Справа №735/532/23р.
Провадження по справі 3/735/258/2023р.
іменем України
13 липня 2023 року смт. Короп
Коропський районний суд Чернігівської області в складі: головуючого-судді Грушко О.П., при секретарі Хілько Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від відділу АП управління патрульної поліції в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 ,
за ст. 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
01 червня 2023 року, близько 13 години 08 хвилин, в смт Короп, Новгород-Сіверського району, Чернігівської області, по провул. Польовий, біля будинку 2, ОСОБА_2 керував автомобілем ЗАЗ-110307-40, д.н. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку в лікаря-нарколога Коропської ЦРЛ, що підтверджується висновком № 7 від 01.06.2023 року, чим порушив п. 2.9 а ПДР України.
В судовому засіданні ОСОБА_2 з протоколом не погодився, вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Пояснив, що алкоголю в той день не вживав. Працівники поліції зупинили його без будь-яких на те підстав. В результаті цього він був дуже схвильований. Крім того, надав суду письмові заперечення на протокол, суть яких зводиться до наступного: перед зупинкою працівниками поліції був на лікуванні у стоматолога, де застосовувалася анестезія спиртовим розчином, що могло вплинути на показники наявності стану алкогольного сп'яніння; відсутні підстави зупинення; відсутній акт медичного огляду, та направлення на медичний огляд; у протоколі не вказано, яким технічним засобом проводиться відеофіксація; у відеозаписах є перерви.
Заслухавши ОСОБА_2 , дослідивши надані докази, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 251 КУпАП: Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст. 266 КУпАП: Особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд особи, яка керувала транспортним засобом на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
В матеріалах справи наявна постанова, винесена працівниками поліції відносно ОСОБА_2 за ч. 5 ст. 121 КУпАП за те, що 01.06.2023 року він керував транспортним засобом не будучи пристебнутим ременем безпеки. Отже, суд не приймає твердження про безпідставність зупинки.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, до нього додано відеозапис. Проте, ні ст. 266 КУпАП, ні постанови КМУ, які регламентують порядок оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, виявлення у водіїв ознак алкогольного сп'яніння, не передбачають зазначення у протоколі повної назви технічного засобу, на який проводився відеозапис.
Досліджений в судовому засіданні протокол серії ААД № 267237 від 01.06.2023 року про адміністративне правопорушення відповідає вимогам, які ставляться до нього законом, а тому суд приймає його як доказ.
Крім того, суд приймає як докази: акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; Висновок про результати медичного огляду, складений у Коропській центральній лікарні 01.06.2023 року, згідно якого ОСОБА_2 перебуває у стані алкогольного сп'яніння - показник 0,3 проміле.
Згідно Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі - Інструкція), затвердженої спільним Наказом МОЗ та МВС України від 09.11.2015 № 1452/735 у Висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції не передбачено зазначення приладу, яким здійснюється перевірка на стан сп'яніння.
Крім того, згідно п. 19 Інструкції: Акт медичного огляду особи складається в одному примірнику, який залишається в закладі охорони здоров'я. Тому даний акт не міг бути направлений поліцейськими до суду разом з протоколом.
В судовому засіданні було переглянуто доданий до протоколу відеозапис. На відеозаписі зафіксовано спілкування поліцейських з водієм ОСОБА_2 , яке відбувається в коректній формі. ОСОБА_2 на камеру декілька разів визнав, що перед поїздкою вжив незначну кількість алкогольних напоїв. Про лікування у стоматолога він нічого не говорив. Також, на відеозаписі зафіксовано пропозицію ОСОБА_2 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, його згода на огляд у медичному закладі, поїздка до лікарні, хід перевірки у лікарні та складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Суд приймає даний відеозапис як доказ.
Відсутність в матеріалах справи направлення на медичний огляд, за наявності повного відеозапису доставлення на огляд і його проходження, не спростовує факту керування водієм транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Таким чином, в діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ч.1ст.130, 221, 283-285, 294, 321КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу розміром 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок (р/р UA788999980313050106000025637 ЄДРПОУ 37972475 ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Коропському районі 21081100), з позбавлення права керування всіма видами транспортних засобів строком на 1 (один) рік.
В разі несплати штрафу в добровільному порядку протягом 15-ти днів з дня вручення постанови у справі про адміністративне правопорушення, у порядку примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу в сумі 34000 (тридцять чотири тисяч) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок (р/р UA908999980313111256000026001 ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106, одержувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106).
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Коропський районний суд.
Суддя: О. П. Грушко