Рішення від 03.07.2023 по справі 914/3398/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.07.2023 Справа № 914/3398/22

Господарський суд Львівської області у складі судді Зоряни ГОРЕЦЬКОЇ, за участю секретаря судового засідання Марти ПРИШЛЯК, розглянув у підготовчому судовому засіданні справу

за позовом: Ковельського управління водопровідно - каналізаційного господарства «Ковельводоканал», м. Ковель,

до відповідача: Західного міжрегіонального територіального відділення Антимонопольного комітету України,

про: визнання недійсним та скасування рішення.

представники сторін:

від позивача: Гетьман І.О.;

від відповідача: Сигляк І.Я.; Оленюк С.Л.;

ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Ковельського управління водопровідно - каналізаційного господарства «Ковельводоканал» до Західного міжрегіонального територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним та скасування рішення.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 04.01.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.

Ухвалою від 20.03.2023 закрито підготовче провадження по справі та призначено до судового розгляду по суті.

Враховуючи, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи та прийняття рішення, в судовому засіданні 03.07.2023 проголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

27.10.2022 адміністративною колегією Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за результатами розгляду справи №63/5-02-29-2022 постановлене рішення №63/47-р/к «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу».

Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» зазначає, що спірне рішення прийняте з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з невідповідністю висновків, викладених у рішенні, обставинами справи, без доведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими, та підлягає скасуванню.

Позивач зазначає, що на території міста Ковель ще одним виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення виступає Акціонерне товариство «Українська залізниця» Філія «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» Виробничий структурний підрозділ «Рівненсько-тернопільське територіальне управління, яке також укладає договори про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення та видає технічні умови на приєднання до водопровідних та каналізаційних мереж.

Послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та послуги з видачі технічних умов є окремими самостійними видами господарської діяльності.

Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» наголошує, що вимога виготовлення окремих проектів влаштування вузлів обліку води управлінням не висувалась. Жодні проекти на облаштування вузлів обліку Ковельським УВКГ «Ковельводоканал» не погоджувались.

Технічна експлуатація існуючих систем водопостачання та водовідведення проводиться Ковельським УВКГ «Ковельводоканал» у відповідності до затверджених графіків.

Управлінська діяльність підприємства не повинна допускати до збитковості підприємства критичної інфраструктури та передбачати кошти на компенсацію таких витрат за рахунок інших статей обов'язкових видатків. Тобто, при видачі технічних умов Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» не може створювати обставини, за яких управління буде зазнавати фінансових збитків.

Виникнення особливих умов зумовлене зверненнями споживачів за видачею технічних умов на приєднання.

Позиція відповідача

В Рішенні № 47 згідно з нормами Закону України «Про Антимонопольний комітет України», Закону України «Про захист економічної конкуренції» та Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 № 49-р, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.04.2002 за № 317/6605, здійснено визначення становища Підприємства на ринку послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення у територіальних (географічних) межах м. Ковель Волинської області, де розташовані водопровідно - каналізаційні мережі, що знаходяться у його власності та/або користуванні, як таке що не має жодного конкурента із часткою 100 %.

У територіальних (географічних) межах міста Ковель Волинської області, де розташовані водопровідно - каналізаційні мережі, що знаходяться у власності та/або користуванні Підприємства, інші суб'єкти господарювання об'єктивно не діють.

Встановлена Ковельським управлінням водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» у технічних умовах на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення вимога: «Проект облаштування вузла обліку погодити з Ковельським УВКГ «Ковельводоканал» не передбачена чинним законодавством у сфері водопостачання та водовідведення, оскільки відповідно до статті 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначено, що оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у встановленому центральним органом виконавчої влади, а таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.

Дії Підприємства визнано порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене частиною 1 статті 13 та пунктом 2 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

27.10.2022 адміністративною колегією Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за результатами розгляду справи № 63/5-02-29-2022 постановлене рішення №63/47-р/к «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу».

Вказаним рішенням встановлено наступне:

- визнано Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» таким, що у період з 19.06.2018 по 30.09.2022 займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення у територіальних (географічних межах м. Ковель Волинської області, де розташовані водопровідно-каналізаційні мережі, що знаходяться у його власності та / або користуванні, як таке що не має жодного конкурента із часткою 100%;

- визнано дії Ковельського УВКГ «Ковельводоканал», які полягають у встановленні в технічних умовах на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення умов, які не передбачені чинним законодавством України, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50 та п. 1 ч. 2 ст. 13 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в частині встановлення таких умов реалізації товару, які не можливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку;

- за вказане порушення на Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» накладено штраф у розмірі 50 000,00 (П'ятдесят тисяч) гривень;

- Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене у пункті 2 результативної частини рішення в місячний термін з дня одержання рішення, про що письмово повідомити Відповідача протягом 5 днів із дня його припинення.

На територія міста Ковель ще одним виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення виступає Акціонерне товариство «Українська залізниця» Філія «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» Виробничий структурний підрозділ «Рівненсько-тернопільське територіальне управління».

ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до статті 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері публічних закупівель.

Згідно зі ст. 3 вказаного Закону основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики, зокрема, в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Пунктом 11 частини першої статті 7 Закону визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження проводити дослідження ринку, визначати межі товарного ринку, а також становище, в тому числі монопольне (домінуюче), суб'єктів господарювання на цьому ринку та приймати відповідні рішення (розпорядження).

Статтею 1 Закону №12 встановлено, що економічна конкуренція (конкуренція) - економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку; монополізація - досягнення суб'єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку товару, підтримання або посилення цього становища.

Згідно з частиною першою статті 12 Закону суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо: на цьому ринку у нього немає жодного конкурента; не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.

В рішенні Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.10.2022 №63/47-р/к встановлено, що Ковельське управління водопровідно - каналізаційного господарства «Ковельводоканал» у період з 19.06.2018 по 30.09.2022 займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення у територіальних (географічних межах м. Ковель Волинської області, де розташовані водопровідно-каналізаційні мережі, що знаходяться у його власності та/або користуванні, як таке що не має жодного конкурента із часткою 100%.

Відповідно до п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції «зловживання монопольним (домінуючим) становищем є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.

Частиною першою статті 13 вказаного Закону встановлено, що зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку..

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.

Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» встановило у технічних умовах на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та водовідведення умови щодо погодження проектної документації на облаштування вузла обліку води, заміну ділянки квартальної мережі каналізації на нові ПВХ труби, прокладання каналізаційної вуличної мережі з перспективою підключення нових абонентів, проведення реконструкції напірного каналізаційного колектора, будівництво підвищувальної насосної станції, які не передбачені чинним законодавством у сфері водопостачання та водовідведення.

Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» надає послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення споживачам міста Ковель Волинської області на підставі ліцензії, виданої НКРЕКП.

Відповідно до Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 5 березня 2002 року № 49-р, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 1 квітня 2002 року за № 317/6605 (із змінами) (надалі - Методика), з урахуванням особливостей, визначених пунктом 2.2 цієї Методики, Відділенням здійснено дослідження становища Ковельського УВКГ «Ковельводоканал» на ринку послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовід ведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення.

Відповідно до пункту 3.1 Методики об'єктами аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища є: суб'єкт господарювання; група суб'єктів господарювання; конкретний товар (продукція, роботи, послуги), який випускається, постачається, продається, придбавається (використовується, споживається) цим (цими) суб'єктом (суб'єктами) господарювання.

Об'єктом аналізу є Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» - суб'єкт господарювання, який здійснює діяльність на ринку послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в межах мереж, що є у власності, користуванні (оренді, обслуговуванні) Підприємства.

Конкретним товаром, який надається Ковельським УВКГ «Ковельводоканал є послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», споживач питної води - юридична або фізична особа, яка використовує питну воду для забезпечення питних фізіологічних, санітарно-гігієнічних, побутових та господарських потреб.

Згідно з статтею 23 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», правами та обов'язками підприємств питного водопостачання та централізованого водовідведення є видача дозволів і технічних умов на підключення споживачів до систем централізованого питного водопостачання та водовідведення.

Відносини, що виникають у процесі приєднання/підключення до водопровідно - каналізаційних мереж регулюються Правилами користування системами централізованого питного водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 № 190, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за № 936/15627 (зі змінами відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 19.04.2021 №97) (далі - Правила користування або Наказ №190).

Відповідно до термінів, визначених Правилами користування, технічні умови на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення (далі - технічні умови) - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, реконструкції та заходів для забезпечення гідравлічних параметрів стабільної роботи систем централізованого питного водопостачання (з урахуванням забезпечення потреб пожежогасіння) та/або централізованого водовідведення.

Порядок приєднання об'єкта споживача до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення визначені розділом III діючих Правил користування.

Пунктами 1, 2 розділу Ш діючих Правил користування передбачено, що приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення здійснюється відповідно до технічних умов (додаток 2), виданих виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення, та розробленого і затвердженого в установленому порядку проекту на приєднання. Для забезпечення водопостачанням та водовідведенням будівельних майданчиків (на час будівництва об'єкта) видаються технічні умови на тимчасове підключення та укладаються тимчасові угоди з водопостачання та водовідведення за тимчасовою схемою на період будівництва.

Відповідно до пункту 9 розділу III діючих Правил користування, технічні умови повинні включати: місце та спосіб підключення до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення; обсяг та тиск води, режим водопостачання; обсяги, вид та показники якості стічних вод, що скидаються; рекомендовані матеріали труб та перелік арматури і обладнання на них, глибину залягання трубопроводів; місце встановлення приладів обліку води, їх діаметр, тип, параметри, вимоги до встановлення; умови для влаштування проміжного резервуара, насосів - підвищувачів тиску, регуляторів тиску та обмежувачів; графічний матеріал із нанесенням відповідних інженерних мереж, місця приєднання до них об'єкта, місце розмежування балансової належності; термін дії технічних умов.

Згідно з пунктом 10 розділу III діючих Правил користування, технічні умови є підставою для розроблення проектно-технічної документації на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - проектно-технічна документація) згідно з державно-будівельними нормами та іншими нормативно-правовими актами і є обов'язковими для виконання.

Після виконання робіт з приєднання (врізки) до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення та встановлення засобів обліку води укладається договір про надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення.

Основною споживчою властивістю послуг з видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення є їх надання суб'єктом господарювання, який надає послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, тобто Ковельським УВКГ «Ковельводоканал».

Послуги з видачі технічних умов на приєднання об'єктів до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення за споживчими характеристиками мають своє функціональне призначення та визначені фізичні, технічні та експлуатаційні характеристики. При цьому, послуга з видачі технічних умов є частиною технологічного процесу надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, тобто є складовою цих послуг,

Отже, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення розглядаються, як товар, який за споживчими властивостями не має товарів - замінників.

Передумовою надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення є видача технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та водовідведення.

Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» у період з 19.06.2018 по 30.09.2022 є єдиним постачальником послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення у територіальних межах міста Ковель Волинської області в межах мереж, які знаходяться у власності, користуванні (оренді, обслуговуванні).

Споживачами послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення у територіальних межах міста Ковель, Волинської області є юридичні та фізичні особи, які отримують, або мають намір отримувати вказані послуги від Ковельського УВКГ «Ковельводоканал» внаслідок того, що системи водопровідно-каналізаційних мереж їх приміщень (житлових та нежитлових) приєднані (підключені), або ті які мають намір приєднатися (підключитися) саме до водопровідно-каналізаційних мереж, які знаходяться у власності, користуванні (оренді, обслуговуванні) Ковельського УВКГ «Ковельводоканал».

Відповідно до пункту 6.1 Методики, територіальні (географічні) межі ринку певного товару (товарної групи) визначаються шляхом установлення мінімальної території, за межами якої з точки зору споживача придбання товарів (товарної групи), що належать до групи взаємозамінних товарів (товарної групи), є неможливим або недоцільним.

Відповідно до пункту 1.3. Методики, територіальними межами ринку є територія зі сферою взаємовідносин купівлі-продажу товару (групи товарів), в межах якої споживач може задовольнити свій попит на певний товар, і яка може бути, як правило, територією держави, області, району, міста тощо або їхніми частинами.

Внаслідок технологічних особливостей процесу надання вказаних вище послуг, споживачі не можуть за звичайних умов легко перейти до споживання аналогічних послуг іншого суб'єкта господарювання, що, можливо, здійснює діяльність на території відповідного населеного пункту, оскільки кожен із таких суб'єктів здійснює діяльність у межах саме тих мереж, які йому належать (на праві власності, користування). Прокладення ж інших водопровідно-каналізаційних мереж - поряд з існуючими, є економічно недоцільним, оскільки потребує витрачання значних матеріально - фінансових ресурсів.

Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.03.2017 №307 (далі - Ліцензійні умови).

Відповідно до пункту 1.3 Ліцензійних умов: місце провадження господарської діяльності з централізованого водовідведення - територія, у межах якої провадиться господарська діяльність із відведення та очищення стічної води за допомогою комплексу об'єктів, споруд, колекторів, каналізаційних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом, що зазначені в документах, які додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом в установленому цими Ліцензійними умовами порядку); місце провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання - територія, у межах якої провадиться господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва, транспортування та постачання питної води, що зазначені в документах, які додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом в установленому цими Ліцензійними умовами порядку).

Постановою НКРЕКП від 20.10.2015 №2601 «Про переоформлення ліцензії на централізоване водопостачання та водовідведення, виданої Ковельському управлінню водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» переоформлено ліцензію АВ №343939 на право провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, видану Ковельському управлінню водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» (код ЄДРГІОУ 05500871, Волинська обл., м. Ковель, вул. Геологів, буд.2), на безстрокову.

3 урахуванням зазначеного, характерною особливістю надання послуг з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення є неможливість переміщення попиту географічно, оскільки необхідною умовою отримання даних послуг є наявність діючих систем централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

При визначенні територіальних (географічних) меж ринку централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення враховано мінімальну територію, за межами якої придбання товару для споживачів є неможливим.

Отримання послуги з видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення можливе лише у суб'єкта господарювання, який який провадить діяльність з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на певній території.

Враховуючи вищенаведене, територіальними межами ринку надання Ковельським УВКГ «Ковельводоканал» послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення є територіальні (географічні) межі м. Ковель Волинської області в межах, що використовуються (орендуються, обслуговуються) та є у власності Підприємства.

Відповідно до пункту 9.1 Методики потенційними конкурентами вважаються такі суб'єкти господарювання:

- які мають матеріально - технічну базу, кадри, технології тощо, але з різних причин не реалізують ці можливості;

- які виготовляють товари (товарні групи), що складають товарні межі ринку, але не реалізують їх на відповідному ринку;

- нові суб'єкти господарювання, які можуть вступити на ринок.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про природні монополії», природна монополія - стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв'язку з істотним зменшенням виробництва на одиницю товару в міру збільшення обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляються суб'єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами), у зв'язку з чим попит на цьому товарному ринку менше залежить від зміни цін на ці товари (послуги), ніж попит на інші товари (послуги).

Суміжний ринок - товарний ринок, що не перебуває у стані природної монополії, для суб'єктів, якого реалізація вироблених товарів, або використання товарів інших суб'єктів господарювання неможливе без безпосереднього використання товарів, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій.

Частиною першою статті 5 Закону України “Про природні монополії” обумовлено, що централізоване водопостачання, централізоване водовідведення віднесено до сфери діяльності суб'єктів природних монополій і підпадає під державне регулювання. Ринок в даній сфері діяльності знаходиться в стані природної монополії, характерні ознаки

якого визначені у абзаці першому частини першої статті 1 зазначеного Закону.

Отже, внаслідок технологічних особливостей централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також з огляду на обмеження, що пов'язані з територією розміщення (розташування) водопровідно-каналізаційних мереж, конкуренція на ринку послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення - відсутня, тому потенційні конкуренти у Підприємства відсутні.

Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» в територіальних межах мереж, які йому належать на праві власності, користуванні (обслуговуванні) не має конкурентів на ринку послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, а відтак споживачі даних послуг не мають можливості отримувати такі послуги від інших суб'єктів господарювання.

Відтак, у споживачів послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення у міста Ковель Волинської області, де розташовані мережі Підприємства, які знаходяться у його власності, користуванні, альтернатива відсутня.

В даному контексті необхідно зазначити, що суди не повинні перебирати на себе не притаманні суду функції, які здійснюються виключно органами Антимонопольного комітету України та знову встановлювати товарні, територіальні (географічні), часові межі певних товарних ринків після того, як це зроблено зазначеним органом, й на підставі цього робити висновки про наявність чи відсутність монопольного (домінуючого) становища суб'єкта господарювання на ринку (постанова Верховного Суду у справі №914/2667/20 від 21.10.2021).

За наведених обставин підтверджено матеріалами справи факт зайняття монопольного становища на ринку Ковельським УВКГ «Ковельводоканал», як такого, що не має жодного конкурента з часткою в 100 %. В даному контексті спростовується теза позивача щодо іншого суб'єкта надання послуг в межах міста Ковель.

Рішенням Антимонопольного комітету встановлено наступне.

За результатами аналізу матеріалів, отриманих внаслідок проведення дослідження у сфері водопостачання та водовідведення, в діях Ковельського УВКГ «Ковельводоканал» виявлено порушення законодавства про захист економічної конкуренції на ринку послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення.

Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» листом від 30.11.2021 №1373 повідомило Відділення про наступне: «Відповідно до наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.0б.2008р., зареєстрованого в Мінюсті України 07.10.2008 за №936/15627 «Про затвердження Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», враховуючи Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення України, затверджених наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України від 01.12.2017 №316, зареєстрованим в Мінюсті України 15 січня 2018 за №56/31508 на підприємстві розроблено «Порядок приєднання об'єктів споживачів до систем централізованого водопостачання та водовідведення» погоджений головним інженером Ковельського УВКГ «Ковельводоканал» та затверджений начальником управління...».

Порядок приєднання об'єктів споживачів до систем централізованого водопостачання та водовідведення, затверджений начальником Ковельського УВКГ «Ковельводоканал» Ю. І. Рибачок 19.06.2018 (далі - Порядок приєднання Ковельського ВУВКГ «Ковельводоканал»).

У пункті 1.5 Порядку приєднання Ковельського ВУВКГ «Ковельводоканал» встановлено: «Технічним відділом проект технічних умов, в частині облаштування вузла обліку; погоджуються з заступником начальника після чого подається головному інженеру протягом 3-х робочих днів з дня реєстрації заяви з усіма необхідними документами».

Встановлена Ковельським управлінням водопровідно - каналізаційного господарства «Ковельводоканал» у технічних умовах на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення вимога: «Проект облаштування вузла обліку погодити з Ковельським УВКГ «Ковельводоканал» не передбачена чинним законодавством у сфері водопостачання та водовідведення, оскільки відповідно до статті 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначено, що оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у встановленому центральним органом виконавчої влади, а таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.

Відповідно до пункту 16 розділу Ш Правил користування, проект на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення подається для узгодження виконавцю послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення у двох примірниках. Після узгодження проекту на приєднання перший примірник залишається у виконавця послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення, а другий - повертається замовнику/споживачу.

Отже, чинним законодавством у сфері водопостачання та водовідведення, зокрема, Правилами користування при приєднанні до систем централізованого питного водопостачання та водовідведення не передбачено погоджувати облаштування вузла обліку водопостачання із виробником/виконавцем вказаних послуг.

Міністерство розвитку громад та територій України листом від 30.12.2021 № 7/11/20179-21 повідомило про наступне: “З 02 серпня 2017 року набрав чинності Закон України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" (далі - Закон).

Відповідно пункту 1 статті 3 Закону, оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнання інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженого наказом Мінрегіону від 09серпня 2018 року №206. Таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» листом від 16.09.2022 № 836 надало копії технічних умов, а саме: від 29.08.2022 № 69-Т, від 30.08.2022 № 72-Т, у яких відсутня умова щодо погодження проектної документації на облаштування вузла комерційного обліку води, що в свою чергу свідчить про вилучення із технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення протиправної вимоги.

Окрім цього, у технічних умовах на приєднання до мереж водопостачання та водовідведення в розділі приєднання до мереж водовідведення Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» встановлює Замовникам (споживачам) вимоги, а саме: провести реконструкцію напірного каналізаційного колектора 0300 мм від КНС-3 по вул. Церковній до перехрестя вул. М. Левицького та вул. Набережна», при цьому, місцезнаходження об'єкта будівництва м. Ковель, вул. Глібова, 6-Б; заміну ділянки квартальної мережі каналізації на нові ПВХ труби, прокладання каналізаційної вуличної мережі з перспективою підключення нових абонентів, будівництво підвищувальної насосної станції.

Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» листом від 16.09.2022 № 836 повідомило щодо особливих умов в технічних умовах № 40 від 20.03.2020, а саме: заміни ділянки квартальної мережі каналізації на нові ПВХ труби була передбачена відповідно до звернення замовника стосовно використання даної мережі при підключенні об'єкта будівництва.

В ході розгляду справи, листом від 19.09.2022 №31/09 ТОВ «ОРБІ і АБУД» повідомило, що в технічних умовах від 10.03.2020 №40-Т на приєднання багатоквартирного житлового будинку по вул. Тараса Боровця, 12-Б в м. Ковелі до систем централізованого - питного водопостачання та централізованого водовідведення, Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» встановило особливі умови щодо будівництва підвищувальної насосної станції та заміни ділянки квартальної мережі каналізації на нові ПВХ труби на прохання Товариства.

ТОВ «ОРБІТАБУД» повідомило, що:

- витрати, які понесені ТОВ «ОРБІТАБУД» на будівництво підвищувальної станції" становлять 270 000,00 грн з ПДВ.

- витрати, які понесені ТОВ «ОРБІТАБУД» на заміну ділянки квартальної мережі каналізації на нові ПВХ труби становлять 350 000,00 грн з ПДВ.

- витрати, понесені ТОВ «ОРБІТАБУД» на будівництво підвищувальної станції та на заміну ділянки квартальної мережі каналізації на нові ПВХ труби були включені у вартість житла у новозбудованому будинку.

Наведене свідчить, що замовник технічних умовах від 10.03.2020 №40-Т - ТОВ «ОРБІТАБУД» не понесло жодних витрат на виконання особливих умов, які Товариство просило включити у технічні умови, всі протиправні витрати були покладені на власників квартир, які придбали житло у новозбудованому будинку.

Крім цього, листом від 16.09.2022 №836, Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» надало технічні умови від 21.01.2022 №01-Т на приєднання нового будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Володимирській, 120 в місті Ковелі Волинської області, де у розділі особливі умови встановлено: «Виконати заміну існуючого самопливного каналізаційного колектора діаметром 200 мм., прокладеного по вул. Львівській до С. Величка. Діаметр колектора визначити розрахунком, передбачити переключення споживачів вулиці Львівської до проектного колектора з влаштуванням каналізаційного колодязя...».

Відповідно до пункту 1 розділу III Правил користування, приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення здійснюється відповідно до технічних умов (додаток №2), виданих виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення, та розробленого і затвердженого в установленому порядку проекту на приєднання. Для приєднання до систем централізованою питного водопостачання та централізованого водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови.

Відповідно до пункту 9 розділу III Правил користування зазначається, що технічні умови повинні включати, місце та спосіб підключення до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення; обсяг та тиск води, режим водопостачання: обсяги, вид та показники якості стічних вод. що скидаються; рекомендовані матеріали труб та перелік арматури і обладнання на них, глибину залягання трубопроводів: місце встановлення приладів обліку води, їх діаметр, тип, параметри, вимоги до встановлення; умови для влаштування проміжного резервуара, насосів - підвищувачів тиску, регуляторів тиску та обмежувачів; графічний матеріал із нанесенням відповідних інженерних мереж, місця приєднання до них об'єкта, місце розмежування балансової належності; термін дії технічних умов.

Слід зазначити, що додатком 2 до Правил № 190 (у редакції №97) затверджено форму Технічних умов.

У затвердженій типовій формі Технічних умов передбачено, що технічні умови складаються з таких розділів: основні відомості, в яких відображається інформація про замовника; умови водопостачання, в яких зазначено потребу у воді, нормативні вимоги, місце підключення тощо; умови водовідведення в яких відображаються санітарно - технічні показники стічних вод, нормативні вимоги, місце приєднання, особливі умови.

У пункті 9 розділу умови водопостачання типової форми Технічних умов, затверджених Правилами №190 (у редакції №97) передбачено Особливі умови, а сам (необхідність будівництва резервуарів чистої води, підкачувальних пристроїв, установки діафрагм, обмежувачів витрат води, регуляторів тиску, використання систем оборотного та повторного промислового водопостачання тощо)».

У пункті 5 розділу умови водовідведення типової форми Технічних умов, затверджених Правилами №190 (у редакції №97) передбачено Особливі умови, а саме: «необхідність обладнання випуску решіткою, усереднювачами, вимірювачами витрат стоків, пробовідбірниками єдиного або роздільного випусків промислових, зливових і побутових стоків, локальних очисних споруд промислових стоків на території підприємства, обладнання контрольних колодязів)».

Відповідно до пункту 2.1.6 глави 2 розділу 2 Правил технічної експлуатації №30 до функцій виробника належать, зокрема: розробка планів ремонту споруд і устаткування згідно із системою планово-попереджувального ремонту (ППР); здійснення технічного переоснащення та заміни зношених основних фондів, підвищення надійності систем водопостачання шляхом впровадження новітніх енергозберігаючих технологій та обладнання для очистки води.

Згідно з пунктом 12.3.1 глави 12.3 розділу 12 Правил технічної експлуатації №30 на підставі даних зовнішнього і технічного огляду каналізаційної мережі складають дефектні відомості, розробляють проектну кошторисну документацію і проводять поточний і капітальний ремонти.

Пунктами 12.3.2, 12.3.8 глави 12.3 розділу 12 Правил технічної експлуатації №30 визначено, що до поточного ремонту мереж входять: профілактичні заходи промивання і прочищення ліній, очищення колодязів (камер) від забруднень тощо, ремонтні роботи: заміна люків, верхніх і нижніх кришок, встановлення скоб, заміна драбин, ремонт горловин колодязів, піднімання і опускання люків, обслуговування і регулювання засувок, вантузів, шиберів тощо. Роботи з поточного ремонту виконуються силами служби експлуатації мережі.

Пунктами 12.3.9 - 12.3.10 глави 12.3 розділу 12 Правил технічної експлуатації №30 визначено, що до капітального ремонту мережі належать роботи із: спорудження нових або повної чи часткової реконструкції колодязів (камер); переклади окремих ділянок ліній з повною чи частковою заміною труб; заміни засувок, шиберів вантузів або їх зношених частин; ремонту окремих споруд пристроїв, устаткування.

Отже, з урахуванням викладеного утримання, обслуговування, переоснащення проведення поточного та капітального ремонтів систем централізованого водопостачання та водовідведення для підвищення їх пропускної спроможності покладається на виконавця послуг.

Міністерство розвитку громад та територій України листом №7/11/16838-20 від 09.10.2020 повідомило Антимонопольний комітет України про наступне: «Згідно з пунктом 2.1.6 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.1995 № 30 та зареєстровані в Мін'юсті 21.07.1995 за №231/767 (зі змінами згідно з наказом Мінрегіону від 27.11.2015 N9302), до функцій виробника входить, зокрема надання технічних умов для приєднання до систем - централізованого водопостачання та водовідведення житлових і громадських будинків, промислових і комунально-побутових підприємств, погодження проектів водопостачання та водовідведення окремих об'єктів. Вуличні, квартальні, дворові, будинкові мережі, споруди і обладнання систем водопостачання та водовідведення обслуговуються та реконструюються тим підприємством, у якого ці об'єкти перебувають на балансі (пункт 14.1 розділ XIV Правил)».

Встановлення Ковельським УВКГ «Ковельводоканал» вимог у технічних умовах на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та водовідведення в частині погодження проектної документації на облаштування вузла обліку води, заміну ділянки квартальної мережі каналізації на нові ПВХ труби, прокладання каналізації вуличної мережі з перспективою підключення нових абонентів, проведення реконструкції напірного, каналізаційного колектора, будівництво підвищувальної насосної станин, які не передбачені чинним законодавством у сфері водопостачання та водовідведення призвело до ситуації в якій споживачі не мали альтернативи отримання даних послуг, оскільки споживачі (замовники) можуть приєднуватись до мереж, які знаходяться у власності (обслуговуванні, користуванні) Ковельського УВКГ «Ковельводоканал».

Враховуючи вищевикладене, дії Ковельського управління водопровідно -каналізаційного господарства «Ковельводоканал», які полягають у встановленні в технічних умовах на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення умов, які не передбачені чинним законодавством України, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50 та пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в частині видачі технічних умов на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в частині встановлення таких умов реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами частин 1, 3 статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з частиною 1 статті 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказами, за визначенням частини 1 статті 73 ГПК України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Надаючи оцінку доводам всіх учасників судового процесу судом враховано, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч.5 ст.236 ГПК України).

Відповідно до п.3 ч.4 ст.238 ГПК України у мотивувальній частині рішення зазначається, зокрема, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.

При цьому, оцінюючи доводи учасників справи під час розгляду справи, суд як джерелом права керується також практикою Європейського суду з прав людини. Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Аргументи позивача спростовуються матеріалами справи, а тому суд приходить до обґрунтованого переконання про відмову в задоволенні позовних вимог.

Судові витрати відповідно до ст. 129 ГПК України залишаються за позивачем.

Керуючись статтями 73-74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 237-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Львівської області, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене в порядку і строки передбачені ст. 256,257 ГПК України.

Повний текст рішення складено 12.07.2023

Суддя Горецька З.В.