Рішення від 12.07.2023 по справі 520/10338/23

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

12 липня 2023 р. справа № 520/10338/23

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, в якому просить суд:

- скасувати Рішення комісії з питань підтвердження стажу, що дає право на призначення пенсії від 04.02.2022 №23/1-22 про відмову ОСОБА_1 у підтвердженні стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області розглянути заяву ОСОБА_1 врахувати загальний стаж роботи та стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.05.2023 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п. 3 та п. 10 ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 257 КАС України, якими унормовано що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що має достатній пільговий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2, у зв'язку з чим звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою та надала всі необхідні документи. Однак, рішенням комісії з питань підтвердження стажу, що дає право на призначення пенсії від 04.02.2022 №23/1-22 ОСОБА_1 відмовлено у підтвердженні стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2. Відмова мотивована тим, що в трудовій книжці та в уточнюючих довідках професією позивача зазначено «оправник-чистильник виробів», тоді як у списку професій, що дає право на пенсію на пільгових умовах включена професія «оправники-чистильники, зайняті оправленням сухим способом». Позивач вважає рішення відповідача про відмову у підтверджені стажу незаконним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з тим, що позивач працювала за професією, передбаченою Списком №2, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення протягом 16 років 11 місяців 9 днів.

Представник відповідача надала до суду відзив на адміністративний позов, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву вказала, що оскаржуване рішення прийнято з урахуванням того, що до пільгового стажу роботи по Списку №2 зараховуються лише періоди роботи саме на тих посадах та відповідно до тих списків, які визначені у Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Інше законодавець не передбачив. Професії «оправщик-чистильник виробів цеху першого випалу» та «оправщик-чистильник на дільниці утильного випалу в службі директора з виробництва в корпусі 1 (утильний напівфабрикат)» зазначеним Списком не передбачені, тому до пільгового стажу позивача не зараховані періоди роботи з 19.12.1989 по 28.08.2006. Враховуючи зазначене, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо скасування рішення Комісії з питань підтвердження стажу, що дає право на призначення пенсії від 04.02.2022 №23/1-22 про відмову у підтвердженні стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, є безпідставними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, а отже не підлягають задоволенню.

У відповіді на відзив представник позивача зазначила, що доводи відзиву не спростовують викладені позивачем обставини, а тому позов має бути задоволений у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 26.01.2022 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Для підтвердження стажу роботи у разі ліквідації підприємства, відповідно до Порядку №18-1 позивачем надано заяву та пакет документів, а саме: копію трудової книжки, витяг з Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань №27840495; архівні довідки від 26.10.2021 №Б-81; копії первинних документів: особову картку, накази про прийом на роботу, про переведення, про звільнення; копію паспорта та ідентифікаційного номеру.

Заява позивача та додані до неї документи передано на розгляд Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах від 04.02.2022 №23/1-22 ОСОБА_1 відмовлено в підтвердженні стажу у період з 19.12.1989 по 31.10.2002 за професією оправник-чистильник цеху першого випалу, з 01.11.2005 по 28.08.2006 - оправник-чистильник на дільниці утильного випалу в службі директора з виробництва в корпусі 1 (утильний напівфабрикат).

Рішенням Комісії від 04.02.2022 №23/1-22 встановлено, що відповідно до наданих документів позивач працювала на Будянському фаянсовому заводі у період: з 19.12.1989 по 31.10.2005 за професією оправник-чистильник виробів цеху першого випалу, з 01.11.2005 по 28.08.2006 - оправник-чистильник на дільниці утильного випалу в службі директора з виробництва в корпусі 1 (утильний напівфабрикат) (згідно з трудовою книжкою).

Відповідно до Списку №2 виробництв, цехів, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, розділом XVIII «Виробництво скла та виробів із скла. Виробництво керамічних, фарфорових та фаянсових виробів», пунктом 3) Загальні професії з виробництва всіх видів керамічних, фарфорових та фаянсових виробів та феритів передбачені оправники-чистильники, які зайняті оправкою сухим способом (код 18.2.3а).

Згідно архівної копії наказу від 16.02.1994 №35, робітникам надано пільгову пенсію згідно Списку №1 та №2, де передбачені оправники-чистильники, які зайняті оправкою сухим способом в цеху 1 випалу за Списком № 2.

Згідно копії наказу від 30.12.1998 №189, затверджено Перелік робочих місць, виробництв і професій з пільговим пенсійним забезпеченням, який складений за результатами атестації робочих місць, де передбачені оправники-чистильники в цеху випалу за Списком №2.

Згідно копії наказу від 23.03.2004 №76, затверджено Перелік робочих місць, виробництв і професій з пільговим пенсійним забезпеченням, який складений за результатами атестації робочих місць, де передбачені оправники-чистильники в цеху утильного випалу.

Інші документи про атестацію на розгляд Комісії не надані.

З наданих на Комісію документів не вбачається робота заявниці оправником-чистильником, зайнятим оправкою сухим способом, тому, підтвердити період з 19.12.1989 по 28.08.2006 немає підстав.

Не погоджуючись із вказаним рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах від 04.02.2022 №23/1-22 при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, ОСОБА_1 звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058), право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Пунктом 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058 встановлено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема, працівникам, працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Пунктом 3 "Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України за №383 від 18.11.2005, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

При цьому, згідно з п. 2 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 "Про затвердження порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

При цьому, пунктом 20 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що жінки мають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме: відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058 (за Списком №2) після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах, передбачених Списком №2, за умови повного робочого дня на відповідних роботах, але не менше 80% робочого часу, та за результатами атестації робочих місць.

У разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, а у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується відповідними комісіями, створеними при Головних управління Пенсійного фонду України в областях.

З досліджених під час розгляду справи документів, поданих позивачем на підтвердження наявності пільгового стажу та права на пенсію за Списком №2, судом встановлено наступне.

Згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 та уточнюючих довідок, позивач працювала на Будянському фаянсовому заводі з повним робочим днем на посаді оправника-чистильника фарфорових та фаянсових виробів протягом 16 років 11 місяців та 9 днів.

Так, 19 вересня 1989 року позивачка прийнята в цех випалення учнем оправника- чистильника виробів фарфорових та фаянсових виробів Будянського фаянсового заводу «Серп и Молот» (наказ №214-К від 19.09.1989).

19 грудня 1989 позивачці присвоєно 4 розряд оправника-чистильника виробів цеху І опалювання Будянського фаянсового заводу «Серп і Молот» (наказ №130-К від 15.06.1990).

01 жовтня 1996 року позивачка переведена комплектувальником фарфорових та фаянсових виробів 4 розряду сортувального цеху (наказ №273к від 22.12.1989).

01 листопада 2005 року у зв'язку з реорганізацією підприємства переведена в службу директора по виробництву в корпус 1 (утильний напівфабрикат) на дільницю утильного випалювання оправником-чистильником 5 розряду (наказ №1471-к від 01.11.2005).

28 серпня 2006 року звільнена за ст. 40 ч. 1 КЗпП України за скороченням штатів (Наказ 121-к від 23.08.2006).

Вказані відомості трудової книжки підтверджені архівною довідкою Б-81 від 26.10.2021 КП «Міський архів» Харківської міської ради.

Згідно довідки, що уточнює особливі умови праці, ОСОБА_1 працювала на Будянському фаянсовому заводі «Серп і Молот», перейменованим в АТЗТ «Будянський фаянс» повний робочий день з 19.12.1989 по 28.08.2006 в цеху утильного випалу фарфорово-фаянсового виробництва в посаді оправника-чистильника, зайнятого оправленням сухим способом, передбаченій списком 2, розділ XVIII, п. 2, поз. 18.2.3а (виробництво керамічних, фарфорових, фаянсових виробів та феритів), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16 січня 2003 року.

Згідно довідки КП «Міський архів» Харківської міської ради Б-18 від 26.10.2021, з 15 грудня 1965 року підприємство, на якому працювала позивачка, мало назву - Будянський фаянсовий завод «Серп и Молот» українського промислового об'єднання з виробництва фарфоро-фаянсових виробів «Укрпромфарфор» Міністерства легкої промисловості; з 05 листопада 1992 року - Будянський фаянсовий завод (розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області №782 від 02.11.1992), зареєстрований Будянським орендним фаянсовим промислово-торгівельним підприємством «Серп и Молот» (Наказ по заводу №321 від 05.11.1992); з 05 січня 1994 року - Будянське орендне фаянсове промислово-торгівельне підприємство «Серп и Молот» (розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області №1191 від 30.12.1993) перереєстроване в акціонерне товариство «Будянський фаянс»; з 01 листопада 2005 року - акціонерне товариство закритого типу «Будянський фаянс».

Згідно довідки КП «Міський архів» Харківської міської ради №Б-81 від 26.10.2021, в документах фонду Будянського фаянсового заводу наказів про переведення на роботу з неповним робочим днем, наказів про відпустки без збереження заробітної плати, простоях за 1990-2006 роки - немає.

Наказом №35 по АТ «Будянський фаянс» від 16.02.1994 атестаційним комісіям наказано дати висновок про надання пільгової пенсії робітникам за професіями згідно списку 1 та 2, зокрема за списком 2 - оправники-чистильники, зайняті оправкой сухим способом (код професії за пенсійним довідником 2190203а-16239).

Наказом №189 від 30.12.1999 затверджений Перелік робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпечення по АТ «Будянський фаянс», зокрема, професія оправника-чистильника цеху випалювання (код професії 32а.16239).

Наказом №76а від 23.03.2004 затверджений Перелік робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпечення по АТЗТ «Будянський фаянс», зокрема, професія оправника-чистильника цеху утильного випалювання (код КП 7321-2 код ОКПДТР 16239).

Суд зазначає, що у Розділі ХІX "Скляне та фарфоро-фаянсове виробництва" Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затвердженого Постановою Кабінету Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956, у п. 11 "фарфоро-фаянсове виробництво" значаться "Оправщики, отделочники, обдувальщики и чистильщики (зачищики) при сухом способе оправки и чистки и их подручные".

У Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затвердженого Постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991 в розділі XVIII "Скловиробництво, виробництво керамічних, фарфорових та фаянсових виробів" наявна професія 2190203а-16239 "Оправщики-чистильщики, занятые оправкой сухим способом".

Відповідно до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 також міститься професія 2190203а-16239 "Оправники-чистильники, зайняті оправленням сухим способом".

У розділі XVIII "Виробництво скла та виробів із скла. Виробництво керамічних, фарфорових і фаянсових виробів" пункту 2 "Виробництво керамічних, фарфорових, фаянсових виробів та феритів" Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003, наявна професія 18.2.3а "Оправники-чистильники, зайняті оправленням сухим способом".

Суд зазначає, що Класифікатором професій ДК 003:2010, затвердженим наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 №327 визначено одну єдину професію під назвою «Оправник-чистильник» КОД КП (Класифікатора професій) 7321, КОД ЗКППТР (Загальносоюзний класифікатор професій, посад та тарифних розрядів. 186016.-М: Економіка. 1991) 16239, ВИПУСК ЄТКД (Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт та професій робітників) 45.

Інших посад з аналогічною назвою, в тому числі назвою "Оправники-чистильники, зайняті оправленням сухим способом" класифікатор не містить і не містив.

Суд вважає за необхідне зазначити, що класифікатор містить вичерпний перелік найменувань посад в Україні, відповідно до якого вносяться записи у кадрові документи.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховний Суду від 05 червня 2018 року по справі №466/455/17.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 (далі - Порядок №637), результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно пунктом 4.3 Порядку №637 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1987 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось (п. 4.5 Порядку).

Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 (далі - Порядок №442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року №41 (далі - Методичні рекомендації №41), відповідно до яких основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у сфері реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Пунктом 2 Порядку №442 встановлено, що відповідно до статті 13 Закону №1788-ХІІ пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Відповідно до пункту 1 Порядку №442 атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Згідно З пунктом 4 Порядку №442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій №41 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років; відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Пунктами 8, 9 Порядку №442 передбачено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Аналіз наведених норм права дають підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону №1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списках №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

У справі, яка розглядається, судом встановлено, що позивач працювала з 19.12.1989 по 28.08.2006 оправником-чистильником на Будянському фаянсовому заводі, що підтверджується записами трудової книжки, копіями вищевказаних наказів про проведення атестації робочих місць за умовами праці та відповідними уточнюючими довідками, якими підтверджується стаж, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено наявність підстав для віднесення періоду роботи позивача з 19.12.1989 по 28.08.2006 на Будянському фаянсовому заводі до Списку №2.

Отже, рішення комісії з питань підтвердження стажу, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області від 04.02.2022 №23/1-22 про відмову ОСОБА_1 у підтвердженні стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, не відповідає обставинам справи та нормам матеріального права, а тому є протиправним і підлягає скасуванню.

З метою належного та ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 19.12.1989 по 28.08.2006 на посаді оправника-чистильника на Будянському фаянсовому заводі.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах від 04.02.2022 №23/1-22 про відмову в підтвердженні стажу роботи ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 19.12.1989 по 28.08.2006 на посаді оправника-чистильника на Будянському фаянсовому заводі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п. 3 Прикінцевих положень КАС України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Біленський О.О.