Рішення від 10.07.2023 по справі 128/1243/22

Справа № 128/1243/22

РІШЕННЯ

Іменем України

10.07.2023 м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Васильєвої Т.Ю.,

секретар: Кострюкова Л.В.,

за участі: прокурора Петрусевич А.Б., представника відповідачів та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, адвоката Киришова О.В., представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, Вінницької обласної державної адміністрації Хомеренчук Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду м. Вінниці цивільну справу за позовною заявою заступника керівника Вінницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Якушинецької сільської ради Вінницького району до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Вінницька обласна державна адміністрація, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності, визнання правочинів недійсними,

УСТАНОВИВ:

Заступник керівника Вінницької окружної прокуратури Семенюк В. в інтересах держави в особі Якушинецької сільської ради Вінницького району звернувся до суду з вищевказаним позовом (в новій редакції), обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що 26.05.2004 між Вінницькою РДА та ОСОБА_5 було укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду загальною площею 8, 99885 га, розташованої на території Якушинецької сільської ради, з них: під водою - 4, 0940 га, заболочені землі - 0, 3495 га, під гідротехнічними спорудами - 0, 6459 га, під прибережною захисною смугою - 3, 9091 га, в тому числі: ставок № 1 - 1, 7418 га, з них: під водою - 0, 5067 га, під гідротехнічними спорудами - 0, 1408 га, під прибережною захисною смугою - 0, 7448 га, під очеретом - 0, 3495 га; ставок № 2-2, 6 641 га, з них: під водою - 0, 9396 га, під гідротехнічними спорудами - 0, 1831 га, під прибережною захисною смугою - 1, 5414 га; ставок № 3-1, 2 510 га, з них: під водою - 0, 7748 га, під гідротехнічними спорудами - 0, 1425 га, під прибережною захисною смугою - 0, 3337 га; ставок № 4 - 3, 3416 га, з них: під водою - 1, 8729 га, під гідротехнічними спорудами - 0, 1795 га, під прибережною захисною смугою - 1, 2892 га, для рибогосподарських потреб.

Відповідно до розпорядження Вінницької районної державної адміністрації № 27 від 20.01.2010 «Про поновлення договору оренди на земельні ділянки з суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_5 для рибогосподарських потреб на території Якушинецької сільської ради, за межами населеного пункту», прийнятого на підставі поданих ОСОБА_5 документів, оренду зазначених земель водного фонду поновлено та 23.03.2010 укладено відповідний договір оренди.

Відповідно до розпорядження Вінницької районної державної адміністрації № 200 від 12.03.2011 «Про передачу в суборенду земельних ділянок водного фонду ФОП ОСОБА_1 », 22.03.2011 між ОСОБА_5 та ОСОБА_1 укладено договір суборенди земельних ділянок загальною площею 8, 9985 га, в тому числі: ставок № 1 площею 1, 7418 га, ставок № 2 площею 2, 6641 га, ставок № 3 площею 1, 2510 га, ставок № 4 площею 3, 3416 га, для рибогосподарських потреб, які розташовані на території Якушинецької сільської ради за межами населеного пункту.

В подальшому на підставі зазначеного договору суборенди та заяви ОСОБА_1 виконавчим комітетом Якушинецької сільської ради прийнято рішення № 303 від 19.08.2011 «Про надання дозволу на реконструкцію ГТС», яким ФОП ОСОБА_1 надано дозвіл на реконструкцію ГТС (дамб) ставків № № 1, 2, 3, 4, що розташовані на території Якушинецької сільської ради, на земельній ділянці, яка передана останньому в користування згідно договору суборенди від 22.03.2011.

Відповідно до зазначеного рішення ОСОБА_1 проведено капітальний ремонт гідротехнічних споруд вищевказаних ставків, що підтверджується наступними деклараціями про готовність об'єктів до експлуатації: ВН № 143130660117 від 07.03.2013 по об'єкту «Капітальний ремонт гідротехнічних споруд за межами населеного пункту на території Якушинецької сільської ради Вінницького району»; ВН № 14131710328 від 20.06.2013 по об'єкту «Капітальний ремонт гідротехнічної споруди, Вінницький район, територія Якушинецької сільської ради, урочище «Кринички», № 2, Став № 4; ВН № 143131710324 від 10.06.2013 по об'єкту «Капітальний ремонт гідротехнічної споруди, Вінницький район, територія Якушинецької сільської ради, урочище «Озера» № 1, став № 1.

Окрім того, рішеннями виконавчого комітету Якушинецької сільської ради № 59 та № 60 від 11.01.2013 присвоєно найменування місцевості, на якій розташовані вказані гідротехнічні споруди, «Озера» та « ОСОБА_6 », відповідно.

Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за ОСОБА_1 зареєстровано право приватної власності на гідротехнічну споруду (став № 2), що складається з греблі № 1 та водопропускної споруди № 2, розташованої на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0016, загальною площею 2, 6641 га, та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Рішення державного реєстратора з відкриттям розділу (індексний номер 925211) від 15.03.2013 про реєстрацію права власності за ОСОБА_1 прийнято на підставі договору суборенди земельної ділянки, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; декларації про готовність об'єкта до експлуатації серії ВН № 143130660117 від 07.03.2013.

В подальшому на підставі договору купівлі-продажу від 09.07.2013, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Майструк В.І., зареєстрованого в реєстрі за № 855, ОСОБА_1 продав гідротехнічну споруду (став № 2), що складається з греблі № 1 та водопропускної споруди № 2, розташованої на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0016 загальною площею 2, 6641 га, ОСОБА_4 , яка, в свою чергу, відповідно до договору купівлі продажу від 13.09.2021, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Бєлая О.М., зареєстрованого в реєстрі за № 2160, продала вищевказану гідротехнічну споруду ОСОБА_2 .

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за ОСОБА_1 також зареєстровано право приватної власності на гідротехнічну споруду (став № 3), що складається з греблі № 1 та водопропускної споруди № 2, розташованої на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:007:0140, загальною площею 1, 251 га, та знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Рішення державного реєстратора № 930360 від 16.03.2013 про реєстрацію права власності за ОСОБА_1 прийнято на підставі договору суборенди земельної ділянки, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; декларації про готовність об'єкта до експлуатації серії ВН № 143130660117 від 07.03.2013.

Аналогічно на підставі декларацій про готовність об'єктів до експлуатації: серії ВН № 143131710328 від 20.06.2013 за результатом проведення капітального ремонту гідротехнічної споруди за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на греблю № 1 та водопропускну споруду № 2, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:007:0141, загальною площею 3, 3416 га, та розташована за адресою: урочище «Кринички», приміщення 4, територія Якушинецької сільської ради, Вінницький район, Вінницька область; серії ВН № 143131710324 від 20.06.2013 за результатом проведення капітального ремонту гідротехнічної споруди за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на греблю № 1, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0017 загальною площею 1, 7418 га та розташована за адресою: АДРЕСА_3 .

В подальшому на підставі договору купівлі-продажу від 09.07.2013, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Майструк В.І., зареєстрованого в реєстрі за № 856, ОСОБА_1 продав гідротехнічну споруду (став № 1), що складається з греблі № 1, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0017, загальною площею 1, 7418 га, та розташована за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_3 , який, в свою чергу, відповідно до договору купівлі-продажу від 13.09.2021, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Бєлая О.М., зареєстрованого в реєстрі за № 2169, продав вищевказану гідротехнічну споруду ОСОБА_2 .

Прокурор зазначає, що вказані гідротехнічні споруди перейшли у приватну власність всупереч вимогам чинного законодавства, чим порушено інтереси держави.

Спірні гідротехнічні споруди є складовими частинами штучних поверхневих водних об'єктів (ставків). Ставки № 1, 2, 3, 4 (відповідно до паспортних даних водних об'єктів) розташовані на безіменних струмках, кожен з яких є лівою/правою притокою р. Вишня басейну р. Південний Буг, а тому не належать до замкнених природних водойм. За таких умов та у відповідності до вимог п. 1 ч. 2 ст. 5 ВК України вказана річка відноситься до водних об'єктів місцевого значення.

Зазначає, що відповідно до п. «ґ» ч. 4 ст. 83, п. «д» ч. 4 ст. 84 ЗК України передача земель водного фонду у приватну власність заборонена, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Такі випадки передбачені ч. 2 ст. 59 ЗК України, за приписами якої можлива безоплатна передача у власність лише замкнених природних водойм загальною площею до 3 га.

Вказує, що фактично земляні греблі, шлюзи-регулятори (водонапуски та водовипуски) від відповідної земельної ділянки та штучно створеного ними водного об'єкту без зміни призначення та шкоди такому об'єкту не можуть бути відокремлені. Гідротехнічна споруда не може бути окремим об'єктом права власності, оскільки є приналежністю (складовою частиною) водойми та слідує за головною річчю, що підтверджується також інформацією Басейнового управління водних ресурсів річки Південний Буг від 03.06.2022, відповідно до якої кожен із ставків (№ № 1, 2, 3, 4) являє собою три складові частини - земельну ділянку, саму воду і гідротехнічні споруди. Крім того, в даному листі надано роз'яснення щодо функцій гідротехнічних споруд, а також зазначено, що існування ставків на земельній ділянці водного фонду забезпечується гідротехнічними спорудами.

Саме спірні земляні греблі формують рельєф таким чином, щоб вмістити у верхньому б'єфі поверхневі води на безіменному струмку, який є лівою притокою р. Вишня басейну р. Південний Буг, а затвори щитові (шлюзи-регулятори, водовипускачі) забезпечують регулювання рівня води як у ставку, так і забезпечують підтримання нормального підпірного рівня води у нижньому б'єфі, тобто безпосередньо у річці.

Зважаючи на те, що утворені спірними гідротехнічними спорудами штучні водойми (ставки № № 1, 2, 3, 4), розташовані на природньому водному об'єкті (притока р. Вишня басейну р. Південний Буг) - річці (струмку) і включають греблі та водоскидні споруди, вони забезпечують як використання водного об'єкта шляхом формування та наповнення ставків, так і захист від шкідливої дії води, а саме забезпечення шляхом тримання нормального підпірного рівня води у струмку завдяки можливості водоскиду та водонапуску, попередження можливості переповнення водойми, здійснення пропусків води та спорожнення водойми. Водоскидні споруди є невід'ємною частиною водойми і греблі.

За таких обставин спірні гідроспоруди в силу ст.ст. 181 - 187 ЦК України нерозривно пов'язані з описаними вище водними об'єктами, є приналежною річчю вищевказаних водойм, тобто головної речі, та з огляду на специфіку водних ресурсів, у даному випадку не можуть бути відокремлені від останнього та не можуть бути окремим об'єктом права власності.

Зазначає, що перебування гідротехнічних споруд у приватній власності суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки створило передумови для протиправного використання (завуальованого набуття у власність) землі під такими спорудами, чим грубо порушено інтереси держави та територіальної громади с. Якушинці.

Вказує, що реєстрація права власності на спірні гідротехнічні споруди є незаконною, а всі подальші правочини з цими об'єктами недійсними.

Так, державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин та якому притаманні характеристики, значення яких є обов'язковим для внесення до Державного реєстру прав під час проведення державної реєстрації. Відтак дамба, водоскиди не наділені всіма тими технічними характеристиками, інформація про які підлягає обов'язковому внесенню до Державного реєстру прав.

Прокурор вказує, що право приватної власності на спірне нерухоме майно було зареєстровано за ОСОБА_1 без дотримання визначеного Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та «Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядком надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», затвердженого Постановою КМУ № 703 від 22.06.2011, механізму, оскільки право власності зареєстровано за ОСОБА_1 за відсутності документів, які підтверджували б право власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані на вказаних земельних ділянках, до проведення їх реконструкції (капітального ремонту). Фактично право власності зареєстровано лише на підставі договору суборенди вказаних земельних ділянок та декларацій про готовність об'єктів до експлуатації за результатом проведення капітального ремонту спірних гідротехнічних споруд, що прямо суперечить вимогам законодавства, чинного на той час.

Капітальний ремонт гідротехнічних споруд ставків №№ 1, 2, 3, 4 ОСОБА_1 проведено на підставі рішення виконавчого комітету Якушинецької сільської ради № 303 від 19.08.2011 «Про надання дозволу на реконструкцію ГТС», яким останньому надано дозвіл на реконструкцію ГТС (дамб) ставків №№ 1, 2, 3, 4, що розташовані на території Якушинецької сільської ради, отже, спірне нерухоме майно у власності ОСОБА_1 до проведення реконструкції не перебувало.

Враховуючи те, що право власності на спірні гідротехнічні споруди набуто ОСОБА_1 в порушення вимог діючого законодавства, на підставі незаконних рішень державних реєстраторів, договори купівлі-продажу, укладені щодо зазначених об'єктів нерухомого майна, підлягають визнанню недійсними.

Набуття відповідачами права власності на гідротехнічні споруди, реєстрація за ними відповідних прав у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно порушує інтереси держави щодо належного користування та розпорядження земельними ділянками водного фонду, а також штучними водоймами (ставки № № 1, 2, 3, 4). Згідно позовної заяви, визначений законом правовий статус гідротехнічної споруди як невід'ємної частини штучної водойми (ставка) виключає можливість її набуття у приватну власність. В силу вказаного правового статусу, особливого розташування та характеристик штучних водних об'єктів (ставків), заволодіння ними громадянами та юридичними особами є неможливим. Тому набуття речових прав на такі об'єкти потрібно розглядати як порушення права власності держави, не пов'язане з позбавленням володіння. У такому разі позовну вимогу усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні землями водного фонду слід розглядати як негаторний позов, який можна заявити впродовж усього часу тривання порушення прав їх законного володільця, а отже, позовна давність не поширюється на вимоги власника чи іншого володільця про усунення перешкод у здійсненні ним права користування чи розпорядження своїм майном, що не пов'язані з позбавленням володіння, оскільки правопорушення є таким, що триває у часі.

Зазначає, що відповідно до інформації Якушинецької сільської ради, спірні гідротехнічні споруди на балансі Якушинецької сільської ради не перебували. Земельними ділянками водного фонду, на яких розташовані спірні гідротехнічні споруди, до 2014 року розпоряджалася Вінницька районна державна адміністрація, однак дані щодо перебування їх на балансі Вінницької РДА або ж форми власності на них не надано. В період з 2014 року по 2021 рік вищеописаними земельними ділянками водного фонду розпоряджалася Вінницька обласна державна адміністрація та відповідно до п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, зазначені земельні ділянки водного фонду на даний час перебувають у розпорядженні Якушинецької ОТГ, а право власності на спірні гідротехнічні споруди до незаконного набуття їх у приватну власність ОСОБА_1 належним чином оформлено не було, а тому являлися безхазяйним майном, яке у встановленому законом порядку, визначеному ст. 335 ЦК України, в подальшому підлягає передачі до комунальної власності даної ОТГ.

Обґрунтовуючи наявність порушень інтересів держави та підстав для їх представництва прокурором, зазначає, що незаконне набуття права власності особою на об'єкти, які не підлягають передачі у приватну власність, реєстрація такого права на об'єкти, які не мають ознак нерухомого майна, створило передумови для оформлення права власності на пов'язані земельні ділянки відповідно до ст. 120 ЗК України, якою встановлюється порядок переходу права власності на земельну ділянку у випадку набуття права власності на об'єкт нерухомості, що складе загрозу для дотримання належного правового режиму земельних ділянок водного фонду. Зазначене у сукупності порушує правовий порядок, дотримання якого становить безумовний інтерес держави, оскільки вона є його гарантом, а його порушення є порушенням інтересів держави. Органом, який уповноважений здійснювати захист прав територіальної громади, наразі є Якушинецька сільська рада, якою ще в 2013 році надано дозвіл ОСОБА_1 на реконструкцію спірних гідротехнічних споруд, що в подальшому стало підставою для незаконного набуття останнім права приватної власності на вказане нерухоме майно. Перехід права власності на вказане нерухоме майно до фізичної особи прямо порушує інтереси територіальної громади с. Якушинці на належне користування та розпорядження землями водного фонду (в тому числі Ставками 1, 2, 3, 4), які відповідно до Перехідних положень Земельного кодексу України з 27.05.2021 перейшли у розпорядження Якушинецької сільської ради. Однак тривалий час, з 2013 року по теперішній час, сільська рада будь-яких заходів, у тому числі звернення до суду з відповідною позовною заявою на захист інтересів територіальної громади, не вжила, що вказує на бездіяльність уповноваженого органу у спірних правовідносинах та неналежне виконання ним визначених законом повноважень.

Зазначає, що з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді Вінницькою окружною прокуратурою 27.05.2022 скеровано до Якушинецької сільської ради лист за № 50/4939 вих-22, в якому викладено виявлені порушення вимог законодавства щодо незаконності розпорядження спірним нерухомим майном та ініційовано перед таким органом вжиття заходів реагування до усунення порушень і повернення майна до комунальної власності територіальної громади. Згідно відповіді від 17.06.2022 № 02-12/746, Якушинецькою сільською радою повідомлено, що вказані гідротехнічні споруди на балансі не перебували, а також зазначено, що сільська рада не заперечує щодо представництва прокуратурою інтересів держави в особі Якушинецької сільської ради. З огляду на вказане, у прокурора виникли підстави для представництва інтересів держави в особі Якушинецької сільської ради Вінницького району.

За вказаних обставин, заступник керівника Вінницької окружної прокуратури звернувся до суду з даним позовом та просить суд визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Вінницького районного управління юстиції Вінницької області Бучацького М.О. від 26.06.2013, індексний номер рішення: 3476977, щодо реєстрації за ОСОБА_1 права приватної власності на гідротехнічну споруду загальною площею 1 795 кв.м, що складається з греблі № 1 та водопропускної споруди № 2, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:007:0141, загальною площею 3, 3416 га, та розташована за адресою: урочище «Кринички», приміщення 4, територія Якушинецької сільської ради, Вінницький район, Вінницька область (реєстраційний номер об'єкта 91802605206); визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Вінницького районного управління юстиції Вінницької області Коваля В.В. від 16.03.2013, індексний номер рішення: 930360, щодо реєстрації за ОСОБА_1 права приватної власності на гідротехнічну споруду загальною площею 1 425 кв.м, що складається з греблі № 1 та водопропускної споруди № 2, розташованої на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:007:0140, загальною площею 1,251 га, та знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об'єкта - 22633005206); визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Вінницького районного управління юстиції Вінницької області Коваля В.В. від 15.03.2013, індексний номер рішення: 925211, щодо реєстрації за ОСОБА_1 права приватної власності на гідротехнічну споруду загальною площею 1 831 кв.м, що складається з греблі № 1 та водопропускної споруди № 2, розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0016, загальною площею 2, 6641 га, та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта - 22506005206); визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Вінницького районного управління юстиції Вінницької області Бучацького М.О. від 26.06.2013, індексний номер рішення: 3476257, щодо реєстрації за ОСОБА_1 права приватної власності на гідротехнічну споруду загальною площею 1 408 кв.м, що складається з греблі № 1, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0017, загальною площею 1, 7418 га, та розташована за адресою: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер об'єкта - 91784005206); визнати недійсним договір купівлі-продажу посвідчений приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Майструк В.І. та зареєстрованого в реєстрі за № 856 09.07.2013, на підставі якого ОСОБА_1 продав, а ОСОБА_3 придбав гідротехнічну споруду загальною площею 1 408 кв.м, що складається з греблі № 1, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0017, загальною площею 1,7418 га; визнати недійсним договір купівлі-продажу, посвідчений приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Бєлая О.М. та зареєстрованого в реєстрі за № 2169 13.09.2021, на підставі якого ОСОБА_3 продав, а ОСОБА_2 придбала гідротехнічну споруду загальною площею 1408 кв.м, що складається з греблі № 1, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0017, загальною площею 1,7418 га; визнати недійсним договір купівлі-продажу, посвідчений приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Майструк В.І. та зареєстрованого в реєстрі за № 855 09.07.2013, на підставі якого ОСОБА_1 придбав, а ОСОБА_4 придбала гідротехнічну споруду, загальною площею 1 831 кв.м, що складається з греблі № 1 та водопропускної споруди № 2, розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0016, загальною площею 2,6641 га; визнати недійсним договір купівлі-продажу, посвідчений приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Белая О.М. та зареєстрованого в реєстрі за № 2160 13.09.2021, на підставі якого ОСОБА_4 продала, а ОСОБА_2 придбала гідротехнічну споруду загальною площею 1831 кв.м, що складається з греблі № 1 та водопропускної споруди № 2, розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0016 загальною площею 2,6641 га (а.с. 151 - 165 т. 1).

Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 20.07.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження (а.с. 173 - 174 т. 1).

Відповідач ОСОБА_2 на підставі ст. 178 ЦПК України надала суду відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог до неї в повному обсязі. Зазначає, що гідротехнічну споруду загальною площею 1 408 кв. м, що складалася з греблі № 1, яка знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0017 загальною площею 1, 7418 га, вона набула на підставі договору купівлі-продажу від 13 вересня 2021 року, укладеного між ОСОБА_3 як продавцем та нею як покупцем, який був посвідчений нотаріально приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Бєлою О.М. Продаж було вчинено за 505 000 грн (п. 4 договору), при цьому об'єкт нерухомого майна належав продавцю на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого нотаріально, та речові права на нього були зареєстровані в Державному реєстрі речових прав (п. 3 договору), на час продажу він не перебував в заставі, під арештом (забороною), не знаходився в податковій заставі, щодо нього були відсутні будь-які спори та треті особи на це майно не претендували (п. 7 Договору).

Так само і щодо іншого об'єкта нерухомого майна - гідротехнічної споруди загальною площею 1 831 кв.м, що складалася з греблі № 1 та водопропускної споруди № 2, розташованій на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0016 загальною площею 2,6641 га, це майно було нею придбане за відплатним правочином - договором купівлі-продажу від 13 вересня 2021 року, укладеного між ОСОБА_4 як продавцем та нею як покупцем, який був посвідчений нотаріально приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Белою О.М. Продаж було вчинено за 695 000 грн (п. 4 договору), при цьому об'єкт нерухомого майна належав продавцю на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого нотаріально та речові права на нього були зареєстровані в Державному реєстрі речових прав (п. 3 договору), на час продажу він не перебував в заставі, під арештом (забороною), не знаходився в податковій заставі, щодо нього були відсутні будь-які спори та треті особи на це майно не претендували (п. 7 договору).

Відповідач звертає увагу, що наслідком задоволення позовних вимог прокурора стане витребування цього майна в неї, та посилається на те, що згідно зі статтею 330 ЦК України, якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього, якщо відповідно до статті 388 цього Кодексу, майно не може бути витребуване у нього. Право власності на дане майно вона набула за відплатними договорами, на його придбання нею витрачено значні кошти в сумі 1 200 000 грн (505 000 грн + 695 000 грн), а дієвого механізму компенсації цих витрат наразі не існує. Вказане майно вона набула за договорами купівлі-продажу, які пройшли процедури нотаріального посвідчення та державної реєстрації речових прав, як і попередні власники цього майна - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , в яких вона купувала вказане майно, та навіть якщо прокурор і доведе, що мали місце якісь неправомірні рішення державного реєстратора під час реєстрації права власності на це майно за ОСОБА_1 , то такі рішення стали можливими тільки завдяки бездіяльності посадових осіб Якушинецької сільської ради, які протягом тривалого часу не вживали ніяких заходів щодо взяття цього майна на облік як безхазяйного, прийняття його на баланс сільської ради та державної реєстрації права комунальної власності на нього, внаслідок чого на момент прийняття державним реєстратором спірних рішень в Державному реєстрі були відсутні відомості про право комунальної власності на це майно. Відповідач вказує, що вона не повинна страждати чи відповідати за помилки самої держави, її посадових осіб, а так само і не повинна нести ризики, пов'язані з набуттям цього майна, навіть якщо і буде доведено, що первісним власником - ОСОБА_1 воно було незаконно набуто у власність, його витребування становитиме для неї індивідуальний та надмірний тягар. Тому задоволення позову в частині заявлених до неї позовних вимог, призведе до порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції з прав людини та основоположних свобод, оскільки в такому випадку саме на неї і буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (а.с. 196 - 202 т. 1).

Заступник керівника Вінницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Якушинецької сільської ради Вінницького району на підставі ст. 179 ЦПК України, надав суду відповідь на відзив, в якій повторно обґрунтовує позовні вимоги обставинами та доводами, викладеними у позовній заяві. А також зазначає, що у відзиві ОСОБА_2 посилається на норми ст. 388 ЦК України, положення якої застосовуються при зверненні до суду з віндикаційним позовом. Однак при зверненні до суду прокурором пред'явлено негаторний позов в порядку, визначеному ст. 391 ЦК України, до фізичної особи з метою усунення перешкод, які ця фізична особа створює державі у користуванні та розпорядженні землями водного фонду. Відтак, норми ст. 388 ЦК України не підлягають застосуванню до даних правовідносин (а.с. 236 - 248 т. 1).

Відповідач ОСОБА_1 подав до суду заяву про застосування наслідків спливу строку позовної давності, згідно якої просить застосувати наслідки спливу строків позовної давності та відмовити в задоволенні позову, оскільки Якушинецька сільська рада Вінницького району Вінницької області тривалий час, з 2013 року і по даний час, будь-яких заходів, у тому числі звернення до суду з позовною заявою на захист інтересів територіальної громади не вжила. Оскільки оскаржувані прокурором рішення державного реєстратора були прийняті 15.06.2013, 16.06.2013 та 26.06.2013 (два рішення), то строк позовної давності по відповідних позовних вимогах сплив 15.06.2016, 16.06.2016 та 26.06.2016 відповідно. Так само і два договори купівлі-продажу, які просить визнати прокурор недійсними, були укладені між ним та ОСОБА_3 і ОСОБА_4 09.07.2013, то строк позовної давності по цим позовним вимогам прокурора сплив 09.07.2016.

Доводи прокурора про те, що ним заявлено негаторний позов, який можна заявляти протягом усього часу порушення прав законного володільця не заслуговують на увагу, оскільки прокурором в даній справі жодних позовних вимог про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні землями водного фонду, а так само і будь-яких інших позовних вимог, які можна було б розглядати як негаторний позов, на думку відповідача, не заявлено (а.с. 13 - 14 т. 2).

Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 09.01.2023 закрито підготовче провадження в справі та справу призначено до судового розгляду по суті (а.с. 50 - 51 т. 2).

В судовому засіданні під час розгляду справи по суті прокурор Вінницької окружної прокуратури Пєтрусєвич А.Б. підтримала заявлені вимоги в повному обсязі за обставин, викладених у позовній заяві та письмових поясненнях, де викладено правове обгрунтування заявлених вимог (а.с. 76 - 90 т. 2), а також у відповіді на відзив, просила суд задовольнити їх в повному обсязі. Пояснила, що спірне майно не могло бути набутим у власність відповідача ОСОБА_1 на підставі вказаних в рішеннях державного реєстратора декларацій про готовність об'єктів до експлуатації, оскільки він не створював дане майно, а лише проводив його капітальний ремонт, дане майно вже існувало на час отримання ним земельних ділянок в суборенду та описане в даних договорах, та за своєю суттю таке майно не може перебувати в приватній власності, оскільки розташоване на земельних ділянках, які не можуть перебувати в приватній власності та є невід'ємною їх частиною. З клопотанням про застосування наслідків спливу позовної давності вона не згодна та звертає увагу, що даний позов не є віндикаційним та вимог про витребування майна в відповідачів ним не заявлено. Даний позов за свою суттю є негаторним позовом, оскільки всі заявлені вимоги стосуються усунення перешкод законному володільцю земельних ділянок, о отже і споруд, які невід'ємно з ними пов'язані, в користуванні та розпорядженні таким майном. Та володіння фізичними особами таким майном, яке є предметом позову, чинним законодавством не передбачено, враховуючи, що гідротехнічні споруди є складовою частиною водойм - ставків, відповідно, вони не можуть бути відокремленими від них та є частиною водного об'єкту.

Представник позивача Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області в судове засідання не з'явилася, однак попередньо надіслала суду клопотання, згідно якого проти позовних вимог не заперечує, у вирішенні спору покладається на розсуд суду, просить розглянути справу у відсутність представника позивача (а.с. 43 т. 2).

В судовому засіданні під час розгляду справи по суті представник відповідачів та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача,адвокат Киришов В.О. заперечив проти задоволення позову та просив в задоволенні позову відмовити. Вважає, що реєстрація права власності ОСОБА_1 на спірні об'єкти нерухомого майна була законною, він його реконструював, внаслідок чого значно збільшилася його вартість, докази перебування цього майна в державній власності відсутні та вважає, що дане майно перебувало в комунальній власності колективного сільськогосподарського підприємства та залишилося після розпаювання без власника. А земельна ділянка, де вони розташовані, перебувала в суборенді у відповідача ОСОБА_1 , ці об'єкти були передані йому в непридатному для використання стані, тому він і займався їх реконструкцією, внаслідок чого набув на них право власності. Відповідач ОСОБА_2 придбала майно в законний спосіб та є добросовісним набувачем, а тому заявлені до неї вимоги задоволенню не підлягають. Крім цього, просив врахувати подану заяву про застосування наслідків спливу позовної давності та в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, Вінницької обласної державної адміністрації Хомеренчук Ю.О. під час розгляду справи по суті в судовому засіданні зазначила, що підтримує позовні вимоги та просить їх задовольнити. Пояснила, що раніше дані землі входили до земель, які перебували у віданні ВОДА, та на теперішній час вона не може розпоряджатися цими землями в зв'язку зі змінами до законодавства, тому цей спір не може вплинути на права та обов'язки даної третьої особи. ВОДА укладала договори оренди з ОСОБА_1 на водні об'єкти вже після оформлення ним права власності на спірні гідроспоруди, підстави набуття ним права власності на них при укладенні даних договорів не перевірялися. Щодо заявлених позовних вимог до ОСОБА_2 , вважає, що вони підлягають перевірці на предмет добросовісності набуття нею права власності на дане майно. В подальшому представник подала клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Так, судом встановлено наступні фактичні обставини справи.

Згідно копії Договору суборенди землі від 22.03.2011, між орендарем, суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_5 , та суборендарем, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , укладено договір суборенди землі, за яким орендар надав, а суборендар прийняв в строкове платне користування земельні ділянки для рибогосподарських потреб, які розташовані на території Якушинецької сільської ради, за межами населеного пункту. Земельні ділянки, що орендуються, знаходяться у володінні Орендаря у відповідності до договору оренди від 23.03.2010, зареєстрованого у регіональній філії «Центр ДЗК» від 28.12.2010 № 041003400013 між Вінницькою районною державною адміністрацією. Дозвіл Орендарю на передачу в суборенду земельних ділянок водного фонду надано розпорядженням Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області № 200 від 12.03.2011 «Про передачу в суборенду земельних ділянок водного фонду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 для рибогосподарських потреб на території Якушинецької сільської ради, за межами населеного пункту». В суборенду передано земельні ділянки загальною площею 8, 9985 га, в тому числі: ставок № 1 площею 1, 7418 га, ставок № 2 площею 2, 6641га, ставок № 3 площею 1, 2510 га, ставок № 4 площею 3, 3416 га, (в подальшому земельна ділянка) для рибогосподарських потреб, які розташовані на території Якушинецької сільської ради, за межами населеного пункту. В п. 5 зазначено, що на земельній ділянці не знаходяться об'єкти нерухомого майна. Договір укладено на 9 років з переважним правом суборендаря на поновлення його на новий строк (а.с. 28 - 29 т. 1).

Згідно листа заступника керівника Вінницької окружної прокуратури від 28.12.2021 № 50-11497 вих-21, прокурор звернувся до Якушинецької сільської ради з проханням повідомити підстави проведення ФОП « ОСОБА_1 » капітального ремонту зазначеного нерухомого майна - гідротехнічних споруд та надати належним чином завірені копії відповідних документів (рішень, дозволів тощо), а також просив надати належним чином завірені копії рішень про найменування місцевості (урочище «Кринички», «Озера») (а.с. 30 - 31 т. 1).

Супровідним листом від 14.01.2022 № 02-12/94 Якушинецькою сільською радою направлено відповідні копії рішень заступнику керівника Вінницької окружної прокуратури (а.с. 32 т. 1).

Відповідно до копії рішення виконавчого комітету Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області № 303 від 19.08.2011 «Про надання дозволу на реконструкцію ГТС», надано дозвіл ФОП ОСОБА_1 на реконструкцію ГТС (дамб) ставків № 1, 2, 3, 4, що розташовані на території Якушинецької сільської ради на земельній ділянці, що надана йому в користування за договором суборенди від 22.03.2011 (а.с. 33 т. 1).

Згідно копії рішення виконавчого комітету Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області № 59 від 11.03.2013 «Про присвоєння найменування місцевості урочище «Озера», присвоєно найменування місцевості, на якій розташовані гідротехнічні споруди урочище «Озера»: територія Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області (за межами населеного пункту) (а.с. 34 т. 1).

Відповідно до копії рішення виконавчого комітету Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області № 60 від 11.03.2013, присвоєно найменування місцевості, на якій розташовані гідротехнічні споруди - урочище «Кринички»: територія Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області (за межами населеного пункту) (а.с. 35 т. 1);

Згідно копії листа заступника керівника Вінницької окружної прокуратури від 14.01.2021 № 50/533вих 22 та листа Якушинецької сільської ради від 27.01.2022 № 02-12/239, прокурору надано копії відповідних витребуваних прокурором документів (а.с. 38 - 39 т. 1).

Відповідно до копії договору оренди водного об'єкта № 520688900-3 від 11.07.2014, з додатками, орендодавець Вінницька обласна державна адміністрація в особі директора департаменту екології та природних ресурсів Криська Володимира Григоровича з одного боку та орендар ОСОБА_1 з іншого, уклали цей договір, за яким орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування водний об'єкт для рибогосподарських потреб - ставок площею 1, 8729 га, розташований за межами с. Якушинці Вінницького району Вінницької області, на безіменному струмку, що є правою притокою р. Вишня, басейну р. Південний Буг. Об'єктом оренди є вода (водний простір) водного об'єкта 14, 582 тис. куб.м, 1,8729 га, земельна ділянка, кадастровий номер 0520688900:01:007:0141, під водним об'єктом площею 1,8729 га, під прибережною захисною смугою 0,7984 га, під болотом 0,4908 га, під гідроспорудою 0, 1795 га. У межах об'єкта оренди розміщена гідротехнічна споруда. До складу гідровузла водного об'єкта, який знаходиться в задовільному стані, входять: гребля - глуха масивна, низьконапірна насипна; матеріал - ґрунтова однорідна; шириною по гребеню 5,4 м, довжиною 110 м, максимальною висотою 3,4 м та водоскидна споруда: тип - донний водовипуск; матеріал - стояк із сталевого листа. Інші об'єкти інфраструктури відсутні. Об'єкт оренди не передається разом з гідроспорудою. Свідоцтво про право власності, реєстраційний номер 91802605206 (а.с. 40 - 47 т. 1).

Відповідно до копії Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 23.05.2022, земельна ділянка, кадастровий номер 0520688900:01007:0141, площею 3, 3416 га, цільове призначення для рибогосподарських потреб, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 120169005206, перебувала у державній власності в особі Вінницької обласної державної адміністрації; 25.12.2014 зареєстровано право оренди вказаної земельної ділянки терміном на 25 років на підставі договору оренди водного об'єкта № 520688900-3 від 11.07.2014, укладеного між Вінницькою обласною державною адміністрацією та ОСОБА_1 ; 04.09.2013 зареєстровано право оренди вказаної земельної ділянки (піднайму) строком на 9 років на підставі договору суборенди землі б/н від 22.03.2011, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , цього ж дня до Реєстру внесено запис про припинення речового права на підставі угоди про розірвання договору суборенди землі від 02.09.2013, укладеної між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 ; 03.08.2013 в Реєстрі зареєстровано право оренди земельної ділянки строком на 10 років на підставі рішення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області № 27 від 20.01.2010, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку серії НВ № 0500691912013, виданого 30.07.2013 Управлінням Держземагентства у Вінницькому району Вінницької області, договору оренду землі б/н, виданого 23.03.2010 Вінницькою районної державною адміністрацією Вінницької області, орендодавець - Вінницька районна державна адміністрація, орендар - ФОП ОСОБА_5 ; 05.08.2013 зареєстровано припинення речового права на підставі рішення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області № 297 від 26.07.2013, угоди про розірвання договору оренди землі б/н від 26.07.2013; внесено відомості про реєстрацію право приватної власності на гідротехнічну споруду, став № 4, а саме: гребля № 1, водопропускна споруда № 2, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 91802605206, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01007:0141, площею 3, 3416 га, цільове призначення для рибогосподарських потреб, зареєстровано на підставі свідоцтва про право власності серії НОМЕР_1 , виданого 26.06.2013 державним реєстратором реєстраційної служби Вінницького районного управління юстиції Бучацьким М.О. за ОСОБА_1 , рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 3476977 від 26.06.2013 (а.с. 48 - 50 т. 1).

Згідно копії декларації про готовність об'єкта до експлуатації, капітальний ремонт гідротехнічної споруди за адресою: АДРЕСА_4 , зареєстрованої в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області від 20.06.2013 серії ВН № 143131710328, замовником є ФОП ОСОБА_1 , початок будівництва 07.06.2013, дата закінчення будівництва: 18.06.2013, строк введення об'єкта ІІ квартал 2013 року, документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою: договір суборенди від 22.03.2011 (а.с. 51 - 52 т. 1).

Відповідно до копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка, кадастровий номер 0520688900:01007:0141, площею 3, 3416 га, цільове призначення для рибогосподарських потреб, землі водного фонду, державної форми власності, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, зареєстрована 05.04.2011 Управлінням Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області за Вінницькою районною державною адміністрацією (а.с. 53 т. 1).

Згідно копії договору оренди водного об'єкта № 520688900-4 від 11.07.2014, з додатками, орендодавець Вінницька обласна державна адміністрація в особі директора Департаменту екології та природних ресурсів Криська В.Г., та орендар ОСОБА_1 уклали договір, за яким орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування водний об'єкт для рибогосподарських потреб - ставок площею 0, 7748 га, розташований за межами с. Якушинці Вінницького району Вінницької області, який розташовується за межами с. Якушинці Вінницького району Вінницької області на безіменному струмку, що є правою притокою р. Вишня, басейну р. Південний Буг. Об'єктом оренди є вода (водний простір) водного об'єкта 6,096 тис. куб.м, 0,7748 га, під прибережною захисною смугою 0,03337 га, під гідроспорудою 0, 1425 га, кадастровий номер 052068 8900:01:007:0140. У межах об'єкта оренди розміщена гідротехнічна споруда, до складу гідровузла водного об'єкта, який знаходиться в задовільному стані, входять: гребля - глуха масивна, низьконапірна насипна; матеріал - ґрунтова однорідна; шириною по гребеню 4,9 м, довжиною 100 м, максимальною висотою 3 м та водоскидна споруда: тип - донний водовипуск; матеріал - стояк із сталевого листа; а також інші об'єкти інфраструктури: через греблю проходить ґрунтова дорога, шириною 4 м, освітлення відсутнє, під'їзд до греблі не має обмежень. Об'єкт оренди не передається разом з гідроспорудою. Свідоцтво про право власності, реєстраційний номер 22633005206. Договір укладено на 25 років. Об'єкт оренди передається для рибогосподарських потреб (а.с. 54 - 61 т. 1).

Згідно копії Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 23.05.2022, земельна ділянка, кадастровий номер 0520688900:01:007:0140, площею 1, 251 га, цільове призначення для рибогосподарських потреб, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 125197005206, перебувала у державній власності Вінницької обласної державної адміністрації; 25.12.2014 зареєстровано право оренди вказаної земельної ділянки терміном на 25 років на підставі договору оренди водного об'єкта № 520688900-4 від 11.07.2014, укладеного між Вінницькою обласною державною адміністрацією та ОСОБА_1 ; 04.09.2013 зареєстровано право оренди вказаної земельної ділянки (піднайму) строком на 9 років на підставі договору суборенди землі б/н від 22.03.2011, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , цього ж дня до Реєстру внесено запис про припинення речового права на підставі угоди про розірвання договору суборенди землі від 02.09.2013, укладеної між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 ; 03.08.2013 в Реєстрі зареєстровано право оренди земельної ділянки строком на 10 років на підставі договору оренду землі б/н, виданого 23.03.2010 Вінницькою районною державною адміністрацією Вінницької області, рішення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області № 27 від 20.01.2010, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку серії НВ № 0500691912013, виданого 14.03.2013 Управлінням Держземагентства у Вінницькому району Вінницької області, орендодавець - Вінницька районна державна адміністрація, орендар - ФОП ОСОБА_5 ; 05.08.2013 зареєстровано припинення речового права на підставі рішення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області № 297 від 26.07.2013, угоди про розірвання договору оренди землі б/н від 26.07.2013; внесено відомості про реєстрацію права приватної власності на гідротехнічну споруду, став № 3, а саме: гребля № 1, водопропускна споруда № 2, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 22633005206, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:007:0140, цільове призначення для рибогосподарських потреб, зареєстровано на підставі договору суборенди землі № 052060004000716 від 05.04.2011, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку серії НВ № 0500146382013, виданого 14.03.2013 Управлінням Держземагентства у Вінницькому районі Вінницької області, декларації про готовність об'єкта для експлуатації серії ВН № 143130660117, виданої 07.03.2013 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області, рішення державного реєстратора № 930360 від 16.03.2013, за ОСОБА_1 , підстава для державної реєстрації свідоцтво про право власності серії НОМЕР_2 , видане 18.03.2013 державним реєстратором Вінницького районного управління юстиції Бадюк О.В., рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 930360 від 16.03.2013 (а.с. 62 - 64 т. 1).

Згідно копії декларації про готовність об'єкта до експлуатації, капітальний ремонт гідротехнічних споруд за межами населеного пункту на території Якушинецької сільської ради Вінницького району, зареєстрованої в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області від 07.03.2013 серії ВН № 143130660117, замовником є СПД ОСОБА_1 , початок будівництва 25.12.2012, дата закінчення будівництва: 20.02.2013, строк введення об'єкта березень 2013 року, документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою: договір оренди земельної ділянки від 22.03.2010 № 041003400013 (а.с. 65 - 66 т. 1).

Відповідно до копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка, кадастровий номер 0520688900:01:007:0140, площею 1, 251 га, цільове призначення для рибогосподарських потреб, землі водного фонду, державної форми власності, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, зареєстрована за Вінницькою районною державною адміністрацією, передана в оренду суб'єкту підприємницької діяльності Шафранському Г.А., дата державної реєстрації 23.03.2010, та передана на праві суборенди ФОП ОСОБА_1 , дата державної реєстрації 05.04.2011 (а.с. 67 - 69 т. 1).

Згідно копії листа заступника керівника Вінницької окружної прокуратури від 14.01.2022 № 50/571вих 32 Якушинецькою сільською радою супровідним листом від 27.01.2022 № 02-12/241 надано копії відповідних витребуваних прокурором документів (а.с. 70 - 71 т. 1).

Відповідно до копії договору оренди водного об'єкта № 520688900-5 від 01.08.2014, з додатками, орендодавець Вінницька обласна державна адміністрація в особі директора департаменту екології та природних ресурсів Криська Володимира Григоровича з одного боку та орендар ОСОБА_3 з іншого, уклали цей договір, за яким орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування водний об'єкт для рибогосподарських потреб ставок площею 0, 5067 га, розташований за межами с. Якушинці Вінницького району Вінницької області, на безіменному струмку, що є лівою притокою р. Вишня, басейну р. Південний Буг. Об'єктом оренди є вода (водний простір) водного об'єкта 4, 088 тис. куб.м, 0, 5067 га, під прибережною захисною смугою 0, 7449 га, під болотом 0, 3494 га, земельна ділянка під гідроспорудою 0, 1408 га, кадастровий номер 052068 8900:01:005:0017. У межах об'єкта оренди розміщені гідротехнічні споруди. До складу гідровузла водного об'єкта входять: гребля - низьконапірна насипна; матеріал - ґрунтова однорідна; шириною по гребеню 5 м, довжиною 101 м, максимальною висотою 4 м. Водоскидна споруда відсутня, переливна ділянка. Інші об'єкти інфраструктури: переїзд відсутній. Об'єкт оренди не передається разом з гідроспорудою. Договір куплі-продажу від 09.07.2013 № 856. Договір укладено на 25 років. Об'єкт оренди передається для рибогосподарських потреб (а.с. 72 - 80 т. 1).

Згідно копії Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 17.12.2021, земельна ділянка, кадастровий номер 0520688900:01:005:0017, площею 1, 7418 га, цільове призначення для рибогосподарських потреб, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 125598205206, перебувала у державній власності Вінницької обласної державної адміністрації; 25.12.2014 зареєстровано право оренди вказаної земельної ділянки терміном на 25 років на підставі договору оренди водного об'єкта № 520688900-5 від 01.08.2014, укладеного між Вінницькою обласною державною адміністрацією та ОСОБА_3 ; 04.09.2013 зареєстровано право оренди вказаної земельної ділянки (піднайму) строком на 9 років на підставі договору суборенди землі б/н від 22.03.2011, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , цього ж дня до Реєстру внесено запис про припинення речового права на підставі угоди про розірвання договору суборенди землі від 02.09.2013, укладеної між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 ; 05.08.2013 в Реєстрі зареєстровано право оренди земельної ділянки строком на 10 років на підставі договору оренду землі б/н, виданого 23.03.2010 Вінницькою районною державною адміністрацією Вінницької області, рішення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області № 27 від 20.01.2010, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку серії НВ № 0500691932013, виданого 30.07.2013 Управлінням Держземагентства у Вінницькому району Вінницької області, орендодавець - Вінницька районна державна адміністрація, орендар - ФОП ОСОБА_5 ; 05.08.2013 зареєстровано припинення речового права на підставі рішення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області № 297 від 26.07.2013, угоди про розірвання договору оренди землі б/н від 26.07.2013; внесено відомості про реєстрацію права приватної власності на гідротехнічну споруду, став № 1, а саме: гребля № 1, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 91784005206, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0017, цільове призначення для рибогосподарських потреб, площею 1, 7418 га, зареєстровано на підставі договору купівлі-продажу № 2169 від 13.09.2021 за ОСОБА_2 ; попереднім власником був ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу № 856 від 09.07.2013, до ОСОБА_3 власником був ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності серії НОМЕР_3 , виданого 26.06.2013 державним реєстратором реєстраційної служби Вінницького районного управління юстиції Бучацьким М.О. (а.с. 81 - 85 т. 1).

Відповідно до копії декларації про готовність об'єкта до експлуатації, капітальний ремонт гідротехнічної споруди за адресою: АДРЕСА_3 , зареєстрованої в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області від 20.06.2013 серії ВН № 143131710324, замовником є ФОП ОСОБА_1 , початок будівництва 07.06.2013, дата закінчення будівництва: 18.06.2013, строк введення об'єкта ІІ квартал 2013 року, документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою: договір суборенди від 22.03.2011, зареєстрований в Управлінні Держкомзему у Вінницькому районі за № 052060004000716 від 05.04.2011 (а.с. 86 - 87 т. 1).

Згідно копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0500541342013 від 26.06.2013, земельна ділянка, кадастровий номер 0520688900:01:005:0017, площею 1, 7418 га, цільове призначення для рибогосподарських потреб, землі водного фонду, державної форми власності, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, зареєстрована 05.04.2011 Управлінням Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області за Вінницькою районною державною адміністрацією, передана в оренду суб'єкту підприємницької діяльності Шафранському Г.А., дата державної реєстрації 23.03.2010, та передана на праві суборенди ФОП ОСОБА_1 , дата державної реєстрації 05.04.2011 (а.с. 88 - 89 т. 1).

Відповідно до копії договору купівлі-продажу від 09.07.2013, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Майструк В.І., зареєстрованого в реєстрі за № 856, ОСОБА_1 (продавець) та ОСОБА_3 (покупець) уклали договір, за яким продавець передав у власність (продав), а покупець набув у власність (купив) гідротехнічну споруду, став під номером АДРЕСА_3 на земельній ділянці, загальною площею 1, 7418 га, кадастровий номер 0520688900:01:005:0017, яка не є власністю «Продавця» та перебуває у його користуванні на підставі Договору суборенди землі від 22.03.2011, зареєстрованого в Управлінні Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області 05.04.2011 за № 052060004000716. Нерухомість, що відчужується по цьому договору, належить продавцю на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого реєстраційною службою Вінницького районного управління юстиції Вінницької області 26.06.2013, індексний номер 5401703. Державну реєстрацію права власності на цю нерухомість в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за продавцем проведено Державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_7 , 26.06.2013, номер запису про право власності 1441920 (а.с. 90 - 91 т. 1).

Згідно копії договору купівлі-продажу від 13.09.2021, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Бєлою О.М., зареєстрованого в реєстрі за № 2169, ОСОБА_3 (продавець) та ОСОБА_2 (покупець) уклали цей договір, за яким продавець передає гідротехнічну споруду, став № 1, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , що розташований на земельній ділянці площею 1,7418 га, кадастровий номер 0520688900:01:005:0017, яка надана для рибогосподарських потреб, яка перебуває в оренді на підставі договору оренди № 520688900-5 від 01.08.2014, а покупець приймає вказаний об'єкт нерухомого майна і сплачує за нього грошову суму в розмірі, визначеному в цьому договорі. Об'єкт нерухомого майна, що відчужується складається з: гребля - низьконапірна насипна; матеріал - ґрунтова однорідна; шириною по гребеню 5 м, довжиною 101 м, максимальною висотою 4 м. Водоскидна споруда відсутня, переливна ділянка. Об'єкт нерухомого майна, що відчужується за цим договором, належить продавцю на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Майструк В.І. 09.07.2013 за № 856, на підставі якого право власності на об'єкт нерухомого майна було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 09.07.2013, за номером запису про право власності: 1572155, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 91784005206 (а.с. 92, 205 т. 1).

Відповідно до копії Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 26.05.2022, земельна ділянка, кадастровий номер 0520688900:01:005:0016, площею 2, 6641 га, цільове призначення для рибогосподарських потреб, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 125457005206, перебувала у державній власності Вінницької обласної державної адміністрації; 25.12.2014 зареєстровано право оренди вказаної земельної ділянки терміном на 25 років на підставі договору оренди водного об'єкта № 520688900-2 від 11.07.2014, укладеного між Вінницькою обласною державною адміністрацією та ОСОБА_4 ; 04.09.2013 зареєстровано право оренди вказаної земельної ділянки (піднайму) строком на 9 років на підставі договору суборенди землі б/н від 22.03.2011, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , цього ж дня до Реєстру внесено запис про припинення речового права на підставі угоди про розірвання договору суборенди землі від 02.09.2013, укладеної між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 ; 05.08.2013 в Реєстрі зареєстровано право оренди земельної ділянки строком на 10 років на підставі договору оренду землі б/н, виданого 23.03.2010 Вінницькою районної державною адміністрацією Вінницької області, рішення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області № 27 від 20.01.2010, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку серії НВ № 0500691922013, виданого 30.07.2013 Управлінням Держземагентства у Вінницькому району Вінницької області, орендодавець - Вінницька районна державна адміністрація, орендар - ФОП ОСОБА_5 ; 05.08.2013 зареєстровано припинення речового права на підставі рішення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області № 297 від 26.07.2013, угоди про розірвання договору оренди землі б/н від 26.07.2013; внесено відомості про реєстрацію права приватної власності на гідротехнічну споруду, став № 2, а саме: гребля № 1, водопропускна споруда № 2, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 22506005206, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0016, цільове призначення для рибогосподарських потреб, державну реєстрацію проведено 15.03.2013 на підставі договору суборенди землі № 052060004000716, виданого Управлінням Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області; декларації про готовність об'єкта до експлуатації серії ВН № 143130660117, виданого 07.03.2013 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку серії НВ № 0500145902013, виданого 14.03.2013 Управлінням Держземагентства у Вінницькому районі Вінницької області, рішення державного реєстратора № 925211 від 15.03.2013, зареєстровано на підставі договору купівлі-продажу № 2160 від 13.09.2021 за ОСОБА_2 , попереднім власником була ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу № 855 від 09.07.2013, до цього право приватної власності було зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності серії НОМЕР_4 від 18.03.2013 (а.с. 93 - 98 т. 1).

Згідно копії декларації про готовність об'єкта до експлуатації, капітальний ремонт гідротехнічних споруд за межами населеного пункту на території Якушинецької сільської ради Вінницького району, зареєстрованої в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області від 07.03.2013 серії ВН № 143130660117, замовником є СПД ОСОБА_1 , початок будівництва 25.12.2012, дата закінчення будівництва: 20.02.2013, строк введення об'єкта березень 2013 року, документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою: договір оренди земельної ділянки від 22.03.2010 № 041003400013 (а.с. 99 - 100 т. 1).

Відповідно до копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка, кадастровий номер 0520688900:01:005:0016, площею 2, 6641 га, цільове призначення для рибогосподарських потреб, землі водного фонду, державної форми власності, що розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, Якушинецька сільська рада, зареєстрована за Вінницькою районною державною адміністрацією, передана в оренду суб'єкту підприємницької діяльності Шафранському Г.А., дата державної реєстрації 23.03.2010, та передана на праві суборенди ФОП ОСОБА_1 , дата державної реєстрації 05.04.2011 (а.с. 101 - 103 т. 1).

Згідно копії договору купівлі-продажу від 09.07.2013, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Майструк В.І., зареєстрованого в реєстрі за № 855, ОСОБА_1 (продавець) та ОСОБА_4 (покупець) уклали цей договір, за яким продавець передав у власність (продав), а покупець набула у власність (купила) гідротехнічну споруду, став під номером АДРЕСА_1 на земельній ділянці, загальною площею 2,6641 га, кадастровий номер 0520688900:01:005:0016, яка не є власністю продавця та перебуває у його користуванні на підставі Договору суборенди землі від 22.03.2011, зареєстрованого в Управлінні Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області 05.04.2011 за № 052060004000716. Нерухомість, що відчужується по цьому договору, належить продавцю на підставі Свідоцтва про право власності на нерухому майно, виданого реєстраційною службою Вінницького районного управління юстиції Вінницької області 18.03.2013, індексний номер 1313568. Державну реєстрацію права власності на цю нерухомість в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за продавцем проведено державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_8 , 18.03.2013, номер запису про право власності 368509 (а.с. 104 - 105 т. 1).

Відповідно до копії договору купівлі-продажу від 13.09.2021, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу, зареєстрованого в реєстрі за № 2160, ОСОБА_4 , від імені якої діє ОСОБА_3 (продавець) та ОСОБА_2 (покупець) уклали цей договір, за яким продавець в особі представника передає гідротехнічну споруду, став № 2, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 , що розташований на земельній ділянці площею 2,6641 га, кадастровий номер 0520688900:01:005:0016, яка надана для рибогосподарських потреб, яка перебуває в оренді на підставі договору оренди № 520688900-2 від 11.07.2014, а покупець приймає вказаний об'єкт нерухомого майна і сплачує за нього грошову суму в розмірі, визначеному в цьому договорі Об'єкт нерухомого майна, що відчужується складається з: гребля - глуха масивна, низьконапірна насипна, матеріал - грунтова однорідна, шириною по гребеню 6 м., довжиною 116 м., максимальною висотою 3, 3 м., та водоскидна споруда, тип - донний водовипуск, матеріал стояк із сталевого листа (а.с. 106, 203 т. 1).

Відповідно до відповіді Басейнового управління водних ресурсів річки Південний Буг щодо надання інформації від 03.06.2022 № 540/03 на лист заступника керівника Вінницької окружної прокуратури від 27.05.2022 № 50/4938вих-22, за наявною в Управлінні інформацією, згідно з Інвентаризацією водних об'єктів Вінницької області 2021 року, на території Якушинецької ОТГ за даними кадастровими номерами розташовані водні об'єкти: ставок площею 0, 9397 га, розташований на струмку без назви, що є лівою притокою річки Вишня, правої притоки річки Південний Буг, за межами с. Якушинці Вінницького району (на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0016). Згідно з діючим договором оренди водного об'єкта № 520688900-2 від 11.07.2014 перебуває у користуванні орендаря ОСОБА_4 ). Ставок площею 0, 7748 га, розташований на струмку без назви, що є правою притокою річки Вишня, правої притоки річки Південний Буг, за межами с. Якушинці Вінницького району (на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:007:0140). Згідно з діючим договором водного об'єкта № 520688900-4 від 11.07.2014 перебуває у користуванні орендаря ОСОБА_1 . Ставок площею 1, 8729 га, розташований на струмку без назви, що є правою притокою річки Вишня, правої притоки річки Південний Буг, за межами с. Якушинці Вінницького району (на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:007:0141). Згідно з діючим договором оренди водного об'єкта № 520688900-3 від 11.07.2014 перебуває у користуванні орендаря ОСОБА_1 . Ставок площею 0, 5067 га, розташований на струмку без назви, що є лівою притокою річки Вишня, правої притоки річки Південний Буг, за межами с. Якушинці Вінницького району (на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0017). Згідно з діючим договором оренди водного об'єкта № 520688900-5 від 01.08.2014 перебуває у користуванні орендаря ОСОБА_3 . Кожен із ставків являє собою 3 складові частини - земельну ділянку під водним плесом, саму воду і гідротехнічні споруди. Гідротехнічні споруди - це споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тунелі, канали, труби, лотки; регуляційні споруди, накопичувачі промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд. Тобто існування ставків на земельній ділянці водного фонду забезпечується гідротехнічними спорудами (а.с. 107 - 110 т. 1).

Згідно листа Заступника керівника Вінницької окружної прокуратури від 27.05.2022 № 50/4939вих-22, прокурор звернувся до Якушинецької сільської ради та просив повідомити (з наданням належним чином завірених копій відповідних документів) на підставі яких документів прийнято рішення виконавчого комітету Якушинецької сільської ради № 303 від 19.08.2011 «Про надання дозволу на реконструкцію ГТС», яким ФОП ОСОБА_1 надано дозвіл на реконструкцію ГТС (дамб) ставків №№ 1,2,3,4, що розташовані на території Якушинецької сільської ради, на земельній ділянці, яка передана останньому в користування згідно договору суборенди від 22.03.2011; чи перебувало вказане нерухоме майно на балансі сільської ради; чи передавалися гідроспоруди вказаних вище ставків, як майно, яке не підлягає паювання, в процесі реорганізації колективного сільськогосподарського підприємства згідно актів прийому-передачі; у користуванні якого підприємства перебували вказані ставки до передачі їх в оренду. Також просив надати договір оренди водного об'єкта, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0016, площею 2,6641 га, № 520688900-2 від 11.07.2014. Окрім того, зважаючи, що реєстрація права приватної власності на вказані гідротехнічні споруди свідчить про оспорювання права власності територіальної громади на зазначене нерухоме майно, просив повідомити позицію щодо наміру здійснення Вінницькою окружною прокуратурою заходів, спрямованих на захист інтересів держави, зокрема шляхом звернення до суду із відповідним позовом (а.с. 111 - 114 т. 1).

Відповідно до листа Якушинецької сільської ради від 17.06.2022 № 02-12/746 на лист Заступника керівника Вінницької окружної прокуратури № 50/4939 вих-22 від 27.05.2022, сільська рада надала копії витребуваних документів та повідомила про те, що гідротехнічні споруди ставків в урочищі «Кринички» та «Озера» не перебували на балансі Якушинецької сільської ради. Щодо перебування на балансі КСП «Правда» або його правонаступника ПСОП «Промінь» зазначених гідроспоруд, в сільській раді відсутня така інформація. Щодо наміру здійснення Вінницькою окружною прокуратурою заходів спрямованих на захист інтересів держави, зокрема звернення до суду із відповідним позовом, в разі наявності підстав сільська рада не заперечує щодо здійснення даних дій (а.с. 115 т. 1).

Згідно листа Заступника керівника Вінницької окружної прокуратури від 02.06.2022 № 50/5283 вих-22, прокурор звернувся до Вінницької районної державної адміністрації з проханням надати належним чином завірені копії документів, які були надані Вінницькою районною військовою адміністрацію супровідним листом від 21.06.2022 № 357, надати Договір оренди землі від 23.03.2010 між Вінницькою районною державною адміністрацією та ФОП ОСОБА_5 немає можливості, оскільки відповідно до вимог чинного законодавства Вінницька районна військова адміністрація передала, згідно акту приймання - передачі та реєстру на адресу Якушинецької сільської ради. Крім того, у Вінницькій районній військовій адміністрації рішень про реконструкцію гідротехнічних споруд ставків № 1, 2, 3, 4, що розташовані на території Якушинецької сільської ради, не виявлено (а.с. 116 - 118 т. 1).

Згідно копії розпорядження Вінницької районної державної адміністрації від 20.01.2010 № 27 «Про поновлення договору оренди на земельні ділянки з суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_5 для рибогосподарських потреб на території Якушинецької сільської ради, за межами населеного пункту» з додатками, поновлено договір оренди між Вінницькою районною державною адміністрацією та суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_5 , предметом якого являються земельні ділянки загальною площею 8, 9985 га, в тому числі: ставок № 1 площею 1, 7418 га, ставок № 2 площею 2, 6641 га, ставок № 3 площею 1, 2510 га, ставок № 4 площею 3, 3416 га, для рибогосподарських потреб, терміном на 10 років, за рахунок земель, які знаходяться в оренді підприємця, на території Якушинецької сільської ради, за межами населеного пункту, з умовами, передбаченими пунктом 2 розпорядження (а.с. 119 - 137 т. 1).

В тому числі надано копію договору оренди земельної ділянки від 26.05.2004, між орендодавцем (власником землі) Вінницькою районної державною адміністрацією та орендарем суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_5 , за яким орендодавець, діючий на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 20.04.2004 № 339 «Про затвердження технічної документації по інвентаризації земель водного фонду 4-х ставків, що надаються суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_5 на території Якушинецької сільської ради для укладання договору оренди», надає, а орендар набуває право на оренду земельної ділянки водного фонду, яка знаходиться на території Якушинецької сільської ради, за межами населеного пункту, Вінницького району Вінницької області. Земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 8, 99885 га, з них під водою - 4, 0940 га, заболочені землі - 0, 3495 га, під гідротехнічними спорудами - 0, 6459 га, під прибережною захисною смугою - 3, 9091 га; в тому числі: ставок № 1 - 1, 7418 га, з них: під водою - 0, 5067 га, під гідротехнічними спорудами - 0, 1408 га, під прибережною захисною смугою - 0, 7448 га, під очеретом - 0, 3495 га); ставок № 2 - 2, 6641 га, з них під водою - 0, 9396 га, під гідротехнічними спорудами - 0, 1831 га, під прибережною захисною смугою - 1, 5414 га; ставок № 3 - 1, 2510 га, з них: під водою - 0, 7748 га, під гідротехнічними спорудами - 0, 1425 га, під прибережною захисною смугою - 0, 3337 га; ставок № 4 - 3, 3416 га, з них під водою - 1, 8729 га, під гідротехнічними спорудами - 0, 1795 га, під прибережною захисною смугою - 1, 2892 га Земельна ділянка передається в оренду для рибогосподарських потреб (а.с. 125 - 128 т. 1).

Наявність підстав для звернення до суду з позовом в інтересах держави прокурор обґрунтував бездіяльністю протягом тривалого часу органу місцевого самоврядування, в інтересах якого він звернувся до суду, та обґрунтував необхідність захисту прав та інтересів територіальної громади, що відповідає ст. 23 Закону України «Про прокуратуру». Тому суд вважає, що у даному випадку допуск прокурора до суду виправданий, вступ у справу здійснений у межах дискреційних повноважень, визначених законодавством.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 15 жовтня 2019 року у справі № 903/129/18 (провадження N 12-72гс19) вказано, що: «[…..] сам факт незвернення до суду сільської ради з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що указаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження щодо повернення земельної ділянки, у зв'язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади с. Городище та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини".

Оцінивши докази в їх сукупності, суд керується наступними нормами законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до роз'яснень п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України N 14 від 18.12.2009 "Про судове рішення у цивільній справі", оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.

Згідно ст. 1 Водного кодексу України, водний об'єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, лиман, річка, струмок, озеро, водосховище, ставок, канал (крім каналу на зрошувальних і осушувальних системах), а також водоносний горизонт).

З положень даної статті вбачається, що водний об'єкт може бути природнім, тобто таким, що створений без спрямованого втручання людини, або штучним, тобто таким, який створений людиною з використанням певних засобів. Якщо в першому випадку (природнього виникнення водного об'єкту) зосередження води в певному місці забезпечується природніми властивостями довкілля, особливостями місцевості, її ландшафту, то в другому варіанті існування водного об'єкту без створення штучного елементу, в якому зосереджуються води, є неможливим.

Таким чином, водний об'єкт - це не лише безпосередньо води (озеро, ставок, канал), але й той елемент довкілля, в якому вони зосереджені. Відповідно, якщо мова йде про штучно створений водний об'єкт, його невід'ємною складовою, окрім самої води, є ті засоби, предмети, які забезпечують зосередження води в певному місці. В даному випадку мова йде про гідротехнічні споруди як невід'ємні складові штучних водних об'єктів (ставків).

Згідно положень ст. 4 Водного кодексу України, до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.

Відповідно до п. ґ ч. 4 ст. 83 Земельного кодексу України, до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно п. д ч. 4 ст. 84 Земельного кодексу України, до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 59 Земельного кодексу України, громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 гектарів).

Згідно ст. 1 Закону України «Про аквакультуру», гідротехнічні споруди для цілей аквакультури - об'єкти нерухомого майна державної або комунальної власності або власник яких невідомий чи його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод та розташовані на водних об'єктах, наданих у користування на умовах оренди для цілей аквакультури. Гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми - об'єкти нерухомого майна державної власності (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 ЦК України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Частиною 2 цієї статті визначено, що рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.

Неподільною є річ, яку не можна поділити без втрати її цільового призначення (ч. 2 ст. 183 ЦК України).

Річ, призначена для обслуговування іншої (головної) речі і пов'язана з нею спільним призначенням, є її приналежністю. Приналежність слідує за головною річчю, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 186 ЦК України).

Згідно ст. 187 ЦК України, складовою частиною речі є все те, що не може бути відокремлене від речі без її пошкодження або істотного знецінення. При переході права на річ її складові частини не підлягають відокремленню.

Відповідно до ч. 1 ст. 188 ЦК України, якщо кілька речей утворюють єдине ціле, що дає змогу використовувати його за призначенням, вони вважаються однією річчю (складна річ).

Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого і введеного в дію наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 N 507, під спорудами розуміється будівельні системи, пов'язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт.

У Наказі Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 19.12.95 N 252 "Про затвердження Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відходів", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.95 року за N 466/1002, визначено гідротехнічні споруди, як споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод.

Відповідно до п. 1.3 Правил безпеки при експлуатації каналів, трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах, затверджених Наказом МНС України 03.04.2012 № 661, гідротехнічна споруда - інженерна споруда, призначена для керування водним режимом, використовування водних ресурсів або для запобігання шкідливій дії вод.

Отже, гідротехнічна споруда нерозривно пов'язана з водним об'єктом, не може бути відокремлена від нього та її переміщення може призвести до надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру.

Судом встановлено, що існування ставків на земельній ділянці водного фонду забезпечується спірними гідротехнічними спорудами (а.с. 110 т. 1), та ставки, в межах яких знаходяться гідротехнічні споруди, що є предметом позову, не є замкненими природними водоймами, до складу яких входить гребля та водоскидна споруда, тобто такі споруди виконують зокрема і функції захисту від шкідливої дії вод, а тому не можуть бути відокремлені від водного об'єкта без спричинення негативних наслідків для довкілля, тому в силу ст.ст. 187, 188 ЦК України такі гідротехнічні споруди є невід'ємною частиною водного об'єкту, який не може перебувати в приватній власності, а отже, набуття права приватної власності на них відокремлено від водного об'єкту є неможливим.

Системний аналіз ст.ст. 187, 188, 377 ЦК України, а також ст. 120 ЗК України, щодо слідування землі за нерухомістю, вказує на неправомірність набуття права приватної власності на гідротехнічні споруди, що забезпечують існування водних об'єктів (земельних ділянок водного фонду, зайнятих ставками та гідротехнічними спорудами), які в силу закону не можуть перебувати в приватній власності, оскільки не є замкненими природними водоймами, а розташовані на відповідному струмку, що є притокою річки Вишня, правої притоки р. Південний Буг.

Як встановлено судом, земельні ділянки водного фонду на яких розташовані спірні гідротехнічні споруди з 2011 року перебували в суборенді відповідача ОСОБА_1 та ним було зареєстровано право власності на розміщенні на даних земельних ділянках гідротехнічні споруди.

Однак, як зазначено вище, за приписами Земельного та Водного кодексів України земельна ділянка, на якій розміщена спірна гідроспоруда, не може перебувати в приватній власності. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 03.10.2018 у справі №111/2457/13-ц та від 05.12.2018 у справі №359/2253/15-ц, відповідно до яких землі, зайняті водними об'єктами, гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами не можуть передаватися у приватну власність.

Крім цього, згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно ч.ч. 1, 4 ст. 5 вказаного Закону, у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі. Не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення, а також окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв'язку, залізничні колії, крім меліоративних мереж, складових частин меліоративної мережі.

Отже, відповідно до законодавства, не підлягають окремій державній реєстрації права на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, якими є гідротехнічні споруди, як приналежна річ водного об'єкту, а саме відповідних ставків, враховуючи, що ними забезпечується їх існування та вони використовуються, в тому числі, для боротьби з шкідливим впливом вод.

Відповідно до Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відводів та хвостів, затвердженої наказом Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 10.09.1996 року № 165, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 23.10.1996 року за № 625/1650, гідротехнічні споруди - споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тонелі, канали, труби, лотки; регуляційні споруди, накопичувачі промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд.

При цьому, підпунктом 2 пункту 20 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 року № 1141 (в редакції чинній на момент державної реєстрації гідротехнічної споруди вперше з відкриттям розділу), встановлено, що з метою проведення державної реєстрації виникнення права власності державний реєстратор вносить до запису про нерухоме майно такі відомості: щодо об'єкта нерухомого майна: тип об'єкта нерухомого майна (житловий будинок, будівля, споруда, квартира, житлове приміщення, нежитлове приміщення тощо); призначення об'єкта нерухомого майна (житловий або нежитловий); площа об'єкта нерухомого майна (загальна та (за наявності) житлова); відомості про складові частини об'єкта нерухомого майна (найменування та/або присвоєння літера, загальна та (за наявності) житлова площа об'єкта нерухомого майна, який є складовою частиною складної речі та призначений для обслуговування іншої (головної) речі, пов'язаний з нею спільним призначенням та є її приналежністю); адреса об'єкта нерухомого майна; підстава для внесення запису про нерухоме майно: назва рішення; дата формування рішення; індексний номер рішення; прізвище, ім'я та по батькові державного реєстратора; найменування органу державної реєстрації прав або найменування нотаріальної контори, назва нотаріального округу.

Враховуючи вищенаведене, державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин та якому притаманні характеристики, зазначення яких є обов'язковим для внесення до державного реєстру прав під час проведення державної реєстрації. Натомість, такі об'єкти, як гідротехнічні споруди, не наділені технічними характеристиками, інформація про які підлягає обов'язковому внесенню до Державного реєстру прав.

Таким чином, хоча гідротехнічні споруди є нерухомою річчю, проте в силу того, що вони нерозривно пов'язані з водним об'єктом, не можуть бути відокремлені від нього, оскільки існування ставків на земельній ділянці водного фонду забезпечується гідротехнічними спорудами, вони є приналежністю та складовою головної речі - водного об'єкта (ставка), а тому не можуть бути зареєстровані на праві приватної власності, в той час як ставки та земельні ділянки водного фонду є власністю територіальної громади.

Крім того, згідно абз. 2 ч. 2 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції чинній на момент державної реєстрації гідротехнічної споруди вперше з відкриттям розділу), перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень ( 703-2011-п ).

Відповідно до абз. 2, 3 п. 44 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 р. № 703 (чинного на момент державної реєстрації гідротехнічної споруди вперше з відкриттям розділу), державна реєстрація прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно щодо новозбудованого або реконструйованого нерухомого майна проводиться за наявності державної реєстрації речового права на земельну ділянку, на якій розташоване таке майно, за заінтересованою особою (крім випадків проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на квартиру, житлове чи нежитлове приміщення). Державна реєстрація права власності на земельну ділянку з видачею свідоцтва про право власності на таке майно проводиться за наявності державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Згідно п. 46 вказаного Порядку, для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 28, 29 і 31 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав: документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку (крім випадків реконструкції квартири, житлового або нежитлового приміщення); витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що посвідчує речове право на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер); документ, що зазначений у пункті 27 цього Порядку та підтверджує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці (у разі проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна); документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.

В ході судового розгляду під час дослідження матеріалів справи судом встановлено, що спірне майно (гідротехнічні споруди) не було новоствореною відповідачем ОСОБА_1 річчю, при цьому капітальний ремонт гідротехнічних споруд ОСОБА_1 проведено на підставі рішення виконавчого комітету Якушинецької сільської ради «Про надання дозволу на реконструкцію ГТС» № 303 від 19.08.2011. Та право приватної власності на спірні реконструйовані гідротехнічні споруди вперше зареєстровано за ОСОБА_1 за відсутності документів, які б підтверджували законні підстави набуття права власності на такі об'єкти нерухомого майна (гідротехнічні споруди).

Так, підставою для прийняття державними реєстраторами рішень про державну реєстрацію прав власності на спірні гідротехнічні споруди стали декларація про готовність об'єктів до експлуатації за результатом проведення капітального ремонту (реконструкції), договір суборенди від 05.04.2011 та витяг з Державного земельного кадастру.

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 05.07.2022, справа № 911/966/20, зазначив, що згідно зі статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

За змістом наведеної норми державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації. При дослідженні судом обставин існування в особи права власності, необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає (постанова Верховного Суду від 24.01.2020 у справі N 910/10987/18).

Подібний висновок викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2019 у справі N 911/3594/17, а також у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.02.2018 у справі N 925/1121/17, від 17.04.2019 у справі N 916/675/15.

З огляду на викладене, оскільки рішення державних реєстраторів про реєстрацію права приватної власності на спірні гідротехнічні споруди були прийняті без законних підстав та ОСОБА_1 права власності на спірне майно не набув, оскільки в силу закону набуття права приватної власності на такі споруди не передбачено та документів, які є підставою для набуття права власності з відповідними технічними характеристиками нерухомого майна, що є обов'язковими для внесення до реєстру, державному реєстратору не надавалося, оспорювані рішення державних реєстраторів слід скасувати, оскільки законні підстави для їх вчинення були відсутні.

Щодо обраного способу захисту та застосування наслідків спливу строку позовної давності суд зазначає наступне.

Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном (ч. 1 ст. 391 ЦК України).

Згідно п. 36 постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, за змістом статті 391 ЦК, позовна давність не поширюється на вимоги власника чи іншого володільця про усунення перешкод у здійсненні ним права користування чи розпорядження своїм майном, що не пов'язані з позбавленням володіння, оскільки правопорушення є таким, що триває у часі. У зв'язку із цим тривалість порушення права не перешкоджає задоволенню такої вимоги судом.

Оскільки судом встановлено, що забезпечення правомірного використання, управління землями водного фонду територіальної громади з одночасним набуттям окремою фізичною особою права приватної власності на складові водних об'єктів, що займають такі землі, є неможливим, здійснення державної реєстрації права власності на гідротехнічні споруди всупереч закону (зважаючи на їх цільове призначення як складової водних об'єктів, а також за відсутності належного правовстановлюючого документа) свідчить про існування перешкод у законного володільця таких об'єктів - територіальної громади (на підставі п. 24 Перехідних положень ЗК України), в праві вільного користування та розпорядження такими об'єктами, а тому вимоги про скасування державної реєстрації права приватної власності на гідротехнічні споруди спрямовані на усунення перешкод у здійсненні територіальною громадою права користування та розпорядження ними, а тому розцінюються судом як негаторний позов.

Велика Палата Верховного Суду вже вказувала на те, що заволодіння громадянами та юридичними особами землями водного фонду всупереч вимогам ЗК України (перехід до них права володіння цими землями) є неможливим. Розташування земель водного фонду вказує на неможливість виникнення приватного власника, а отже, і нового володільця, крім випадків, передбачених у статті 59 цього кодексу (див. також висновки Великої Палати Верховного Суду, сформульовані у постанові від 22 травня 2018 року у справі N 469/1203/15-ц (провадження N 14-71цс18), у пункті 70 постанови від 28 листопада 2018 року у справі N 504/2864/13-ц) (провадження N 14-452цс18), у пункті 80 постанови від 12 червня 2019 року у справі N 487/10128/14-ц (провадження N 14-473цс18) та у пункті 96 постанови від 11 вересня 2019 року у справі N 487/10132/14-ц (провадження N 14-364цс19)).

За таких обставин, враховуючи, що призначення гідротехнічних споруд, що є предметом даного позову, свідчить про неможливість набуття на них права приватної власності, заявлені вимоги є саме такими, що не пов'язані з позбавленням права володіння законного їх власника - відповідної територіальної громади, не зважаючи на відсутність відповідної державної реєстрації такого права, оскільки воно вважається набутим в силу закону, відповідно, заявлені вимоги є такими, що спрямовані на усунення перешкод у здійсненні права користування та розпоряджання своїм майном, а отже є законним та ефективним способом усунення існуючих порушень прав законного володільця спірним майном.

Такий спосіб захисту прав територіальної громади відповідає ч. 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», згідно якої у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.

Та враховуючи викладене, оскільки позовна давність до вимог за негаторним позовом не застосовується, відсутні підстави для застосування наслідків спливу строку позовної давності.

В частині заявлених позовних вимог про визнання договорів купівлі-продажу недійсними суд зазначає наступне.

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦК України).

Згідно п. 26 Постанови Пленум Верховного Суду України «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» № 9 від 06.11.2009, особами, які беруть участь у справі про визнання правочину недійсним, є насамперед сторони правочину.

Саме такі висновки зроблені Верховним Судом у ряді своїх постанов, зокрема у постановах: від 30 липня 2020 року в справі № 670/23/18, від 23 вересня 2020 року в справі № 175/1753/17, від 20 травня 2020 року в справі № 591/4618/16-ц, від 27 серпня 2020 року в справі № 371/986/16-ц. Така судова практика є незмінною та підтверджена постановою від 12.04.2022 в справі № 497/1017/20.

У всіх договорах купівлі-продажу, про визнання недійсності яких заявлено у позовних вимогах, сторонами правочинів є, крім ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , також ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , зокрема за договорами від 09.07.2013 та 09.07.2013 вони є покупцями гідротехнічних споруд, ставу під № 1 та ставу під № 2, відповідно, а від 13.09.2021 та 13.09.2021 є продавцями гідротехнічних споруд, ставу під № 1 та ставу під № 2, відповідно.

Однак прокурором до участі у справі сторони оспорюваних правочинів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 як відповідачі не залучені, натомість залучені як треті особи, клопотання про залучення у справі співвідповідачів прокурор не заявляв за умови їх обов'язкової співучасті. За таких обставин суд приходить до висновку про неналежний склад відповідачів за заявленими позовними вимогами в частині визнання недійсними договорів купівлі-продажу, що є самостійною підставою для відмови в задоволенні таких позовних вимог.

Отже, повно та всебічно дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, які оцінено на предмет належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємного зв'язку, встановивши, що державна реєстрація права власності за ОСОБА_1 здійснена за відсутності законних підстав для цього, в тому числі за відсутності документа, що підтверджує право власності на об'єкт нерухомого майна, позовні вимоги в частині визнання незаконними та скасування рішень державних реєстраторів слід задовольнити.

Водночас встановивши, що між позивачем та третіми особами фактично існує спір щодо визнання недійсними правочинів, сторонами у яких є треті особи та клопотання про залучення їх співвідповідачами прокурор не заявляв, відповідно прокурор не залучив належного кола відповідачів до участі в справі за заявленими ним вимогами про визнання правочинів недійсними, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині.

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на те, що позовні вимоги про визнання незаконними та скасування рішень державних реєстраторів стосуються прав та обов'язків лише відповідача ОСОБА_1 , з відповідача ОСОБА_1 на користь органу прокуратури, яким було сплачено судовий збір, підлягають стягненню документально підтверджені витрати зі сплати судового збору в частині задоволених позовних вимог в розмірі 9 924 грн (2 481 гривень ? 4) (а.с. 167 т. 1).

Разом з тим, у зв'язку із відмовою в задоволенні позовних вимог в частині визнання недійсними договорів купівлі-продажу, судові витрати прокурора за цими вимогами слід залишити за прокурором.

При вирішенні питання про розподіл інших судових витрат, про які заявлено сторонами, а саме відповідачем ОСОБА_2 (а.с. 202 т. 1), суд враховує, що на підтвердження понесення нею судових витрат на професійну правничу допомогу стороною відповідача було надано попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, договір про надання правничої допомоги № 15/08/22 від 15.08.2022, згідно якого орієнтовний розмір вартості правничої допомоги в даній справі становить 10 000 грн, акт виконаних робіт № 20/08/22 від 20.08.2022, квитанцію про оплату витрат на правничу допомогу № 20/08/22 від 20.08.2022, а також детальний опис виконаних робіт від 20.08.2022 № 20/08/22, якими підтверджено понесення нею витрат на професійну правничу допомогу в сумі 10 000 грн (а.с. 218 - 223 т. 1).

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами (ч. 2 ст. 137 ЦПК України).

Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача (п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.10.2022, справа N 923/199/21, дійшла висновку, що за змістом наведених положень процесуального закону прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, набуває статусу сторони у справі - позивача лише у випадках, передбачених відповідним процесуальним законом, однак у разі відкриття провадження у справі за поданим ним позовом, він має ті ж права та обов'язки, що їх має позивач, за винятком права укладати мирову угоду (п. 8.31.). З урахуванням наведеного, звертаючись із позовом в інтересах держави, прокурор є суб'єктом сплати судового збору та самостійно здійснює права та виконує обов'язки, пов'язані з розподілом судових витрат (п. 8.32.).

Зважаючи на те, що матеріалами справи підтверджено понесення відповідачем ОСОБА_2 судових витрат на професійну правничу допомогу в сумі 10 000 грн., та позовні вимоги, які стосуються її прав та обов'язків, задоволенню не підлягають, оскільки прокурор, звернувшись з позовом в інтересах держави, набув прав та обов'язків позивача, в тому числі пов'язаних із розподілом судових витрат, з Вінницької обласної прокуратури, якою було сплачено судовий збір за позовними вимогами, як органом, що має статус юридичної особи, на користь відповідача ОСОБА_2 слід стягнути судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 10 000 грн.

Також суд вважає за необхідне роз'яснити учасникам справи положення ч.ч. 4, 5 ст. 268 ЦПК України, що у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст.ст. 15, 16, 187, 188, 391 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 4 Водного кодексу України, ст.ст. 59, 83, 84 Земельного кодексу України, п. 24 Перехідних положень ЗК України, ст. 1 Закону України «Про аквакультуру», ст.ст. 2, 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, чинній на момент державної реєстрації гідротехнічної споруди вперше з відкриттям розділу), ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.п. 44, 46 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 р. № 703 (чинного на момент державної реєстрації гідротехнічної споруди вперше з відкриттям розділу), ст.ст. 4, 76, 77, 80, 81, 141, 211, 247, 259, 263, 265 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов заступника керівника Вінницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Якушинецької сільської ради Вінницького району до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Вінницька обласна державна адміністрація, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності, визнання правочинів недійсними задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Вінницького районного управління юстиції Вінницької області Бучацького М.О. від 26.06.2013, індексний номер рішення: 3476977, щодо реєстрації за ОСОБА_1 права приватної власності на гідротехнічну споруду загальною площею 1 795 кв.м, що складається з греблі № 1 та водопропускної споруди № 2, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:007:0141, загальною площею 3, 3416 га, та розташована за адресою: урочище «Кринички», приміщення 4, територія Якушинецької сільської ради, Вінницький район, Вінницька область (реєстраційний номер об'єкта 91802605206).

Визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Вінницького районного управління юстиції Вінницької області Коваля В.В. від 16.03.2013, індексний номер рішення: 930360, щодо реєстрації за ОСОБА_1 права приватної власності на гідротехнічну споруду загальною площею 1 425 кв.м, що складається з греблі № 1 та водопропускної споруди № 2, розташованої на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:007:0140, загальною площею 1,251 га, та знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об'єкта - 22633005206).

Визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Вінницького районного управління юстиції Вінницької області Коваля В.В. від 15.03.2013, індексний номер рішення: 925211, щодо реєстрації за ОСОБА_1 права приватної власності на гідротехнічну споруду загальною площею 1 831 кв.м, що складається з греблі № 1 та водопропускної споруди № 2, розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0016, загальною площею 2, 6641 га, та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта - 22506005206).

Визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Вінницького районного управління юстиції Вінницької області Бучацького М.О. від 26.06.2013, індексний номер рішення: 3476257, щодо реєстрації за ОСОБА_1 права приватної власності на гідротехнічну споруду загальною площею 1 408 кв.м, що складається з греблі № 1, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0520688900:01:005:0017, загальною площею 1, 7418 га, та розташована за адресою: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер об'єкта - 91784005206).

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької обласної прокуратури судові витрати по сплаті судового збору в сумі 9 924 грн.

Стягнути з Вінницької обласної прокуратурина користь ОСОБА_2 судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 10 000 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Орган державної влади, яким подано позов в інтересах держави в особі Якушинецької сільської ради Вінницького району: Вінницька окружна прокуратура, місцезнаходження: пров. Цегельний, 8, м. Вінниця, поштовий індекс: 21020.

Позивач: Якушинецька сільська рада Вінницького району, місце знаходження: вул. Новоселів, 1, с. Якушинці, Вінницький район, Вінницька область, поштовий індекс: 23222, код ЄДРПОУ 0330021.

Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .

Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Вінницька обласна державна адміністрація, місцезнаходження: вул. Соборна, 70, м. Вінниця, поштовий індекс: 21050, код ЄДРПОУ 20089290.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_8 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_4 , місце проживання: АДРЕСА_9 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 .

Повний текст рішення складено 10.07.2023.

Суддя: