Постанова від 11.07.2023 по справі 451/1625/21

Справа № 451/1625/21 Головуючий у 1 інстанції: Куцик-Трускавецька О.Б.

Провадження № 22-ц/811/1585/22 Доповідач в 2-й інстанції: Ніткевич А. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2023 року Львівський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справах:

головуючого - судді Ніткевича А.В.

суддів - Бойко С.М., Копняк С.М.

секретаря Зеліско-Чемерис К.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" на рішення Радехівського районного суду Львівської області від 25 травня 2022 року в складі судді Куцик-Трускавецької О.Б. в справі за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об'єму природного газу та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про скасування рішення про задоволення Акта про порушення №008874 від 28.10.2020, -

встановив:

У листопаді 2021 року позивач АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» звернувся до суду з позов про стягнення з ОСОБА_1 14 063,78 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та 2 270,00 грн у відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Вимоги обґрунтовані тим, що між АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» та ОСОБА_1 укладено договір розподілу природного газу. 28.10.2020 працівниками АТ «Львівгаз» виявлено несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки. 28.10.2020 лічильник направлено на експертизу, за результатом якої встановлено втручання в роботу ЗВТ, внаслідок чого споживачу проведено нарахування необлікованого об'єму природного газу, що прямо передбачено пп.3 п.1 глави 2 розділу ХІ КГС. Зазначає, що ОСОБА_1 здійснював крадіжку газу шляхом несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, тому він зобов'язаний компенсувати вартість недорахованого об'єму природного газу в розмірі 14 063,78 грн за період з 29.04.2020 по 28.10.2020.

21 грудня 2021 року представником відповідача за первісним позовом подано зустрічну позовну заяву, у якій останній просив суд скасувати рішення АТ «ОГС Львівгаз» (комісії з розгляду актів про порушення) щодо задоволення Акту про порушення №00874 від 28.10.2020 про проведення донарахування ОСОБА_1 вартості спожитого природного газу в обсязі 2 805,54 м.куб. за адресою: АДРЕСА_1 (ос. Рахунок НОМЕР_1 ) на суму 14 063,78 грн.

Вимоги обґрунтовував тим, що в акті про порушення №008874 він висловив зауваження, щодо так званого «порушення», та зазначив, що пофарбований лічильник йому встановлено самими працівниками постачальника газу ще у 2011 році. Вважає, що прийняте рішення про донарахування обсягу природного газу за період з 29.04.2020 по 28.10.2020 на підставі акту про порушення №008874 від 28.10.2020 є необґрунтованим, безпідставним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку із недотриманням процедури проведення експертизи та відсутністю з його сторони будь якого втручання в роботу газового лічильника

Оскаржуваним рішенням Радехівського районного суду Львівської області від 25 травня 2022 року у задоволенні первісного позову Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об'єму природного газу - відмовлено.

Зустрічний позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про скасування рішення про задоволення Акта про порушення №008874 від 28.10.2020 - задоволено.

Скасовано рішення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (комісії з розгляду актів про порушення) щодо задоволення Акту про порушення №00874 від 28 жовтня 2020 року про проведення донарахування ОСОБА_1 вартості спожитого природного газу в обсязі 2 805,54 м.куб. за адресою: АДРЕСА_1 (ос. рахунок НОМЕР_1 ) на суму 14 063,78 грн.

Стягнуто з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» на користь держави судовий збір у розмірі 908 грн.

Додатковим рішенням Радехівського районного суду Львівської області від 10 червня 2022 року стягнуто з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» на користь ОСОБА_1 понесені витрати на професійну правову допомогу у розмірі 5000 грн.

Рішення суду оскаржив відповідач Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», вважає рішення незаконним та необґрунтованим.

Стверджує, що висновки суду першої інстанції суперечать встановленим обставинам справи та спростовуються таким.

Відповідно до Акту експертизи ЗВТ та/або пломби №820 від 05.11.2020 комісією виявлено втручання в роботу ЗВТ, а саме виявлено пошкодження цілісності лічильного механізму та корпусу: пошкоджено захисне покриття під кришкою лічильного механізму, пошкоджений захисний вкладиш, ЗВТ пофарбовано. Вказані порушення надали споживачу доступ до відлікового механізму лічильника та спотворювали таким чином результат вимірювання спожитих ним об'ємів природного газу.

Наведене свідчить про факт втручання в роботу ЗВТ споживачем, оскільки виявлені порушення цілісності лічильного механізму та корпусу ЗВТ не могли виникнути без стороннього впливу (захисне покриття під кришкою лічильного механізму знаходиться всередині конструкції ЗВТ). Так само, захисний вкладиш не міг пошкодитись без зовнішніх спрямованих дій, оскільки конструкція лічильника є герметичною.

З огляду на наведене, споживач допустив несанкціонований відбір природного газу шляхом несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

На переконання апелянта, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які б свідчили про здійснення відповідачем несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, наявність викривлення даних обліку природного газу та відповідно причинно-наслідкового зв'язку між втручанням та викривленням обліку.

Зауважує, що суд першої інстанції застосовуючи Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затверджений Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року №619, не врахував, що таке було прийняте до затвердження Кодексу ГРМ 30.09.2015, а тому з метою уникнення темпоральної колізії, застосуванню підлягали норми нормативно-правового акту, що були прийняті пізніше.

Просить скасувати рішення Радехівського районного суду Львівської області від 25 травня 2022 року та ухвалити нове рішення, яким первісний позов задовольнити, а в задоволенні зустрічного позову відмовити.

В судовому засіданні 11 квітня 2023 року представник первісного позивача АТ «Львівгаз» Турчиняк Я.І. апеляційну скаргу підтримав, в обґрунтування надав пояснення, аналогічні доводам скарги.

Представник відповідача за первісним позовом ОСОБА_2 в судовому засіданні 11.04.2023 апеляційну скаргу заперечив, в обґрунтування надав відповідні пояснення.

В судове засідання 11 липня 2023 року учасники справи не прибули, представник ОСОБА_2 подав клопотання про відкладення розгляду справи, інші не повідомили про причину неявки.

На переконання колегії суддів, матеріалів справи достатньо для розгляду справи по суті, а тому вважає за можливе, відповідно до ч. 2 ст. 372 ЦПК України, розглядати справу за відсутності осіб, що не з'явилися.

За відсутності всіх осіб, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу технічними засобами не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких мотивів.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право на справедливий судовий розгляд.

Згідно абзацу 10 пункту 9 рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Відповідно до частини першої, другої, третьої та п'ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований та проживає у житловому будинку АДРЕСА_1 .

У вказаному житловому будинку встановлений лічильник газу «Metrix G-4» №119416.

За даною адресою на ім'я відповідача відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .

Представниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» за вказаною адресою 28 жовтня 2020 року складено акт про порушення №008874, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем - пофарбований ПЛГ. Акт підписаний ОСОБА_1 . Разом з тим, споживачем ОСОБА_1 внесено зауваження до цього Акта про порушення: такого змісту «працівники газової служби брали на повірку і такий поставили пофарбований» (а.с. 12).

З акту зняття ПЛГ від 2 лютого 2011 року за результатами повірки встановлено: цілісність пломб на лічильнику не порушена (ремонтна 03/І), відсутні механічні пошкодження (а.с. 65).

Відповідно до Акта про розпломбування та демонтаж засобу вимірювальної техніки на повірку, 28.10.2020 у відповідача за первісним позовом демонтовано засіб вимірювальної техніки (далі ЗВТ) марки Метрікс, типорозмір G-4, заводський №119416, рік випуску 1995, дата повірки 2011, номер пломби ПЯ1106, показник ПЛГ 33437,98 м? (а.с.25).

Згідно із Актом експертизи ЗВТ та /або пломби №820 від 05.11.2020, складеного комісією АТ «Львівгаз» відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі - відповідає, цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ - не пошкоджена, пломба ремонтна 2003 року 1-й кв., цілісність лічильного механізму корпусу - пошкоджено захисне покриття під кришкою лічильного механізму, пошкоджений захисний вкладиш, ЗВТ пофарбовано; наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ - не виявлено. Згідно висновків експертної комісії: виявлено втручання в роботу ЗВТ (а.с.14).

Відповідно до Витягу з Протоколу №21/03-Н від 25.03.2021 засідання комісії АТ «Львівгаз» з розгляду Акта про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем по споживачу ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_1 , вирішено провести донарахування вартості спожитого природного газу за період 29.04.20-28.10.20 в обсязі 2 805,54 м.куб, на суму 14 063,78 грн (а.с.31).

На адресу споживача ОСОБА_1 надійшов лист АТ «Львівгаз» №790-Сл-5203-0421 від 14 квітня 2021 року з додатками (копія Акту про порушення №008874 від 28 жовтня 2020 року; акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості та повідомлення про припинення газопостачання. Відповідно до змісту вказаного листа, 25 березня 2021 року відбулося засідання центральної комісії по розгляду актів про порушення відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. За результатами засідання Комісією прийнято рішення про задоволення Акта про порушення №008874 від 28 жовтня 2020 року. На виконання п. 12 глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем ОСОБА_1 виставлено до оплати рахунок № НОМЕР_2 від 12 квітня 2021 року на суму 14063,78 грн (а.с. 33,34).

Повідомленням про припинення газопостачання/розподілу природного газу від 13.04.2021 року ОСОБА_1 доведено до відома, що у відповідності до п.п. 11 п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, споживачу буде припинено газопостачання/розподіл природного газу на підставі наявної заборгованості за спожитий природній газ у сумі 14063,78 грн, яка нарахована на основі акту про порушення, відображена у акті-розрахунку i залишилась не погашеною ОСОБА_1 станом на 28.05.2021. Окрім цього зазначено, що якщо заборгованість у сумі 14063,78 грн не буде погашена у строк до 07.06.2021, споживач зобов'язаний самостійно припинити споживання природного газу шляхом перекриття запірного пристрою перед газовим приладом та надати безперешкодний доступ працівникам АТ «Львівгаз» для здійснення заходів з припинення газопостачання до об'єкту(а.с.81).

З Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 25 березня 2021 року вбачається, що підставою проведення розрахунку є акт про порушення №008874 від 28.10.2021. У зв'язку з чим у ОСОБА_1 (№ особового рахунку НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 виникла заборгованість за період з 29.04.2020 по 28.10.2020, що становить 14063,78 грн, обсяг донарахованого природного газу - 2 805,54 куб.м (а.с.35).

Таким чином, із змісту позовних вимог вбачається, що спір виник між сторонами з приводу порушення вимог спеціального законодавства в сфері газопостачання щодо втручання в роботу комерційного ЗВТ та, як наслідок, несанкціонованого споживання природного газу.

Взаємовідносини між споживачами природного газу та Оператором ГРМ регулюються Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою НКРЕКП за №2494 від 30.09.2015, Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 2496 та Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою НКРЕКП за №2498 від 30.09.2015.

Позивач є оператором ГРМ, що здійснює діяльність з розподілу природного газу в рамках Кодексу газорозподільних систем, отриманої ліцензії та діючого законодавства України.

Відповідно до глави 3 розділу VI Кодексу - споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт (пункт 1).

Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу (пункт 3).

Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу є, зокрема, несанкціонований відбір природного газу.

Кодексом ГРС також визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку ( зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу ( первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Пунктом 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема, Оператор ГРМ та споживач, під час ведення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу ( сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильника газу).

Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюється у будь-який час доби та у присутності споживача ( суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом ( абзац перший пункту 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС).

Згідно із пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень, представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу ( сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильника газу).

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача ( суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача ( суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

Відповідно до пунктів 1-4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною у додатку 16 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/ несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території ( в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від підписання або підписати його без зауважень.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

Пунктом 6 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС також передбачено, що у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

Експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - це комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.

Пунктом 3 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої входить не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Пунктом 4 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

У пункті 5 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС зазначено, що під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета ( тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.

Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносяться до акта експертизи ЗВТ.

Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу проведення експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.

У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис ( пункт 8 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС).

Вказані вимоги законодавства були дотримані АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» частково.

Так, Акт про порушення від 28.10.2020 № 008874 був складений двома представниками АТ «Львівгаз» у присутності споживача ОСОБА_1 , який в свою чергу висловив зауваження. Разом з тим, в зазначеному Акті від 28.10.2020 не було вказано орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення та контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії), що вказує на порушення АТ «Львівгаз» вимог пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу в частині складання акту.

Щодо неповідомлення споживача про проведення експертизи лічильника, то слід зауважити, що Протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 28.10.2020 №0006109, у якому зазначено, що споживач гр. ОСОБА_1 запрошується 05.11.2020 для проведення експертизи лічильника газу в Сервісний центр АТ «Львівгаз» за адресою: м. Львів, вул. Золота, 42; експертиза проводиться щотижня у вівторок і четвер з 09:00 до 12:00 год. підписаний двома представниками АТ «Львівгаз» та особисто ОСОБА_1 без зауважень.

З наведеного слідує, що ОСОБА_1 був повідомлений про час та місце проведення експертизи лічильника газу марки «Metrix» №119416, 1995 р.в., проте на таку не з'явився, причини своє неявки не повідомив, а тому комісія правомірно з дотриманням розділу Х Кодексу ГРС, провела експертизу. Відсутність в протоколі щодо направлення ЗВТ на експертизу від 28.10.2020 №0006109 контактного телефону особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи) не вплинуло на результат проведеної експертизи.

Відтак, відсутні підстави вважати, що АТ «Львівгаз» порушив пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу в частині складання акту.

Покликання споживача на те, що Акт про порушення складений на бланку (додаток 11 до Кодексу ГРС), який не затверджений законодавством, оскільки такий повинен був бути складений згідно Додатку 16 згаданого Кодексу, на суть спору не впливає, оскільки форма і зміст Додатку 16 не відрізняється від Додатку 11, який діяв до 17.03.2017.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що АТ «Львівгаз» дотримався вимог Кодексу ГРС щодо складання акта про порушення, процедури зняття та направлення на експертизу лічильника газу, проведення експертизи.

Разом з тим, колегія суддів не погоджується процедурою розгляду Акту про порушення, а також здійснення розрахунку необлікованого природнього газу.

Згідно із пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціонований відбір природного газу - це відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.

Несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ)/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Положення наведеного пункту прямо вказує на те, що несанкціонованим є втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу за наявності факту того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).

Такі правові висновки викладено в постановах Верховного Суду у складі колегій суддів Касаційного господарського суду від 31 липня 2019 року у справі № 904/4030/18, від 05 листопада 2019 року у справі № 922/137/19, від 28 грудня 2019 року у справі № 911/721/19, від 12 березня 2020 року у справі № 920/1217/16, від 26 червня 2020 року у справі № 911/720/19, від 08 вересня 2020 року у справі № 922/4351/19, від 03 листопада 2020 року у справі № 908/554/19, в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду від 11 жовтня 2021 року у справі № 646/6354/19.

З вищенаведеного вбачається, що обов'язковою умовою для донарахування споживачу обсягів необлікованих об'ємів газу є не лише доведення факту несанкціонованого втручання в роботу комерційного вузла обліку газу, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).

Згідно із пунктом 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу".

При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ ( для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

У разі неприбуття споживача ( несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі ( пункт 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС).

Водночас про засідання комісії АТ «Львігаз» повідомив споживача ОСОБА_1 шляхом направлення рекомендованою кореспонденцією запрошення від 15.03.2021 №238 (а.с.27-30).

На засіданні комісії з розгляду Акту про порушення від 28.10.2020 № 008874 були присутні син відповідача - ОСОБА_3 та дружина - ОСОБА_4 (а.с.32)

Згідно із пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого ( донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Як вбачається із матеріалів справи, 25.03.2021 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем розглянуто названий вище акт про порушення від 28.10.2020 №008874 та прийнято рішення про його задоволення та проведення донарахування вартості спожитого природного газу за період з 29.04.2020 по 28.10.2020 в обсязі 2805,54 м.куб на суму 14 063,78 грн., про що свідчить витяг з протоколу засідання комісії від 25.03.2021 року №21/03-Н.

Вказане рішення комісією прийняте з порушенням граничного двомісячного строку, визначеного Кодексом ГРС, згідно вимог якого, засідання комісії повинно бути проведено не пізніше 2 місяців з дня складання акта про порушення.

В свою чергу, згідно із пунктом 10 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо врегульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 8 лютого 2016 року №193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за №278/28408.

Як вбачається з матеріалів справи, в порушення пункту 10 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС після проведення експертизи ЗВТ АТ «Львівгаз» не надав Довідки про непридатність законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки.

Окрім того, АТ «Львівгаз» не надав копії документів, що підтверджують проведення Оператором ГРМ періодичної повірки лічильника газу марки «Metrix» зав №11941, 1995 р.в.

Згідно долучених до зустрічної позовної заяви Акту зняття ПЛГ від 02.02.2011 та Акту встановлення ПЛГ після повірки від 25.02.2011, вбачається, що остання повірка була проведена у 2011 році, тобто 9 років до часу перевірки.

За наведених вище обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність достатніх доказів на підтвердження факту вчинення позивачем несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу (наявності усіх його обов'язкових ознак, передбачених пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС), оскільки для висновку про несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу необхідним є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням), у зв'язку з чим, у відповідача відсутні правові підстави для застосування донарахування об'єму природного газу позивачу, відтак, по суті спір судом вирішено правильно.

Тому висновки суду про недоведеність наявності в діях ОСОБА_1 факту порушень умов договору та здійснення несанкціонованого відбору природного газу, відповідають дійсним обставинам справи.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Відповідно до ст.375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів вважає, що розглядаючи спір районний суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Доводи апеляційної скарги Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Львівгаз» жодним чином висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення Радехівського районного суду Львівської області від 25 травня 2022 року залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 367, 368, 372, 374, 375, 381, 382 ЦПК України, суд,-

постановив:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільних систем "Львівгаз" - залишити без задоволення.

Рішення Радехівського районного суду Львівської області від 25 травня 2022 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Повний текст постанови складено 11 липня 2023 року.

Головуючий А.В. Ніткевич

Судді: С.М. Бойко

С.М. Копняк