Рішення від 12.07.2023 по справі 520/6788/22

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

12 липня 2023 року № 520/6788/22

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ 08166355) визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки , в якому просив суд:

-визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (м. Харків, вул. Коцарська, 56, ЄДРПОУ 08166355) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 в загальному розмірі 82 370 грн. 84 коп.

-стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (м. Харків, вул. Коцарська, 56, ЄДРПОУ 08166355) індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 01.03.2018 в загальному розмірі 82 370 грн. 84 коп.

Дослідивши надані матеріали, суд встановив наступне.

Підполковник ОСОБА_1 , з 23.06.2003 по 30.03.2021 проходив військову службу у НОМЕР_2 військовому представництві Міністерства оборони України (далі - 173 ВП МОУ), з 30.03.2021 рік по теперішній час проходить військову службу у НОМЕР_3 Головному військовому представництві Міністерства оборони України (далі - 85 ГВП МОУ).

173 ВП МОУ до розформування - 30.03.2021 мало правовий статус - без права юридичної особи, було відокремленими підрозділами (представництвами) Управління представництв замовника (Управління військових представництв Міністерства оборони України). За організаційно-штатними структурами 173ВП МОУ є окремими військовими установами.

У структурах 173ВП МОУ був відсутній відділ фінансового забезпечення. За розпорядженням вищого військового керівництва 173 ВП МОУ було встановлено на грошове забезпечення до сектору соціальних виплат (відділу фінансового забезпечення) Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідач). Відповідно на Харківський обласний ТЦК та СП покладено обов'язок проводити нарахування та виплату грошового забезпечення військовослужбовцям 173 ВП МОУ. Відповідно з 23.06.2003 по 30.03.2021 перебував на грошовому забезпеченні у Харківському обласному ТЦК та СП.

З метою встановлення факту порушеного права 26.03.2021 року позивач із заявою звернувся до Харківського обласного ТЦК та СП серед іншого про нарахування та виплату мені індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 із застосуванням базового місяця для обчислення січень 2008 р.

Листом Харківського обласного ТЦК та СП від 30.03.2021 року № 361/ВФЗ відмовлено в задоволенні вимог стосовно проведення індексації - виплату припинено на підставі розпорядження директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04 січня 2016 року № 248/3/9/1/2.

Своїм листом Харківський обласний ТЦК та СП від 30.03.2021 року № 361/ВФЗ відмовив у відновлені порушених прав, що стало підставою звернення до суду.

31 березня 2021 року позивач з позовною заявою звернувся до суду, в якій просив суд зобов'язати Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (61052, м. Харків, вул. Коцарська, 56, ЄДРПОУ 08166355) нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 (включно) із застосуванням базового місяця для обчислення січень 2008 року.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09 червня 2021 р. по справі №520/5389/21 позов задоволено частково, а саме: зобов'язано Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення Репецькому за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 (включно) із застосуванням базового місяця для обчислення січень 2008 р.

21.10.2021 р. постановою Другого апеляційного адміністративного суду по справі 520/5389/21 було визнано позовні вимоги щодо нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 року, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 червня 2021 р. по справі №520/5389/21 набрало законної сили.

Поряд з цим було відмовлено у вимозі щодо нарахування та виплаті індексації з розрахунку базового місяця - січень 2008 року. Судом встановлено, що відповідачем індексація за спірний період позивачу не була нарахована та виплачена, отже питання про те, який базовий місяць буде використаний Відповідачем при нарахуванні індексації є передчасним.

01.11.2021 року позивач звернувся до Відповідача про добровільне виконання зазначеного рішення суду.

Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки в межах виконання зазначеного рішення суду здійснив нарахування та фактичну виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. - 01.03.2018 р. в розмірі 1,00 гривні без застосування Порядку, який визначений законодавством України та без врахування рішення суду, що підтверджую довідкою ХОТЦК та СП від 26.11.2021 року №236.

03.11.2021 року позивач із заявою звернувся до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, як уповноваженого органу виконавчої влади по нарахуванню індексації грошового забезпечення військовослужбовцям, які перебувають на грошовому забезпеченні в цьому центрі про надання довідки - розрахунку індексації мого грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 із застосуванням базового місяця для обчислення січень 2008 року.

Довідкою ХОТЦК та СП від 09.11.2021 №1202/ВФЗ надано розрахунок за період з 01.01.2016 по 01.03.2018р.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003.

Таким чином, розмір індексації грошового забезпечення за один і той же період в межах чинного законодавства України, а саме Порядку, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, складає 82 370,84 грн., а в межах виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 червня 2021 р. по справі №520/5389/21 Відповідачем нараховано 1, 00 грн.

Аналіз зазначеного порядку дає підстави позивачу стверджувати, що нарахування та виплату мені індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 р. в межах виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 червня 2021 р. по справі №520/5389/21 в розмірі 1 гривни 00 коп., що наведено у довідці ХОТЦК та СП від 26.11.2021 року №22265 є неправомірними, оскільки в зазначеному розрахунку не застосовані ні коефіцієнт індексації, ні прожитковий мінімум, а тому він звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному , суд вказує наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Наказом Міністерства оборони України «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок, який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендій оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів, (ст.9 Закону)

Відповідно до статей 4, 6 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст. 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).

Згідно п. 6 Порядку № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме:

підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів;

підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;

об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів;

індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;

індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються;

індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів;

індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Аналіз наведених вище нормативно-правових актів дає підстави стверджувати, що за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.

Місяць в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців. Разом з тим, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то базовий період не змінюється, а сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Для встановлення базового місяця для обчислення індексації встановлено, що найближче до періоду з 01.01.2016 по 01.03.2018 підвищення посадових окладів військовослужбовців відбулося у січні 2008 року за рішенням Кабінету Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018 (далі Постанова № 1294), встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені Додатком № 1 до Постанови № 1294.

Отже, з набранням чинності Постановою № 1294 відбулись зміни розміру тарифних ставок (посадових окладів) відповідних категорій військовослужбовців.

Слід зазначити, що починаючи з 2008 по 2018 року грошове забезпечення змінювалось за рахунок щомісячних доплат у вигляді грошової винагороди. Щомісячна грошова винагорода не є постійною величиною, не була основною та змінювалась (збільшувалась), а з 01.03.2018 скасована, тому така складова грошового забезпечення не повинна впливати на розмір індексації грошового забезпечення.

Листом Міністерства соціальної політики України від 03.08.2020 № 220/4621 повідомлено, що починаючи з грудня 2015 року, з метою забезпечення єдиних умов нарахування індексації для усіх військовослужбовців, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення має здійснюватись з місяця, наступного за місяцем останнього підвищення посадових окладів військовослужбовців відповідно до рішень Уряду. Тобто, станом на 2015- 2018 роки таким місяцем при проведенні індексації є січень 2008 року.

Отже, на думку суду, базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення є січень 2008 року, в якому Постановою № 1294 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців.

На підставі викладеного нарахування індексації здійснюється до наступного підвищення розміру посадового окладу військовослужбовця, яке відбулося у березні 2018 року, відповідно до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів осіб офіцерського складу Збройних Сил України».

З аналізу вказаних норм, суд робить висновок, що місяць в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців. Разом з тим, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то базовий період не змінюється, а сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося.

Відтак, саме січень 2008 року, є базовим місяцем для нарахування індексації його грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.03.2018 року.

Необхідність застосування у даних правовідносинах базового місяця для індексації - січень 2008 року обумовлено знаходженням в залежності від таких показників як розмір прожиткового мінімуму за певні періоди, розмір коефіцієнту індексації пенсій та розмір тарифних ставок (окладів), дата їх останнього підвищення.

Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 1952 року кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У справі «Кечко проти України» Європейський суд з прав людини встановив, що мало місце порушення статті 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи припинити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне законодавство передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п. 23 рішення від 08.11.2005, заява №63134/00).

Так, реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно- правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

У зв'язку з цим, Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

У рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 у справі № 9-рп/2013 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19.07.2019 (справа № 240/4911/18), від 07.08.2019 (справа №825/694/17), від 23.10.2019 (справа№825/1832/17).

Таким чином, суди всіх інстанцій дотримуються однозначної позиції, визнаючи протиправною бездіяльність щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям військовими частинами та зобов'язують здійснити таке нарахування та виплату.

На підставі наведеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (м. Харків, вул. Коцарська, 56, ЄДРПОУ 08166355) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 в загальному розмірі 82 370 грн. 84 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (м. Харків, вул. Коцарська, 56, ЄДРПОУ 08166355) індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 01.03.2018 в загальному розмірі 82 370 (вісімдесят дві тисячі триста сімдесят) грн. 84 коп.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.