Постанова від 04.07.2023 по справі 420/2157/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/2157/23

Категорія:112010200 Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е.В.

Місце ухвалення: м. Одеса

Дата складання повного тексту: 28.03.2023

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

при секретарі - Чоран А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ООТЦК та СП), третя особа Головне управління Пенсійного фонду (далі - ГУПФ) України в Одеській області, про:

- визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились, у відмові підготувати та надати до ГУПФ України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року та з 01 лютого 2022 року, відповідно;

- зобов'язання ООТЦК та СП перерахувати розмір грошового забезпечення його - ОСОБА_1 , з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 та оформити і надати до ГУПФ України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення його - ОСОБА_1 , станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону №2262-XII з врахуванням положень Постанови №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження військової служби в розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та щомісячної премії у розмірах згідно з Додатками №1 до телеграм №248/291 від 14 січня 2020 року та №248/612 від 27 січня 2021 року для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року та з 01 лютого 2022 року, відповідно.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував на те, що він звернувся до відповідача з заявою, у якій просив у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ з урахуванням положень Постанови №704, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок №45), підготувати та подати до ГУПФ України нові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року із зазначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом відповідно на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року на відповідний тарифний коефіцієнт, та з зазначенням відомостей про розміри інших щомісячних видів грошового забезпечення, обчислених з урахування розмірів встановлених окладів, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року.

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ООТЦК та СП, третя особа ГУПФ України у Одеській області про протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії ООЦТК та СП щодо відмови у підготовці та поданні до ГУПФ України у Одеській області довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону№2262-XII з врахуванням положень Постанови №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року та з 01 лютого 2022 року, відповідно.

Зобов'язано ООТЦК та СП з урахуванням положень Постанови №704 підготувати та подати до ГУПФ України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року із зазначенням у довідках посадового окладу і окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом про Державний бюджет України на відповідний рік як розрахункова величина для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, станом відповідно на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року та на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з зазначенням відомостей про розміри інших щомісячних видів грошового забезпечення, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів, для здійснення перерахунку пенсії відповідно з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року та з 01 лютого 2022 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставиться питання про зміну судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на те, що застосування судом першої інстанції абз.5 ч.1 ст. 7 Законів України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" та "Про Державний бюджет України на 2022 рік", якими встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, є помилковим, в зв'язку з чим рішення суду ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права та підлягає зміні, оскільки п.4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Крім того, апелянт посилається на положення додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, які містять примітки, відповідно до яких, посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Зважаючи на вищенаведені правові норми апелянт вказує, що суд першої інстанції повинен був застосувати абз.3 ч.1 ст. 7 Законів України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" та "Про Державної бюджет України на 2022 рік", якими встановленні прожиткові мінімуми для працездатних осіб 01 січня 2021 року в розмірі 2 270 грн. та з 01 січня 2022 року в розмірі 2 481 грн., в зв'язку з чим рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2023 року у справі №420/2157 23 підлягає зміні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 , перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України (паспорт НОМЕР_1 ) та отримує пенсію за Законом України №2262-ХІІ (пенсійна справа №ЮО104504).

Пенсія позивачу розрахована з грошового забезпечення, яке зазначене у довідці про грошове забезпечення. Посадовий оклад розрахований шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704.

Позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ з урахуванням положень Постанови №704 виготовити йому нові довідки про грошове забезпечення із зазначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом відповідно на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року на відповідний тарифний коефіцієнт, та з зазначенням відомостей про розміри інших щомісячних видів грошового забезпечення, обчислених з урахування розмірів встановлених окладів, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії.

Листом від 14 січня 2023 року №943/1012 позивача повідомлено про відсутність підстав для виготовлення довідок. У відповіді на звернення позивача вказано, що скасування п.6 Постанови №103 постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 не свідчить про поновлення дії п.4 Постанови №704 у попередній редакції. Також відповідач у листі посилається на практику П'ятого апеляційного адміністративного суду щодо аналогічних спірних правовідносин, постанову Верховного Суду по справі №520/5794/2020, а також відсутність списків від ГУПФ України в Одеській області військових пенсіонерів щодо виготовлення довідок для перерахунку пенсій.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що, з урахуванням застережень, які зазначені в Законах України про Державний бюджет України на відповідний рік розрахунковою величиною для застосування положень Постанови №704 та складання нових довідок повинна застосовуватися визначена у вказаних Законах розрахункова величина.

У той же час не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо врахування при виготовленні довідок Додатків до телеграм №248/291 від 14 січня 2020 року та №248/612 від 27 січня 2021 року для здійснення обчислення та перерахунку, оскільки вказані телеграми не є нормативно-правовими актами, які повинні враховуватися для обчислення пенсій військовослужбовців.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції частково правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-12, 77, ч.2 ст. 265 КАС України, Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року №966-ХІV, Закону України "Про Державний бюджет на 2021 рік", Закону України "Про Державний бюджет на 2022 рік".

Щодо доводів апеляційної скарги про застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до положень Закону України "Про державний бюджет на 2021 рік", Закону України "Про державний бюджет на 2022 рік" які, на думку суду першої інстанції, є спеціальними, при обчисленні розміру винагороди за роботу/службу працівників державних органів підлягає використанню показник прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі - "2 102,00 грн.", колегія суддів зазначає наступне.

Так, Верховним Судом, висновки якого в силу вимог ч.5 ст. 242 КАС України, підлягають врахуванню судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня календарного року, а не розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, як помилково вважає апелянт.

Крім того, відповідно до положень Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року №966-ХІУ, прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років;

дітей віком від 6 до 18 років;

працездатних осіб;

осіб, які втратили працездатність.

Колегія судців вказує, що перелік основних соціальних і демографічних груп населення, викладений у Законі України "Про прожитковий мінімум" є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Водночас, Законами України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", "Про Державний бюджет України на 2022 рік" було встановлено, зокрема розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами: з 01 січня - 2 102 грн.

Таким чином, законодавцем фактично було розширено перелік основних соціальних і демографічних груп населення та встановлено окремі розміри прожиткового мінімуму для працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами. При цьому, розмір прожиткового мінімуму для вказаних категорій осіб встановлено у розмірі меншому, ніж прожитковий мінімум для працездатних осіб.

Апелянт посилається на те, що згідно з Постановою №704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, є стала (фіксована) величина розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року.

Колегія суддів, з цього приводу, звертає увагу на те, що питання щодо застосування норм права у подібних правовідносинах вже досліджувалось Верховним Судом.

Верховний Суд, зокрема, у постановах від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21, від 13 грудня 2022 року у справі №240/12647/21, від 22 березня 2023 року у справі №340/10333/21, від 27 березня 2023 року у справі №280/11480/21, від 30 березня 2023 року у справі №320/9431/21 про скасування рішень судів попередніх інстанції та про задоволення позову в частині вимог за період з 01 січня 2021 року, з посиланням, в тому числі, на Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" №1082-IX, визначив наступний спосіб захисту:

- зобов'язати відповідача підготувати та надати до ГУПФ України довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ з врахуванням положень Постанови №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2021 року пенсії.

Також, колегія суддів враховує висновки Верховного Суду у постанові від 04 квітня 2023 року у справі №120/5264/22 щодо подібних правовідносин за період з 01 січня 2022 року.

У вказаній постанові про скасування рішень судів попередніх інстанції та про задоволення позову в частині вимог за період з 01 січня 2022 року, з посиланням, в тому числі, на Закон України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", Верховний Суд визначив наступний спосіб захисту:

- зобов'язати Управління Служби безпеки України в області перерахувати розмір грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 481 грн), встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, виготовити та надати до ГУПФ України в Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року, відповідно до вимог ст.ст. 43, 63 Закону №2262-ХІІ, ст. 9 Закону №2011-XII та положень п.4 Постанови №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2022 року.

Колегія суддів звертає увагу на те, що в постанові Верховного Суду від 04 квітня 2023 року у справі №120/5264/22 у подібних правовідносинах застосовано розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2 481 грн., встановленого законом на 01 січня 2022 року, а не 2 102 грн., як визначено судом першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції, щодо застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами як розрахункової величини.

За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідне змінити рішення суду першої інстанції шляхом вказівки про застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб як розрахункової величини встановленого Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, станом відповідно на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року та на 01 січня 2022 року.

Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, колегія судців, керуючись п.4 ч. 1 ст. 317 КАС України вважає необхідним змінити рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 310, п.2 ч.1 ст. 315, п.4 ч.1, ч.4 ст. 317, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів , -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2023 року змінити, виклавши абзац 3 його резолютивної частини у наступній редакції:

"Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року із зазначенням у довідках посадового окладу і окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, станом відповідно на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року та на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з зазначенням відомостей про розміри інших щомісячних видів грошового забезпечення, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів, для здійснення перерахунку пенсії відповідно з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року та з 01 лютого 2022 року."

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2023 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 11 липня 2023 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.