Постанова від 06.07.2023 по справі 260/5659/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2023 рокуЛьвівСправа № 260/5659/22 пров. № А/857/5297/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Большакової О.О.

суддів Затолочного В.С., Качмара В.Я.

з участю секретаря судового засідання Хомича О.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Карат Мотор" до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Карат Мотор" на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2023 року (суддя Маєцька Н.Д., м. Ужгород),

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Карат Мотор» звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управлінні ДПС України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 12.12.2022 року № 000/4081/07-16-04-05/35152173 про застосування штрафу у сумі 129514,03 гривень за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2023 року у задоволенні позову було відмовлено.

Із таким судовим рішенням не погодився позивач та подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права, просить його скасувати та прийняти нове про задоволення позовних вимог. В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначив, що перевіркою було встановлено факт реєстрації позивачем 83 податкових накладних з порушенням граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. 12 грудня 2022 року відповідачем винесено податкове-повідомлення рішення № 000/4081/07-16-04-05/35152173 про застосування до позивача штрафу у сумі 129514,03 грн за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. Позивач вважає таке податкове повідомлення-рішення протиправним, оскільки жодних змін до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, а також до тривалості операційного дня для реєстрації податкових накладних у зв'язку із введенням воєнного стану внесено не було. Граничний термін реєстрації податкових накладних складених в проміжок часу з 01 липня 2022 року по 15 липня 2022 року є 31 липня 2022 року тобто останній календарний день місяця, в якому вони складені. У Податковому кодексі України не визначено граничного строку реєстрації податкових накладних, якщо останній день такої реєстрації припадає на вихідний (святковий день). Відтак, апелянт вважає, що граничний строк для реєстрації податкових накладних складених в проміжок часу з 01 липня 2022 року по 15 липня 2022 року переноситься на 01 серпня 2022 року, оскільки 31 липня 2022 року припадає на вихідний день. Зміни до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України станом на дату реєстрації накладних не вносились, граничні терміни реєстрації не змінювались.Також апелянт зазначив, що висновки контролюючого органу про порушення строків реєстрації податкових накладних (68 за списком) через реєстрацію після 18 години є неправильними, оскільки під час воєнного стану операційний день триває з 8 години по 20 годину. Тому порушень допущено не було. Апелянт вказав, що позивач зазначає, що вчинив всі необхідні дії для своєчасної реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних а порушення граничних строків реєстрації податкової накладної № 516 від 20.07.2022 року, розрахунку коригування № 515 від 20.07.2022 року до податкової накладної № 320 від 20.07.2022 року, податкової накладної № 320 від 20.07.2022 року, податкової накладної № 633 від 10.05.2022 року, розрахунку коригування № 634 від 10.05.2022 року до податкової накладної № 164 від 10.05.2022 року, податкової накладної № 523 від 21.03.2022 року, розрахунку коригування № 304 від 21.03.2022 року до податкової накладної № 297 від 21.03.2022 року відбулось за відсутності протиправної бездіяльності (вини) позивача, а отже відсутні підстави для притягнення ТОВ «Карат Мотор» до відповідальності у вигляді штрафу. Також позивач вказав, що розрахунок коригування № 90 від 05.07.2022 року до податкової накладної № 490 від 29.11.2021 року був внесений позивачем до Єдиного реєстру податкових накладних 29.07.2022 року. Рішення про реєстрацію розрахунку коригування № 90 від 05.07.2022 року прийнято 16.08.2022 року. Таким чином, вищевказаний розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних 29.07.2022 року. Відтак, податкове повідомлення-рішення від 12.12.2022 року № 000/4081/07-16-04-05/35152173 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Карат Мотор» штрафу у сумі 129514,03 гривень за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних є протиправним.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому вказав про законність і обгрунтованність оскаржуваного судового рішення.

У судовому засіданні представник апелянта Кузка С.О. підтримав апеляційну скаргу з підстав , що в ній викладені.

Представник відповідача Савицький С.І. заперечив щодо задоволення апеляційної скарги та пояснив, що позивачем було пропущено граничний строк реєстрації податкових накладних і тому його було правомірно притягнуто до відповідальності.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши письмові докази, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Головним управлінням ДПС у Закарпатській області проведено камеральну перевірку позивача щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт від 02 листопада 2022 року № 5270/07-16-04-05/35152173.

Відповідно до п. 3 вказаного акту, дані перевірки дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних свідчать про порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України згідно з пунктом 120-1-1 статті 120-1 Податкового кодексу України. Згідно даних системи «Архів електронної звітності» підсистеми «Єдиний реєстр податкових накладних» встановлено, що ТОВ «Карат Мотор» зареєстровано 83 податкові накладні з порушенням граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України згідно таблиці наведеної в акті (таблиця 3).

Відтак, мало місце порушення граничних строків реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість за періоди березень, травень, липень, серпень, вересень 2022 року.

12 грудня 2022 року Головним управлінням ДПС у Закарпатській області винесено податкове повідомлення-рішення № 000/4081/07-16-04-05/35152173, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 129514,03 грн за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про законність вказаного повідомлення-рішення, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 42.6 ст. 46 ПК України електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом здійснюється відповідно до цього Кодексу, законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" без укладення відповідного договору.

Порядок обміну електронними документами платника податків та контролюючого органу затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абз. 10 п. 42.6 ст. 42 ПК України).

Абзацом першим п. 2 розд. ІІ Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 № 261) (далі Порядок № 557), зокрема, визначено, що платник (автор) створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов'язкових реквізитів та з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису чи печатки, керуючись Порядком № 557.

Після накладання кваліфікованого електронного підпису платник (автор) здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) з використанням телекомунікаційних мереж до адресата протягом операційного дня (п. 3 розд. II Порядку № 557).

Операційний день частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг (абзац 10 п. 2 розд. І Порядку № 557).

Відповідно до абз. 7 п. 2 розділу І Порядку № 557 електронний документообіг сукупність процесів створення, подання, приймання, ідентифікації, оброблення, зберігання, використання електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та (у разі необхідності) з підтвердженням факту одержання таких документів.

Згідно з п. 5 розділу ІІ Порядку № 557 у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.

Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня (п. 6 розділу ІІ Порядку № 557).

Відповідно до п. 8 розділу ІІ Порядку № 557 перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 7 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.

Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.

Відповідно до п. 9 розділу ІІ Порядку № 557 не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено нормативно-правовими актами та цим Порядком, формується друга квитанція.

Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).

У разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа контролюючим органом вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції (п. 11 розд. ІІ Порядку № 557).

Відповідно до п. 12 розділу ІІ Порядку № 557 якщо автором надіслано до контролюючих органів кілька примірників одного електронного документа (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), оригіналом вважається електронний документ, надісланий до контролюючих органів останнім до закінчення граничного строку, встановленого законодавством для подання такого документа, за умови, що його було сформовано правильно та прийнято (зареєстровано), про що автору надійшла друга квитанція про прийняття.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 зі змінами і доповненнями (далі Порядок № 1246) операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки ЄРПН, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 133/2022 від 14.03.2022 року (далі - Указ № 133/22), затвердженого Законом України № 2119-IX від 15.03.2022 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 259/2022 від 18.04.2022 року (далі - Указ № 259/22), затвердженого Законом України № 2212-IX від 21.04.2022 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 341/2022 від 17.05.2022 року, яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX, та Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року №212-IX), строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 № 573/2022, затвердженого Законом України № 2500-ІХ від 15 серпня 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 07.11.2022 № 757/2022, затвердженого Законом України № 2738-IX від 16.11.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до ст. 64 Конституції в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, зі змінами внесеними Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 до 18 години.

Отже у період воєнного стану платник податку не може зареєструвати податкову накладну/розрахунок кориигування до податкової накладної в ЄРПН у святковий чи вихідний день, у томуц числі, якщо такий день є граничним днем їх реєстрації та у робочі дні після 18 години.

Як видно з акту перевірки від 02 листопада 2022 року № 5270/07-16-04-05/35152173 (таблиця 3) позивачем порушено граничні терміни реєстрації 83 податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, а саме:

1) ПН/РКПН № 516 (дата виписки 20 липня 2022 року, дата реєстрації 16 серпня 2022 року 12: 23 год., кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

2) ПН/РКПН № 515 (дата виписки 20 липня 2022 року, дата реєстрації 16 серпня 2022 року, 11:06 год., кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

3) ПН/РКПН № 228 (дата виписки 15 липня 2022 року, дата реєстрації 10 серпня 2022 року 08:01 год., кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 10 днів);

4) ПН/РКПН № 56 (дата виписки 05 липня 2022 року, дата реєстрації 01 серпня 2022 року, 08:03 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

5) ПН/РКПН № 146 (дата виписки 11 липня 2022 року, дата реєстрації 01 серпня 2022 року, 08:07 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

6) ПН/РКПН № 178 (дата виписки 13 липня 2022 року, дата реєстрації 01 серпня 2022 року, 08:04 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

7) ПН/РКПН № 179 (дата виписки 13 липня 2022 року, дата реєстрації 01 серпня 2022 року, 08:03 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

8) ПН/РКПН № 90 (дата виписки 05 липня 2022 року, дата реєстрації 01 серпня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

9) ПН/РКПН № 221 (дата виписки 15 липня 2022 року, дата реєстрації 01 серпня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

10) ПН/РКПН № 57 (дата виписки 05 липня 2022 року, дата реєстрації 01 серпня 2022 року, 08:03 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

11) ПН/РКПН № 177 (дата виписки 13 липня 2022 року, дата реєстрації 01 серпня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

12) ПН/РКПН № 244 (дата виписки 08 липня 2022 року, дата реєстрації 01 серпня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

13) ПН/РКПН № 160 (дата виписки 12 липня 2022 року, дата реєстрації 01 серпня 2022 року, 08:07 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

14) ПН/РКПН № 145 (дата виписки 11 липня 2022 року, дата реєстрації 01 серпня 2022 року, 08:07 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

15) ПН/РКПН № 208 (дата виписки 14 липня 2022 року, дата реєстрації 01 серпня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

16) ПН/РКПН № 523 (дата виписки 21 березня 2022 року, дата реєстрації 25 серпня 2022 року, 09:29 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 42 дні);

17) ПН/РКПН № 304 (дата виписки 21 березня 2022 року, дата реєстрації 22 серпня 2022 року, 04:22 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 39 днів);

18) ПН/РКПН № 522 (дата виписки 29 липня 2022 року, дата реєстрації 22 серпня 2022 року, 09:32 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 07 днів);

19) ПН/РКПН № 633 (дата виписки 10 травня 2022 року, дата реєстрації 19 серпня 2022 року, 03:14 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 36 днів);

20) ПН/РКПН № 634 (дата виписки 10 травня 2022 року, дата реєстрації 19 серпня 2022 року, 03:14 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 36 днів);

21) ПН/РКПН № 508 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

22) ПН/РКПН № 505 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

23) ПН/РКПН № 470 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

24) ПН/РКПН № 456 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

25) ПН/РКПН № 509 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

26) ПН/РКПН № 504 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

27) ПН/РКПН № 497 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

28) ПН/РКПН № 462 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

29) ПН/РКПН № 475 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

30) ПН/РКПН № 476 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

31) ПН/РКПН № 632 (дата виписки 17 травня 2022 року, дата реєстрації 19 серпня 2022 року, 08:01 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 36 днів);

32) ПН/РКПН № 499 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

33) ПН/РКПН № 485 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

34) ПН/РКПН № 479 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

35) ПН/РКПН № 506 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

36) ПН/РКПН № 481 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

37) ПН/РКПН № 501 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

38) ПН/РКПН № 494 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

39) ПН/РКПН № 463 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

40) ПН/РКПН № 455 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

41) ПН/РКПН № 498 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

42) ПН/РКПН № 472 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

43) ПН/РКПН № 486 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

44) ПН/РКПН № 468 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

45) ПН/РКПН № 459 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

46) ПН/РКПН № 512 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

47) ПН/РКПН № 482 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

48) ПН/РКПН № 478 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

49) ПН/РКПН № 453 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

50) ПН/РКПН № 465 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

51) ПН/РКПН № 457 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

52) ПН/РКПН № 452 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

53) ПН/РКПН № 461 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

54) ПН/РКПН № 466 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

55) ПН/РКПН № 488 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

56) ПН/РКПН № 460 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

57) ПН/РКПН № 507 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

58) ПН/РКПН № 500 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

59) ПН/РКПН № 510 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

60) ПН/РКПН № 484 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

61) ПН/РКПН № 502 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

62) ПН/РКПН № 491 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

63) ПН/РКПН № 464 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

64) ПН/РКПН № 467 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

65) ПН/РКПН № 454 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

66) ПН/РКПН № 458 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

67) ПН/РКПН № 474 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

68) ПН/РКПН № 469 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

69) ПН/РКПН № 471 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

70) ПН/РКПН № 493 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

71) ПН/РКПН № 483 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

72) ПН/РКПН № 473 (дата виписки 30 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

73) ПН/РКПН № 493 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

74) ПН/РКПН № 437 (дата виписки 29 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

75) ПН/РКПН № 503 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

76) ПН/РКПН № 487 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

77) ПН/РКПН № 533 (дата виписки 06 червня 2022 року, дата реєстрації 17 серпня 2022 року, 10:50 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 48 день);

78) ПН/РКПН № 495 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:06 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

79) ПН/РКПН № 480 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

80) ПН/РКПН № 496 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 16 вересня 2022 року, 08:05 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 1 день);

81) ПН/РКПН № 521 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 19 вересня 2022 року, 04:53 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 4 дні);

82) ПН/РКПН № 477 (дата виписки 31 серпня 2022 року, дата реєстрації 19 вересня 2022 року, 04:53 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 4 дні);

83) ПН/РКПН № 645 (дата виписки 14 вересня 2022 року, дата реєстрації 01 листопада 2022 року, 05:00 год, кількість днів порушення термінів реєстрації в ЄРПН 32 дні).

Таким чином, позивачем вищевказані податкові накладні зареєстровані поза межами установленого законом строку.

Апелянт в обґрунтування протиправності оскарженого податкового повідомлення-рішення зазначає, що відповідно до п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних операційний день триває в робочі дні з 08.00 год. до 20.00 год. Крім того, позивач зазначає, що граничний строк для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних складених в проміжок часу з 01 липня 2022 року по 15липня 2022 року переноситься на 01 серпня 2022 року, оскільки 31 липня 2022 року припадає на вихідний день (неділя).

Однак такі доводи є безпідставними, оскільки підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України прямо встановлено, що у період воєнного стану платник податку не може зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування до податкової накладної в ЄРПН у святковий чи вихідний день, у тому числі, якщо такий день є граничним днем їх реєстрації та у робочі дні після 18-00 години.

Таким чином, зазначені у акті перевірки податкові накладні повинні були зареєстровані у робочий день з 08.00 год. до 18.00 год.

Вчинивши реєстраційні дії поза межами вказаного годинного діапазону, позивач вчинив порушення і притягнення до відповідальності за нього є правомірним.

Також суд зазначає, що граничним терміном реєстрації податкових накладних, складених за період з 01 липня 2022 року по 15 липня 2022 року було 29 липня 2022 року.

Однак, позивачем не дотримано вищевказані вимоги підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та зареєстровано податкові накладні поза межами встановленого часу.

Апеляційний суд вважає, що доводи позивача про перенесення строку, що припадає на вихідний день, є безпідставними, оскільки згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення ПКУ під час дії воєнного стану приймання електронних документів від платників податків здійснюється виключно у робочі дні. При цьому жодної норми, яка б передбачала можливість перенесення останнього дня реєстрації, який припадає на вихідний день, на перший робочий день не передбачено.

При цьому, суд першої інстанції правильно відхилив доводи позивача про те, що у відповідності до п. 4 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2120-ІХ міститься норма зобов'язуюча внести зміни у Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, однак оскільки такі внесені не були, то під час воєнного стану операційний день триває з 08.00 год. до 20.00 год., з огляду на наступне.

Відповідно до п. 4 розділу ІІ «»Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2120-ІХ Кабінету Міністрів України невідкладно забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Зазначена норма не містить жодного посилання на те, що Кабінет Міністрів України зобов'язаний привести свої нормативно-правові акти у відповідність до даного Закону, а йде мова про приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Юридична сила закону як основного джерела права, а також його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України.

Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади.

Пунктом 3 частини першої статті 85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 17 жовтня 2002 року N 17- (щодо повноважності Верховної Ради України) визначення Верховної Ради України єдиним органом законодавчої влади означає, що жоден інший орган державної влади не уповноважений приймати закони. Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Згідно з частиною третьою статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

З огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах позивач повинен був керуватися нормою Податкового кодексу України, який має вищу юридичну силу.

Абзацом першим пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/ або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відтак, оскільки судом встановлено, що позивач допустив порушення строків реєстрації податкових накладних, перелік яких наведено в акті перевірки від 02.11.2022 року, оскаржене податкове повідомлення-рішення від 12.12.2022 року № 000/4081/07-16-04-05/35152173 про застосування до позивача штрафу у розмірі 129514,03 грн відповідає вимогам чинного законодавства, а тому відсутні підстави для визнання його протиправним та скасування.

Підсумовуючи, апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку. Наведені висновки суду є вичерпні, а доводи апелянта - безпідставні.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

За таких обставин, колегія суддів дійшла до висновку про те, що суд першої інстанції вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, при цьому судом були повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі з наданням оцінки аргументам учасників справи, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.

Враховуючи, що апеляційний суд залишає в силі рішення суду першої інстанції, то в силу вимог частини шостої статті 139 КАС України судові витрати новому розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 272, 287, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Карат Мотор" залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2023 року без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. О. Большакова

судді В. С. Затолочний

В. С. Затолочний

Повне судове рішення складено 12.07.2023