04 липня 2023 року Справа № 480/706/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/706/23 за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій з урахуванням уточнень просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у призначенні пенсії у зв'язку із втратою годувальника, що викладена в рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 04.10.2022 №104650009185;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_2 пенсію у зв'язку із втратою годувальника з 03.02.2022, тобто з дати первинного звернення до органів Пенсійного фонду України.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що вона 26.09.2022 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії її неповнолітньому сину у зв'язку із втратою годувальника - батька її сина. Рішенням Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області від 04.10.2022 їй відмовлено в призначенні пенсії, з тих підстав, що вона, як особа, що проживає на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, не подала заяву про відсутність громадянства держави окупанта і не отримує пенсію від органів пенсійного забезпечення російської федерації. На думку позивачки, така відмова є протиправною, оскільки чинним законодавством не передбачено надання таких довідок при поданні заяви про призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника. Крім того, позивачка разом із сином є внутрішньо переміщеними особами, проживають та зареєстровані у м. Суми.
Ухвалою суду від 10.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Згідно з ухвалою від 15.05.2023 суд призначив справу до розгляду в судовому засіданні з викликом сторін, визнавши явку позивачки обов'язковою.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у відзиві на позов зазначає, що оскільки зареєстрованим місцем проживання позивачки є Автономна Республіка Крим, наявність заяви про відсутність громадянства держави-окупанта є обов'язковою умовою для призначення пенсії. У зв'язку з тим, що таку заяву ОСОБА_1 не надала, Головне управління правомірно відмовило у призначенні пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській областіне надало суду відзиву на позов без поважних причин.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суду не повідомили.
Суд, заслухавши пояснення позивачки, дослідивши надані сторонами докази, встановив такі обставини.
Відповідно до свідоцтва про народження неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком дитини записаний ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_1 (а.с.20).
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Армянськ Автономної Республіки Крим, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) 17.09.2022 (а.с.19).
03.02.2022 ОСОБА_1 звернулася до Києво-Святошинського об'єднаного управління ПФУ із заявою про призначення пенсії на дитину ОСОБА_2 у разі втрати годувальника.
Рішенням Києво-Святошинського об'єднаного управління ПФУ від 10.02.2022 позивачці відмовлено у призначенні пенсії, оскільки до заяви було додано свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , яке видане Армянським міським відділом запису актів громадського стану Департаменту запису громадського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, яке є недійсним і не створює правових наслідків (а.с.12).
ОСОБА_1 , погодившись з вказаним рішенням, 26.09.2022 повторно звернулася до органу пенсійного фонду - ГУ ПФУ в Сумські області, із заявою про призначення пенсії на дитину ОСОБА_2 у разі втрати годувальника, додавши до заяви свідоцтво про смерть, видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) 17.09.2022.
Рішенням ГУ ПФУ в Одеській області від 04.10.2022 позивачці відмовлено у призначенні пенсії з тих підстав, що вона, як громадянка України, яка проживає на території Автономної Республіки Крим, не надала заяву в довільній формі про відсутність громадянства держави окупанта і не отримує пенсію від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації (а.с.8).
Вважаючи таке рішення протиправним, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та прийнятими на його виконання підзаконними нормативно-правовими актами.
Зокрема, цим законом визначаються умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч.1 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності... При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Пунктом другим ч.2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що непрацездатними членами сім'ї вважаються діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
Згідно з п. 2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі по тексту - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи:
1) документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків, або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником:
4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт внесення до цього реєстру інформації про безвісне зникнення особи, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, отримана в порядку, передбаченому статтею 15 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти»;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те. що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід. баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника).
11) документи про стаж особи, якій призначається пенсія, визначені підпунктом 2 пункту 2.1 цього розділу (для визначення пенсійного віку осіб, зазначених у пункті 1 частини другої статті 36 Закону).
Підпунктами 2, 3 пункту 2.1 цього розділу ІI Порядку№22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення;
3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
Отже, при призначенні особі пенсії у зв'язку із втратою годувальника Порядком №22-1 не вимагається подання заяв про відсутність громадянства держави окупанта, або ж одержання документів про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення Російської Федерації як одержувач пенсії.
Разом з тим, відповідно до підпункту 6, п. 2.1. розділу II Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додається документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави - окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.6 розділу І цього Порядку).
Тобто, згадка про необхідність подання заяви в довільній формі про відсутність громадянства держави окупанта і не отримання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації, на що посилається відповідач у спірному рішенні, міститься в підпункті 6 п. 2.1. розділу II Порядку№22-1, та стосується випадків призначення пенсії за віком, а не призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Інших підстав відмови позивачці у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідач не зазначає.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 04.10.2022 №104650009185 є необгрунтованим.
Щодо дати призначення пенсії слід зауважити наступне.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 вперше звернулася до органу пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії 03.02.2022.
Проте, рішенням Києво-Святошинського об'єднаного управління ПФУ від 10.02.2022 позивачці відмовлено у призначенні пенсії.
ОСОБА_1 погодилася з таким рішенням та, усунувши підстави відмови у призначенні пенсії, повторно 26.09.2022 звернулася до органу пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії.
Отримавши рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у призначенні пенсії, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
При цьому, ОСОБА_1 не оскаржує рішення Києво-Святошинського об'єднаного управління ПФУ від 10.02.2022, вважаючи, що їй правомірно було відмовлено у призначенні пенсії.
Тому у суду відсутні правові підстави для зобов'язання органу пенсійного фонду призначити пенсію позивачці з 03.02.2022.
Таким чином, належним способом захисту прав ОСОБА_1 є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 04.10.2022 №104650009185 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити пенсію у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 26 вересня 2022 року.
У задоволенні інших позовних вимог необхідно відмовити.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судові витрати в розмірі 1073,60 грн., сплачених за квитанціями від 21.11.2022 та від 28.03.2023.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника від 04.10.2022 №104650009185.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, Одеська область, код ЄДРПОУ 20987385) призначити пенсію у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_2 ), з 26 вересня 2022 року.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, Одеська область, код ЄДРПОУ 20987385).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 10.07.2023.
Суддя С.О. Бондар