10 липня 2023 року Чернігів Справа № 620/18619/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Представник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить:
визнати протиправною бездіяльність відповідача, вчинену ним на виконання рішення від 24.05.2022, а саме щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.11.2018 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні;
згідно до положень частин 1-3 статті 249 КАС України постановити окрему ухвалу і направити її відповідачу для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, а саме зобов'язати відповідача розглянути по суті заяву від 08.11.2018 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні від 24.05.2022;
зобов'язати відповідача подати у десятиденний строк звіт про виконання рішення від 24.05.2022 у адміністративній справі №620/18619/21.
Перевіривши дотримання позивачем вимог законодавства при подачі до суду зазначеної заяви, суд встановив наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Крім того, частиною 2 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено відповідні вимоги до заяви, що подається на підставі статті 383 КАС України.
Згідно з частиною 5 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
У разі невідповідності заяви вказаним вище вимогам вона ухвалою суду, прийнятою в порядку письмового провадження, повертається заявнику. Така ухвала суду може бути оскаржена.
Суд зазначає, що з системного аналізу статей 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено виокремлення в окремі статті таких видів судового контролю за виконанням судового рішення, як зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (стаття 382 КАС України) та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383 КАС України).
Законодавець, розмежовуючи види судового контролю за виконанням судового рішення, тим самим і розділив види заяв, з якими звертається позивач до суду та відповідно, наявність чи відсутність вимог до оформлення кожної з них.
Крім того суд звертає увагу на те, що статтями 382 та 383 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено і різні порядки розгляду заяв, поданих відповідно до цих норм.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16 жовтня 2018 року у справі № 556/2081/17.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Також суд зазначає, що пунктом 25 частини 1 статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено окреме від рішення суду оскарження в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо накладення штрафу та інших питань судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, постановлених судом відповідно до статті 382 цього Кодексу.
Щодо положень статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України суд зазначає, що вона відсутня в переліку, визначеному частиною 1 статті 294 КАС України.
Згідно з частиною 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Беручи до уваги викладене вище, з огляду на об'єктивну наявність підстав для неможливості розгляду в одному провадженні заяви, що подана одночасно у порядку статті 382 КАС України та статті 383 КАС України, враховуючи вимоги частини 1 статті 382 КАС України, частини 5 статті 383 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність повернення цієї заяви заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 167, 243, 248, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - повернути заявнику без розгляду.
Копію ухвали суду та заяву з доданими до неї матеріалами надіслати заявнику.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, передбачені статтями 294, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали суду складений 10.07.2023.
Суддя О.М. Тихоненко