Справа № 344/7543/23
Провадження № 1-кп/344/900/23
11 липня 2023 року м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
з участю секретаря ОСОБА_4 ,
прокурорів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
захисника ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) в залі суду в м.Івано-Франківську матеріали кримінального провадження з обвинувальним актом щодо:
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Мар'їно, Юринського району Марійської АРСР, жителя Російської Федерації, громадянина Російської Федерації, депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації, робоча адреса: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
якому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.110 ч.3 КК України, -
Обвинувачений ОСОБА_8 будучи представником влади, за попередньою змовою групою осіб, вчинив умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.
Кримінальне правопорушення скоєно за наступних обставин. Так, обвинувачений ОСОБА_8 , будучи представником влади РФ, уповноваженим брати участь у засіданнях палати й голосувати за прийняття поставлених на голосування актів та інших питань, серед яких питання ратифікації міжнародних договорів Російської Федерації, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з іншими депутатами та представниками влади і ЗС Російської Федерації, усвідомлюючи явну злочинність власних дій та передбачаючи можливість настання тяжких наслідків, у тому числі загибелі людей, зокрема й цивільного населення, розуміючи, що він порушує встановлений статтями 1-3, 68 Конституції України державний устрій та порядок, посягає на суверенітет та територіальну цілісність України, з метою зміни меж її території та розширення впливу РФ, з мотивів перешкоджання Євроінтеграційному курсу розвитку України, відновлення контролю Російської Федерації над політичними та економічними процесами в Україні, усвідомлюючи, що інші співучасники діють всупереч вимогам пунктів 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, порушують принципи Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року та вимоги частини 4 статті 2 Статуту ООН і Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХIХ), статей 1-3, 68 Конституції України, 15 лютого 2022 року, за адресою Російська Федерація, м. Москва, вул. Охотний ряд, буд. 1, прийняв участь у засіданні Державної Думи Федеральних Зборів РФ, де підтримав постанову зі зверненням до Президента Російської Федерації з проханням розглянути питання про визнання Російською Федерацією самопроголошених «Донецької та Луганської народних республік» як самостійних, суверенних і незалежних держав, а також 22 лютого 2022 року, за тією ж адресою, взяв участь у засіданні Державної думи Федеральних зборів РФ, де підтримав ратифікацію Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між РФ і так званою «Донецької народною республікою» та Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між РФ і так званою «Луганською народною республікою», у такий спосіб ОСОБА_8 , будучи представником влади, за попередньою змовою групою осіб, вчинив умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.
Зазначені рішення Державної думи Федеральних зборів РФ були частиною злочинного плану, так як сам факт їх існування використовувався при створенні приводів для ескалації воєнного конфлікту і був спробою виправдання агресії перед громадянами Російської Федерації та світовою спільнотою.
Дії РФ призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
В судове засідання обвинувачений ОСОБА_8 не з'явився, хоча про час та місце розгляду кримінального провадження повідомлявся належним чином, в порядку ст.323 КПК України. Судовий розгляд, відповідно до глави 24-1 КПК України, здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia).
Одночасно, розгляд вказаного кримінального провадження проводився за обов'язковою участю захисника ОСОБА_7 , який був забезпечений державою, а саме Регіональним центром з надання безоплатної правової допомоги в Івано-Франківській області. Захисник у судовому засіданні зазначив, що не мав можливості зв'язатися з обвинуваченим і з'ясувати в нього правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_8 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про його наміри від ухилення від кримінальної відповідальності. Разом з тим, ухилення обвинуваченого ОСОБА_8 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Незважаючи на те, що обвинувачений в судове засідання не з'явився та не висловлював свою позицію щодо висунутого обвинувачення, його вина у вчиненому доводиться сукупністю зібраних та досліджених в судовому засіданні належних та допустимих доказів.
Зокрема, судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку РФ частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку РФ частини території України є загально відомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами РФ, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.
Винуватість ОСОБА_8 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується протоколами слідчих та процесуальних дій та іншими документами, у тому числі матеріалами відеозаписів, зафіксованих на оптичних носіях інформації, дослідженими під час судового розгляду кримінального провадження, які суд вважає належними та допустимими доказами.
Так, згідно копії рапорту від 22.02.2022 року начальника відділу Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_9 під час моніторингу засобів масової інформації установлено, що у лютому 2022 року представники влади Російської Федерації, діючи за попередньою змовою групою осіб між собою та іншими особами, вчинили комплекс взаємоузгоджених дій з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, спрямовані на незаконне визнання так званих «ДНР» та «ЛНР» як начебто суверенних і незалежних держав. До рапорту долучено копії публікацій на сайті Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації за 15-22.02.2022 року, які стали підставою для складання вказаного рапорту.
За вказаним фактом 22.02.2022 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочато кримінальне провадження №42022000000000333 за ч.2 ст.110 КК України , досудове розслідування доручено слідчим ГСУ СБУ.
Під час розслідування даного кримінального провадження виявлено ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України, внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочато кримінальне провадження №42022000000000374 за ч.3 ст.110 КК України, досудове розслідування доручено слідчим ГСУ СБУ (рапорт від 08.03.2022, витяг ЄРДР та постанова про доручення здійснення досудового розслідування).
10.03.2022 року обидва кримінальні провадження об'єднано, 14.03.2022 року досудове розслідування доручено слідчому відділу Управління СБУ в Івано-Франківській області, а 17.04.2023 року з даного кримінального провадження виділено матеріали за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні злочину, передбаченго ч.3 ст.110 КК України.
Відповідно до копії протоколу огляду від 22.02.2022 року з додатком, оглянуто сторінку в мережі Інтернет за вказаним посиланням (офіційний сайт президента Російської Федерації), на якій розташована новина із назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». На сторінці зазначеної новини розміщено відеозапис тривалістю 55 хвилин 56 секунд, що є записом звернення Президента Російської Федерації. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет новини із назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_3 », яка підтверджує дії представників влади Російської Федерації, що діють за попередньою змовою групою осіб між собою та іншими особами, спрямовані на вчинення комплексу умисних дій з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, спрямовані на незаконне визнання так званих «ДНР» та «ЛНР» як начебто суверенних і незалежних держав. Диск з відеозаписом, що є додатком до цього протоколу, також був предметом дослідження в судовому засіданні.
Відповідно до копії протоколу огляду від 22.02.2022 року з додатками, оглянуто сторінку в мережі Інтернет за вказаним посиланням (офіційний сайт президента Російської Федерації), на якій розташована новина із назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». На сторінці зазначеної новини розміщено відеозапис тривалістю 3 хвилини 56 секунд, що є записом підписання Президентом Російської Федерації документів про визнання так званих «ДНР» та «ЛНР». Також на сторінці розміщено 6 фото, знятих під час підписання указів 21.02.2022 Президентом Російської Федерації та фото із текстом Указу №71 «О признании Донецкой Народной республики» та текстом Указу №72 «О признании Луганской Народной республики». Таким чином, під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет новини із назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_3 », яка підтверджує факт незаконних дій представників влади Російської Федерації, що діючи за попередньою змовою групою осіб між собою та іншими особами, домовилися про вчинення комплексу умисних дій з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, спрямовані на незаконне визнання так званих «ДНР» та «ЛНР» як начебто суверенних і незалежних держав. Відповідний диск також був предметом судового дослідження.
Відповідно до копії протоколу огляду від 10.03.2022 року з додатком, оглянуто сайт Держдуми РФ в мережі Інтернет, де, серед іншого, міститься перелік депутатів Державної Думи РФ, які голосували за звернення до Президента Російської Федерації з проханням про визнання незалежності так знаних «ДНР» та «ЛНР». Зазначеним оглядом виявлено, що 15.02.2022 року ОСОБА_8 проголосував за звернення до Президента РФ про визнання незалежності так званих «ДНР» і «ЛНР». Диск з відеозаписом огляду переглянуто безпосередньо у судовому засіданні, невідповідності не виявлено.
Відповідно до протоколу огляду від 10 березня 2022 з додатком, оглянуто сайт Держдуми РФ, де, серед іншого, містяться відомості щодо переліку депутатів Державної Думи РФ, які голосували за проєкт федерального закону №75577-8 «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між Російською Федерацією та Луганською Народною Республікою». Зазначеним оглядом виявлено, що 22.02.2022 року ОСОБА_8 проголосував за прийняття федерального закону №75577-8 «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між Російською Федерацією та Луганською Народною Республікою». Диск з відеозаписом огляду переглянуто безпосередньо у судовому засіданні, невідповідності не виявлено.
Згідно протоколу огляду від 10 березня 2022 року з додатком, оглянуто сайт Держдуми РФ, де, серед іншого, містяться відомості щодо переліку депутатів Державної Думи РФ, які голосували за проект федерального закону №75578-8 «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між Російською Федерацією та Донецькою Народною Республікою». Зазначеним оглядом виявлено, що 22.02.2022 року ОСОБА_8 проголосував за прийняття федерального закону №75578-8 «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між Російською Федерацією та Донецькою Народною Республікою». Диск з відеозаписом огляду переглянуто безпосередньо у судовому засіданні, невідповідності не виявлено.
Визнання інших державних утворень так званих «Луганської народної республіки» та «Донецької народної республіки» у межах міжнародно визнаних кордонів України на її території є діями, спрямованими на зміну меж території та державного кордону України.
Внаслідок ратифікації 22.02.2022 року договорів про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу, Російська Федерація під приводом допомоги так званим «Донецькій народній республіці» і «Луганській народній республіці» здійснила 24.02.2022 року повномаштабне військове вторгнення на територію України, розпочала бойові дії на території України з метою зміни меж території та державного кордону України, що мало наслідком загибель значної кількості людей, значні руйнування та інші тяжкі наслідки.
Відповідно до копії протоколу огляду від 19.12.2022 року, оглянуто сайт інформаційного агентства «ТСН» в мережі Інтернет з інформацією про наслідки російського вторгнення в Україну, а саме - вчинення військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування РФ житлових будинків 23.11.2022, внаслідок якого загинуло 10 цивільних осіб та постраждало близько 50.
Відповідно до копії протоколу огляду від 19.12.2022 року, оглянуто сайт інформаційного агентства « ІНФОРМАЦІЯ_5 » в мережі Інтернет з інформацією про обстріл житлового сектору у м.Сєвєродонецьк Луганської області. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет фотографій та тексту про наслідки російського вторгнення до м. Сєвєродонецьк Луганської області, вчинення військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування військами РФ житлових кварталів та критичної інфраструктури м.Сєвєродонецьк, внаслідок чого загинули 63 жителі.
Згідно копії протоколу огляду від 20.12.2022 року, оглянуто сайт інформаційного ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_6 » в мережі Інтернет з інформацією про авіаудар російської авіації по драматичному театру у м. Маріуполь Донецької області. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет фотографій та тексту про наслідки російського авіаудару по приміщенню Маріупольського драматичного театру, вчинення військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування військовими РФ житлових кварталів, внаслідок чого загинуло близько 600 місцевих жителів, серед яких багато дітей, які переховувались від масових авіаударів збройних сил РФ.
Як вбачається з копії протоколу огляду від 20.12.2022 року, оглянуто сайт інформаційного ресурсу з інформацією про обстріл пологового будинку в м. Маріуполь Донецької області. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет фотографій та текстів про наслідки російського вторгнення до міста Маріуполь Донецької області, вчинення військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування військовими ІНФОРМАЦІЯ_7 , внаслідок чого загинуло 3 цивільних осіб, серед яких 1 дитина, та 17 людей отримали поранення.
Відповідно до копії протоколу огляду від 20.12.2022 року, оглянуто на інформаційному ресурсі «LB.ua» інформацію про загибель людей внаслідок бомбардувань у м.Маріуполь. За наведеним посиланням виявлено розміщену 13.03.2022 року публікацію ОСОБА_10 з фотографією та текстом про те, що внаслідок російського вторгнення до м. Маріуполь Донецької області, військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування військами РФ АДРЕСА_2 , обстрілу житлових будинків та місць скупчення людей, руйнування дитячих лікарень та міської інфраструктури, загинуло 2187 цивільних осіб, у т.ч. дітей.
Згідно копії протоколу огляду від 20.12.2022 року, відповідно до якого оглянуто сайт інформаційного агентства « ІНФОРМАЦІЯ_8 » в мережі Інтернет з інформацією про загиблих від бомбардування в м. Маріуполь Донецької області. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет фотографії та тексту про наслідки російського вторгнення з боку РФ, бомбардування військовими РФ житлового будинку в м. Маріуполь, внасліок чого загинуло понад 100 цивільних осіб.
Ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.05.2022 року про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України встановлено, що ОСОБА_8 умисно переховується від слідства та суду на території Російської Федерації, визнаної Верховною Радою України державою агрессором.
Отже, оцінюючи всі зібрані по справі докази в сукупності за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального правопорушення, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, суд приходить до висновку, що дії обвинуваченого ОСОБА_8 слід кваліфікувати за ст.110 ч.3 КК України, оскільки останній будучи представником влади, за попередньою змовою групою осіб, вчинив умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.
При призначенні обвинуваченому покарання, суд також виходить з вимог ст.50 КК України, відповідно до якої покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами. Покарання не має на меті завдати фізичних страждань або принизити людську гідність.
Відповідно до ст.65 КК України, особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинене кримінальне правопорушення призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.
Призначаючи покарання обвинуваченому, суд, відповідно до вимог ст.65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке відповідно до ст.12 КК України є особливо тяжким злочином, дані про особу винного, його вік, стан здоров'я, сімейний та майновий стан, тяжкі наслідки вчиненого ним злочину, що спричинив масову загибель людей, значні руйнування, знищення та пошкодження майна.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують обвинуваченому покарання судом не встановлено.
За таких обставин, суд вважає за необхідне призначити обвинуваченому ОСОБА_8 покарання в межах санкції ст.110 ч.3 КК України, зокрема, у виді позбавлення волі з конфіскацією майна, так як вказане покарання буде необхідне і достатнє для його виправлення і попередження вчинення нових злочинів.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.323, 368, 370, 374, 375 КПК України, суд, -
ОСОБА_8 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.110 ч.3 КК України, та призначити покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна.
Строк відбуття покарання обвинуваченому ОСОБА_8 рахувати з моменту фактичного затримання.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Івано-Франківський міський суд.
Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.
Головуючий суддя ОСОБА_11 ЛАЗАРІВ
Судді
ОСОБА_12