Рішення від 13.07.2023 по справі 560/6772/23

Справа № 560/6772/23

РІШЕННЯ

іменем України

13 липня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить:

- зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області звільнити з податкової застави належне ОСОБА_1 на праві приватної власності майно, а саме: нежитлових приміщень, приміщення гаражів, загальною площею 1073,3 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що було придбано на електронному аукціоні проведеного за допомогою системи електронних торгів арештованим майном нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення, приміщення гаражів, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 . Вказане підтверджується актом про проведений електронний аукціон ВП №62345656 від 29.06.2022 та свідоцтвом про придбання нерухомого майна на аукціоні з реалізації заставленого майна №816 від 04 серпня 2022 року.

Вказує, що кошти за придбане майно перераховані ОСОБА_1 в загальній сумі 380350 грн, зокрема: 361332,50 грн 22 червня 2022 року та оплачено 17 червня 2022 року гарантійний внесок організатору торгів в розмірі 19017,50 грн, що зараховується до ціни продажу.

Зазначає, що після державної реєстрації права власності, у нотаріуса стало відомо про те, що згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, вказане нерухоме майно перебуває у податковій заставі на підставі акту опису майна №7/10 від 31.07.2020, дата реєстрації 05.08.2020, видавник: Головне управління ДПС у Хмельницькій області, обтяжувач: Головне управління ДПС у Хмельницькій код ЄДРПОУ - 43142957, боржник: товариство з обмеженою відповідальністю «ЯРОВИТ ІНВЕСТ», код ЄДРПОУ 34978757.

ОСОБА_1 звернулася до ГУ ДПС у Хмельницькій області із листом вих. №1 від 14 вересня 2022 року та вих. 01/30 від 30 листопада 2022 року (повторно) про звільнення із податкової застави належного ОСОБА_1 , на праві власності нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення, приміщення гаражів, загальною площею 1073,3 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , та виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису щодо встановлення обтяження 05.08.2020 номер запису про обтяження 47511052, на підставі акту опису майна №7/10 від 31.07.2020, виданого Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області, на нерухоме майно, а саме: нежитлових приміщень, приміщень гаражів, загальною площею 1073,3 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

12 квітня 2023 року позивачкою отримано лист ГУ ДПС у Хмельницькій області вих. №14499/6/22-01-13-03-06 від 07.12.2022, яким відмовлено у задоволенні звернення щодо зняття податкової застави з належного позивачці нерухомого майна та зазначено про відсутність підстав для зняття податкової застави з майна на підставі того, що у ТОВ «ЯРОВИТ ІНВЕСТ» був наявний податковий борг, тому ГУ ДПС у Хмельницькій області прийнято рішення про опис майна у податкову заставу та складено акт опису майна №7/10 від 31.07.2020.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що станом на 17.05.2023 року у зв'язку із наявністю заборгованості, відсутні підстави для зняття податкової застави з майна ТОВ "ЯРОВИТ ІНВЕСТ".

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.04.2023 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.05.2023 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 придбано на електронному аукціоні проведеного за допомогою системи електронних торгів арештованим майном нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення, приміщення гаражів, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується актом про проведений електронний аукціон ВП №62345656 від 29.06.2022 та свідоцтвом про придбання нерухомого майна на аукціоні з реалізації заставленого майна №816 від 04 серпня 2022 року. Кошти за придбане майно перераховані ОСОБА_1 в загальній сумі 380350 грн, зокрема: 361332,50 грн 22 червня 2022 року та оплачено 17 червня 2022 року гарантійний внесок організатору торгів в розмірі 19017,50 грн, що зараховується до ціни продажу.

Після державної реєстрації права власності, у нотаріуса ОСОБА_1 стало відомо про те, що згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, вказане нерухоме майно перебуває у податковій заставі на підставі акту опису майна №7/10 від 31.07.2020, дата реєстрації 05.08.2020, видавник: Головне управління ДПС у Хмельницькій області, обтяжувач: Головне управління ДПС у Хмельницькій код ЄДРПОУ - 43142957, боржник: товариство з обмеженою відповідальністю «ЯРОВИТ ІНВЕСТ», код ЄДРПОУ 34978757.

ОСОБА_1 звернулася до ГУ ДПС у Хмельницькій області із листом вих. №1 від 14 вересня 2022 року та вих. 01/30 від 30 листопада 2022 року (повторно) про звільнення із податкової застави належного ОСОБА_1 , на праві власності нерухоме майно.

12 квітня 2023 року позивачкою отримано лист ГУ ДПС у Хмельницькій області вих. №14499/6/22-01-13-03-06 від 07.12.2022, яким відмовлено у задоволенні звернення щодо зняття податкової застави з належного позивачці нерухомого майна та зазначено про відсутність підстав для зняття податкової застави з майна на підставі того, що у ТОВ «ЯРОВИТ ІНВЕСТ» був наявний податковий борг, тому ГУ ДПС у Хмельницькій області прийнято рішення про опис майна у податкову заставу та складено акт опису майна №7/10 від 31.07.2020.

Позивачка, вважаючи порушеними її права, звернулася з позовом до суду.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірні правовідносини врегульовані Порядком реалізації арештованого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року №2831/5 та Податковим кодексом України.

Відповідно до частини першої та другої статті 61 Закону України "Про виконавче провадження" реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом проведення електронних аукціонів або за фіксованою ціною. Порядок проведення електронних аукціонів визначається Міністерством юстиції України.

Згідно пункту 1 Розділу І Порядку № 2831/5 визначено, що електронний аукціон - продаж майна за допомогою функціоналу центральної бази даних системи електронних торгів, за яким його власником стає учасник, який під час торгів запропонував за нього найвищу ціну.

Відповідно до пункту 2 Розділу I Порядку № 2831/5 реалізація майна здійснюється шляхом проведення електронних аукціонів або аукціонів за фіксованою ціною.

Відповідно до пункту 8 Розділу X Порядку №2831/5, акт про проведені електронні торги є документом, що підтверджує виникнення права власності на придбане майно, у випадках, передбачених законодавством. У випадку придбання нерухомого майна документом, що підтверджує виникнення права власності на придбане майно, є свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, яке видається нотаріусом на підставі акта про проведені електронні торги.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач, як переможець електронних торгів придбав нежитлові приміщення, приміщення гаражів, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

В той же час, контролюючим органом, складено акт опису майна від 31.07.2020 №7/10, так як станом на цю дату у ТОВ "ЯВОРИТ ІНВЕСТ" рахувався податковий борг.

Пунктом 88.1 статті 88 Податкового кодексу України передбачено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Згідно підпункту 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.

За приписами пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає, зокрема, у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, з дня виникнення податкового боргу.

Згідно із пунктом 89.2 вказаної статті, з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.

Пунктом 89.3 статті 89 Податкового кодексу України передбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

Згідно приписів пункту 91.3 статті 91 Податкового кодексу України податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди контролюючого органу (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.

Умови припинення податкової застави визначені статті 93 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до пункту 93.1 вказаної статті майно платника податків звільняється з податкової застави з дня: отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу в установленому законодавством порядку; визнання податкового боргу безнадійним; набрання законної сили відповідним рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства; отримання платником податків внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження або в інших випадках, передбачених статтею 55 цього Кодексу, рішення відповідного органу про визнання протиправними та/або скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов'язання.

За приписами пункту 93.2 Податкового кодексу України, підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених пунктом 93.1 цієї статті.

Відповідно до пункту 93.4 статті 93 Податкового кодексу України у разі продажу майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до статті 95 цього Кодексу таке майно звільняється з податкової застави (із внесенням змін до відповідних державних реєстрів) з дня отримання контролюючим органом підтвердження про надходження коштів до бюджету від такого продажу.

Суд зазначає, що право податкової застави виникає в силу закону та не потребує письмового оформлення, опис майна проводиться на підставі рішення контролюючого органу, а акт опису майна лише фіксує певний перелік майна.

Згідно акту про проведення електронного аукціону від 29.06.2022 переможцем електронного аукціону проведеного за допомогою Системи електронних торгів арештованим майном 20.06.2022, яке належить ТОВ "ЯРОВИТ ІНВЕСТ" визнана ОСОБА_1 .

Кошти за придбане майно перераховані ОСОБА_1 в загальній сумі 380350 грн, зокрема: 361332,50 грн 22 червня 2022 року та оплачено 17 червня 2022 року гарантійний внесок організатору торгів в розмірі 19017,50 грн, що зараховується до ціни продажу.

Даний акт від 29.06.2022 про проведення електронного аукціону є підставою для подальшого оформлення права власності.

Окрім цього, суд вважає за необхідне вказати, що процедура реалізації майна на електронних торгах, яка полягає у продажу майна, тобто у забезпеченні переходу права власності на майно боржника, на яке звернено стягнення, до покупця учасника електронних торгів, та ураховуючи особливості, передбачені законодавством щодо проведення таких торгів, складання за результатами їх проведення акта про проведення електронного аукціону, є оформленням договірних відносин купівлі-продажу майна на публічних торгах, а отже, є правочином.

Таким чином, відчуження майна з електронних торгів належить до угод купівлі-продажу, така угода може визнаватися недійсною в судовому порядку з підстав недодержання в момент її вчинення вимог, встановлених частинами 1-3 та 6 статті 203 Цивільного кодексу України (частина перша статті 215 Цивільного кодексу України).

Доказів визнання недійсним правочину, на підставі якого позивачем придбано вказане майно, контролюючим органом не представлено.

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтею 391 Цивільного кодексу України встановлено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Враховуючи наведене вище суд зазначає, що накладена податковим органом податкова застава на майно, придбане на електронному аукціоні обмежує право позивача на право вільного володіння, користування та розпорядження придбаним майном, а тому позовні вимоги, про зобов'язання Головного управління ДПС у Хмельницькій області звільнити з податкової застави належне ОСОБА_1 на праві приватної власності майно, а саме: нежитлових приміщень, приміщення гаражів, загальною площею 1073,3 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , належить задовольнити.

Частинами 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

В цій справі, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений позивачем судовий збір, слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області звільнити з податкової застави належне ОСОБА_1 на праві приватної власності майно, а саме: нежитлових приміщень, приміщення гаражів, загальною площею 1073,3 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - ВП 44070171)

Головуюча суддя Д.Д. Гнап