Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
11 липня 2023 року № 520/6948/23
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків,61022, 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивачка, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області щодо призначення судді у відставці ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 13.03.2023 року у розмірі 50% ( 59118,75 грн.) винагороди судді, який працює на відповідній посаді на підставі довідці Господарського суду Донецької області № 05-43/001-23 від 02.03.2023р про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від середньомісячного заробітку 118237,50 без урахування до стажу роботи судді, що дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді - 3 роки; та встановлення дати призначення щомісячного довічного утримання з 13.03.2023 по 11.01.2024 та довічно з 12.01.2024 - протиправними;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківської області на підставі частини другої статті 137 Закону №1402-VIII, в редакції Закону №2509-VIII, додатково зарахувати позивачу - ОСОБА_1 до стажу роботи на посаді судді стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), - 3 (три) роки, вимога щодо якого визначені законом та надає право на призначення на посаду судді, частиною першою статті 7 Закону України від 15.12.1992 №2862-ХІІ “Про статус суддів” ( частина перша статті 7 в редакції Закону N 2534-III ( 2534-14 ) від 21.06.2001 і надавало право позивачу для призначення на посаду судді Господарського суду Донецької області;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківської області здійснити призначення, перерахунок та виплату судді у відставці ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці із розрахунку 56% від суддівської винагороди судді, визначеної у довідці Господарського суду Донецької області № 05-43/001-23 від 02.03.2023р про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яка складає 118237,50грн, виходячи зі стажу роботи на посаді судді 23 ріка 2 місяця 13 днів (сукупний стаж роботи на посаді судді 20 років 2 місяці 13 днів та стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді 3 роки, починаючи з 23.02.2023 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка звернулася до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про призначення довічного грошового утримання судді у відставці та надала необхідний пакет документів. Рішенням відповідача №914420174096 від 28.03.2023 року призначено довічне грошове утримання судді у відставці з 13.03.2023 року в розмірі 50% від суддівської винагороди судді, визначеної у довідці Господарського суду Донецької області № 05-43/001-23 від 02.03.2023р із розрахунку стажу роботи на посаді судді 20 років. Позивач зазначає, що до її стажу, що дає право на призначення довічного грошового утримання судді у відставці, не зараховано три роки роботи у галузі права, які вимагаються законом для призначення судді вперше та призначено довічне грошове утримання не з наступного дня після звільнення у відставку. Вважаючи вказані дії відповідача протиправними позивачка звернулася з даним позовом до суду.
Відповідач у відзиві на позов просив відмовити в його задоволенні.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , Указом Президента України від 14 жовтня 2002 року №926/2002 призначена суддею господарського суду Донецької області строком на п'ять років. Постановою Верховної Ради України від 20 березня 2008 року № 238-VІ обрана на посаду судді місцевого господарського суду Донецької області безстроково.
Рішенням Вищої ради правосуддя №100/0/15-23 від 21 лютого 2023 року ОСОБА_1 звільнено з посади судді Господарського суду Донецької області у зв'язку з поданням заяви про відставку.
На підставі наказу голови Господарського суду Донецької області №64-к 22 лютого 2023 року «Про відрахування судді ОСОБА_1 зі штату» 22.02.2023 року ОСОБА_1 відраховано зі штату Господарського суду Донецької області, у зв'язку з виходом у відставку відповідно до Рішення Вищої ради правосуддя від 21 лютого 2023 року №100/0/15-23 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Господарського суду Донецької області у зв'язку з поданням заяви про відставку».
Відповідно до розрахунку стажу судді ОСОБА_1 , який дає право на відставку та отримання довічного грошового утримання судді, зробленого Господарським судом Донецької області, стаж складає 23р.2м.13дн., з них на посаді судді Господарського суду Донецької області - 20р.2м.13дн. та стаж роботи вимога щодо якого визначена законом та надавала право для призначення на посаду судді - 3 р.
13.03.2023 року позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про призначення(перерахунок) довічного грошового утримання судді у відставці та надала необхідний пакет документів.
Відповідно до Рішення відповідача №914420174096 від 28.03.2023 року позивачці призначено довічне грошове утримання судді у відставці з 13.03.2023 року в розмірі 50%, із розрахунку стажу роботи на посаді судді 20 років, до вказаного стажу не зараховано 3 роки стажу, вимоги щодо якого визначена законом та надавав право для призначення на посаду судді.
Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 116 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 року № 1402-VІІІ, суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається відповідно до статті 137 цього Закону, має право подати заяву про відставку.
Згідно статті 137 Закону № 1402, до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді: 1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України; 2) члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 3) судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.
До стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.
Відповідно до ч.3 ст.142 Закону № 1402 щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
Згідно абзацу 4 пункту 34 розділу XII “ Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 1402 судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.05.2019 р. №9901/808/18 вказала, що частину другу статті 137 Закону про судоустрій 2016 року потрібно тлумачити таким чином, що до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) судді у сфері права, який вимагався законом як мінімальний для набуття таким суддею права для призначення на посаду судді на дату такого призначення.
Так, на час призначення позивачки суддею 14.10.2002р. діяв Закон України “Про статус суддів” від 15.12.1992 р. №2862-ХІІ (далі за текстом - Закон №2862).
Відповідно до частини першої статті 7 Закону №2862 ( в редакції станом на 14.10.2002р.) На посаду судді може бути рекомендований кваліфікаційною комісією суддів громадянин України, не молодший двадцяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи в галузі права не менш як три роки, проживає в Україні не менш як десять років та володіє державною мовою.
Як вбачається із записів трудової книжки позивачки та розрахунку стажу, що дає право на відставку ОСОБА_1 з 31.05.1985 по 09.12.2002 працювала в Закритому акціонерному товаристві «Ольвія», юрисконсультом, що є стажем роботи 3 роки, вимога щодо якого визначена законом та надавала право для призначення на посаду судді.
Отже вказаний стаж 3 роки повинен буди зарахований до стажу роботи на посаді судді позивачки на підставі частини другої статті 137 Закону № 1402 та врахований при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання судді.
Крім того, відповідно до п. 3 Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, судді Конституційного Суду України територіальними органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року № 3-1, щомісячне довічне грошове утримання призначається з дня, наступного за днем звільнення судді з посади у відставку або звільнення / припинення повноважень судді Конституційного Суду України (далі - звільнення судді з посади), якщо звернення за призначенням щомісячного довічного грошового утримання відбулося не пізніше трьох місяців з дня звільнення судді з посади.
У разі звернення пізніше трьох місяців з дня звільнення судді з посади щомісячне довічне грошове утримання призначається з дня звернення за його призначенням.
Так, судом встановлено та зазначалось вище, що позивачку звільнено з посади на підставі наказу голови Господарського суду Донецької області №64-к 22.02.2023 року «Про відрахування судді ОСОБА_1 зі штату», з заявою про призначення (перерахунок) щомісячного довічного грошового утримання позивачка звернулася до пенсійного органу 13.03.2023р., отже ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання підлягає призначенню з дня, наступного за днем звільнення з посади у відставку, тобто з 23.02.2023р.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне, для ефективного захисту прав позивачки, на підставі положень ч. 2 ст. 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області № 914420174096 від 28.03.2023р. про призначення (перерахунок) пенсії та зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області призначити з 23.02.2023р. щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці ОСОБА_1 в розмір 56% суддівської винагороди судді, визначеної у довідці Господарського суду Донецької області № 05-43/001-23 від 02.03.2023р про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з урахуванням стажу роботи на посаді судді 23р.2.м.13дн., з них: на посаді судді Господарського суду Донецької області - 20р.2м.13дн. та стаж роботи вимога щодо якого визначена законом та надавала право для призначення на посаду судді - 3 роки.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Розподіл судових витрат проводиться у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків,61022, 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнання протиправним та скасування рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області № 914420174096 від 28.03.2023р. про призначення (перерахунок) пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківської області призначити з 23.02.2023р. щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці ОСОБА_1 в розмір 56% суддівської винагороди судді, визначеної у довідці Господарського суду Донецької області № 05-43/001-23 від 02.03.2023р про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з урахуванням стажу роботи на посаді судді 23р.2.м.13дн., з них: на посаді судді Господарського суду Донецької області - 20р.2м.13дн. та стаж роботи вимога щодо якого визначена законом та надавала право для призначення на посаду судді - 3 роки.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків, 61022, 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1717,76 (одна тисяча сімсот сімнадцять) грн. 76 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Рубан