Справа № 404/5585/23
Номер провадження 3/404/2054/23
10 липня 2023 року суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Галаган Олексій Валерійович, розглянувши матеріали справи, що надійшли з військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, стосовно ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер не встановлено, громадянина України, військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
- про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
В провадження Кіровського районного суду м. Кіровограда надійшла справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Суд, перевіривши надані матеріали справи, прийшов до висновку про необхідність повернення матеріалів справи для належного оформлення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Також, відповідно до п. 4 розділу ІІ «Оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення» «Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення з організації роботи», затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23 жовтня 2021 року № 329, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2021 р. за № 1622/37244 - у протоколі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, імена, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена та по батькові (за наявності), адреси свідків, понятих і потерпілих (якщо вони є); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. При цьому підстави для застосування правил альтернативної підсудності, передбаченої ст. 276 КУпАП, у даному випадку відсутні.
Під час підготовки справи до розгляду з'ясувалось, що в наявному протоколі про військове адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 не зазначено:
- дату складання протоколу;
- не повністю зазначені відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме не зазначено дату народження, місце служби і посада;
- адресу місця вчинення правопорушення.
Дійсно, наказом Головнокомандувача ЗСУ №73 від 03 березня 2022 року затверджено Перелік інформації розголошення якої може призвести до обізнаності противника про дії ЗСУ, інших складових сил оборони, негативно вплинути на хід виконання завдань за призначенням під час дії воєнного стану, серед якої не підлягає розголошенню інформація щодо: найменування військових частин (підрозділів) та інших військових об'єктів в районах виконання бойових (спеціальних) завдань, географічні координати їх розташувань; переміщення та розгортання своїх військ (найменування, кількість, місця, райони, маршрути руху); військових частин (підрозділів), форм, методів, тактики їх дій та способів застосування за призначенням.
Крім цього, Законом України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення протидії несанкціонованому поширенню інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчиненому в умовах воєнного або надзвичайного стану» №2160-IX від 24 березня 2022 року передбачено відповідальність за несанкціоноване поширення інформації:
- про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну;
- про рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Проте, Законом України «Про доступ до судових рішень» визначено порядок доступу до судових рішень з метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції.
Таким чином, згідно із ч. 2 ст. 2 ЗУ «Про доступ до судових рішень», якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, судове рішення оприлюднюється з виключенням інформації, яка за рішенням суду щодо розгляду справи у закритому судовому засіданні підлягає захисту від розголошення.
Вказані недоліки є перешкодою для розгляду адміністративної справи по суті.
Разом з тим суд роз'яснює, що відповідно до п. 3 розділу ІІ «Оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення» «Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення з організації роботи», затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23 жовтня 2021 року № 329, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2021 р. за № 1622/37244 - протокол заповнюється державною мовою друкованим способом або від руки розбірливим почерком, помилкові та неправильні записи закреслюються однією лінією і засвідчуються підписами особи, щодо якої складається протокол, та уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол. Не допускаються закреслення чи виправлення записів, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, щодо якої він складений. У графах, які не заповнюються під час складання протоколу, проставляється прочерк.
З огляду на викладене вище, судом відзначається, що обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Викладене вище свідчить про необхідність повернення матеріалів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 276, 277 КУпАП,-
Повернути адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда О. В. Галаган