Постанова від 13.07.2023 по справі 127/50/23

Справа № 127/50/23

Провадження № 33/801/599/2023

Категорія:

Головуючий у суді 1-ї інстанції Бернада Є. В.

Доповідач:Береговий О. Ю.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2023 рокуСправа № 127/50/23м. Вінниця

Вінницький апеляційний суд в складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Берегового О.Ю.,

розглянув апеляційну скаргу представника Вінницької митниці Цибко Алли Вікторівни на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 14 червня 2023 року у справі відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 471 МК України,

встановив:

Згідно з протоколом про порушення митних правил № 0542/401000/22 від 01 листопада 2022 року, цього ж дня о 13:39 год. в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення «Автомобільний» митного поста «Дністер» Вінницької митниці з метою перетину митного кордону в напрямках «в'їзд в Україну» прибув рейсовий автобус марки «SETRA», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 (Молдова), під керуванням громадянина Р. Молдова ОСОБА_2 , з пасажиркою громадянкою України ОСОБА_1 , які прямували з Р. Молдова в Україну.

О 13:45 годин громадянці України ОСОБА_1 було проведено письмове декларування, під час якого вона заявила про наявність у неї двох місць багажу, а на всі інші пункти та підпункти митної декларації для письмового декларування товарів, які переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних або інших потреб, не пов'язаних з підприємницькою діяльністю, які потребували відповіді, надала відповідь «Ні», шляхом проставлення Х-подібної позначки у відповідній рамці.

Після прийняття митної декларації до оформлення, в ході подальшого митного контролю та митного огляду, о 14:35 год., в багажному відсіку автобусу, в одній із особистих сумок пасажирки гр. ОСОБА_1 , серед її особистих речей було виявлено: 60 таблеток лікарського засобу «ONE TWO THREE», які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Псевдоефедрин» по 30 мг. в кожній, країна виробник Єгипет.

Відповідно до списку № 1 таблиці IV «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770 зі змінами та доповненнями, речовина «Псевдоефедрин» відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюється заходи контролю.

Таким чином, громадянка України ОСОБА_1 не заявила за встановленою формою про наявність, тобто намагалася перемістити через митний кордон України: 60 таблеток лікарського засобу «ONE TWO THREE», які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Псевдоефедрин» по 30 мг. в кожній, країна виробник Єгипет, з порушенням встановленого порядку, визначеного чинним законодавством України, які заборонені або обмежені.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого статтею 471 ч. 3 Митного кодексу України.

На підставі статті 511 Митного кодексу України за цим протоколом тимчасово вилучено лікарський засіб «ONE TWO THREE», які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Псевдоефедрин» по 30 мг. в кожній, країна виробник Єгипет 60 таблеток.

Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 14 червня 2023 року провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною третьою статті 471 Митного кодексу України закрито, у зв'язку з відсутністю в її діях складу правопорушення.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням представник Вінницької митниці Цибко А.В. подала апеляційну скаргу в якій вказала, що оскаржувана постанова не відповідає нормам матеріального права, просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні порушенні митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України та притягнути її до адміністративної відповідальності за вказаною статтею.

Апеляційна скарга мотивована тим, що лікарський засіб «ONE TWO THREE», який ОСОБА_1 намагалася перемістити через митний кордон України, містить в своєму складі діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine» відсутній на ринку України, він заборонений для реалізації в фармацевтичних закладах. Діюча речовина «Pseudoephedrine» відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю, а також на думку апелянта в даному випадку не має значення в якій кількості дана речовина знаходиться в лікарському засобі.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, співставивши їх з наявними в матеріалах справи доказами, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Згідно ч. 1 ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст. 487 МК України вбачається, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

На переконання апеляційного суду вказані вимоги процесуальних норм МК України та КУпАП судом першої інстанції не дотримані.

Частина 3 статті 471 МК України встановлює відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.

Відповідно до примітки статті 471 МК України недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор")".

Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть перемішувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.

Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України товари - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Відповідно до ч. 1 ст.369 МК України особисті речі, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі, підлягають декларуванню шляхом учинення дій, усно або, за бажанням власника чи на вимогу митного органу, письмово, не оподатковуються митними платежами та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України.

Відповідно до п. 19 ч.1 ст.370 МК України особистими речами вважаються лікарські засоби, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно ч. 1 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.

Згідно з ч. 2 даної статті центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, визначає коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, на переміщення яких через митний кордон України у відповідному напрямку встановлено обмеження, та розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті та на єдиному державному інформаційному веб-порталі «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».

Відповідно до списку №1 таблиці ІУ «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770 зі змінами та доповненнями, речовина «Псевдоефедрин» відносяться до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю.

Згідно Переліку товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №436, на лікарські засоби, які місять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №770, необхідний дозвіл на право ввезення (вивезення) чи на право транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів.

Відповідно до ст.26 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я, відповідно до вимог цього закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Частини 4 та 5 статті 366 МК України прописують, що громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю. Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України предмети не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Згідно ч. 5, 6 ст. 366 МК України початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор"), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом.

Як слідує з протоколу № 0542/401000/22 від 01 листопада 2022 року після прийняття митної декларації до оформлення, в ході подальшого митного контролю та митного огляду о 14:35 год., в багажному відсіку автобусу, в одній із особистих сумок пасажирки гр. ОСОБА_1 , серед її особистих речей було виявлено: 60 таблеток лікарського засобу «ONE TWO THREE», які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Псевдоефедрин» по 30 мг. в кожній, країна виробник Єгипет.

Крім того, на момент виявлення в результаті митного контролю в багажі гр. ОСОБА_1 вказаних лікарських засобів, останньою не було пред'явлено: ні сертифікатів якості серії вищевказаного лікарського засобу, виданих виробником - юридичною особою, та ліцензії на імпорт лікарського засобу, що видається імпортеру; ні рецепту на вищевказаний лікарський засіб, виданого на ім'я гр. ОСОБА_1 та засвідчених печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров'я, ні дозволу на право ввезення (вивезення) чи транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, виданого спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я, ні документальних підтверджень про здійснення гр. ОСОБА_1 представництва інтересів певної юридичної особи у сфері господарської діяльності, визначеної положеннями Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори».

Висновки суду першої інстанції зводяться до того, що прекурсори, які є у складі таблеток «ONE TWO THREE» не згадуються у п. 3.3. Наказу № 237 від 26 квітня 2011 року «Порядок ввезення на території України незареєстрованих лікарських засобів, стандартних зразків, реагентів» і на них розповсюджується дана норма права, а тому дозволено ввозити 5 упаковок незареєстрованих лікарських засобів, якщо не міститься наркотичних і психотропних речовин. Також, на думку суду першої інстанції перевезення ОСОБА_1 трьох упаковок незареєстрованого лікарського засобу «ONE TWO THREE» не потребує дозвільного документу.

Разом з тим, дія вищезазначеного Наказу на який в оскаржуваній постанові посилається суд першої інстанції зупинена з 01 квітня 2022 року на період дії військового стану, підстава z0334-22.

Твердження суду про те, що лікарський засіб «ONE TWO THREE» дозволений для переміщення через митний кордон України для індивідуального використання у кількості до п'яти упаковок є безпідставним з огляду на наступне.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2023 року № 458 «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування» встановлено, що громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжувальному багажі громадянина, в таких обсягах у кількості, що не перевищує п'яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини).

Діюча речовина Pseudoephedrine, яка входить до складу лікарського засобу «ONE TWO THREE», відноситься до таблиці IV списку № 1 прекурсори, обіг яких обмежено і стосвно яких встановлюються заходи контролю, згідно Постанови КМУ від 06.05.2000 року № 770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів».

З протоколу № 0542/401000/22 від 01 листопада 2022 року вбачається, що о 13:45 годин громадянці України ОСОБА_1 було проведено письмове декларування, під час якого вона заявила про наявність у неї двох місць багажу, а на всі інші пункти та підпункти митної декларації для письмового декларування товарів, які переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних або інших потреб, не пов'язаних з підприємницькою діяльністю, які потребували відповіді, надала відповідь «Ні», шляхом проставлення Х-подібної позначки у відповідній рамці, тим самим не заявила за встановленою формою про наявність товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України та вчинила порушення митних правил, передбачене ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України.

Винність ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил передбаченого ч. 3 ст.471 МК України підтверджується зібраними по справі та дослідженими письмовим доказами, а саме:

- протоколом про порушення митних правил № 0542/401000/22 від 01 листопада 2022 року (а.с.2-5);

- митної декларацією (а.с.6);

- актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу (а.с.7);

- описом предметів тимчасово вилучених у громадянки України ОСОБА_1 по справі про порушення митних правил № 0542/401000/22 від 01 листопада 2022 року по ч. 3 ст. 471 МКУ (а.с. 10);

- доповідною запискою старшого державного інспектора ВМО «Автомобільний» митного поста «Дністер» Бехарського С. від 01 листопада 2022 року (а.с.11);

- довідкою про витрати митного органу в справі про порушення митних правил № 0542/401000/22 від 01 листопада 2022 року відповідно до ст.519 Митного кодексу України (а.с.13).

Згідно з статтею 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Отже порушення митних правил можуть бути вчинені як умисно, так і з необережності.

Саме на особі, яка ввозить чи вивозить за межі митної території України певні товари, щодо яких законодавством встановлено певні обмеження, лежить обов'язок належним чином задекларувати їх, отримати в компетентних органах і пред'явити митному органові відповідний дозвіл тощо. Перед поїздкою особа зобов'язана переконатися, що в її багажі і транспортному засобі відсутні будь-які заборонені чи обмежені до вивезення товари чи предмети.

Таким чином, ураховуючи встановлені у справі фактичні обставини та норми діючого законодавства України, суд дійшов висновку наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.

Щодо обсягу відповідальності ОСОБА_1 вбачаються підстави для такого висновку.

Поряд з цим, статтею 23 КУпАП встановлено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст.ст.33-35 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Згідно з п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03 червня 2005 року № 8 суддя вправі вирішувати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст.22 КУпАП. При цьому необхідно врахувати не лише вартість, а й кількість предметів правопорушення, а також мету, мотив і спосіб його вчинення.

Відповідно до вимог ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого правопорушення орган, посадова особа, уповноважені вирішувати справу, можуть звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи фактичні обставини справи, особу ОСОБА_1 , а саме, те, що вона вперше притягається до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, є особою молодого віку, перевозила виявлені митним органом медичні препарати для власного споживання, а також беручи до уваги відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, характер правопорушення, зважаючи на вид та розмір передбаченого покарання, мету призначеного покарання та співмірність призначеного покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання й того, що його вчинення не заподіяло істотної шкоди суспільним інтересам та державі, вбачається за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Відповідно до ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.

З урахуванням положень даної статті суд приходить до висновку, що обіг вилучених відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0542/401000/22 від 01 листопада 2022 року безпосередніх предметів порушення обмежений у використанні обов'язковою дозвільною документацією компетентного органу, тому вони підлягають знищенню.

Таким чином, провадження у справі підлягає закриттю, а вилучені та передані на зберігання митниці таблетки слід знищити.

Керуючись ст. 527-530 МК України, ст. 22, 294 КУпАП, апеляційний суд

постановив:

Апеляційну скаргу представника Вінницької митниці Цибко Алли Вікторівни задовольнити частково.

Постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 14 червня 2023 року, якою провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 471 МК України закрито у зв'язку з відсутністю в її діях складу правопорушення скасувати.

ОСОБА_1 визнати винною у порушенні митних правил і притягнути її до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 471 МК України.

На підставі ст.22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення і обмежитись усним зауваженням.

Провадження в справі закрити.

Вилучені безпосередні предмети порушення митних правил за протоколом № 0542/401000/22 від 01 листопада 2022 року лікарські засоби: 60 таблеток лікарського засобу «ONE TWO THREE», країна виробник Єгипет - знищити.

Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Вінницького

апеляційного суду О.Ю. Береговий