Справа № 3/714/315/23
ЄУН: 714/711/23
"10" липня 2023 р. м. Герца
Суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області Єфтемій С.М, розглянувши матеріали адміністративної справи які надійшли з Герцаївського відділення поліції № 4 (м. Герца) Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
мешканка
АДРЕСА_1 ,
працюючої листоношею відділенні «Укрпошта»
за ст. 173 Кодексу про адміністративні правопорушення України ,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 25 травня 2023 року, ОСОБА_1 , 19 травня 2023 року, о 11 год., перебуваючи у приміщенні Лунківського старостинського округу Герцаївської міської ради вчинила словесний конфлікт із ОСОБА_2 під час якого виражалася на адресу останнього нецензурними словам, чим порушила громадський порядок, тим самим вчинила адміністративне правопорушення передбачене ст. 173 КпАП України.
Допитана в судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою не визнала та у своєму поясненні послалася на те, що за день до вказаного випадку завітала до господарства ОСОБА_2 аби віддати пенсію його синові, але вдома нікого не було. Наступного дня - 19 травня 2023 року, знаходячись на робочому місці - приміщенні Лунківського старостинського округу Герцаївської міської ради звернулася до ОСОБА_2 , робоче місце якого також знаходиться у вказаному приміщенні якому повідомила про те, що навідувалася до їх господарства аби виплатити пенсію синові якого вдома не було. Тому, попросила ОСОБА_2 передати синові аби він прийшов до неї на роботу та отримав пенсію. У відповідь ОСОБА_2 став на неї голосно кричати аби вона віднесла йому пенсію до дому, так як син зайнятий та не має часу ходити дорогами. За таких обставин вона відповіла, що в черговий раз до дому вона ходити не буде та закриє відомість. Тоді, ОСОБА_2 почав ще сильніше на неї кричати та ображати, на що вона також відповіла йому образливо, але без будь-яких на то нецензурної лайки. Словесний конфлікт між ними тривав до двох хвилин, присутніх при цьому сторонніх осіб не було, після чого вони розійшлися по робочих місцях.
Заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності та дослідивши письмові докази, слід зазначити про наступне.
Відповідно до вимог ст. 9 КпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
За правилами ст. 252 КпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно положень ст. 280 КпАП України суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в даному випадку, передбаченого ст. 173 КпАП України, у числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати : чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КпАП України; чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Адміністративна відповідальність за ст. 173 КУпАП настає за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Тобто за змістом закону, особа при здійсненні дрібного хуліганства усвідомлює, що її дії протиправні, вона передбачає, що в результаті їх скоєння будуть порушені громадський порядок та спокій громадян, та бажає цього.
Згідно ст. 251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, в дану випадку уповноважених посадових осіб Національної поліції.
Вжитими судом заходами допитати ОСОБА_2 не представилося можливим, в судове засіданні останній за обставин належного повідомлення про час і місце розгляду справи жодного разу не з'явився .
За наведених обставин оцінюючи здобуті докази, суд вважає встановленим, що дійсно 19 травня 2023 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мав місце конфлікт який виник на ґрунті особистих неприязних стосунків.
Тож, у даному випадку, з огляду на установлені судом фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що в ОСОБА_1 , позаяк був відсутній умисел на порушення громадського порядку і спокою громадян.
Інакше кажучи, сама по собі словесна суперечка, в т.ч. вживання нецензурної лайки під час конфлікту, автоматично не утворює собою складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173 КУпАП, позаяк, ці дії неминуче мають потягнути за собою наслідки : посягання на громадський порядок та спокій громадян
Слід також звернути увагу, що обставини, які мали місце і стали підставою для складення протоколу про адміністративне правопорушення, повинні бути достатніми для повного розуміння суті правопорушення.
На підставі вищенаведеного, ураховуючи що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності і ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушення інакше, як на підставах і в порядку, встановленому законом, за відсутності даних про те, що ОСОБА_1 , порушувала громадський порядок та спокій громадян внаслідок нецензурної лайки в громадському місці, суд приходить до висновку про відсутність в її діях кладу адміністративного правопорушення, яке передбачене ст. 173 КУпАП, а як наслідок, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 цього Кодексу.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 247, 284 КпАП України,-
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КпАП України закрити в зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Герцаївський районний суд шляхом подачі в 10-и денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя :