13 липня 2023 рокуСправа № 460/2039/20 пров. № А/857/5233/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Качмара В. Я.
суддів -Большакової О. О.
Затолочного В. С.
при секретарі судового засідання - Єршовій Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові питання щодо прийняття звіту про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -
У вересні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУПФ) в якому просила:
визнати протиправною відмову відповідача у нарахуванні (перерахунку) та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII), як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території зони гарантованого добровільного відселення з 17.09.2019;
зобов'язати ГУПФ провести нарахування (перерахунок) та виплату ОСОБА_1 , з урахуванням раніше виплачених сум, щомісячної доплати до пенсії, передбаченої статтею 39 Закону № 796-XII, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території зони гарантованого добровільного відселення, в розмірі двох мінімальних заробітних плат, з 17.09.2019.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року у справі №460/2039/20, яке набрало законної сили 25.11.2021, позов задоволено в частині викладених позовних вимог (далі - Рішення суду).
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2023 року (далі - Постанова суду) визнано протиправними дії ГУПФ на виконання Рішення суду, в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії за період з 17.09.2019 по 30.11.2022 в сумі 278711,53 грн, та починаючи з 01.12.2022 в сумі 8346 грн, тобто не у розмірі визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII), що повинен дорівнювати двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік). Зобов'язано ГУПФ вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні Рішення суду. Встановлено ГУПФ трьох місячний строк з дня отримання (вручення) копії цієї постанови для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні Рішення суду.
На виконання вимог вказаної Постанови суду відповідачем у встановлений строк подано звіт про виконання судового рішення від 23.06.2023 №1700-0903-7/57589 (далі - Звіт), який обґрунтований тим, що ГУПФ вжито усіх можливих заходів для повного виконання судового рішення.
Так згідно поданого Звіту доплата перерахованої пенсії за період з 17.09.2019 по 30.06.2023 в сумі 426278,37 грн згідно Постанови суду буде виплачена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Відповідно до наданого протоколу перерахунку пенсії позивача ГУПФ дійсно з 17.09.2019 по 01.03.2023 здійснено перерахунок щомісячного підвищення до пенсії, у розмірі двох мінімальних заробітних плат, як установлено статтею 39 Закону № 796-ХІІ:
з 01.01.2019 - 4173 гривні.
з 01.01.2020 по 31.08.2020 - 4723 грн;
з 01.09.2020 по 31.12.2020 - 5000 грн.
з 01.01.2021 по 30.11.2021 - 6000 грн;
з 01.12.2021 по 31.12.2021 - 6500 грн.
з 01.01.2022 по 30.09.2022 - 6500 грн;
з 01.10.2022 по 31.12.2022 - 6700 грн.
Позивачем не подано заперечення проти прийняття Звіту.
Учасники справи в судове засідання не з'явились, про дату час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, а тому, апеляційний суд, відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності учасників справи, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши доводи викладені у Звіті, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що Звіт є таким, що підлягає прийняттю, з огляну на таке.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин п'ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, гарантує право особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) установлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС.
Частиною першою статті 382 КАС встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС).
Враховуючи, що Постанова суду в частині належного нарахування та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії за період з 17.09.2019 по 30.11.2022 та починаючи з 01.12.2022, виконано в повному обсязі, суд на підставі статті 382 КАС, вважає за необхідне прийняти вказаний Звіт.
Керуючись статтями 308, 310, 321, 322, 324, 325, 328, 329, 383 КАС суд,-
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 23 червня 2023 року №1700-0903-7/57589 (вх. № К-26024/23 від 26.06.2023) про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2023 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.
Ухвала набирає законної сили після її проголошення та касаційному оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В. Я. Качмар
судді О. О. Большакова
В. С. Затолочний