Справа № 372/1991/21
Провадження 2-65/23
ухвала
03 липня 2023 року Обухівський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Кравченка М.В.
при секретарі Сікорській М.А.,
за участю прокурора Курінного С.О.,
представника відповідачки ОСОБА_1 ,
розглянувши у приміщенні Обухівського районного суду Київської області у підготовчому засіданні цивільну справу за позовом заступника керівника Київської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2 , треті особи - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельними ділянками шляхом скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та повернення земельних ділянок,
В провадженні Обухівського районного суду знаходиться зазначена цивільна справа.
В судовому засіданні 03.07.2023 року прокурор подав клопотання про заміну позивача Київську обласну державну адміністрацію на Українську міську раду Обухівського району Київської області як правонаступника - орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції.
Судом поставлено на обговорення клопотання прокурора по заміну позивача.
Представник відповідачки заперечив проти клопотання прокурора та просив відмовити в його задоволенні.
Вирішуючи клопотання прокурора про заміну позивача, суд приймає до уваги наступне.
Згідно із ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив.
Зважаючи на положення Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 51 ВК України та ст. 122 ЗК України, при поданні даного позову прокуратурою органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, визначено Київську обласну державну адміністрацію.
Водночас, враховуючи те, що з 17.05.2021 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким визначено нових суб'єктів владних повноважень, уповноважених на розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності, ефективним способом захисту порушених інтересів держави у спірних правовідносинах є пред'явлення позову в інтересах дійсних розпорядників земельних ділянок.
Зокрема, відповідно до положень ч. ч. 1, 5 ст. 122, ч. 1 ст. 149, п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, розпорядником земельних ділянок водного фонду за межами населеного пункту є органи місцевого самоврядування, в адміністративних межах яких розташовані земельні ділянки.
Як зазначено у позовній заяві, судами у справі № 372/3089/18 встановлено обставини, що не підлягають доказуванню у даному позові про те, що із земель водного фонду всупереч вимогам ст. ст. 6, 14, 19 Конституції України, ст. ст. 20, 58, 84, 59, 60, 61, 116, 118, 122, 149 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 86, 88, 89 Водного кодексу України, ст. ст. 3, 21, 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядженням Обухівської районної державної адміністрації Київської області від 07.04.2008 № 506 незаконно передано у власність 4-м громадянам, зокрема ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_5 для ведення індивідуального садівництва земельні ділянки загальною площею 0,48 га в адміністративних межах Української міської ради Обухівського району Київської області.
Вказані обставини підтверджено належними та допустимими доказами, а саме інформацією, наданою Київським державним підприємством геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» від 14.09.2018 № 01-01/245, разом із схемами накладення оспорюваних земельних ділянок, згідно яких, на момент їх відведення у 2008 році в приватну власність, так і на даний час накладаються на землі водного фонду, а саме на 100 метрову прибережну захисну смугу затоки Київського водосховища на річці Дніпро та 50 метрову прибережну захисну смугу ставка площею близько 23 га.
Таким чином, в даному випадку, з урахуванням вимог Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», порушуються права та інтереси держави в особі Української міської ради як органу, уповноваженого на даний час розпоряджатись землями водного фонду, у зв'язку із передачею, в порушення вимог законодавства, земель водного фонду, які розташовані в адміністративних межах даного органу місцевого самоврядування.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Таким чином, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) компетенції, визначеної Конституцією України та законами України, одного суб'єкта владних повноважень до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його компетенції, визначеної Конституцією України та законами України.
У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю публічного правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами чинного законодавства.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 30.12.2020 у справі № 805/4361/17-а, від 29.04.2021 у справі № 160/6782/19 та використана Північно-Західним апеляційним господарським судом в постанові від 31.08.2021 у справі № 903/225/19 при заміні у подібних правовідносинах Кабінету Міністрів України за клопотанням прокурора на Волинську обласну державну адміністрацію.
За таких обставин, проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку, що Українська міська рада Обухівського району Київської області є правонаступником Київської обласної державної адміністрації.
Враховуючи вищевикладене клопотання про заміну позивача його правонаступником слід задовольнити.
Керуючись ст. 55 ЦПК України, ст. 25 ЦК України, суд
Замінити позивача Київську обласну державну адміністрацію на її правонаступника - Українську міську раду Обухівського району Київської області, залучивши її до участі в цій цивільній справі в якості позивача.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя М.В.Кравченко