗОАС від 30 січня 2023 року по справі № 260/30/23 протиправно зменшено відсоткового значення розміру грошового забезпечення з 88% до 70%, а також припинено нарахування і виплату передбачену Постановою Кабінету Міністрів України віл 14.07.2021 №713 доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. з 01 квітня 2023 року.
21 червня 2023 року ухвалою ЗОАС відкрито спрощене позовне провадження.
30 червня 2023 року до суду від відповідача надійшов лист "Про надання інформації ", де відповідач підтвердив, що позивачу після перерахунку його пенсії на виконання рішення суду доплата 2000 грн. не виплачується з 01 квітня 2023 року.
30 червня 2023 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. У відзиві звернув увагу суду, що до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII вносились зміни, зокрема. Законом України від 27.03.2014 p. № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», яким встановлено максимальний розмір пенсії за вислугу років на рівні 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того зазначив що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 січня 2023 року по справі № 260/30/23, здійснено перерахунок пенсії позивача 01 квітня 2023 року, під час якого основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000,00 грн., тому відповідно до норми Постанови №713 підстав для виплати щомісячних доплат в розмірі 2000,00 грн. немає. Крім того, зауважує, що доплата 2000,00 грн. встановлюється до пенсії визначеної станом на 01.03.2018 року, а відтак підстав встановити підвищення до пенсії, обчисленої з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, немає.
Вивчивши матеріали адмінсправи, суд дійшов до наступних висновків.
Обставини встановлені судом.
Позивач з перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії за пенсійною справою №0703001204 з 01 грудня 2013 року основний розмір пенсії ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) складає 88 % грошового забезпечення позивача.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснило перерахунок пенсії Позивача з 01.01.2016 року на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення № 703001204 від 21 березня 2018 року, наданої Ліквідаційною комісією УМВС України у Закарпатській області, знизивши при цьому відсоткову ставку основного розміру пенсії з 88% до 70% від сум грошового забезпечення, що відповідачем не заперечується.
ЗОАС у справі №260/30/23 від 30.01.2023 року вирішив:
1.Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 13.12.2021 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 13.12.2021 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 33/27-2397 від 08.12.2022 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області", з урахуванням раніше виплачених сум.
Вказані обставини встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили, відтак такі відповідно до положень ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України далі - КАС України) не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.
Постановою КМУ №713 від 14.07.2021 року позивачу встановлено доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн.
З 01 квітня 2023 року на виконання рішення суду від 30 січня 2023 року по справі № 260/30/23 позивачу припинено нарахування доплати 2000 грн., передбаченої Постановою КМУ №713 від 21.07.2021, що сторонами не заперечується.
17 квітня 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою про відновлення нарахування щомісячної доплати в розмірі 2000 грн.
10 травня 2023 року відповідач надав відповідь на звернення позивача, де вказав, що оскільки після виконання рішення ЗОАС, під час якої основний розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на 2000 грн. щомісячна доплата встановлена Постановою 713 після виконання рішення суду з 01.04..2023 не виплачується. Крім того зазначив, що при виконанні судового рішення у справі від 30 січня 2023 року по справі № 260/30/23 застосовуються чинні на час проведення перерахунку пенсії норми Закону, а відтак розмір суми складових грошового забезпечення обчислений у максимальному розмірі, визначеного статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Мотиви та норми права застосовані судом
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі № 2262.
Матеріалами справи підтверджується, що пенсія позивачу призначена в розмірі 88% його грошового забезпечення.
Однак при перерахунку пенсії, з 01.01.2016 року на підставі постанови КМУ від №103 від 21.02.2018 згідно Довідці про розмір грошового забезпечення № 703001204 від 21 березня 2018 року, наданій Ліквідаційною комісією УМВС України в Закарпатській області позивачу було зменшено до 70% грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України №2262-XII (п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007).
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону №2262-XII (в чинній редакції) визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а згідно з ч.2 цієї статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
До цього, згідно з ч.2 ст.13 Закону №2262-XII (в редакції на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Судом встановлено, що норми пенсійного законодавства, які визначали розмір пенсійних виплат громадянам, державою неодноразово змінювались.
Так, Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 №3668-VI внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року №2262-XII, згідно яких цифри 90 замінено цифрами 80. У той же час згідно з пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення цього ж закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
У подальшому Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, якими цифри 80 (відсотків) замінено цифрами 70.
Саме така, змінена редакція ст.13 Закону №2262-XII була застосована відповідачем при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права. У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року
Суд звертає увагу на те, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
У той же час, зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ані Законом №3668-VI, ані Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносились.
Постанови Кабінету Міністрів України №45 і №103 також не містять положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Зважаючи на вказане, суд приходить до висновку про те, що внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення.
У той же час, ці норми не стосуються і не поширюються на випадки перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям вищезгаданих Законів не зазнала.
Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру його пенсії 70 відсотками грошового забезпечення згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується позивача, якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена раніше і виплачувалась.
04 лютого 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняте рішення у зразковій справі №240/5401/18, де суд прийшов до висновку про те, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ.
Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № 11-198заі19) рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04 лютого 2019 залишене без змін.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що необхідно визнати протиправним дії ГУ ПФУ у Закарпатській області щодо перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року до 31 березня 2023 року, виходячи з розміру у 70% грошового забезпечення, зазначеного у Довідці про розмір грошового забезпечення № 703001204 від 21 березня 2018 року, наданій Ліквідаційною комісією УМВС України в Закарпатській області. а також з 01 квітня 2023 року, - Довідці про розмір грошового забезпечення № 33/27-2397 від 08 грудня 2022 року, виданій ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області» (під час виконання судового рішення у справі № 260/30/23 від 30 січня 2023 року), оскільки здійснення такого обмежило гарантії права на пенсійне забезпечення, набуті ним раніше та з метою захисту прав позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01 січня 2016 року до 31 березня 2023 року 01 квітня 2023 року, виходячи із розміру 88 % грошового забезпечення, право на який він набув раніше.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 з приводу визнання протиправними дій відповідача щодо припинення нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати передбаченої Постановою КМУ №713 від 14.07.2021 та зобов'язання відповідача відновити нарахування такої з 01 квітня 2023 року суд зазначає наступне.
Як вже зазначалося вище, під час виконання судового рішення у справі № 260/30/23 від 30 січня 2023 року ГУ ПФУ в Закарпатській області при перерахунку пенсії позивача нарахувало позивачу пенсію виходячи з 70% грошового забезпечення зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення № 33/27-2397 від 08 грудня 2022 року, виданій ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області» без урахування доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., передбаченої постановою КМУ №713 від 14.07.2021 року.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) статтею 63 якого встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у первинній редакції постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
При цьому, пункт 2 вказаної Постанови передбачав поетапність виплат підвищення перерахованої пенсії, а саме: з 1 січня 2018 року 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Пунктом 6 зазначеної Постанови внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, пункт 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 викладено у такій редакції: під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Проте рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
При цьому залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі №826/3858/18, Верховний Суд у постанові від 12 листопада 2019 року, серед іншого вказав на те, що системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вказує на те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 року у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 року у справі № 160/1088/19).
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 року.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Судом встановлено що пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення суду. Згідно матеріалів справи судом встановлено, що позивачу з 01 квітня 2023 року доплата в розмірі 2000,00 грн. не проводилася, що не заперечується відповідачем, відтак саме з 01 квітня 2023 року слід здійснити виплату позивачу щомісячної грошової допомоги у розмірі 2000 грн. згідно ПКМУ № 713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Відтак, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений на виконання рішення суду з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 року, такий перерахунок не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, відтак вірним є висновок суду першої інстанції, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.
Вказана правова позиція суду узгоджується з висновком Верховного Суду, що викладений у постанові від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22, а також у рішенні ВС від 02.03.2023 року у справі № 600/870/22-а.
Вищевказаний висновок ВС також враховано у рішеннях ВААС у справах № № 380/13823/22, 380/13469/22, 380/14734/22, 380/16293/22, 380/15087/22, 380/8264/22, №500/3434/22, №260/5177/22, № 260/4024/22.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАСУ України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «РуїзТорія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.
У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути суму сплаченого судового збору у розмірі 2147,20 грн.
Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд.4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по зниженню з 01 січня 2016 року відсоткового розміру основної пенсії ОСОБА_1 з 88% від суми грошового забезпечення до 70% від суми грошового забезпечення.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд.4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 20453063) здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) виходячи з 88% від суми грошового забезпечення:
-з 01 січня 2016 року до 31 березня 2023 року відповідний перерахунок пенсії, виходячи з розміру у 88% грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 703001204 від 21 березня 2018 року, наданій Ліквідаційною комісією УМВС України в Закарпатській області;
-з 01 квітня 2023 року відповідний перерахунок пенсії, виходячи з розміру у 88% грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення № 33/27-2397 від 08 грудня 2022 року, виданій ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області» з урахуванням висновків суду зазначених під у судовому рішенні у справі № 260/30/23 від 30 січня 2023 року та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;
3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по припиненню з 01 квітня 2023 року нарахування і виплати щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» ОСОБА_1 , під час виконання судового рішення у справі № 260/30/23 від 30 січня 2023 року;
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд.4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 20453063) відновити з 01 квітня 2023 року нарахування і виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
4.Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 2147,20 грн. (дві тисячі сорок сім гривень двадцять копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЗ.Б.Плеханова