про залишення позовної заяви без руху
14 липня 2023 року ЛуцькСправа № 140/6420/23
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Ксензюк А.Я., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про встановлення факту, що має юридичне значення,
ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Луцького об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про встановлення факту перебування ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на утриманні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Соледар Бахмутського району Донецької області.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2023 року відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про встановлення факту, що має юридичне значення.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2023 року Волинського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2023 року заяву ОСОБА_1 про забезпечення доказів у межах адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про встановлення факту, що має юридичне значення, повернути заявнику без розгляду.
Проте, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2023 року про відмову у відкритті провадження та від 14 квітня 2023 року про повернення заяви без розгляду у справі №140/6420/23 скасовано, та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
13 липня 2023 року дана справа повернулася до Волинського окружного адміністративного суду та передана судді Ксензюку А.Я.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Пунктом 5 частини п'ятої статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій та/або визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Суд зазначає, що правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає ухвалити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб'єктивного права, зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Зміст та обсяг порушеного права та виклад обставин, якими воно підтверджується, в кожному конкретному випадку можуть бути різними, але поряд з цим принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові рамки події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне із обов'язкових процесуальних рішень, пов'язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною.
Суд зазначає, що обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України.
При цьому, суд наголошує, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду, яке повинно бути реальним та стосуватися (зачіпати) особисті права або інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.
Як слідує з позовної заяви, позивач зазначає двох відповідачів: Луцький об'єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки та Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
Проте позовні вимоги до вказаних відповідачів позивач не заявляє.
Суд зазначає, що у розумінні КАС України позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду. Тому, будучи ініціатором судового розгляду справи, позивач, насамперед, має визначитися з предметом спору, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав.
Відповідно до приписів частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Таким чином, визначальною підставою звернення до суду із позовною заявою є ймовірне на думку позивача порушення його прав, свобод чи інтересів рішенням, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Із змісту позовних вимог вбачається, що позивач, просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме: перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Соледар Бахмутського району Донецької області.
При цьому суд зауважує, що у даному випадку позивачем не оскаржуються дії, бездіяльність чи рішення суб'єкта владних повноважень, а заявляються лише вимоги щодо встановлення певного факту (перебування позивачки на утриманні у її померлого чоловіка).
Відтак, зазначена позовна вимога (встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Соледар Бахмутського району Донецької області) не відповідає наданим суду законом повноваженням при вирішенні справи.
Відповідно до частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні у нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги. Ця вимога створена з метою забезпечення процесуальної економії та уникнення затягування розгляду справи. Винятком із цього правила є випадки, коли особа обґрунтує неможливість подання доказів у вказаний строк з причин, що від неї не залежали.
В позовній заяві ОСОБА_1 вказує, що у зв'язку з загибеллю ОСОБА_2 у неї, як такої, що перебувала на його повному утриманні, виникли права на: отримання одноразової грошової допомоги та оформлення пенсії по втраті годувальника.
Разом з тим, до матеріалів позовної заяви позивач не надає доказів порушення таких прав (на одноразової грошової допомоги та призначення пенсії по втраті годувальника), зокрема, звернення до суб'єктів владних повноважень про отримання одноразової грошової допомоги та призначення пенсії по втраті годувальника, та відповідно рішень прийнятих за результатами їх розгляду.
Отже, позивачу необхідно подати нову редакцію позовної заяви в якій визначитися з відповідачами та чітко визначити зміст позовних вимог відповідно до приписів КАС України до кожного з відповідачів, з викладенням обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, з наведенням обґрунтувань якими діями, бездіяльністю чи рішенням суб'єкта владних повноважень порушенні права позивача з посиланням на норми чинного законодавства та наданням доказів на їх підтвердження (доказів звернення до суб'єктів владних повноважень про отримання одноразової грошової допомоги та призначення пенсії по втраті годувальника, та відповідно рішень прийнятих за результатами їх розгляду).
Згідно із частиною першою статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Проте, враховуючи, що супровідними листами від 17 квітня 2023 року №140/6420/23/28694/23, №140/6420/23/28693/23 позивачу були направлені копії ухвал від 14 квітня 2023 року про відмову у відкритті провадження та від 14 квітня 2023 року про повернення заяви без розгляду разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, а також заявою про забезпечення доказів з додатком, тому на даний час у матеріалах справи відсутні оригінал позовної заяви з копіями доданих до позовної заяви документів, заява про забезпечення доказів з додатком, а також копія позовної заяви та копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників.
Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
нової редакції позовної заяви в якій визначитися з відповідачами та чітко визначити зміст позовних вимог відповідно до приписів КАС України до кожного з відповідачів, з викладенням обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, з наведенням обґрунтувань якими діями, бездіяльністю чи рішенням суб'єкта владних повноважень порушенні права позивача з посиланням на норми чинного законодавства та наданням доказів на їх підтвердження (доказів звернення до суб'єктів владних повноважень про отримання одноразової грошової допомоги та призначення пенсії по втраті годувальника, та відповідно рішень прийнятих за результатами їх розгляду);
оригіналу позовної заяви з копіями доданих до позовної заяви документів, а також копії позовної заяви та копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників;
оригіналу заяви про забезпечення доказів з додатком;
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про встановлення факту, що має юридичне значення залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя А.Я. Ксензюк