Рішення від 13.07.2023 по справі 140/7012/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2023 року ЛуцькСправа № 140/7012/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05 квітня 2023 року №0040060705 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 701911,05 грн.

В обґрунтування позову позивач вказав, що контролюючим органом проведено фактичну перевірку господарської одиниці «Скай Бар Фемелі», де він здійснює свою господарську діяльність та за результатами перевірки складено акт від 16 березня 2023 року №03/3645/09-01/3391904573, за висновками якого мало місце порушення порядку проведення розрахунків із споживачами, встановленого пунктом 2 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон №265/95-ВР), а саме ненадання особам, які отримали товар, розрахункового документа (чека) встановленої форми (без зазначення обов'язкового реквізиту марки акцизного податку). На підставі висновків акта перевірки прийнято спірне податкове повідомлення-рішення від 05 квітня 2023 року №0040060705 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, за яким штрафна санкція за вказане порушення становить 701911,05 грн.

Позивач вважає це рішення в означеній частині протиправним. Так не враховано його пояснення під час перевірки про те, що можливість вносити до фіскального документа штрих-код марки акцизного податку відсутня, оскільки на багатьох товарах в залишку наявні старі марки акцизного податку, на яких відсутній штрих-код, а за роз'ясненням Державної податкової служби України від 06 вересня 2021 року №3347/ІПК/99-00-07-05-01-06 алкогольні напої, марковані марками попереднього зразка (без наявності штрихового коду), реалізуються без відображення штрихового коду, в межах придатності такого напою до споживання. Тому реалізація алкогольних напоїв, маркованими марками акцизного податку попереднього зразка, що не скануються за штрих-кодом, в межах терміну придатності до споживання не суперечить вимогам чинного законодавства у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій, що виключає наявність складу податкового правопорушення.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді від 24 квітня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України).

Відповідач у відзиві на позов заперечив позовні вимоги та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.22-24). В обґрунтування цієї позиції відповідач вказав, що для підакцизної групи товарів встановлено особливий режим програмування, який вимагає зазначати в чеках реєстратора розрахункових операцій (РРО), які супроводжують продаж підакцизної групи товарів, найменування конкретної одиниці підакцизного товару з обов'язковим відображенням в таких чеках, окрім найменування, їх кодів згідно з УКТ ЗЕД, ціни та штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої. При цьому для РРО, що не можуть бути доопрацьовані, або використовуються без сканера, або при продажу алкогольних напоїв маркованими марками акцизного податку попереднього зразка, реквізити марки акцизного податку (серія та номер) слід відображати в чеках методом ручного введення. Аналізом інформації, яка міститься в системі обліку даних РРО (СОД РРО) встановлено, що у барі « ІНФОРМАЦІЯ_1 », де здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1 , з 01 січня 2022 року при проведенні розрахункових операцій з реалізації алкогольних напоїв через зареєстровані РРО створювалися та надавалися покупцю фіскальні касові чеки, які не містять обов'язкових реквізитів цифрового значення штрихованого коду марки акцизного податку (серія та номер), на загальну суму 468177,70 грн.

Враховуючи вимоги чинного законодавства, алкогольні напої та тютюнові вироби, вироблені в Україні або імпортовані в Україну, до набрання чинності внесеними відповідним законом змінами щодо маркування, знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання, а з 01 січня 2022 року (з набранням чинності змінами до Закону №265/95-ВР згідно із Законом України від 30 листопада 2021 року №1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень») суб'єкти господарювання зобов'язані забезпечити сканування (введення даних вручну) марок акцизного податку на всіх алкогольних напоях, маркованих марками акцизного податку (у тому числі марками акцизного податку старого зразка, на яких відсутній такий реквізит як цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку) для подальшого відображення її реквізитів у розрахунковому документі. Виявлене порушення є підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно з пунктом 1 статті 17 Закону №265/95-ВР.

Відповідач вважає, що податкове повідомлення-рішення від 05 квітня 2023 року №0040060705 відповідає приписами чинного законодавства.

У відповіді на відзив (а.с.55-57) позивач підтримав доводи позову.

Інші заяви по суті справи не надходили.

Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Наказом ГУ ДПС у Волинській області від 07 березня 2023 року №397-п (а.с.47) з метою перевірки дотримання чинного законодавства щодо обігу підакцизних товарів з питань дотримання вимог Податкового кодексу України (далі - ПК України), Законів України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон №481/95-ВР), від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, обіг, зберігання спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального призначено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 за місцем провадження підприємницької діяльності - у барі « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

На підставі наказу на проведення перевірки від 07 березня 2023 року №397-п, направлень від 07 березня 2023 року №594, №595, від 09 березня 2023 року №615 (а.с.47-50) ГУ ДПС у Волинській області у період з 07 по 16 березня 2023 року провело фактичну перевірку зі складанням акту перевірки від 07 березня 2023 року №3645/09-01/3391904573 (а.с.31-34). За висновками акта перевірки встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 статті 11 Закону №481/95-ВР, Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251, пунктів 1, 2, 11, 12 статті 3 Закону №265/95-ВР.

Як зазначено в акті перевірки, в ході аналізу інформації, що міститься в СОД РРО, яка підтверджена стрічками РРО (вибірковим порядком) встановлено, що у барі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з 01 січня 2022 року при проведенні розрахункових операцій з реалізації алкогольних напоїв через зареєстрований РРО (фіскальний номер 3000861155) створювалися та надавалися покупцям розрахункові документи невстановленої форми та змісту, а саме фіскальні касові чеки не містили обов'язкових реквізитів «цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер)» на загальну суму 468177,70 грн.

На підставі зазначеного акта перевірки ГУ ДПС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 05 квітня 2023 року №0040060705 про застосування до ФОП ОСОБА_1 відповідно до пунктів 1, 7 статті 17, статті 20 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 708448,05 грн (а.с.6).

Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 701911,05 грн на підставі пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР, позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулюються Законом №265/95-ВР, дія якого поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Згідно зі статтею 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Отже, за змістом наведеної норми суб'єкти господарювання зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи та видавати (в паперовому вигляді та/або електронній формі) розрахунковий документ встановленої форми та змісту, що підтверджує виконання розрахункової операції.

За визначенням, наведеним у статті 2 Закону №265/95-ВР, розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.

Наказом Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року №13 затверджено Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів (далі - Положення №13).

Пунктом 2 розділу II Положення №13 встановлено обов'язкові реквізити фіскального касового чека на товари (послуги). Серед обов'язкових реквізитів - цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 9).

Установлені в цьому Положенні вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов'язкові реквізити розрахункових документів/електронних розрахункових документів. У разі відсутності в документі хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не прийматиметься як розрахунковий (пункт 3 розділу І Положення №13).

Відповідальність за порушення вимог Закону №265/95-ВР суб'єктами господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), встановлена статтею 17 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше; 150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що пункт 1 статті 17 Закону №265/95-ВР встановлює відповідальність за невиконання суб'єктом господарювання щонайменше одного з трьох обов'язків: 1) непроведення розрахункової операції через РРО; 2) проведення розрахункової операції через РРО, однак на неповну суму покупки; 3) невидача відповідного (тобто такого, що відповідає вимогам щодо форми і змісту) розрахункового документа. Перші два обов'язки суб'єкта господарювання випливають зі змісту пункту 1 статті 3 Закону №265/95-ВР, а третій - з пункту 2 статті 3 Закону №265/95-ВР. Отже, наявність будь-якої з таких обставин (у сукупності або окремо) і утворює склад правопорушення.

Предметом доказування у справах, пов'язаних із притягненням суб'єкта господарювання до відповідальності на підставі пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР, є встановлення на підставі належних і допустимих доказів фактів, з якими контролюючий орган пов'язує допущення порушення суб'єктом господарювання вимог пункту 1 та/або 2 статті 3 Закону №265/95-ВР.

У випадку притягнення суб'єкта господарювання до фінансової відповідальності за невиконання обов'язку, встановленого пунктом 1 статті 3 Закону №265/95-ВР, перевірці підлягають обставини безпосереднього здійснення розрахункової операції, однак її непроведення через РРО, та/або здійснення розрахункової операції на більшу суму, ніж проведено через РРО.

У випадку притягнення суб'єкта господарювання до фінансової відповідальності за невиконання обов'язку, встановленого пунктом 2 статті 3 Закону №265/95-ВР, перевірці підлягають як обставини видачі/невидачі розрахункового документа, так і обставини відповідності такого вимогам щодо форми і змісту.

Оцінюючи доводи сторін стосовно наявності/відсутності складу порушення ФОП ОСОБА_1 пунктів 1, 2 статті 3 Закону №265/95-ВР, суд виходить з того, що фактично здійснення розрахункових операцій в господарській одиниці позивача здійснювалося із роздрукуванням фіскальних чеків, однак за висновками контролюючого органу, такі не приймаються через відсутність в окремих із них реквізиту цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (рядок 9), а саме відсутні серія і номер марки акцизного податку.

Позивач не заперечує факт незазначення у фіскальних чеках серії та номера марки акцизного податку, однак вважає, що алкогольні напої, марковані марками попереднього зразка (без наявності штрихового коду), реалізуються без відображення штрихового коду у межах придатності такого напою до споживання, що виключає наявність складу податкового порушення.

Натомість відповідач наголошує на тому, що в силу приписів чинного законодавства обов'язковим реквізитом кожної марки акцизного податку на алкогольні напої є її серія і номер. Відсутність обов'язкового реквізиту у фіскальному чеку згідно з Положенням №13 тягне за собою неприйнятність такого документа як розрахункового, тобто свідчить, що розрахункова операція проведена без роздрукування розрахункового документа і без видачі такого покупцю, що утворює склад правопорушення, передбаченого пунктами 1, 2 статті 3 Закону №265/95-ВР, і є підставою для притягнення позивача до відповідальності на підставі пункту 1 статті 17 цього Закону.

Суд враховує, що до початку перевірки посадові особи ГУ ДПС у Волинській області провели контрольну розрахункову операцію щодо підакцизної групи товарів на суму покупки 300,00 грн і таку розрахункову операцію було проведено через РРО з видачею фіскального чека на повну суму покупки (чек №9836), що відображено в акті перевірки. При цьому інших фактів непроведення розрахункових операцій через РРО або їх проведення на неповну суму покупки, або ж фактів невидачі розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, в акті фактичної перевірки не зафіксовано, що не підтверджує порушення позивачем пункту 1 статті 3 Закону №265/95-ВР.

Ключовим питанням, яке належить з'ясувати при вирішенні спору між сторонами (стосовно наявності/відсутності порушення позивачем пункту 2 статті 3 Закону №265/95-ВР), є те, чи може бути підставою для застосування штрафних санкцій відповідно до пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання факту роздрукування ним розрахункового документа з таким недоліком, як відсутність у ньому цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої, а саме серії та марки акцизного податку.

Необхідно зазначити, що Закон №265/95-ВР встановлює безпосередній зміст обов'язку суб'єктів господарювання і порядок його виконання, а Положення №13 - форму його реалізації (форму і зміст розрахункових документів).

На думку суду, за змістом норм Положення №13 слід розрізняти недолік реквізиту у розрахунковому документі від відсутності відповідного реквізиту взагалі. Відсутність обов'язкового реквізиту у фіскальному чеку на товари (послуги), виданому суб'єктом господарювання - платником акцизного податку, позбавляє такий документ статусу розрахункового, оскільки пунктом 3 розділу І цього Положення №13 установлено, що у разі відсутності в документі хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не прийматиметься як розрахунковий.

Суд зазначає, що наказом Міністерства фінансів України під 08 червня 2021 року №329 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 червня 2021 року за №832/36454, набрав чинності 01 липня 2021 року, далі - Наказ №329) розділ II, ІІІ Положення №13 викладено у новій редакції. Положення №13 у редакції Наказу №329 щодо форми фіскального касового чеку на товари (послуги) та фіскального касового чеку видачі коштів доповнено новим реквізитом «цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством» (рядок 9).

Також пунктом 2 Наказу №329 установлено, що: до 01 жовтня 2021 року вимоги до форми і змісту розрахункових документів в частині цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої не поширюються на розрахункові документи, що створюються реєстраторами розрахункових операцій, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій до дня набрання чинності цим наказом; до 01 жовтня 2021 року реєстратори розрахункових операцій, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, за наявності технічних можливостей мають бути доопрацьовані їх виробниками (постачальниками) відповідно до статті 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» з метою забезпечення можливості виконання всіх вимог до форми і змісту розрахункових документів, відповідно до цього наказу.

Суд звертає увагу, що запровадженню такого реквізиту фіскального касового чека, як цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої, передувало внесення постановою Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2020 року №97 змін до Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2010 року №1251, в частині обов'язкових реквізитів марок акцизного податку для алкогольних напоїв. До таких реквізитів було додано двомірний штрих-код швидкого реагування (QR-код) та лінійний штрих-код. Штрих-код містить інформацію про серію та номер марки. Це передбачено пунктом 5 вказаного Положення зі змінами.

При цьому алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу «живого» бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД (абзац сьомий статті 1 Закону №481/95-ВР).

Марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів (пункт 14.1.107 статті 14 Податкового кодексу України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2020 року №74 «Деякі питання маркування алкогольних напоїв» затверджені марки акцизного податку для алкогольних напоїв нового зразка, які запроваджені в обіг з 01 травня 2020 року.

У свою чергу марки акцизного податку для алкогольних напоїв попереднього зразка, які були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 року №296 та перебували в обігу з 01 липня 2015 року, не мали штрих-коду та QR-коду. Такі марки продовжували перебувати в обігу після 01 травня 2020 року відповідно до положень абзаців четвертого, шостого частини четвертої статті 11 Закону №481/95-ВР, згідно з яким у разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання. При цьому алкогольні напої та тютюнові вироби, вироблені в Україні або імпортовані в Україну до набрання чинності внесеними відповідним законом змінами щодо маркування, знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

Алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць мають тривалий або необмежений термін придатності, тому можуть перебувати в обігу протягом великого проміжку часу, зберігатися на складах оптових чи роздрібних торговців та стояти на полицях магазинів. Таким чином, на дату початку дії змін до Положення №13 у частині обов'язкового відображення у фіскальному чеку цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку для алкогольних напоїв (01 жовтня 2021 року) в обігу перебували алкогольні напої, марковані акцизними марками, введеними в обіг з 01 липня 2015 року (без штрихових кодів), та акцизними марками нового зразка, введеними в обіг 01 травня 2020 року (з нанесеним штриховим кодом).

Отже, можливість реалізації алкогольних напоїв (у межах придатності), маркованих марками старого зразка (без штрихового коду марки), передбачена чинним законодавством. Проте це не відміняє обов'язку внесення до розрахункового документа (фіскального чека) реквізитів марки акцизного податку - серії та номера.

З 01 січня 2022 року набрали чинності зміни до пункту 11 статті 3 Закону №265/95-ВР згідно із Законом України від 30 листопада 2021 року №1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», що зобов'язують суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, проводити розрахункові операції через РРО та/або через програмні РРО для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.

Оцінюючи доводи позивача про те, що серія і номер марки акцизного податку не зазначалися у фіскальних чеках у тих випадках, коли здійснювалася реалізація алкогольних напоїв з марками старого зразка (у період з 01 січня 2022 року по 01 березня 2023 року), то суд зауважує, що позивач не підтвердив своїх тверджень належними і допустимими доказами, що наведений у додатку 3 до акта перевірки товар у такій кількості (а.с.37-44) був маркований марками акцизного податку старого зразка, та не навів переконливих аргументів щодо неможливості внесення реквізитів таких марок до розрахункового документа шляхом ручного введення даних (у разі відсутності штрихового коду для сканування).

В додатку 3 до акта перевірки щодо кожного товару, що є алкогольними напоями (мають код 2208 згідно з УКТ ЗЕД), наведено перелік фіскальних чеків, у яких не зазначено такий обов'язковий реквізит, як серія та номер марки акцизного податку, що вказує на порушення вимог пункту 2 статті 3 Закону №265/95-ВР, оскільки інформація щодо серії та номеру марки акцизного податку є обов'язковим реквізитом фіскального чеку.

Суд повторює, що застосування до позивача штрафних санкцій на підставі пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР за порушення вимог пункту 2 статті 3 Закону №265/95-ВР стосується невидачі розрахункових документів встановленої форми і змісту (фіскальні чеки не містять реквізитів марки акцизного податку - серії та номеру).

Суд враховує, що Закон України від 20 вересня 2019 року №128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг», яким були внесені зміни до Закону №265/95-ВР та, зокрема, посилено відповідальність за порушення його вимог, мав значний перехідний період та набрав чинності з 01 серпня 2020 року. З метою адаптування суб'єктів господарювання до нових змін пунктом 11 «Прикінцеві положення» Закону №265/95-ВР було передбачено, що тимчасово, до 01 січня 2022 року, санкції, визначені пунктом 1 статті 17 цього Закону, застосовуються в менших розмірах, а саме: 10 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) за порушення, вчинене вперше, та 50 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) за кожне наступне вчинене порушення.

Відповідно до акта фактичної перевірки зафіксовано факт реалізації алкогольних напоїв у період з 01 січня 2022 року по 01 березня 2023 року з порушенням вимог пункту 2 статті 3 Закону №265/95-ВР на суму 468177,70 грн.

З розрахунку штрафних (фінансових) санкцій суд встановив, що перша розрахункова операція з порушенням проведена позивачем 01 січня 2022 року о 23:41 на суму 237,00 грн (чек №2595); застосована штрафна санкція у розмірі 100 відсотків вартості товарів (позивач штраф у цьому розмірі не оскаржує). Усі наступні розрахункові операції з ідентичними порушеннями проведені на загальну суму 467940,70 грн; застосований розмір штрафних санкцій - 150 відсотків вартості товарів, проданих з порушеннями (тобто, 701911,05 грн).

Таким чином, сукупний розмір застосованих до позивача санкцій становить 702148,05 грн, що відповідає обставинам справи та пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР (позивач оскаржує податкове повідомлення-рішення лише у сумі 701911,05 грн).

Відповідно до положень частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На переконання суду, встановлені у справі обставини у межах доводів сторін та наданих суду доказів не дають підстав для висновку про неправомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення від 05 квітня 2023 року №0040060705 в частині застосування до ФОП ОСОБА_1 на підставі пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у сумі 701911,05 грн у зв'язку з порушенням пункту 2 статті 3 зазначеного Закону, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Оскільки суд відмовляє у задоволенні позову, то судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, будинок 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 44106679) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк